Од Ковид-19 почина познат професор од Политехничкиот универзитет во Тирана

Битката со опасниот коронавирус доцна синоќа ја загуби познатиот професор Клемент Ќерими, од политехничкиот универзитет во Тирана.

Битката со опасниот коронавирус доцна синоќа ја загуби познатиот професор Клемент Ќерими, од политехничкиот универзитет во Тирана.

Тој веднаш по добиениот позитивен резултат бил хоспитализиран во Инфективната клиника, но последните денови му се влошила состојбата и бил интубиран.

Од него преку социјалните мрежи се простуваат голем број колеги, граѓани и студенти, кои го паметат како одличен педагог и искрен пријател.

Во катастрофалниот земјотрес што ја погоди Албанија на 26 ноември минатата година целосно беше разрушена куќата на Ќерими, при што тој го загубил видот на десното око, кога врз него паднал дел од мебелот во куќата.

Професорот (47) е 201 жртва од Ковид-19 во Албанија и трет универзитетски професор.

Во неделата битката со опасниот вирус ја загуби Арбен Бајо(53), еден од најпознатите албански скулптори и професор на Академијата за уметности во Тирана.

Прочитајте и...  Израелско-либански разговори следниот месец

Претходно како последица од коронавирусот почина и Арјан Пуши (57), познат хематолог, професор на медицинскиот факултет во Тирана, кој од самиот почеток на пандемијата беше вклучен во тимот на Инфективната клиника.

Прочитај повеќе

Кралот на Јордан го распушти Домот на пратеници и нареди да се одржат избори

Слободен печат

„Ако биде потребно ќе бидат повикани резервистите“: Што точно значи воена состојба?

Слободен печат

Лукашенко му возврати на Макрон: Тој требаше да даде оставка пред две години

Слободен печат

Кој е подготвен за судирот меѓу Азербејџан и Ерменија – Едната страна има драстично повеќе војници

Слободен печат

Макрон: Хезболах да разјасни дали е партија или милиција

Слободен печат

Помпео вечерва во посета на Грција, разговарал со Столтенберг за тензиите во источниот Медитеран

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Света е наш претседател”: Повеќе од 100.000 демонстранти на улиците во Белорусија

Фамилија шеташе на островот Хвар, а набргу ги потопи бран (ВИДЕО)

Слободен печат

Во напад во Нигерија се убиени 18 луѓе, одговорноста ја презема Исламска држава

Слободен печат

Заев и Борисов телефонски разговараа за соработка меѓу двете земји

Слободен печат

Трамп: Бајден треба да се тестира за дрога пред дебатата

Слободен печат

Шахпаска: Родителите на децата до шест години и со продолжено породилно да се вратат на работа

Слободен печат