Грција и Франција испратија помош на Сардинија за гаснење на пожарот, 900 лица евакуирани

Фото: EPA/FABRIZIO FOIS

Повеќе од 900 лица се евакуирани поради пожарот што сè уште гори на италијанскиот остров Сардинија, соопшти денеска локалната противпожарна служба.

Нема информации дали има повредени или загинати.

Франција и Грција испратија авиони за гаснење на шумските пожари, кои зафатија околу 20.000 хектари во провинцијата Ористано.

Напорите за гаснење на пожарите што избувнаa за време на викендот ги отежнува екстремно жешкиот ветер.

Видео на денот