Иднината пристигна: Виртуелна јахта продадена за 650 илјади долари

„Сендбокс“, виртуелен свет изграден во „Етериум“ каде што корисниците можат да продаваат, купуваат и тргуваат со дигитални артикли и стоки, да градат свои игри и да ги монетизираат своите искуства, снимија трансакција без преседан, објави порталот Gadgets.ndtv.com. Имено, виртуелна мегајахта наречена „Metaflower Super Mega Yacht“ е продадена во „Сендбокс“ за неверојатни 650.000 долари. Луксузниот брод, …

Иднината пристигна: Виртуелна јахта продадена за 650 илјади долари Read More »

Првата жена која ќе суди на СП ќе дели правда на важен натпревар за осминафинале

Французинката Стефани Фрапар ќе испише историја, во четврток (1 декември) ќе биде првата жена која ќе суди меч на Светското првенство во Катар за мажи. Таа ја доби честа да ја дели правдата на натпреварот од третото коло од групата „Е“ меѓу репрезентациите на Германија и Костарика (20.00 часот). Германците на овој меч мора да …

Првата жена која ќе суди на СП ќе дели правда на важен натпревар за осминафинале Read More »

СП 2022: Ова е неверојатно – Боби Чарлтон, 56 години пауза, па Маркус Рашфорд

Англија успеа да обезбеди осминафинале на Светското првенство во Катар откако во групата „Б“ го совлада Велс со 3:0. Стрелец на два голови во победата беше играчот на Манчестер јунајтед, Маркус Рашфорд во 50 и 68 минута од натпреварот. Негов трет на СП, претходно еднаш ја затресе мрежата на Иран. Рашфорд е инаку првиот играч …

СП 2022: Ова е неверојатно – Боби Чарлтон, 56 години пауза, па Маркус Рашфорд Read More »

ВИДЕО: Американците го елиминираа Иран, Пулишиќ закажа осминафинале против Холандија

Комплетирано е последното трето коло и во групата „Б“ на Светското првенство во Катар, репрезентацијата на Англија не дозволи никакво изненадување и со 3:0 го совлада Велс. Головите беа постигнати во второто полувреме, Рашфорд двапати се запиша во листата на стрелците во 50 и 68 минута, а еден погодок беше дело на Фоден во 52 …

ВИДЕО: Американците го елиминираа Иран, Пулишиќ закажа осминафинале против Холандија Read More »

Катар оствари негативен рекорд на светските фудбалски првенства

Катарските фудбалери беа поразени од Холандија во последното коло од групната фаза на Мундијалот, поставувајќи негативен рекорд. Репрезентацијата на Катар, која веќе ја пропушти шансата да се пласира во нокаут фазата, стана првиот домаќин на Светското првенство што ги загуби сите три натпревари. Досега најлоша селекција домаќин на Светското првенство беше Јужна Африка, која беше …

Катар оствари негативен рекорд на светските фудбалски првенства Read More »

ФОТО: Сенегалците го воодушевија целиот свет, не е заборавена легендата Папа Буба Диоп

Репрезентацијата на Сенегал го победи Еквадор со 2:1 и успеа да се пласира во осминафиналето на Светското првенство во Катар. Ова е фантастичен успех за оваа селекција, а играчите ги воодушевија сите по натпреварот откако покажаа дека немаат заборавено на големата легенда на Сенегал. Сенегалне заборави на поранешниот репрезентативец Папа Буба Диоп, кој почина пред …

ФОТО: Сенегалците го воодушевија целиот свет, не е заборавена легендата Папа Буба Диоп Read More »

Заменик-градоначалникот на Херсон во притвор, осомничен е за соработка со Русија

Украинското Државно истражно биро објави дека го привеле заменик-градоначалникот Херсон под обвинение за соработка со Русија. Весникот „Украинска правда” го идентификуваше уапсениот како Владимир Пепел. „Службениците на ДИБ во тесна соработка со обвинителите го приведоа заменик-градоначалникот Херсон. Тој е обвинет за колаборационизам”, соопшти бирото на својот профил на Телеграм. На уапсениот му се заканува затворска …

Заменик-градоначалникот на Херсон во притвор, осомничен е за соработка со Русија Read More »

„Никогаш нема да ја признаеме руската илегална анексија“, порачаа НАТО-сојузниците

Во заедничката изјава од дводневниот состанок во Букурешт, шефовите на дипломатиите на земјите-членки на НАТО предупредија дека „руската агресија, вклучително и нејзините упорни напади врз украинската цивилна и енергетска инфраструктура, лишува милиони Украинци од основните услуги”. „Тоа влијае на снабдувањето со храна во светот и им се заканува на најранливите земји и народи во светот. …

„Никогаш нема да ја признаеме руската илегална анексија“, порачаа НАТО-сојузниците Read More »

Земјите од Г7 се согласија да ги координираат истрагите за воени злосторства во Украина

Министрите за правда на земјите од Г7 денеска се согласија да создадат мрежа за координирање на истрагите за воените злосторства во Украина. – Судската истрага за злосторствата извршени во Украина ќе трае со години, можеби дури и со децении. Сепак, ние ќе бидеме добро подготвени и ќе (работиме) колку што е потребно, изјави германскиот министер …

Земјите од Г7 се согласија да ги координираат истрагите за воени злосторства во Украина Read More »

Зеленска пред британските пратеници: Најмалото девојче силувано од руските окупатори имаше четири години, ни треба правда

„Секојдневно слушаме сирени. Тие се идентични со оние што ги слушаа британските генерации во Втората светска војна. Вие не се предадовте и ние нема да се предадеме. Но победата не е единственото нешто што ни треба. Ни треба правда. Доаѓам кај вас по правда“, рече денеска украинската прва дама Олена Зеленска од говорницата на британскиот …

Зеленска пред британските пратеници: Најмалото девојче силувано од руските окупатори имаше четири години, ни треба правда Read More »

Украинa: Докажавме дека можеме да ја победиме Русија, НАТО побрзо да ни достави оружје

Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба денеска во Букурешт апелираше до членките на НАТО побрзо да достават оружје и друга помош за неговата земја. За време на заедничката прес-конференција со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, Кулеба рече дека претходниот пат, кога апелирал до Алијансата, рекол „оружје, оружје, оружје”, а дека денеска во …

Украинa: Докажавме дека можеме да ја победиме Русија, НАТО побрзо да ни достави оружје Read More »

Првата жена која ќе суди на СП ќе дели правда на важен натпревар за осминафинале

Французинката Стефани Фрапар ќе испише историја, во четврток (1 декември) ќе биде првата жена која ќе суди меч на Светското првенство во Катар за мажи. Таа ја доби честа да ја дели правдата на натпреварот од третото коло од групата „Е“ меѓу репрезентациите на Германија и Костарика (20.00 часот). Германците на овој меч мора да …

Првата жена која ќе суди на СП ќе дели правда на важен натпревар за осминафинале Read More »

СП 2022: Ова е неверојатно – Боби Чарлтон, 56 години пауза, па Маркус Рашфорд

Англија успеа да обезбеди осминафинале на Светското првенство во Катар откако во групата „Б“ го совлада Велс со 3:0. Стрелец на два голови во победата беше играчот на Манчестер јунајтед, Маркус Рашфорд во 50 и 68 минута од натпреварот. Негов трет на СП, претходно еднаш ја затресе мрежата на Иран. Рашфорд е инаку првиот играч …

СП 2022: Ова е неверојатно – Боби Чарлтон, 56 години пауза, па Маркус Рашфорд Read More »

ВИДЕО: Американците го елиминираа Иран, Пулишиќ закажа осминафинале против Холандија

Комплетирано е последното трето коло и во групата „Б“ на Светското првенство во Катар, репрезентацијата на Англија не дозволи никакво изненадување и со 3:0 го совлада Велс. Головите беа постигнати во второто полувреме, Рашфорд двапати се запиша во листата на стрелците во 50 и 68 минута, а еден погодок беше дело на Фоден во 52 …

ВИДЕО: Американците го елиминираа Иран, Пулишиќ закажа осминафинале против Холандија Read More »

Катар оствари негативен рекорд на светските фудбалски првенства

Катарските фудбалери беа поразени од Холандија во последното коло од групната фаза на Мундијалот, поставувајќи негативен рекорд. Репрезентацијата на Катар, која веќе ја пропушти шансата да се пласира во нокаут фазата, стана првиот домаќин на Светското првенство што ги загуби сите три натпревари. Досега најлоша селекција домаќин на Светското првенство беше Јужна Африка, која беше …

Катар оствари негативен рекорд на светските фудбалски првенства Read More »

ФОТО: Сенегалците го воодушевија целиот свет, не е заборавена легендата Папа Буба Диоп

Репрезентацијата на Сенегал го победи Еквадор со 2:1 и успеа да се пласира во осминафиналето на Светското првенство во Катар. Ова е фантастичен успех за оваа селекција, а играчите ги воодушевија сите по натпреварот откако покажаа дека немаат заборавено на големата легенда на Сенегал. Сенегалне заборави на поранешниот репрезентативец Папа Буба Диоп, кој почина пред …

ФОТО: Сенегалците го воодушевија целиот свет, не е заборавена легендата Папа Буба Диоп Read More »

НАТО самит: Ќе заседава Северноатлантскиот совет

Дводневниот состанок на министрите за надворешни работи на членките на НАТО продолжи утрово во Букурешт со нов состанок на Северноатлантскиот совет. Фокусот на вчерашниот прв состанок на Северноатлантскиот совет на самитот беше зајакнување на поддршката за Украина во нејзината борба против руската инвазија. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, синоќа изјави дека шефовите на дипломатиите …

