17.8 C
Скопје

24 лица ја изгубија битката со ковид-19: Најмладиот од нив имал 35 години

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 5.057 тестирања, а регистрирани се 1.299 нови случаи на ковид-19

Пријавени се вкупно 24 починати лица, на возраст од 35 – 82 години.

  • Седум пациенти од Скопје
  • Пет пациенти од Кавадарци
  • Четири пациенти од од Прилеп
  • Два пациенти од Гевгелија
  • Едно лице од Тетово
  • Едно лице од Велес
  • Едно лице од Кочани
  • Едно лице од Кичево
  • Едно лице од Ресен
  • Едно лице од Радовиш.

Сите пријавени се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 118.736, бројката на оздравени пациенти е 100.250, на починати е 3.448, а бројот на активни случаи изнесува 15.038.

Поврзани вести

Развод

Слободен печат

Денес се празнува Ден на Светиот Дух – понеделникот по педесетница

Ирена Трајкова

Шведскиот премиер соочен со гласање за недоверба

Слободен печат

Папата повика на воспоставување хуманитарни коридори во Мјанмар

Слободен печат

ФОТО | Црн Дрим во Струга стана син

Слободен печат

Две лица загинаа во соoбраќајка на патот Штип-Крупиште

Слободен печат

Остави Коментар