5 бенефити од читање книги: Зошто е добро да читате секој ден – Слободен печат
КултураМагазин

5 бенефити од читање книги: Зошто е добро да читате секој ден

Читањето има значителен број придобивки, а денес споделуваме 5 придобивки за читање кои се надеваме дека ќе ве мотивираат да започнете да читате.

Кога последен пат прочитавте книга или пак некоја интересна статија во списание? Дали дневните навики за читање ви се фокусираат на твитови, најави и изјави на Фејсбук или пак упатство за употреба на вашата инстант овесна каша?

Ако сте еден од безброј луѓе кои ја имаат изгубено навиката редовно да читаат, можеби има нешто што ви недостига во секојдневниот живот, а не знаете колку влијание може да има.

Читањето има значителен број придобивки, а денес споделуваме 5 придобивки за читање кои се надеваме дека ќе ве мотивираат да започнете да читате.

  1. Ментална стимулација

Истражувањата покажале дека останувањето ментално стимулирани може да го забави напредокот на Алцхајмер и Деменција, бидејќи одржувањето на вашиот мозок активен и ангажиран го спречува да ја изгуби моќта.

Исто како и секој друг мускул во телото, мозокот бара вежбање за да остане здрав и издржлив, така што изразот „искористете го или изгубете го“ е особено соодветна кога ви паѓа на ум дури и за мозокот. Исто така, откриено дека загатките и играњето игри како шах се корисни за когнитивната стимулација.

  1. Намалување на стресот

Без оглед колку стрес имате на работа, во вашите лични врски или безброј други проблеми со кои се соочувате во секојдневниот живот, сето тоа само се лизга кога ќе се изгубите во одлична приказна. Добро напишаниот роман може да ве пренесе во други области, додека ангажираната статија ќе ве одвлече вниманието и ќе ве задржи во сегашниот момент, дозволувајќи им на тензиите да се исцедат и да ви овозможат да се опуштите.

  1. Знаење

Сè што ќе прочитате, го исполнува вашиот ум со нови информации и сегменти, кои никогаш не знаете која кога може да ви помогне. Колку повеќе знаење имате, толку подобро опременои ќе бидете за да можете да ги совладате предизвиците со кои некогаш ќе се соочите.

Покрај тоа, еве нешто што можете да го размислите: ако некогаш се најдете во ситуација каде можете да изгубите сè – работа, имот, пари, па дури и вашето здравје – знаењето никогаш никој нема да може да г о земе од вас.

  1. Проширување на речникот

Ова се однесува на горенаведената тема:

Колку повеќе ќе прочитате, со толку повеќе зборови ќе се сретнете и тие неизбежно ќе го збогатат вашиот секојдневен речник.

Да се изразувате добро и богате е од голема помош за секоја професија, а знаењето дека можете да зборувате со сите со голема самодоверба може да биде огромен поттик за вашата појава. Може да помогне дури и во градење на вашата кариера, бидејќи оние што се добро читани, добро зборуваат и се изразуваат на најразлични теми, имаат тенденција да добиваат промоции побрзо (и почесто) од оние со помал вокабулар и немање свест за литературата, научни откритија и глобални настани.

  1. Подобрување на меморијата

Кога читате книга, мора да запомните спектар на карактери, нивни истории и авантури, амбиции, историја и нијанси, како и различни настани, заплети кои го збогатуваат патот низ секоја приказна.

Интересно е тоа што, секоја нова информација која ја запомнувате, се создаваат нови синапси (мозочни патеки) и се зајакнуваат постојните, што помага при потсетување на краткорочно памтење, како и стабилизирање на расположението. Колку е кул тоа?

Ако сакате да дознаете повеќе за тоа како да ја зголемите моќноста на мозокот, да ја зајакнете меморијата и да станете 5 пати попаметни, проверете ги овие техники!

Доколку се двоумите со која книга да ги започнете овие навики, имаме добра вест! Во продажба многу низ сите градови во земјата, блиску до вашиот дом, во продажните места на весниците, веќе се наоѓа првата книга од читачката колекција на издавачкиот центар Херои.

Овој издавачки центар создава и одбира интересни и забавни изданија за широка публика. Нивната мисија е да  издаваат квалитетни книги кои ќе бидат распространети насекаде во државата и ќе бидат достапни секому. На овој начин тие се стремат да ги популаризираат хероите од разни книги кои во себе носат поуки за реалниот живот и учат за вистинските животни вредности.

Книгите ќе бидат по промотивна цена од 100 денари во ограничено време. Денес, па се до 12ти октомври можете да ја најдете „Уметноста на војувањето“ од Сун Цу.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close