НАТО самит: Ќе заседава Северноатлантскиот совет Read More »

ВИДЕО | Нов судир меѓу демонстрантите и полицијата во Шангај

Во неколку големи кинески градови се распоредени стотици полицајци за да се спречат протестите што ја зафатија земјата во последните денови поради политиката за Ковид-19 и ограничувањата на слободата. На улиците на главниот град Пекинг и другите поголеми градови, како Шангај, Гуангжу и Хангжу, зголемен е полицискиот контингент. Безбедносните сили сè повеќе ги запираат случајните …

ВИДЕО | Нов судир меѓу демонстрантите и полицијата во Шангај Read More »

Состанокот на министрите за надворешни работи на НАТО продолжи со состанок на Северноатлантскиот совет

Дводневниот состанок на министрите за надворешни работи на членките на НАТО продолжи утрово во Букурешт со нов состанок на Северноатлантскиот совет. Фокусот на вчерашниот прв состанок на Северноатлантскиот совет на самитот беше зајакнување на поддршката за Украина во нејзината борба против руската инвазија. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, синоќа изјави дека шефовите на дипломатиите …

Состанокот на министрите за надворешни работи на НАТО продолжи со состанок на Северноатлантскиот совет Read More »

Од денеска ќе фрчат амандмани за Предлог-буџетот за 2023

Од денеска почнува амандманската расправа по Предлог-буџетот за 2023 година. Поднесени се 263 амандмани од кои 199 од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Во понеделникот заврши општата расправа во текот на која власта и опозицијата ги изнесоа своите ставови. Според парламентарното мнозинство, проектираните буџетски ставки ќе овозможат економско заздравување и справување со последиците од енергетската криза, а опозицијата …

Од денеска ќе фрчат амандмани за Предлог-буџетот за 2023 Read More »

Штајнмајер денес во Скопската чаршија и на средба со екипата на „Медена земја”

Валтер Штајнмајер во рамки на дводневната официјална посета на земјава денеска ќе прошета низ Старата скопска чаршија, а во Чифте аман ќе се сретне со екиптата на македонскиот документарен филм „Медена земја”. Тој ќе има средба и со младинци посетители на Политичкото училиште на Претседателскиот центар за политичко образование. Попладне Штајнмајер ќе го посети Ветерниот …

Штајнмајер денес во Скопската чаршија и на средба со екипата на „Медена земја” Read More »

Од денеска ќе фрчат амандмани за Предлог-буџетот за 2023

Од денеска почнува амандманската расправа по Предлог-буџетот за 2023 година. Поднесени се 263 амандмани од кои 199 од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Во понеделникот заврши општата расправа во текот на која власта и опозицијата ги изнесоа своите ставови. Според парламентарното мнозинство, проектираните буџетски ставки ќе овозможат економско заздравување и справување со последиците од енергетската криза, а опозицијата …

Од денеска ќе фрчат амандмани за Предлог-буџетот за 2023 Read More »

Штајнмајер денес во Скопската чаршија и на средба со екипата на „Медена земја”

Валтер Штајнмајер во рамки на дводневната официјална посета на земјава денеска ќе прошета низ Старата скопска чаршија, а во Чифте аман ќе се сретне со екиптата на македонскиот документарен филм „Медена земја”. Тој ќе има средба и со младинци посетители на Политичкото училиште на Претседателскиот центар за политичко образование. Попладне Штајнмајер ќе го посети Ветерниот …

Штајнмајер денес во Скопската чаршија и на средба со екипата на „Медена земја” Read More »

Дигитализацијата стигна и во затворите: Дигитална судница во КПУ „Идризово”

Шефот на делегацијата на Европската унија, амбасадорот Дејвид Гир, министерот за правда Никола Тупанчески и заменик-шефот на Мисијата на Амбасадата на САД Ерик Мајер денеска во Казнено-поправната установа Идризово ќе ја отворат новоопремената дигитална судница. Дигиталната судница овозможува притворените лица за тешки кривични дела да добијат судење на подрачјето на затворот Идризово. Со тоа се …

Дигитализацијата стигна и во затворите: Дигитална судница во КПУ „Идризово” Read More »

Д-р Стевановиќ: КОВИД-19 не е болест што лесно може да се предвиди, потребно е внимание

Состојбата со коронавирусот во земјава остава впечаток дека работите се мирни. Во моментов, во регионот состојбата со КОВИД-19 е стабилна, но во Кина минатата недела беа регистрирани 32.695 случаи на инфекција со коронавирус. Иако е далеку од нас, д-р Милена Стевановиќ, директорката на Универзитетската клиника за инфективни болести и фебрилни состојби вели дека во изминативе …

Д-р Стевановиќ: КОВИД-19 не е болест што лесно може да се предвиди, потребно е внимание Read More »

Пенов и Касами ќе ги заживуваат занаетите

Министерот за локална самоуправа, Ристо Пенов денеска ќе одржи средба со градоначалникот на општина Тетово, Билал Касами, а целта е потпишувањe договор за кофинансирање на проектот на ИПА Прекугранична програма со Косово 2014-2020 – „Заживување на занаетите и градење култура за заеднички туристички развој”. Во рамки на проектот e предвидена инвестиција од над 300 илјади …

Пенов и Касами ќе ги заживуваат занаетите Read More »

Пасивни трикови кои за момент ги смируваат темпераментните деца

Доколку вашето дете е темпераментно, овие совети би можеле да ви бидат од голема корист. Според истражувачите, пасивните трикови, како што се нишањето на детето пред спиење, пеењето и читањето, позитивно влијаат на неговиот темперамент. Од друга страна, активностите како пешачење, возење или играње со детето имаат негативно влијание, заклучил тим од меѓународни научници преку …

Пасивни трикови кои за момент ги смируваат темпераментните деца Read More »

Како да го научите вашето дете да јаде зеленчук и овошје?

Сигурно веќе знаете за сите благодати од редовното јадење овошје и зеленчук, но вашето дете не сака ни да ги проба, а вие немате стратегија. Не очајувајте, бидејќи постојат неколку начини на кои можете да си помогнете Прво не паничете, бидејќи вообичаено е децата да се нервозни – одбиваат одреден вид храна или добиваат соодветна …

Како да го научите вашето дете да јаде зеленчук и овошје? Read More »

Нов рекорд во медицината: Близнаци родени од ембриони замрзнати пред 30 години

Во американската сојузна држава Тенеси се родени близнаци од ембриони замрзнати пред повеќе од 30 години. Ова е веројатно нов рекорд за најдолго замрзнати ембриони досега од кои успешно се родени бебиња. Ембрионите биле чувани на минус 128 Целзиусови степени во течен азот од 22 април 1992 година. Рејчел Риџвеј, мајка на четири деца од …

Нов рекорд во медицината: Близнаци родени од ембриони замрзнати пред 30 години Read More »

Јапонски метод за штедење кој совршено функционира: Измислен од новинарка во далечната 1904 година

Дизајниран е од првата жена новинарка во Јапонија, Хани Мотоко, во далечната 1904 година, а според многумина кои го пробале, овој метод на штедење пари навистина функционира – дури и кај оние кои сакаат да трошат и да купуваат. Според „Bright Side“, првиот чекор е да направите табела во тетратка – не во мобилен телефон …

Јапонски метод за штедење кој совршено функционира: Измислен од новинарка во далечната 1904 година Read More »

Пет грешки кои ги правиме при купување стан: Едната од нив може да ве доведе до извршител

Купувањето стан е многу важна одлука и со себе носи голем број на обврски кои треба да се исполнат пред да ги добиеме клучевите во наши раце. Имено, во сиот тој хаос често забораваме да обрнеме внимание на навидум мали, но многу важни предмети кои подоцна би можеле да ни го расипат уживањето во имотот …

Пет грешки кои ги правиме при купување стан: Едната од нив може да ве доведе до извршител Read More »

РЕПОРТАЖА: Сент Мориц, гратче со патентирано име и лого

На прв поглед и накратко, Сент Мориц може да се опише со една реченица: зимска варијанта на Монте Карло. Сличности има многу, од луксузните бутици до скапите автомобили, од чистината и сјајот на улиците до рестораните со „бели чаршафи“, од средновечните госпоѓи со бунди и скап накит до затворените клубови во кои честопати бундите се …

РЕПОРТАЖА: Сент Мориц, гратче со патентирано име и лого Read More »

Моден водич: 10 предлози за зимски аутфит без грешка! (ФОТО)

Зимата веќе започна, а со неа дојдоа и ниските температури, па време е на себе да ставиме малку потопла гардероба. Кога температурата ќе се приближи до нулата, императив станува потоплата и поудобна облека. Во овој период малку потешко е да изгледате модерно поради многуте слоеви на облека, но ние пронајдовме неколку стајлинзи во кои ќе …

Моден водич: 10 предлози за зимски аутфит без грешка! (ФОТО) Read More »

Ова се трите величествени мириси: Избрани најдобриот машки, женски и унисекс парфем за 2019 година

Читателките на порталот Фрагрантика, парфемската онлајн-енциклопедија, ги избрале најдобрите парфеми за 2019 година. Најдобар женски парфем во 2019 година: Guerlain “Mon Guerlain Eau de Parfum Intense” Парфемот припаѓа на групата ориентално-древни мириси чии горни ноти се лаванда, мандарина и бергамот, а во средните ноти роза, јасмин, ванила од Тахити и ванила од Мадагаскар. Најдобар машки …

Ова се трите величествени мириси: Избрани најдобриот машки, женски и унисекс парфем за 2019 година Read More »

