13 C
Скопје

30 дена притвор за дилер на дрога​ од Гостивар

Основното јавно обвинителство Гостивар поведе постапка против едно лице, 57-годишен жител на гостиварското село Здуње, за кој постои основано сомнение дека го сторил кривичното дело неовластено производство и пушање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори.

При извршен претрес во возилото на осомничениот, на 28 април 2021 година, овластени службени лица пронашле 10 грама наркотична дрога хероин, која осомничениот ја набавил заради продажба. Дрогата била спакувана во две одделни пакувања и скриена зад ретровизорот.

Во насока на непречено одвивање на постапката, јавниот обвинител до надлежниот суд достави предлог за определување на мерка притвор за осомниченото лице.

Судијата на претходна постапка од Основниот суд Гостивар го прифати предлогот на обвинителството и со Решение на осомничениот му определи притвор во траење од 30 дена.

Поврзани вести

Вознемирувачка содржина: Превртен автомобил пред Коњари

Слободен печат

Во Клиничкиот центар починал повреден работник, телото е предадено на обдукција

Слободен печат

Трагедија во Неготино, се превртел со трактор и починал

Слободен печат

Извлечен човечки труп од реката Вардар

МИА Агенција

ОЈО поведе постапка против три лица за трговија со дрога​

Заев очекува Косово да го испочитува меѓународното право и да го екстрадира Африм Исмаиловиќ

Слободен печат

Остави Коментар