26 повредени на улиците во Мадрид

Околу 4.000 лица се собраа вчера вечер во центарот на Мадрид барајќи ослободување на затворените каталонски функционери, по што дојде до инцидент со полицијата во кој 26 лица се повредени. На собирот се барало амнестија за сите политички затвореници во Шпанија, но биле споменати и каталонските политичари кој во понеделникот бе аосудени на затворски казни од 9 до 13 години, објави хртваски Индекс.

Прочитајте и...  Касами: Овие избори се многу важни за Македонија да продолжи по нејзиниот евроатлански пат или да се врати назад во диктатура

Прочитај повеќе

Русија обвинета за хакерски обид да се украдат истражувања за вакцини од американски, британски и канадски организации

Слободен печат

Детска клиника постави монтажна општа амбуланта за заштита од ширење на Ковид-19 меѓу најмладите пациенти (ФОТО)

Слободен печат

Анкета: Рејтингот на Бајден се зголемува, на Трамп опаѓа

Слободен печат

Регистрирани неколку одделни инциденти со пукање по завршување на гласањето

Слободен печат

ОБСЕ/ОДИХР: Предвремените парламентарни избори генерално добро спроведени

Слободен печат

Загрижувачка ситуацијата во Србија: Нови 383 случаи на коронавирус, 13 лица починаа

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Спасовски: Прашање на политички проценки и договарања е дали СДСМ ќе коалицира со ДУИ

Слободен печат

Германија ги заострува мерките: Ќе се забранува патување во и надвор од погодените области

Слободен печат

Азербејџанскиот претседател го разреши од функција министерот за надворешни работи поради конфликтот со Ерменија

Слободен печат

Макрофинансиска помош од 80 милиони евра од ЕУ за С. Македонија за борба со Ковид-19

Слободен печат

Годишни одмори и затворени граници: Италијанците сакаат на Малдиви, Шпанците во Италија

Слободен печат

Почна кампањата за помош на медицинските сестри кои работат во ковид центрите

Слободен печат