5 превкусни рецепти за вашето бебенце

Рецептите што ви ги предлагам се лесни и брзи за подготовка на единечни порции и ќе ви овозможат да комбинирате бои и вкусови и да ги навикнете децата на нови вкусови кои, се надеваме, ќе им се допаднат. 

Еве пет идеи за здрав оброк за вашето бебенце. Да ве потсетиме, во „солените“ јадења, на крајот додавајте по 1 лажица изрендан пармезан, кој не само што е здрав, туку значително го збогатува вкусот.

Пире од зеленчук

Потребни ви се – 2 компира, половина морков, половина стебленце целер, 50 гр свежо сирење (урда, рикота), пармезан и екстра девствено маслиново масло.
Сварете ги компирите, а пота изгмечете ги убаво со вилушка заедно со сирењето.
Настрана, исчистете ги и исечкајте ги морковот и целерот, и оставете да се сварат 25 минути. Потоа, и нив изгмечете ги со вилушка, и додадете ги во компирите и сирењето.
Зачинете со лажица пармезан и мала лажичка маслиново масло.

Прочитајте и...  Цеца Ражнатовиќ денеска беше на судење со Јелена Карлеуша со чанта од 2.300 евра! (ФОТО)

Пире од риба и компир

Сварете парченце риба, потоа педантно извадете го секое ковче. Во друг сад сварете 1 компир. Со вилушка убаво изгмечете ја рибата, па компирот и помешајте ги заедно. Додадете 1 лажица сос од домати и лажичка екстра девствено маслиново масло.

Зеленчук во јогурт

Сварете 1 морков и половина тиквичка, а потоа испасирајте ги. Додадете 10 мл веќе разредено млеко (истурете го полека) и 1 лажица изрендан пармезан, а потоа убаво измешајте сè заедно. Загрејте ја смесата на тивок оган и на крајот на готвењето додадете половина чаша јогурт.

Пире од јаболко и банана

Зовријте 75 грама вода, додадете малку сок од лимон, јаболко (80 гр) и банана (80 грама) претходно исечкани на ситни парчиња. Варете ги 5 минути. На крајот на готвењето, измешајте сè заедно, испасирајте, и оставете да се излади пред да послужите.

Прочитајте и...  Преработки на познати македонски евергрини: Биба Додева го промовираше албумот „Незаборавни“

Крем од брокула и пилешко

Сварете околу 80 грама брокула, потоа испасирајте ја. Во посебен сад сварете околу 40 грама бело пилешко месо. И пилешкото испасирајте го, па додадете ја брокулата, заедно до 3 гриз, 1 лажица екстра девствено маслиново масло и 1 лажица изрендан пармезан.

Прочитај повеќе

Посветете се на менталното здравје: Физички симптоми кои ги предизвикува осаменоста

Слободен Печат

Доста е, ми треба мир: Пејачката Анабела се повлекува од музиката и јавниот живот!

Васко Спасоски

Легендарната Софија Лорен по 11 години се враќа на филмското платно!

Слободен Печат

Покрај тоа што кажува добри вицеви, Сашко Коцев знае да биде и романтичен: Актерот со фотка од него и сорпугата Смиљана ја одбележа годишницата од бракот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Пиел по 50 кафиња на ден: Најчудните навики на познатите писатели!

Слободен Печат

Стручњаците предупредуваат: Сонот е пресуден за здравјето на мозокот!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Цеца Ражнатовиќ денеска беше на судење со Јелена Карлеуша со чанта од 2.300 евра! (ФОТО)

Васко Спасоски

Дали се сеќавате на футуристичкото семејство „The Jetsons“? Првата анимирана серија во боја на тв-мрежата ABC (ВИДЕО)

Слободен Печат

Пејачката Сара Мејс позира во интересен фустан со висок шлиц (ФОТО)

Васко Спасоски

Овие 4 работи кои ги имате во вашиот плакар, треба редовно да ги менувате за да го заштитите здравјето!

Слободен Печат

Сицилија дава по 3.000 евра за младенците што ќе се венчаат на островот

Слободен печат

Ја премина Селма Хајек и стана најбогатата француска снаа: Нејзиниот прв сопруг морал на рехабилитација по разводот

Слободен печат