6 C
Скопје

3.000 евра казна бара ОЈО за маж кој избегал од карантин

Од ОЈО велат дека со таа постапка, тој сторило кривичното дело непостапување според здравствените прописи за време на епидемија.

Јавното обвинителство поднесе обвинителе акт против жител штипјанец кој на 17 март влегол преку меѓународниот аеродром Скопје во Македонија од Кралството Шпанија. При влез потпишал Изјава за самоизолација. Но, уште истиот ден го напуштил својот дом каде требало да ја изврши должноста за самоизолација и отишол во Штип.

Од ОЈО велат дека со таа постапка, тој сторило кривичното дело непостапување според здравствените прописи за време на епидемија.

За стореното кривично дело, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Штип до Основниот суд во Штип поднесе Предлог за издавање казнен налог против обвинетото лице со предлог судот да изрече парична казна во висина од 100 дневни глоби при што секоја глоба да е во висина од 30 евра во денарска противвредност.​

Прочитајте и...  Силувана 28-годишна девојка, силувачот (52) приведен

Поврзани вести

Мангупот од Гостивар кој се снимаше како руши сообраќаен знак со четирицикл заработи две пријави

Слободен печат

Силувана 28-годишна девојка, силувачот (52) приведен

Слободен печат

Семејна драма во парк во Тетово: Поранешната сопруга нешто му ставила во кафето, тој заврши во болница, таа во полиција

Слободен печат

Трагедија во Дебар – маж починал од труење со плин, се мачел неколку дена

МИА Агенција

Уапсен крадец во Скопје, пленот ќе биде вратен кај сопственикот

Слободен печат

Возило удри во ѕид пред бензинска пумпа до магистралата А3 кај Делчево

Слободен печат

Остави Коментар