6 C
Скопје

4 кујнски апарати кои многу од нас не ги чистат, а се легло на бактерии: Кои се тие?

Кујната е место каде поминуваme многу време и најважно ја чуваме храната и приборот со кој јадеме, па затоа е потребно да е совршено чиста. Сепак, за време на подготовката на храната, нечистотијата и бактериите се акумулираат и се шират.

Фото:Пихабау

Но, едно истражување спроведено од продавницата за кујнски прибор „ Oliver’s Kitchen “ покажа загрижувачки резултати во хигиената на овој простор во домот, односно кон одредени кујнски апарати.

Фото:Пихабау

Авторите на истражувањето откриле дека има неколку кујнски апарати кои луѓето немаат навика да ги чистат, а највалканиот меѓу нив е микробрановата печка. Имено, резултатите покажаа дека осум од десет испитаници не ја исчистиле ниту еднаш.

На второ место според нечистотијата е рерната, која исто така ретко ја чистат, дури 69 проценти од луѓето. Третото неславно место го зафаќаат кујнските крпи, кои, според експертите, треба да се менуваат на една недела. Сепак, 62 проценти од испитаниците не се согласуваат со таа теорија.

Прочитајте и...  ВИДЕО| Ќе ве боли стомакот од смеење: Започнува новата сезона на „Преспав“, се врати Миле!
Фото:Пихабау

Исто така, 48 проценти од луѓето велат дека не го чистат фрижидерот затоа што нема потреба, иако складираме храна во него.

Еден резултат особено ги изненади авторите на истражувањето – дури 21 процент од луѓето не ги мијат рацете пред да започнат со подготовка на оброците, пренесува Метро.

Поврзани вести

Виц на денот: Спор

Слободен печат

ФОТО| Кејт Мос ќе ја краси насловната на јануарскиот „Вог“: Кралицата на стилот никогаш не изгледала подобро!

Слободен печат

Четири хороскопски знаци во кои се кријат вистинските пријатели за цел живот

Слободен печат

ВИДЕО: Спејко сними спот, во главна улога мисицата Анѓела Јакимовска!

Васко Спасовски

ВИДЕО| Ќе ве боли стомакот од смеење: Започнува новата сезона на „Преспав“, се врати Миле!

Васко Спасовски

На бизнисменот Метју Молдинг најважни му се вработените: Им дал подарок вреден 23,5 милиони евра

Слободен печат

Остави Коментар