329 нови случаи на ковид-19, починале 13 пациенти

ковид амбуланта
Ковид-амбуланта во Скопје / фото: МИА

Нови 329 позитивни случаи на КОВИД-19 од 3045 тестирања, 200 оздравени и 13 починати се регистрирани во изминатите 24 часа, соопштија здравствените власти.

Дополнително, има пријавено уште петмина починати со дијагноза КОВИД-19 од системот Мој термин, во периодот од 20 септември до 2 октомври 2021.

Како што соопшти Министерството за здравство, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, од новодијагностицираните 329, во Скопје се 178, Велес – 27, Куманово – 20, Прилеп – 16, Штип – 13, Струмица – 10, Охрид – девет, Tетово, Пробиштип и Кочани имаат по осум нови случаи, Битола – седум, Кочани и Гевгелија – по пет, Свети Николе – три, Струга, Ресен, Крива Паланка и Демир Хисар – по два и по еден нов случај на коронавирус имаат Кавадарци, Виница, Македонска Каменица и Дојран.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 13 починати лица. Шестмина од починатите се од Скопје (91, 88, 79, 78, 69 и 68), тројца од Велес (86, 72 и 57) и по едно лице од Прилеп (57), Тетово (64), Крива Паланка (78) и Куманово (74).Сите пријавени се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистарот на починати лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој термин, пријавени се уште пет починати лица, со датум на смрт од 20 септември до 2 октомври 2021 година. Двајца од нив се од Скопје и по едно починато лице од Тетово, Гостивар и Демир Хисар, и се на возраст од 49 до 86 години. Од пријавените лица, две се починати во болнички услови, а тројца во домашни услови.

Регистрирани сe 200 оздравени пациенти. Вкупниот број на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата достигна 197 091 од направени 1.342.870 тестирања. Оздравени се 183.227 пациенти, починати 6.940, а активни случаи во целата држава има 6924 лица.

Видео на денот