20.8 C
Скопје

400 тони нафта се излеаја во близина на кинескиот брег по судар на танкер и брод

Околу 400 тони нафта се излеаја во Жолто Море откако танкер се судри со друг брод во близина на најголемото кинеско пристаниште за дотур на сурова нафта, соопштија денеска локалните поморски власти.

– Количеството нафта кое се излеа од бродот во морето е околу 400 тони, а активностите за итно отстранување се одвиваат непречено, објави Управата за поморска безбедност на провинцијата Шандонг.

Инцидентот, како што наведоа, не влијаел на бродовите кои влегуваат и излегуваат од пристаништето Чингдао.

Соопштено е дека 12 бродови за деконтаминација се распоредени за чистење на нафтената дамка.

Поврзани вести

Бајден: ,,Кралицата ме потсети на мојата мајка“

Слободен Печат

На инфективните оддели се лекуваат 99 пациенти со ковид-19

Слободен печат

Тешко повреден пешак во Скопје

Слободен печат

Двајца повредени во сообраќајка под скопско Кале

Слободен печат

Столтенберг: Членството на Северна Македонија и Црна Гора е доказ дека вратите на НАТО се отворени

Слободен печат

Д-р Мехмедовиќ: Индиската варијанта на коронавирусот доведува до гангрена, ампутации на стапалата и губење на слухот

Мирослава Бурнс

Остави Коментар