5 бенефити од читање книги: Зошто е добро да читате секој ден

Кога последен пат прочитавте книга или пак некоја интересна статија во списание? Дали дневните навики за читање ви се фокусираат на твитови, најави и изјави на Фејсбук или пак упатство за употреба на вашата инстант овесна каша?

Ако сте еден од безброј луѓе кои ја имаат изгубено навиката редовно да читаат, можеби има нешто што ви недостига во секојдневниот живот, а не знаете колку влијание може да има.

Читањето има значителен број придобивки, а денес споделуваме 5 придобивки за читање кои се надеваме дека ќе ве мотивираат да започнете да читате.

  1. Ментална стимулација

Истражувањата покажале дека останувањето ментално стимулирани може да го забави напредокот на Алцхајмер и Деменција, бидејќи одржувањето на вашиот мозок активен и ангажиран го спречува да ја изгуби моќта.

Исто како и секој друг мускул во телото, мозокот бара вежбање за да остане здрав и издржлив, така што изразот „искористете го или изгубете го“ е особено соодветна кога ви паѓа на ум дури и за мозокот. Исто така, откриено дека загатките и играњето игри како шах се корисни за когнитивната стимулација.

  1. Намалување на стресот
Прочитајте и...  Домашна супа која е вистински терминатор за грип и настинки

Без оглед колку стрес имате на работа, во вашите лични врски или безброј други проблеми со кои се соочувате во секојдневниот живот, сето тоа само се лизга кога ќе се изгубите во одлична приказна. Добро напишаниот роман може да ве пренесе во други области, додека ангажираната статија ќе ве одвлече вниманието и ќе ве задржи во сегашниот момент, дозволувајќи им на тензиите да се исцедат и да ви овозможат да се опуштите.

  1. Знаење

Сè што ќе прочитате, го исполнува вашиот ум со нови информации и сегменти, кои никогаш не знаете која кога може да ви помогне. Колку повеќе знаење имате, толку подобро опременои ќе бидете за да можете да ги совладате предизвиците со кои некогаш ќе се соочите.

Покрај тоа, еве нешто што можете да го размислите: ако некогаш се најдете во ситуација каде можете да изгубите сè – работа, имот, пари, па дури и вашето здравје – знаењето никогаш никој нема да може да г о земе од вас.

  1. Проширување на речникот
Прочитајте и...  ХОЛОГРАМ на Витни Хјустон тргнува на турнеја, семејството вели дека „таа би го сакала тоа“! (ВИДЕО)

Ова се однесува на горенаведената тема:

Колку повеќе ќе прочитате, со толку повеќе зборови ќе се сретнете и тие неизбежно ќе го збогатат вашиот секојдневен речник.

Да се изразувате добро и богате е од голема помош за секоја професија, а знаењето дека можете да зборувате со сите со голема самодоверба може да биде огромен поттик за вашата појава. Може да помогне дури и во градење на вашата кариера, бидејќи оние што се добро читани, добро зборуваат и се изразуваат на најразлични теми, имаат тенденција да добиваат промоции побрзо (и почесто) од оние со помал вокабулар и немање свест за литературата, научни откритија и глобални настани.

  1. Подобрување на меморијата

Кога читате книга, мора да запомните спектар на карактери, нивни истории и авантури, амбиции, историја и нијанси, како и различни настани, заплети кои го збогатуваат патот низ секоја приказна.

Интересно е тоа што, секоја нова информација која ја запомнувате, се создаваат нови синапси (мозочни патеки) и се зајакнуваат постојните, што помага при потсетување на краткорочно памтење, како и стабилизирање на расположението. Колку е кул тоа?

Прочитајте и...  Виц на денот: Домашна

Ако сакате да дознаете повеќе за тоа како да ја зголемите моќноста на мозокот, да ја зајакнете меморијата и да станете 5 пати попаметни, проверете ги овие техники!

Доколку се двоумите со која книга да ги започнете овие навики, имаме добра вест! Во продажба многу низ сите градови во земјата, блиску до вашиот дом, во продажните места на весниците, веќе се наоѓа првата книга од читачката колекција на издавачкиот центар Херои.

Овој издавачки центар создава и одбира интересни и забавни изданија за широка публика. Нивната мисија е да  издаваат квалитетни книги кои ќе бидат распространети насекаде во државата и ќе бидат достапни секому. На овој начин тие се стремат да ги популаризираат хероите од разни книги кои во себе носат поуки за реалниот живот и учат за вистинските животни вредности.

Книгите ќе бидат по промотивна цена од 100 денари во ограничено време. Денес, па се до 12ти октомври можете да ја најдете „Уметноста на војувањето“ од Сун Цу.

Прочитај повеќе

Славниот пејач НАПАДНАТ со нож и ограбен: Многу е вознемирен и потресен!

Еспресо

Најдобрите мисли на Ошо ќе ве поттикнат на промени: Не знам за поголема храброст од она кога морам да си погледнам во самиот себе

Слободен печат

ХОЛОГРАМ на Витни Хјустон тргнува на турнеја, семејството вели дека „таа би го сакала тоа“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Прочитајте пред да одите на шопинг: Најчести грешки што ги правите при купување

Слободен печат

Кралицата со нова шлаканица за Хари и Меган – Еве што им забрани!

Слободен печат

На денешен ден е роден Бајага, а светот се збогуваше од единствениот Бон Скот: Настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Слободен печат

Остави Коментар

18 − дванаесет =

Прочитај повеќе

Заштитете си го срцето: Ако имате повеќе од 50 години, мора да се придржувате до овие совети

Слободен печат

Познатата пејачка Дуа Липа успеа со една фотографија да разбесни илјадници Срби!

Слободен печат.

Домашна супа која е вистински терминатор за грип и настинки

Слободен печат

Го сакате Хари Потер? Ова се места кои морате да ги видите ако патувате во Лондон

Слободен печат

Луис Капалди, Стормзи и Мејбел освоија „Брит“ награди: Били Ајлиш за првпат ја изведе „No time to die“ во живо! (ВИДЕО)

Слободен печат

Љубов за време на коронавирусот: Двајца млади Руси почнале да се состануваат во карантин

Слободен печат