5 тајни на холивудските ѕвезди за диета која делува

Кај повеќето холивудски звезди е исто – тие се платени да бидат слаби и затегнати. Некои од нив поради тоа преземаат екстремни мерки за да ја одржат килажата, додека повеќето комбинираат одредена диета и редовно вежбање.

Ви откриваме 5 тајни на познатите за успешно слабеење и одржување на линијата.

Кај вежбањето е најважен квалитетот

Еден час релаксирачко шетање секој ден е добро, ама така нема да ги намалите килограмите. Мора да го зголемувате бројот на отчукувања на срцето секој ден 20-30 минути за да ги намалите масните наслаги.

Познатите личности трчаат, одат на пилатес или на јога за да останат слаби.

Дополнителен совет: Ако вежбате наутро, метаболизмот ќе ви биде добар секој ден, што значи дека вашето тело ќе согори повеќе калории со помалку труд.

Прочитајте и...  Антонио Бандерас позитивен на коронавирус: Се чувствувам малку поизморено од вообичаено

Овошје и зеленчук

За подобро да ги искористите бенефитите на овошјето и на зеленчукот јадете овошје и зеленчук со малку калории кои се богати со хранливи материи.

Внесувајте доста влакна

Храната богата со влакна може да ви помогне подолго да се чувствувате сито. Многу ѕвезди сакаат шпаргла, која може да има природно диуретичко дејство.

Исфрлете го белото

Не треба да ги исфрлите сите јаглени хидрати, туку да јадете цели житарки, пченично брашно, кафен ориз и овесна каша.

Дополнителен совет: Наместо бело брашно, бел ориз, бел компир и преработени житарки, бирајте интегрални.

Вежбајте ја контролата на порциите

Повеќето луѓе јадат многу повеќе порции од што треба. Познатите ѕвезди ја мерат секоја порција за да го исконтролираат внесот на калориите.

Прочитајте и...  Емина многу млада останала без татко, па нејзината љубов кон мајка ѝ е посебна: Еве како изгледа таа! (ФОТО)

Дополнителен совет: Порцијата со месо не треба да биде поголема од еден шпил карти, овошјето и зеленчукот треба да бидат со големина на тупаница, порција варен кафен ориз треба да биде колку една мала шолја за кафе, а порција тестенина колку една топка сладолед.

Прочитај повеќе

Како изгледа Хали Бери на плажа на 53 години? 300.000 лајкови доволно говорат за тоа! (ФОТО)

Слободен печат

Пронајдете партнер во еден од овие 3 хороскопски знаци: Секогаш ќе биде тука за вас!

Слободен печат

Упадна на венчавката и му довикуваше на младоженецот: „Носам твое дете“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Венчавка како од бајките: Во Ровињ се ожени актерот Жарко Димоски! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Необјавениот албум на Дејвид Боуви наскоро пред слушателите

Слободен печат

Кај нас го правеа хомосексуалец, а само да ја видите неговата сопруга: Се сеќавате на Сакис Рувас!(ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Една од најубавите жени во светот во шестата деценија позираше прекриена само со пешкир: Ниту фризура, ниту грам шминка а изгледа како авион (ФОТО)

Слободен печат

Брена го жени најмладиот син: Виктор ги кажа сите детали за свадбата и неговата избраничка Сандра! (ФОТО)

Васко Спасоски

Антонио Бандерас позитивен на коронавирус: Се чувствувам малку поизморено од вообичаено

Слободен печат

Јелена Ѓоковиќ не може да закрепне од короната: Ноле е загрижен за здравјето на сопругата! (ФОТО)

Васко Спасоски

Практично, а совршено чисти: Направете ваша „тоалет бомба” од состојки кои СИГУРНО ги имате во кујната! (ВИДЕО)

Слободен печат

Емина многу млада останала без татко, па нејзината љубов кон мајка ѝ е посебна: Еве како изгледа таа! (ФОТО)

Васко Спасоски