5 продукти кои НИКАКО не смеете да ги ставате во микробранова: Јајцето може да ви ЕКСПЛОДИРА, од оризот да добиете ТРУЕЊЕ

Микробрановата понекогаш е спас, ама некои намирници едноставно не смеат да се ставаат во неа. Ова се петте продукти кои треба да избегнувате да ги ставате во микропечка.

1. Тврдо варени јајца
Брзиот раст на температурата во микровалната создава голема количина влага во јајцето, која нема каде да излезе, па јајцето може да експлодира. Многу е веројатно дека нема да експлодира во микробрановата, туку дури кога ќе го извадите.

2. Мајчино млеко
Многу го чуваат мајчиното млеко за подоцна, што е добро, но тоа никако не смее да се загрева во микробрановата бидејќи топлината нерамномерно се распоредува и доаѓа до создавање на врели точки и бебето може да се изгори.

Прочитајте и...  Сакаше да поразговара со принцот Чарлс, но се возбуди и се струполи на земја - Принцот не стигна ниту да му подаде рака (ВИДЕО)

3. Месни преработки
Тие во себе содржат хемикалии и конзерванси кои го продолжуваат нивниот рок на траење, а со подгревањето стануваат уште понездрави. Студија во списанието „Food Control” тврди дека повторно загревање на преработеното месо во микробранова поттикнува оксидација на холестеролот.

4. Ориз
Според Британската агенција за храна, подгревањето на оризот во микробранова може да доведе до труење. Неварениот ориз во себе содржи спори бактерии кои можат да го преживеат варењето во микропечката. Во моментот кога оризот сварен во микробранова ќе го извадите надвор и ќе го оставите на собна температура, бактериите се размножуваат и можат да предизвикаат проблеми со варењето.

5. Пилешко
Најважна работа што треба да ја знаеме за микробрановите е дека топлината секогаш не ги убива бактериите, бидејќи микробрановите ја загреваат храната само однадвор. Познато е дека салмонелата ја има во пилешкото месо и затоа е важно темелно да го свариме за да ги елиминираме бактериите од него. Микробрановата не може целосно и рамномерно да го свари секој дел од пилешкото и постои можност бактеријата да преживее.

Прочитајте и...  Ја враќа вашата кожа децении наназад: Маска за лице која е посилна од ботокс! (РЕЦЕПТ)

Прочитај повеќе

Мора да го подготвите за вашите најблиски: Домашен леб со билки!

Васко Спасоски

Антониа Гиговска: Спокојот на Пелистер ме подготвува за нови музички дела

Слободен печат

Дознајте зошто не треба да ги фрлите семките од лимон!

Васко Спасоски

Познатата терапевтка советува: Во овој случај подобро е да го сокриете неверството!

Слободен печат

Џеј Ло со храбра спортска комбинација максимално ги истакна своите облини! (ФОТО)

Слободен Печат

Сакаше да поразговара со принцот Чарлс, но се возбуди и се струполи на земја – Принцот не стигна ниту да му подаде рака (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Убавата бисексуална Афроамериканка е новата „Batwoman“

Слободен печат

Една од најчудните туристички атракции во светот: Ѕирнете во „Катедралата на отпадот“ (ФОТО)

Слободен печат

Фасцинантна приказна украсена со долгогодишно прераскажување: Кралот Умберто и неговиот одамна изгубен „двојник“

Слободен печат

Кралски правила кои не смее да ги прекрши ниту кралицата Елизабета

Слободен печат

Најсочното колаче чија арома ќе го намами целото семејство: Одличен десерт за летно уживање! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ја враќа вашата кожа децении наназад: Маска за лице која е посилна од ботокс! (РЕЦЕПТ)

Слободен печат