Поради божиќните фотки на Ким Кардашијан колапс на социјалните мрежи

Ким Кардашијан ја продолжи традицијата и еден ден после Божиќ објави фотографии од прославата на празникот. Нејзините божиќни фотографии за само неколку часа собраа повеќе од 1,5 милиони лајкови. Фустанот на Ким, иако многумина го споредуваат со рибина крлушка, одлично ѝ стои, а фризурата и шминката ѝ се беспрекорни. Синовуите Сејнт, Чикаго и Пслам се …

Поради божиќните фотки на Ким Кардашијан колапс на социјалните мрежи Read More »

Гламур и раскош: Шведските принцези заблескаа во полн сјај (ФОТО)

На свечената прослава во шведскиот The Concert Hall што се одржа месецов  во чест на Нобеловците, вниманието го украдоа шведските кралски дами. Сите очи беа вперени во принцезите Викторија, Маделеин и Софија, кои по скалилата во салата ги придружуваа овогодинешните лауреати. Убавите принцези дале сè од себе да заблескаат во полн сјај. Најстарата ќерка на …

Гламур и раскош: Шведските принцези заблескаа во полн сјај (ФОТО) Read More »

Шампионот МЗТ се израмни со Гостивар на првото место во Првата лига

По победата над дебитантот Чаир 2030 (106:61), МЗТ Скопје Аеродром има ист број на бодови како и Гостивар, но и подобар кош-количник во Првата македонска лига. Во првата четвртина играчите на Александар Петровиќ поведоа со 30:21, а до полувремето тоа водство беше удвоено (53:32). Не застанаа „сино-белите“ ниту во продолжението од играта. Во ист стил …

Шампионот МЗТ се израмни со Гостивар на првото место во Првата лига Read More »

Македонската кошаркарска федерација ќе ги награди најдобрите за 2022 година

Македонската кошаркарска федерација ќе ја продолжи традицијата и оваа календарска година ќе ги награди најдобрите во кошаркарскиот спорт. Сите клубови во сениорските и во младинските лиги, членовите на Здружението на кошаркарските тренери, претставниците на Судиската комисија при КФСМ, медиумите, и фановите, учествуваат во гласањето за избор на најдобрите во кошарката во 2022 година. Линк до …

Македонската кошаркарска федерација ќе ги награди најдобрите за 2022 година Read More »

На Јокиќ му недостасуваа две асистенции за трипл-дабл

Никола Јокиќ го предводеше Денвер до победа над Хјустон 129-113, во последно одиграниот натпревар од НБА лигата. Јокиќ за 28 минути на паркетот постигна 32 поени и 12 скокови, а имаше и осум асистенции. Со ефикасноста се истакна Кевин Дурент, кој постигна 45 поени во славјето на Бруклин над Орландо. Позингис во дуелот со Минесота …

На Јокиќ му недостасуваа две асистенции за трипл-дабл Read More »

Кампацо си замина од Далас, пристигнува Кемба Вокер

Екипата на Далас Маверикс направи промена во составот и се ослободи од Факундо Кампацо кој не ги оправда очекувањата. Кампацо си заминува од Далас после само осум натпревари и сега како слободен агент ќе си бара нов клуб. Очекувањата се да се врати во Евролигата. На местото на Кампацо Далас ќе го доведе Кемба Вокер. …

Кампацо си замина од Далас, пристигнува Кемба Вокер Read More »

ВИДЕО | „Вечното дерби“ не помина без инциденти, а на крајот Звезда се радуваше

Партизан го претрпе првиот пораз во АБА лигата сезонава откако вечерва беа поразени во „вечното дерби“ против Црвена Звезда со резултат 97:74. Лутите ривали понудија одлична кошарка, а на крајот „црвено-белите“ се радуваа на победата. Првaта четвртина донесе израмнета игра, овој период го одбележа прекинот пред самиот крај кога судиите се повлекоа во соблекувалната при …

ВИДЕО | „Вечното дерби“ не помина без инциденти, а на крајот Звезда се радуваше Read More »

Приватниците уценуваат, навредуваат и прават привид на хаос, вели Арсовска – затоа не преговарала

„Вистината не е на нивна страна и затоа уценуваат и навредуваат“, изјави вечерва скопската градоначалничка Данела Арсовска, коментирајќи го проблемот со приватните автобуски превозници во Скопје. „Нема да се подлегне на закани и уцени“, рече Арсовска во „Топ тема“ на „Телма“ околу тоа дали ќе има договор со приватните превозници, кои дадоа рок до петок …

Приватниците уценуваат, навредуваат и прават привид на хаос, вели Арсовска – затоа не преговарала Read More »

Арсовска не мисли да дава оставка: Ако не се изгласа буџетот на Градот, ќе има избори за Совет

Градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, вели дека не размислува за оставка, туку дека се можни избори за Советот како што беше случај во Општина Тетово, доколку не биде изгласан буџетот на Град Скопје за 2023 година. Арсовска ова го изјави вечерва во интервју за „Телма“. „Доколку советниците одлучат дека не треба да поддржат функционален буџет …

Арсовска не мисли да дава оставка: Ако не се изгласа буџетот на Градот, ќе има избори за Совет Read More »

Скопските топлани официјално имаат гас само за до утре, ЕСМ не објави нова набавка

Државната компанија ЕСМ (Електрани на Северна Македонија) вчера уверуваше дека на располагање има и гас и пари, како и дека нема да има никакви проблеми со греењето, но од компанијата не известија за нова склучена набавка на енергенсот, па не е јасно дали од утре топланите ќе имаат гориво за парното греење на скопјани, објави …

Скопските топлани официјално имаат гас само за до утре, ЕСМ не објави нова набавка Read More »

Минување под зградата на „Пелагонија“ на сопствен ризик, паѓаат парчиња од недовршената фасада

Зградата на „Пелагонија“ во најстрогиот центар на Скопје, една од оние кои требаше да добијат барокна фасада во рамките на фамозниот проект „Скопје 2014“ со години стои соголена. За новата фасада требаше да се потрошат околу 2 милиони евра, но и откако ексградоначалникот Петре Шилегов не потпиша таков договор и го запре барокното „преслекување“ на …

Минување под зградата на „Пелагонија“ на сопствен ризик, паѓаат парчиња од недовршената фасада Read More »

Утре без вода дел од Гази Баба

ЈП Водовод и канализација – Скопје известува дека утре, 30 ноември, од 09:00 часот, поради водоводен приклучок од ф 80мм на улица „Христо Ботев” бр.3, без вода ќе бидат корисниците од улиците „Христо Ботев”, „Ташко Караџа”, „Бапчор” и „Трифун Хаџијанев”, во општина Гази Баба. Водоснабдувањето ќе биде прекинато од 09:00 часот до завршување на работите.

Вељко Ражнатовиќ со моќна порака му го честиташе роденденот на Аркан, Инстаграм му ја избриша

Вељко Ражнатовиќ денеска преку Инстаграм на својот покоен татко Жељко Ражнатовиќ Аркан му го честиташе роденденот. „Среќен роден ден тато. 17.04.1952. се роди Српски Тигар, Српски Херој“, напиша Вељко во објавата и предизвика позитивни реакции кај своите следбеници на оваа социјална мрежа. Но, Инстаграм набрзо потоа му ја избриша објавата, поради како што наведе „насилство …

Вељко Ражнатовиќ со моќна порака му го честиташе роденденот на Аркан, Инстаграм му ја избриша Read More »

ВИДЕО | Синот на познатиот политичар објави емотивно видео: Амди Бајрам плаче додека му пее Шериф Коњевиќ!

Габриел Бајрам, синот на сега веќе починатиот политичар Амди Бајрам на својот профил на Фејсбук сподели доста емотивно видео направено најверојатно неколку недели или месеци пред смртта на татко му. Амди на видеото плаче додека веднаш до него стои популарниот босански пејач Шериф Коњевиќ и му го пее големиот хит на Шабан Шаулиќ „Сине, сине“. …

ВИДЕО | Синот на познатиот политичар објави емотивно видео: Амди Бајрам плаче додека му пее Шериф Коњевиќ! Read More »

ВИДЕО+ФОТО | 48 часа предходно сам на себе си ставал витамински инекции: Познатиот пејач почина од Ковид – 19!

Мексиканскиот пејач Џери Демар (41) се жалел на болки во задникот по земањето на витаминска инекција, за два дена подоцна да почине. Ѕвездата на шоуто „The Voice Mexico“ почина во понеделникот на 41 година, а странските медиуми пишуваат дека умрел поради компликација од Ковид – 19. 48 часа пред смртта, Латиноамериканецот кој е номиниран за …

ВИДЕО+ФОТО | 48 часа предходно сам на себе си ставал витамински инекции: Познатиот пејач почина од Ковид – 19! Read More »

Пуштена за сообраќај делницата Штип-Крупиште

Делницата Штип – Крупиште, која е дел од експресниот пат во изградба Штип – Кочани, е пуштена за сообраќај, информираа попладнево од Јавното претпријатие за државни патишта. – Посакувајќи им пријатно и удобно возење на учесниците во сообраќајот на експресниот пат на делницата Штип (клучка Три Чешми)-Крупиште, сакаме да им посочиме патниот правец да го користат …

Пуштена за сообраќај делницата Штип-Крупиште Read More »

Почина актерката Неда Арнериќ, дивата на српското глумиште

Познатата глумица Неда Арнериќ почина во 67-та година од животот. Српските медиуми известуваат дека била пронајдена мртва во нејзиниот стан. Братот на Неда Арнериќ ја нашол седната на трпезариската маса, без траги на насилство, пренесува српски Телеграф, За Арнериќ беше познато дека пати од депресија и во неколку наврати се обидела да си го одземе …

Почина актерката Неда Арнериќ, дивата на српското глумиште Read More »

ФОТО | Фотографија од 70-тите го запали регионот, сите се маѓепсани од жените на неа

На популарната фејсбук-страница „Носталгија“ објавена е фотографија од 70-тите години на минатиот век, која навистина буди носталгија и сведочи за естетиката на едно време, и колку е модата, всушност, циркуларна и колку стандардните на убавина се варијабилни и променливи. Фотографијата брзо стана вирална, собирајќи илјадници лајкови и стотици споделувања и коментари, а повеќето се согласуваат …

ФОТО | Фотографија од 70-тите го запали регионот, сите се маѓепсани од жените на неа Read More »

Што прави денеска: Кристина Илиевска, моден консултант и стратег

Кристина Илиевска е креативен консултант, ментор и стратег за модни брендови и агенции. Во седиштето на високата мода, Париз, во 2012 година завршува студии по бизнис администрација и ја започнува својата работа како моден консултант. Денес, таа работи со брендови и интернационални модни недели. За време на пандемијата извесно време поминува во своето Скопје, но …

Што прави денеска: Кристина Илиевска, моден консултант и стратег Read More »

Со помош на овие трикови: Французинките јадат кроасани и пијат вино, а се слаби

Французинките важат за едни од најелегантните дами со посебна убавина кои немаат многу поголеми проблеми со килограмите, иако многу често уживаат во неодоливиот вкус на нивните познати кроасани, како и во чаша уште подобро вино. Се прашувате како? Имено, повеќето од нив прибегнуваат кон следните трикови кои се незаменливи сојузници во одржувањето на младешкиот изглед …

Со помош на овие трикови: Французинките јадат кроасани и пијат вино, а се слаби Read More »

Интервју со Весна Ивановиќ Кастаред: Да ги отфрлиме стереотипите за да го прекинеме насилството врз жените и девојчињата

На 25 ноември започнува меѓународната кампања 16 дена активизам против родово базирано насилство. По тој повод разговараме со Весна Ивановиќ Кастаред, раководителка на Канцеларијата на UN Women – Скопје. Денеска започнува меѓународната кампања 16-дена активизам против родово базираното насилство. Кои прашања се во фокусот годинава? – Повикот за обединување на сите чинители во активизмот против …

Интервју со Весна Ивановиќ Кастаред: Да ги отфрлиме стереотипите за да го прекинеме насилството врз жените и девојчињата Read More »

Модна икона и моќна социјална и политичка фигура: Која е Моза бин Насер, сопруга на катарскиот шеик?

Изминативе неколку денови цел свет зборува за Светското првенство во фудбал, на чие отворање присуствуваше Моза бин Насер, сопруга на шеикот Хамад бин Халифа ал Тани, поранешниот емир на Катар и мајка на актуелниот емир Тамим бин Хамад ал Тани. Моза е една од трите сопруги на шеикот Хамад бин Халифа ал Тани и мајка …

Модна икона и моќна социјална и политичка фигура: Која е Моза бин Насер, сопруга на катарскиот шеик? Read More »

Дневен хороскоп за 30 ноември: Одржувајте ја самодовербата и оптимизмот

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 30 ноември, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денес. Овен Имате добро идејно решение, но некој се обидува да ја ограничи вашата улога и влијание врз понатамошниот тек на деловниот договор. Не дозволувајте недоразбирањето негативно да влијае на вашата концентрација или да дозволите некој да ве „фати“ во својата замка. Изберете го …

Дневен хороскоп за 30 ноември: Одржувајте ја самодовербата и оптимизмот Read More »

Виц на денот: Ноќевање

Се враќа мрежен администратор дома по два дена и жена му го чека на врата: – Ајде сега да ми објасниш каде беше и што правеше! Човеков сиот расеан вели: – Види драга, вчера требаше да се одржи состанок на работа и чекавме додека дојде делегација од странство. Откако заврши состанокот, доцна вечерта почна да …

Виц на денот: Ноќевање Read More »

Кој ќе биде новиот Зоро?

Шпанскиот глумец, режисер и продуцент Антонио Бандерас, кој го глумеше маскираниот одмаздник во „Маската на Зоро“ од 1998 година и продолжението „Легендата за Зоро“ од 2005 година, изјави дека Том Холанд би бил идеалниот актер кој треба да го заземе неговото место.   View this post on Instagram   A post shared by Antonio Banderas …

Кој ќе биде новиот Зоро? Read More »

Дознала дека е бремена 50 минути пред да се породи: Цело време пиев таблети за контрацепција

Хана Вајолет (24) е самохрана мајка на девојче (4), која на платформата Тик-ток редовно објавува сè за ненадејното раѓање на нејзината ќерка. Имено, таа дознала дека е бремена 50 минути пред да се породи. Бременоста ѝ била вистинско изненадување бидејќи цело време пиела таблети за контрацепција. Таа објаснила дека едно утро се разбудила со болки …

Дознала дека е бремена 50 минути пред да се породи: Цело време пиев таблети за контрацепција Read More »

ФОТО | Фотографија од 70-тите го запали регионот, сите се маѓепсани од жените на неа

На популарната фејсбук-страница „Носталгија“ објавена е фотографија од 70-тите години на минатиот век, која навистина буди носталгија и сведочи за естетиката на едно време, и колку е модата, всушност, циркуларна и колку стандардните на убавина се варијабилни и променливи. Фотографијата брзо стана вирална, собирајќи илјадници лајкови и стотици споделувања и коментари, а повеќето се согласуваат …

ФОТО | Фотографија од 70-тите го запали регионот, сите се маѓепсани од жените на неа Read More »

Виц на денот: Ноќевање

Се враќа мрежен администратор дома по два дена и жена му го чека на врата: – Ајде сега да ми објасниш каде беше и што правеше! Човеков сиот расеан вели: – Види драга, вчера требаше да се одржи состанок на работа и чекавме додека дојде делегација од странство. Откако заврши состанокот, доцна вечерта почна да …

Виц на денот: Ноќевање Read More »

Интервју со Емил Парнаџиски, музички продуцент: „Самомк“ – радио што ќе се грижи и ќе ја чува македонската музика

Емил Парнаџиски е вљубеник во музиката, посветен, пред сѐ, на џезот, соулот, фанкот, со долгогодишно искуство во повеќе скопски радиостаници. Од пред некоја година е сопственик и уредник на „Just Music Radio“, а овој пат најавува нов и смел проект, „Самомк“, радио што ќе ја негува и промовира исклучиво македонската музика. Интервјуто го правиме неполн …

Интервју со Емил Парнаџиски, музички продуцент: „Самомк“ – радио што ќе се грижи и ќе ја чува македонската музика Read More »

Виц на денот: Молење

Трпе се враќа дома камен пијан, а на вратата го чека Трпана со метла во раката. Трпе паѓа на колената, ги скрстува рацете како за молитва и со тажен глас и вели: – Те молам, немој да одлеташ… последен пат ми е ова, ти ветувам.

Бразилец се раздели со четири од осумте сопруги: Барам нови жени, треба да го наполнам креветот

Бразилецот Артур О Урсо веќе некое време функционира во полигамна заедница со осум сопруги, но поради несогласувања решил да се разведе со четири од нив, пишува „Дејли стар“. Познатиот фотомодел и инфлуенсер се венчал со своите сопруги во Сао Паоло и оттогаш тие честопати зборуваат за својот невообичаен однос во медиумите. Иако првично требало да …

Бразилец се раздели со четири од осумте сопруги: Барам нови жени, треба да го наполнам креветот Read More »

Виц на денот: Погреб

Професорот: – Што се случило после смртта на Наполеон?? Ученикот: – Погреб, професоре! Професорот: – Тогаш, дојди му во август на 40 дена!

Претседателката на Косово пристигнува во посета на Бугарија

Претседателката на Косово, Вјоса Османи на покана на бугарскиот колега Румен Радев пристигнува во официјална посета на Бугарија, соопшти неговата прес-служба. Како што јави дописникот на МИА од Софија, двајцата претседатели ќе разговараат за теми од билатералната и регионалната агенда, како и за европската перспектива на Косово. Ќе бидат разгледани можностите за зајакнување на соработката …

Претседателката на Косово пристигнува во посета на Бугарија Read More »

Нов, денеска најсилен потрес на грчкиот остров Евија – 4,9 степени

Нов земјотрес со јачина од 4,9 степени по Рухтеровата скала, вечерва кусо по 22 часот по локално време го погоди грчкиот остров Евија, соопшти Геодинамичкиот институт на Националната опсерваторија во Атина. Епицентарот е истиот каде што рано утрово беа регистрирани три потреси меѓу 4,1 и 4,7 степени. Земјотресот, освен на Евија, беше почувствувани и во …

Нов, денеска најсилен потрес на грчкиот остров Евија – 4,9 степени Read More »

Софија: Четворицата уапсени за терористичкиот напад во Истанбул остануваат во притвор

Апелацискиот суд во Софија одлучи да им одреди траен притвор на четворицата приведени во Бугарија за соучесништво во нападот во Истанбул на 13 ноември, објави телевизија Нова. Како што пренесува дописникот на МИА од Софија, судската седница се одржа зад затворени врати, поради истраги од неколку специјални служби, кои содржат доверливи информации. Четворицата приведени во …

Софија: Четворицата уапсени за терористичкиот напад во Истанбул остануваат во притвор Read More »

Вучиќ: Курти може да оди во Брисел кога сака, му посакувам среќен пат

Српскиот претседател Александар Вучиќ коментирајќи ја изјавата на косовскиот премиер Албин Курти кој рече дека нема да оди во Брисел само за да разговара за регистарските таблички, туку за сеопфатен договор, односно меѓусебно признавање, порача дека Курти може да во Брисел кога сака и како сака тоа е негов проблем, објави Пинк.рс. „Океј. Може да …

Вучиќ: Курти може да оди во Брисел кога сака, му посакувам среќен пат Read More »

Прванов: Ќе биде добро и БСП да учествува во обединувањето на левицата во Бугарија

Поранешниот бугарски претседател, Георги Прванов, денеска на тркалезната маса „Лева Бугарија – идеи и политики”одржана во Националната палата на културата, коментираше дека би било добро и БСП да учествува во обединувањето на левицата. Во работата на форумот и денеска учествуваа лидерите на левичарските политички формации во Бугарија и поранешни истакнати личности од левицата, кои ја …

Прванов: Ќе биде добро и БСП да учествува во обединувањето на левицата во Бугарија Read More »

Трамп: Земам хидроксихлорокин како превентива

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа изјави дека повеќе од една седмица зема хидроксихлорокин, лек за маларија, како превентива од новиот коронавирус. – Го употребувам последната недела. Една таблета секој ден, изјави Трамп. Тој и претходно ја промовираше употребата на хидроксихлорикинот како евентуален лек за Ковид-19 и покрај предупредувањата на лекарите. Ниту едно истражување досега не …

Трамп: Земам хидроксихлорокин како превентива Read More »

Ова се шесте заблуди за сексот по педесетатта!

Либидото не може да се ограничи со годините на живот. Кој вели дека сексот станува дел од минатото во средната животна доба? Еве типични заблуди за оваа важна животна активност…  1 Постарите жени се лоши љубовници Неточно! Со векови постарите жени ги воведувале помладите мажи во светот на задоволствата. Искуството и мудроста се на ваша страна. …

Ова се шесте заблуди за сексот по педесетатта! Read More »

„Таен Дедо Мраз“ е совршената секс поза за празниците (ФОТО)

Како што се наближуваат новогодишните и божиќните празници паровите не можат да се заситат од „празничната“ секс поза која ветува длабока пенетрација, пренесува порталот „The Sun“. За усовршување на оваа поза, понежниот пол треба треба да се наведне пред партнерот, потоа да се склопат рацете и лактите да се потпираат на маса или друг соодветен …

„Таен Дедо Мраз“ е совршената секс поза за празниците (ФОТО) Read More »

Сакате да се сплеткате со колегата од работа? Сега постои и интернет страница за тоа!

„AFFAIR at work” во превод – афера на работа, е новата интернет страница за запознавање чии целни лица се главно поединци кои не се нужно самци, а сакаат тајно да стапат во интимен однос со колегата од работа, и тоа во удобноста на своето работно место. Иако интернет страниците кои ги спојуваат прељубниците не се …

Сакате да се сплеткате со колегата од работа? Сега постои и интернет страница за тоа! Read More »

Се разочаравте во љубовта, бидејќи постојано правите погрешни избори: Проблемот е во вас, еве зошто…

Колку пати сте се разочарале во љубовта, тврдејќи дека од неа ќе се откажете засекогаш, бидејќи постојано „налетувате“ на погрешни лица. Или се емоционално недостапни или се проблематични. Маргарет Пол, докторка по социологија, терапевт и автор на бројни книги вели дека проблемот е всушност во вас. Или се утопист, па верувате дека вашата љубов може …

Се разочаравте во љубовта, бидејќи постојано правите погрешни избори: Проблемот е во вас, еве зошто… Read More »

ЕУ ќе застане без имигранти

Недостиг од работна сила во моментов владее во голем број сектори во речиси сите земји членки на ЕУ. Токму затоа Европската комисија нагласува дека на ЕУ ѝ е силно потребна имиграција на работници, а за што е неопходно олеснување на законската регулатива, со напоредно засилување на заштитата на работниците од експлоатација и натамошно подобрување на …

ЕУ ќе застане без имигранти Read More »

Ефектите на економска војна преку Украина

Во неколку наврати на овој форум објаснувавме дека водењето војна е многу повеќе од употреба на сила. Поголем дел од сите наши следбеници тоа добро го знаат, ама некако кога ќе се спомне терминот конфликт или војна, па и вооружен судир, како да добиваме амнезија и повторно се фокусираме на она што директно можеме да …

Ефектите на економска војна преку Украина Read More »

Железнички коридори на колосекот Слепче

Патничкиот воз од Скопје за Битола пред десетина дена беше блокиран од – расипана товарна локомотива. Патниците заглавија на станицата со симболичен назив – Слепче. Премрзнаа во возот што тргна во неделата попладне, а на крајната дестинација стаса – во понеделникот. Делница долга 175 километри ја мина за десет часа. Поради вакви инциденти има сè …

Железнички коридори на колосекот Слепче Read More »

Збеснавте, граѓански поданици!

Директорот на скопската топлана „Скопје Север“, Куштрим Рамадани, во саботата грубо и со пцости ѝ се нафрли на новинарката на порталот „МКД“, Катерина Додевска, која известуваше за тема од интерес на јавноста – дали оваа топлана смеела да работи на мазут, и дали тоа го направила прескокнувајќи ги прописите и процедурите за користењето на овој …

Збеснавте, граѓански поданици! Read More »

Цената за слободата и државата

Се навикнавме во овие транзициски години на десничарски и неофашистички македонски ревизионизам, многу килави и метилави пазарџии и национални конвертити да фрлаат ѓубре врз македонските ослободители и државотворци. Најперверзно е што меѓу тие болни луѓе има некои што се сметаат за наша општествено-политичка „елита“, а се партизански деца и внуци, персони чии предци се бореле …

Цената за слободата и државата Read More »

ВИДЕО: Данецот Хенеберг го водеше Еурофарм Пелистер до победа над Мотор Запорожје

Во рамките од четвртото коло во ЕХФ Европската лига составот на Еурофарм Пелистер со 30:33 го совлада Мотор Запорожје. Овој натпревар поради руската агресија врз Украина се играше во германскиот град Диселдорф и во кој славеше македонскиот вицешампион. Данскиот интернационалец Себастиан Хенеберг блескаше во редовите на Еурофарм Пелистер со 14 голови, а четири запиша Црногорецот …

ВИДЕО: Данецот Хенеберг го водеше Еурофарм Пелистер до победа над Мотор Запорожје Read More »

Танкоски: Имаме големи шанси во Диселдорф, фаворити сме против Мотор Запорожје

Денеска од 18.45 часот составот на Еурофарм Пелистер ќе го игра својот четврти натпревар сезонава во ЕХФ Европската лига, а противник е Мотор Запорожје. Поради руската агресија врз Украина, Мотор Запорожје ќе биде домаќин на македонскиот вицешампион во германскиот град Диселдорф. Ова е шанса за играчите на тренерот Ларс Валтер да им се вратат на …

Танкоски: Имаме големи шанси во Диселдорф, фаворити сме против Мотор Запорожје Read More »

Суперлига: Охрид не беше закана, нова убедлива победа на Вардар

Актуелниот македонски шампион забележа нова убедлива победа во Суперлигата откако со 32:25 славеа против Охрид. Алкалоид беше одличен кај Струга и оствари триумф од 44:29. Вардар водеше од првата минута, а посериозната разлика почна да ја прави од 11. минута кога поведе со 8:4. Ракометарите на Охрид грешеа во нападот, а вардарци тоа го казнуваа …

Суперлига: Охрид не беше закана, нова убедлива победа на Вардар Read More »

Македонија ќе тестира против Хрватска и Израел пред Светското првенство 2023

Македонската машка сениорска ракометна репрезентација ќе настапи на Светското првенство во Полска и Шведска кое ќе се одржи од 11 до 29 јануари 2023 година. Неодамна нашиот селектор Кирил Лазаров го објави поширокиот список на играчи на кои треба да смета за Мундијалот. Нашите најдобри ракометари ќе играат во полскиот Краков во „Таурон“ Арената во …

Македонија ќе тестира против Хрватска и Израел пред Светското првенство 2023 Read More »

Павле Атанасијевиќ потпиша нов договор со Еурофарм Пелистер

Еурофарм Пелистер попладнево објави дека го продолжува договорот со ракометарот Павле Атанасијевиќ. Еден од најталентираните ракометари во клубот и во Македонија,  19-годишниот бек ја игра третата сезона во семејството Еурофарм Пелистер, прва во тимот кој го предводи Ларс Валтер. Новиот договор е со важност до јуни 2026 година. “Дојдов пред три години и тоа беше …

Павле Атанасијевиќ потпиша нов договор со Еурофарм Пелистер Read More »

Македонскиот тенисер Ивановски успешно го започна новиот турнир во Мадрид

Калин Ивановски со нов настап во шпанскиот главен град, денеска во 1/16 финалето го елиминираше Марат Шарипов од Русија со 2:0. Македонскиот тенисер, кој е петти носител на турнирот, дојде до победата за скоро еден и пол час игра, првиот сет го освои со 6:4, а вториот со 7:5. Противник на нашиот натпреварувач во осминафиналето …

Македонскиот тенисер Ивановски успешно го започна новиот турнир во Мадрид Read More »

Вуков ќе настапува во Порше Суперкупот кој се вози заедно со трките од Формула 1

Во претходните три години македонскиот автомобилист Ристо Вуков беше дел од Порше Карера Куп Италија и освојуваше поени. Вуков на прес-конференција информираше дека следен предизвик ќе биде највисокото по ранг светско натпреварувањето од ГТ трките, Порше Суперкуп. Негов партнер ќе бидде тимот Омбра Рејсинг кој годинава се закити со двете титули во италијанско првенство. Во …

Вуков ќе настапува во Порше Суперкупот кој се вози заедно со трките од Формула 1 Read More »

Давидовски по второто место во Џеда: Сето ова е како еден сон!

Виктор Давидовски ја заокружи најуспешната сезоната во кариерата со пласман на второ место во последниот настан од највисокото по ранг натпреварување во туринг трките, гран при викендот во Џеда, Саудиска Арабија. Македонскиот автомобилист во првата трка стартуваше како деветти и стигна до осмо место, а во втората трка кога првите десетмина ги ротираа стартуваше како …

Давидовски по второто место во Џеда: Сето ова е како еден сон! Read More »

Федерер и пензиониран најмногу заработува во „белиот спорт“

Еден од најдобрите на сите времиња, Роџер Федерер иако пред два месеци се пензионираше од активното играње тенис сепак заработува најмногу од „белиот спорт“. Швајцарецот имаше долгогодишна соработка со „Најк“ , а во 2018 година потпиша договор на десет години со „Уникало“ со вредност од 100 милиони долари, така од овој спонзор ќе добива пари …

Федерер и пензиониран најмногу заработува во „белиот спорт“ Read More »

Македонец обезбеди подиум на Светскиот ТЦР куп: Давидовски со историски успех во Џеда

Виктор Давидовски влегува во легендите на македонскиот автомобилизам со нов фантастичен успех во неговата кариера. Успеа да го освои второто место во втората трка од финалниот Гран-при викенд во рамките од FIA WTCR Светското првенство кој се одржа во Џеда, Саудиска Арабија. Македонецот кој настапува за „Comtoyou Racing“ се најде на втората позиција со својот …

Македонец обезбеди подиум на Светскиот ТЦР куп: Давидовски со историски успех во Џеда Read More »

НАТО самит: Ќе заседава Северноатлантскиот совет

Дводневниот состанок на министрите за надворешни работи на членките на НАТО продолжи утрово во Букурешт со нов состанок на Северноатлантскиот совет. Фокусот на вчерашниот прв состанок на Северноатлантскиот совет на самитот беше зајакнување на поддршката за Украина во нејзината борба против руската инвазија. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, синоќа изјави дека шефовите на дипломатиите …

НАТО самит: Ќе заседава Северноатлантскиот совет Read More »

ВИДЕО | Нов судир меѓу демонстрантите и полицијата во Шангај

Во неколку големи кинески градови се распоредени стотици полицајци за да се спречат протестите што ја зафатија земјата во последните денови поради политиката за Ковид-19 и ограничувањата на слободата. На улиците на главниот град Пекинг и другите поголеми градови, како Шангај, Гуангжу и Хангжу, зголемен е полицискиот контингент. Безбедносните сили сè повеќе ги запираат случајните …

ВИДЕО | Нов судир меѓу демонстрантите и полицијата во Шангај Read More »

Состанокот на министрите за надворешни работи на НАТО продолжи со состанок на Северноатлантскиот совет

Дводневниот состанок на министрите за надворешни работи на членките на НАТО продолжи утрово во Букурешт со нов состанок на Северноатлантскиот совет. Фокусот на вчерашниот прв состанок на Северноатлантскиот совет на самитот беше зајакнување на поддршката за Украина во нејзината борба против руската инвазија. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, синоќа изјави дека шефовите на дипломатиите …

Состанокот на министрите за надворешни работи на НАТО продолжи со состанок на Северноатлантскиот совет Read More »

Полесна процедура за работа во Германија

Владеачката коалиција во Берлин постигна согласност околу основните правила за доселување на квалификувана работна сила. За документот би требало да се расправа на денешната (30.11) седница на владата. Во првиот квартал од 2023 година би требало веќе да биде подготвен предлог законот за ова прашање, се вели во анализата на „Дојче веле“. Во изработка на …

Полесна процедура за работа во Германија Read More »

Јапонија размислува да купи 500 ракети Томахавк до 2028 година

Јапонија може да купи до 500 американски крстосувачки ракети „Томахавк” во фискалната година што завршува во март 2028 година и да го забрза подобрувањето на своите способности за контранапади, објави денеска весникот Јомијури. Главниот секретар на кабинетот Хироказу Мацуно рече дека се уште ништо не е решено. Јапонија планира да ја преиспита својата стратегија за …

Јапонија размислува да купи 500 ракети Томахавк до 2028 година Read More »

Првата жена која ќе суди на СП ќе дели правда на важен натпревар за осминафинале

Французинката Стефани Фрапар ќе испише историја, во четврток (1 декември) ќе биде првата жена која ќе суди меч на Светското првенство во Катар за мажи. Таа ја доби честа да ја дели правдата на натпреварот од третото коло од групата „Е“ меѓу репрезентациите на Германија и Костарика (20.00 часот). Германците на овој меч мора да …

Првата жена која ќе суди на СП ќе дели правда на важен натпревар за осминафинале Read More »

СП 2022: Ова е неверојатно – Боби Чарлтон, 56 години пауза, па Маркус Рашфорд

Англија успеа да обезбеди осминафинале на Светското првенство во Катар откако во групата „Б“ го совлада Велс со 3:0. Стрелец на два голови во победата беше играчот на Манчестер јунајтед, Маркус Рашфорд во 50 и 68 минута од натпреварот. Негов трет на СП, претходно еднаш ја затресе мрежата на Иран. Рашфорд е инаку првиот играч …

СП 2022: Ова е неверојатно – Боби Чарлтон, 56 години пауза, па Маркус Рашфорд Read More »

ВИДЕО: Американците го елиминираа Иран, Пулишиќ закажа осминафинале против Холандија

Комплетирано е последното трето коло и во групата „Б“ на Светското првенство во Катар, репрезентацијата на Англија не дозволи никакво изненадување и со 3:0 го совлада Велс. Головите беа постигнати во второто полувреме, Рашфорд двапати се запиша во листата на стрелците во 50 и 68 минута, а еден погодок беше дело на Фоден во 52 …

ВИДЕО: Американците го елиминираа Иран, Пулишиќ закажа осминафинале против Холандија Read More »

Катар оствари негативен рекорд на светските фудбалски првенства

Катарските фудбалери беа поразени од Холандија во последното коло од групната фаза на Мундијалот, поставувајќи негативен рекорд. Репрезентацијата на Катар, која веќе ја пропушти шансата да се пласира во нокаут фазата, стана првиот домаќин на Светското првенство што ги загуби сите три натпревари. Досега најлоша селекција домаќин на Светското првенство беше Јужна Африка, која беше …

Катар оствари негативен рекорд на светските фудбалски првенства Read More »

Шампионот МЗТ се израмни со Гостивар на првото место во Првата лига

По победата над дебитантот Чаир 2030 (106:61), МЗТ Скопје Аеродром има ист број на бодови како и Гостивар, но и подобар кош-количник во Првата македонска лига. Во првата четвртина играчите на Александар Петровиќ поведоа со 30:21, а до полувремето тоа водство беше удвоено (53:32). Не застанаа „сино-белите“ ниту во продолжението од играта. Во ист стил …

Шампионот МЗТ се израмни со Гостивар на првото место во Првата лига Read More »

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути

Овој пилинг од куркума длабински ја чисти кожата на лицето и ги закрепнува оштетените делови… Куркумата во Индија е наречена жолто злато бидејќи таа е еден од најлековитите зачини во светот. Овој пилинг длабински ја чисти кожата, ги отстранува мртвите клетки и другите нечистотии на површината на лицето, ја поттикнува циркулацијата и спречува појава на …

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути Read More »

Од плакарот на Анита: Од баба на мама, па за сите нас!

Старите знаеле и се уште знаат илјадници трикови, за кои ние без оглед колку пари „ќе фрлиме“ за друго поинакво и помодерно решение, никогаш нема да го постигнеме нивниот успех. Ова е совет кој заслужува внимание. Пренесуван од колено на колено, од баба на мама, па за сите нас, урааа. Стоп, нема повеќе купување скапи …

Од плакарот на Анита: Од баба на мама, па за сите нас! Read More »

Шминкерот на Џенифер Лопез укажува на грешките што жените несвесно ги прават

Лицето на Џенифер Лопез секогаш изгледа совршено, а сето тоа благодарение на спретните раце на Скорт Барнс. Тој веќе со години е задолжен за шминката на пејачката, а сега ги сподели и грешките што жените најчесто ги прават и поради тоа изгледаат неколку години постари. Шминката може да го нагласи она што е најубаво на …

Шминкерот на Џенифер Лопез укажува на грешките што жените несвесно ги прават Read More »

Коса за Гинис: Украинката со најдолга коса секојдневно добива брачни понуди (ФОТО)

Жената која ја нарекуваат „жива Златокоса“ има веројатно најдолга коса на светот и вели дека постојано добива понуди за брак од мажи од цел свет. View this post on Instagram Good morning my friends❤ Have a wonderful day?? #instagram#длинныеволосы#longhair#rapunzel#длиннаякоса#красивыедевушки#topgirls#odessagram#одесса#длиннаякоса#рапунцель#модельодесса#длинныеволосыукраина#длинныеволосыодесса#волосыодесса#superlonghair#sexiesthair#hairdiva#reallylonghair#instahair#longhairdontcare#hairstyle#hairfashion#famouspeople#starlife#verylonghair#hairstyles#рапунцельукраина#rapunzelukraine#longhairbeauty#уходзаволосами A post shared by ❤Alena Kravchenko❤ (@alenuwka_longhair) on Jun 25, 2019 at 11:07pm PDT Косата на …

Коса за Гинис: Украинката со најдолга коса секојдневно добива брачни понуди (ФОТО) Read More »

Елегантни и префинети – Овие фризури ќе бидат хит во 2020 година! (ФОТО)

Влегувањето во новата година и новата деценија многумина ќе ги инспирира на промени. Некои ќе појдат во теретана, некои ќе ја променат работата, а некои фризурата. Ако сте во третата група и размислувате за промена на вашиот изглед, ви претставуваме четири фризури кои ќе бидат апсолутен хит во 2020 година. Боб фризура View this post …

Елегантни и префинети – Овие фризури ќе бидат хит во 2020 година! (ФОТО) Read More »

Кој ќе биде новиот Зоро?

Шпанскиот глумец, режисер и продуцент Антонио Бандерас, кој го глумеше маскираниот одмаздник во „Маската на Зоро“ од 1998 година и продолжението „Легендата за Зоро“ од 2005 година, изјави дека Том Холанд би бил идеалниот актер кој треба да го заземе неговото место.   View this post on Instagram   A post shared by Antonio Banderas …

Кој ќе биде новиот Зоро? Read More »

Арон Тејлор-Џонсон ќе биде новиот Џејмс Бонд?

Англискиот актер Арон Тејлор-Џонсон, наводно, е главниот фаворит кој ќе го замени Даниел Крег во улогата на тајниот агент Џејмс Бонд. Според написите во светските медиуми, Тејлор-Џонсон учествувал на тајна филмска аудиција во студиото Пајнвуд и ја воодушевил филмската продуцентка Барбара Броколи. „Во септември, Арон се појави на аудиција за да стане следниот Бонд и …

Арон Тејлор-Џонсон ќе биде новиот Џејмс Бонд? Read More »

Што да гледате на Нетфликс и Ејџ-би-о овој викенд?

Како и секој петок се обидуваме да ви го олесниме одговорот на прашањето „Што да гледате на Нетфликс и Ејџ-би-о овој викенд?“. Викендите се секогаш резервирани за добар филм или серија. Но, потрагата по истите често знае да биде досаден и фрустрирачки процес. Затоа ние ви подготвивме листа на филмови и серии кои со сигурност …

Што да гледате на Нетфликс и Ејџ-би-о овој викенд? Read More »

Милан Мариќ, актер: Бата и Љубиша во едно, верзија 4.0

Да ги снимиш улогите во ТВ-сериите на криминалецот Лука („Беса“), агентот на српската БИА (Безбедносно-информативна агенција) Лазар Станојевиќ („Државен службеник“), и верно да го „симнеш“ ликот на српскиот политичар Чеда Јовановиќ („Семејство“) во рок од две години, не е мал подвиг. Уште поголем подвиг е во истиот период да го доловиш и ликот на Тома …

Милан Мариќ, актер: Бата и Љубиша во едно, верзија 4.0 Read More »

Џони Деп ќе глуми во шестото продолжение на „Pirates of the Caribbean“

Франшизата „Pirates of the Caribbean“ е една од најуспешните во филмската индустрија, а од 2003 година и почетокот на снимањето, па се до денес секое ново продолжение предизвикува големо внимание кај јавноста.   View this post on Instagram   A post shared by Pirates of the Caribbean (@pirates.ofthe.caribbean) Американскиот актер Џони Деп ќе се појави …

Џони Деп ќе глуми во шестото продолжение на „Pirates of the Caribbean“ Read More »

Ручек за денеска од Стефанија Несторовска: Ракчиња со зеленчук

Стефанија Несторовска, која стои зад инстаграм-профилот и блогот snestorovska.com, вели дека ваквите оброци се секојдневие на нејзината трпеза. Особено во текот на неделата, кога има многу обврски, а не многу време за готвење. Стефанија користи сѐ што ѝ се наоѓа при рака и секогаш излегува нешто интересно и вкусно на крај. Таа истакнува дека зеленчукот …

Ручек за денеска од Стефанија Несторовска: Ракчиња со зеленчук Read More »

ВИДЕО: Мелем на вкусови, храна во тегли за заштита на животната средина

Дипломирана економистка и археолог во време на пандемија и економска криза донесуваат одлука за самовработување и со нивните активности да дадат придонес во намалувањето на употребата на пластика за пакување, за сметка на употребата на материјали за реупотреба. Така неодамна настанала продавницата „Мелем од вкусови“, каде што здрави намирници се продаваат во тегли, кои потоа …

ВИДЕО: Мелем на вкусови, храна во тегли за заштита на животната средина Read More »

Ручек готов за половина час, брз и економичен: Пилешка бајадера

Ви донесуваме предлог рецепт за домаќинки кои не знаат што денеска да направат за ручек. Ако сте во трка со времето, овој рецепт е нешто феноменално. Брзо, лесно и економично. Состојки: – 2 филети пилешко бело месо – 200 гр кашкавал – 300 гр суво месо – 1 павлака – 2 јајца – 3 чешниња …

Ручек готов за половина час, брз и економичен: Пилешка бајадера Read More »

Само биберот е вечен: Кој е рокот на траење на зачините? 

Кога подготвуваме јадење, обично се прашуваме дали го имаме вистинскиот зачин за него, но никогаш не се запрашуваме дали тој е и сѐ уште употреблив.   Всушност, присетете се – кога посегнувате по ќесичка цимет, рузмарин или оригано, сигурно не размислувате за тоа кога сте ја отвориле. За вас е важно само да го имате …

Само биберот е вечен: Кој е рокот на траење на зачините?  Read More »

Јаболковиот оцет во служба на убавината: Исчистете го телото од токсини и хидрирајте ја кожата

Кујната стана нов извор на средства за убавина и нега. Јаболковиот оцет е еден од многуте производи кои можете да ги користите за таа цел. Тој влијае на циркулацијата на малите капилари, има антисептични својства кои го спречуваат настанувањето на бактерии и вируси на кожата и може да се користи како средство за чистење на …

Јаболковиот оцет во служба на убавината: Исчистете го телото од токсини и хидрирајте ја кожата Read More »

Почина Кларенс Гилард Помладиот, ѕвездата на филмовите „Умри машки“ и „Топ Ган“

Американскиот актер Кларенс Гилард Помладиот, ѕвездата на филмовите „Умри машки“ и „Топ Ган“, почина на 66-годишна возраст. Актерот кој одамна му сврте грб на Холивуд, долго време бил болен, објавија американските медиуми. Меѓутоа, деталите за болеста од која Кларенс Гилард Јуниор починал на 66-годишна возраст не се објавени, пренесе „Индепендент“.   View this post on …

Почина Кларенс Гилард Помладиот, ѕвездата на филмовите „Умри машки“ и „Топ Ган“ Read More »

ИНТЕРВЈУ | Симона Аврамова: Меси има прекрасна енергија и никогаш не си оди без прегратка од сетот

Целиот свет е воодушевен од новата кампања на француската модна куќа „Луј Витон“, во која Лионел Меси и Кристијано Роналдо го оставија своето фудбалско соперништво настрана и позираа пред објективот на фотографката Ени Лајбовиц. Но,за нас е посебно важен фактот што Македонката Симона Аврамова беше задолжена за шминката на аргентинската фудбалска легенда Меси, за потребите …

ИНТЕРВЈУ | Симона Аврамова: Меси има прекрасна енергија и никогаш не си оди без прегратка од сетот Read More »

Најпродаван албум на сите времиња: 40 години од „Трилер“, ремек-делото на Мајкл Џексон

Кралот на поп-музиката Мајкл Џексон го објави албумот „Трилер“ на утрешен ден, 30 ноември, пред точно четири децении. Имено, не само што се работи за неговиот најпознат албум, туку е и најпродаваниот музички албум на сите времиња, со проценка од 65 до 110 милиони продадени копии. „Трилер“ доживеа огромен успех и беше на врвот на …

Најпродаван албум на сите времиња: 40 години од „Трилер“, ремек-делото на Мајкл Џексон Read More »

ФОТО | Колинда Грабар во кошула од 1800 евра на трибините во Катар

Поранешната хрватската претседателка Колинда Грабар – Китаровиќ од трибините го следеше вчерашниот натпревар помеѓу Бразил и Швајцарија. Грабар деновиве го привлекува внимание на модните критичари и вљубениците во модата благодарение на нејзините стајлинзи.   View this post on Instagram   A post shared by Gloria.hr (@gloria.hr) Кога ги бодреше своите сонародници од трибините, Грабар беше …

ФОТО | Колинда Грабар во кошула од 1800 евра на трибините во Катар Read More »

Украинска бегалка сака да ја претставува Шведска на „Евровизија“

Седумнаесетгодишната Марија Сур од Украина е меѓу натпреварувачите за претставувањето на Шведска на „Евровизија“ следната 2023 година, во Ливерпул, објави телевизијата „СВТ“.   View this post on Instagram   A post shared by MARIA SUR (@mariasurofficial) „Дојдов во Шведска пред осум месеци со мајка ми поради војната во мојата земја. Мојата песна ќе ви ја …

Украинска бегалка сака да ја претставува Шведска на „Евровизија“ Read More »

Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денес?

Според курсната листа на НБРСМ средниот курс на еврото денеска изнесува 61.6950 денари, а на американскиот долар 59.5167 денари. Средниот курс на британската фунта изнесува 71.5553 денари.

Oд утре леб и за 32 денара, поевтини млечни производи по Нова година

Дел од пекарниците најавуваат дека од утре, 1 декември, граѓаните ќе може да купуваат леб и за 32 денара. Во наредниот период, како што велат за МИА, ќе има корекција и на цените на другите пекарски производи, веројатно за околу 10 проценти. Снижувања за над 10 отсто се можни и кај месните производи доколку Владата …

Oд утре леб и за 32 денара, поевтини млечни производи по Нова година Read More »

ММФ: Кина да ја преиспита политиката „нула ковид“, која има последици врз светската економија

Генералната директорка на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева, денеска во Берлин изјави дека е време Кина да престане да ја следи стратегијата за масовно затворање на населението за да го спречи ширењето на коронавирусот. Во интервју за АП, како што пренесува Бета, Георгиева ја повика Кина да ја преразгледа својата „нулта ковид” политика, која …

ММФ: Кина да ја преиспита политиката „нула ковид“, која има последици врз светската економија Read More »

Климатските промени му нанеле рекордни загуби на шпанското земјоделство

Климатските непогоди нанесоа голема штета на шпанското земјоделство, која најверојатно ќе достигне рекордно ниво во текот на годината, изјави денеска портпаролката на шпанската Влада Изабел Родригез. Во периодот од јануари до октомври, штетата изнесува 684 милиони евра, изјави портпаролката Родригез. Со природни непогоди како што се поплавите предизвикани од обилните врнежи на брегот на Медитеранот …

Климатските промени му нанеле рекордни загуби на шпанското земјоделство Read More »

Агенција за Катастар: Услугите не се поскапени, туку се вратени на нивото од 2017 година

Ниту цените на катастарските услуги се зголемени до 500 отсто ниту институцијата е пред банкрот, изјави Борис Тунџев, директор на Агенцијата за катастар, додавајќи дека нивните цени во просек се зголемени меѓу 25 и 30 отсто, а веќе се прави анализа дали има шанси за корекција, штом ќе се „смират“ цените на енергенсите. Тунџев потенцира …

Агенција за Катастар: Услугите не се поскапени, туку се вратени на нивото од 2017 година Read More »

Кои градови во Европа се најдобри за работа, живеење и безбедност?

Иселувањето во странство и на работниците и на младите е проблем со кој се соочуваат посиромашните земји со децении. Глобалната заедница за луѓе кои живеат и работат во странство „ИнтерНации“ го спроведе своето годишно истражување „Експат Инсајдер“. Анкетирајќи речиси 12 илјади иселеници, организацијата ги рангираше 50-те најдобри градови низ светот за иселениците. Извештајот „Експат Инсајдер …

Кои градови во Европа се најдобри за работа, живеење и безбедност? Read More »

Нов обид на Украина да го врати Крим би бил „крвав“ и „тежок“

Рускиот претседател Владимир Путин се надеваше дека ќе ја освои Украина во десет дена. По девет месеци, тој се соочува со сериозни проблеми на териториите кои успеа да ги освои. Сега, моментумот е на страната на Украина, откако силите од Киев успеаја да направат две битни контра-офанзиви, на северо-источниот дел околу Харков и на југот …

Нов обид на Украина да го врати Крим би бил „крвав“ и „тежок“ Read More »

ВИДЕО | Андоновиќ: Дефокус на Русија од Украина – Казахстан би можел да му забие нож во грб на Путин?

Како поминува времето и војната во Украина се засилува, така во светската јавност започнаа шпекулациите за тоа како и на кој начин Русија планира да се извлече од авантурата наречена Украина. Москва се соочи со жесток отпор на Укрaинците и пред сѐ одлучноста на НАТО земјите-сојузнички, да ја поддржат и помогнат да се одбрани од …

ВИДЕО | Андоновиќ: Дефокус на Русија од Украина – Казахстан би можел да му забие нож во грб на Путин? Read More »

Хрватската пошта не одобри изработка на печат со ликот на Јосип Броз Тито

Хрватската пошта не одобри изработка на комеморативна марка со ликот на Јосип Броз Тито на барање на Здружението на антифашистички борци и антифашисти (САБА) и Здружението на друштвата на Јосип Броз Тито од Хрватска за филателизам. изложба по повод 130-годишнината од раѓањето на Тито. Антифашистите сакаа да ја заокружат филателистичката изложба во просториите на Здружението …

Хрватската пошта не одобри изработка на печат со ликот на Јосип Броз Тито Read More »

По интензивно користење, третина од западното оружје дадено на Украина, станува трајно онеспособено!

Третина од 350-те западни хаубици пренесени во Киев станаа трајно онеспособени. Неисправностите се поврзани со премногу интензивна работа, бидејќи артилеријата на Вооружените сили на Украина истрелува 2-4 илјади гранати дневно, пишува Њујорк Тајмс во својата голема статија. „Секој ден, украинските трупи пукаат илјадници куршуми врз руски цели, уништувајќи ја артилерија што ја снабдуваат Соединетите Американски …

По интензивно користење, третина од западното оружје дадено на Украина, станува трајно онеспособено! Read More »

Дневен хороскоп за 27 декември: Ден исполнет со романтика на повисоко ниво

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 27 декември, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денес.  Овен Насмевката на вашето лице е задолжителна. На повидок интересна работа за оние кои се креативни, се занимаваат со уметност. Однапред знаете дека правите добри резултати. На емотивно поле, повеќе дружења. Ќе имате интересни пријатели. Харизматични, луцидни, сите заедно ја …

Дневен хороскоп за 27 декември: Ден исполнет со романтика на повисоко ниво Read More »

Дневен хороскоп за 1 септември: Планетите ви носат посебен шарм и храброст

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 1 септември, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денес.   Овен Од дневниот ред ќе ги тргнете грижите и проблемите на својот партнер за кои цело време ви зборува. Вашиот партнер би можел да покаже нетрпеливост кон некој член од вашето пошироко семејство. Не се нервирајте. Пред вас е …

Дневен хороскоп за 1 септември: Планетите ви носат посебен шарм и храброст Read More »

Со нив е навистина тешко: Три хороскопски знаци кои е тешко да се засакаат!

Кога подобро ќе ги запознаете, ќе ви стане јасно дека се работи за тешки личности, со чуден карактер. Претставниците на овие три хороскопски знаци ќе ви се допаднат на прв поглед, но поради комплицираниот и тежок карактер ќе наидете на тешкотии да ги засакате. Кога подобро ќе ги запознаете, ќе ви стане јасно дека се …

Со нив е навистина тешко: Три хороскопски знаци кои е тешко да се засакаат! Read More »

Хороскоп за недела 12 јануари – Прочитајте што ве очекува денес!

Овен Не би требало на себе си да си ставате поголеми обврски од оние кои веќе ги имате. Пробајте да се одморите малку. Слободните ќе мечтаат за совршен партнер, зафатените ќе уживаат со својот избраник. Бик Прилично сте нервозни и тоа може негативно да се одрази на вашето деловно поле. Модифицирајте го своето однесување. Во …

Хороскоп за недела 12 јануари – Прочитајте што ве очекува денес! Read More »

Мала астро школа: Како размислуваме? На кој начин расудуваме?

Наталниот Меркур во астролошките куќи ни дава драгоцени податоци за нашиот начин на размислување и расудување: оваа планета е поврзана со логичното и рационалното размислување, но и со движење, како на телото така и на идеите. Меркур е нашата интелегенција, тој го претставува мозокот и сите функции на овој витален орган. Каде и да се …

Мала астро школа: Како размислуваме? На кој начин расудуваме? Read More »

Меки и миризливи: Солени или благи кроасани, изборот е ваш

Речиси и не постои човек што не сака кроасани, или некој друг вид кифлички, чиј вкус и мирис нѐ потсетуваат на детството. Но, бидејќи правењето на самото тесто е малку покомплицирано, многумина од нас кроасаните ги купуваат во пекарница. За оние што не знаат, кифлата е гастрономски „предок“ на кроасанот и била позната во Австрија …

Меки и миризливи: Солени или благи кроасани, изборот е ваш Read More »

Појадок за оние кои постат: Проја со праз

Пројата е вкусен пченкарен леб, кој се прави од крупно мелено пченкарно брашно, сол и вода и, најчесто, се додава и сирење. Но, со оглед на тоа што започна четериесетдневниот Божиќен пост, овојпат ви пренесуваме посна верзија на ова јадење со праз. Потребни состојки: 200 гр бело брашно 200 гр пченкарно брашно 2 струка праз …

Појадок за оние кои постат: Проја со праз Read More »

ВИДЕО | Совети: Со овие трикови пиперките остануваат свежи и до еден месец

Пиперките можат да траат и до 4 недели, ако знаете како треба да ги чувате. Ако не ги складирате правилно, пиперките брзо ќе се збрчкаат и нема да бидат премногу вкусни. Секогаш внимавајте да купувате свежи пиперки. Посвежи се пиперките на дното на гајбата, имајте го тоа на ум! Друга работа кога купувате пиперки во …

ВИДЕО | Совети: Со овие трикови пиперките остануваат свежи и до еден месец Read More »

Домашни овесни колачиња

Oвесот се вбројува во најздравите житарки што воопшто можете да ги најдете на пазарот. Тој е навистина богат извор на микро и макронутриенти и одличен извор на растителни влакна. Хранливот состав на овесот е добро балансиран. Тоа значи дека тој е добар извор на сложени јаглехидрати, но во исто време и на растителни влакна, вклучително …

Домашни овесни колачиња Read More »

ВИДