21 година од насилните протести во Албанија, објавени невидени снимки и фотографии (ВИДЕО+ФОТО)

Поминаа 21 година од 14 септември 1998 година, дента кога беше нападната албанската Влада и Албанската радио-телевизија од приврзаници на тогашната опозиција и поранешниот претседател Сали Бериша, барајќи оставка од Владата на Фатос Нано.

Сè дојде како револт за убиството на лидерот на Студентското движење, Азем Хајдари.

Во големиот протест против тогашната власт низ улиците на албанскиот главен град избувна насилството. Демонстрантите, предводени од лидерите на Демократската партија, упаднаа во владината зграда, собранието и насилно влегоа во зградата на Албанската национална телевизија, јавува Балканвеб.

Албанските медиуми како потсетување на 21 годишнината од овие настани денеска објавија невидени снимки и фотографии.

Балканвеб
Балканвеб
Балканвеб
Балканвеб

Прочитајте и...  ИСТОРИСКИ ДЕН ЗА БИТКОИНОТ: Инвеститорите со нетрпение го чекаат мај

Прочитај повеќе

Трамп: Гренел ќе остане задолжен за дијалогот меѓу Белград и Приштина бидејќи е многу добар во таа работа

Слободен печат

Албанската опозиција го поддржува протестот на Мета

Слободен печат

Убиен лидерот на Ал Каеда во Јемен

Слободен печат

Уапсени се двајца скопјани при заплена на 12 килограми хероин на влез во Црна Гора (ФОТО)

Слободен печат

Мета: Одбраната на Уставниот суд е црвена линија на секој чесен и одговорен Албанец

Слободен печат

Израел убиле Палестинец, по што следела одмазда од 20 ракети

Слободен печат

Остави Коментар

деветнаесет − 13 =

Прочитај повеќе

Стапува во сила забраната за увоз и извоз на отпад за согорување меѓу Северна македонија и Бугарија

Слободен печат

СЗС: Вучиќ повторно го потврди неуспехот на својата политика на Косово

Слободен печат

Што претставува „плус, плус“ планот на Ахтисари?

Слободен печат

Спасовски изрази сочувство до семејството на загинатите деца во Романовце

Слободен печат

Асанж и претставници на американската Влада утре ќе се соочат во лондонскиот суд

Слободен печат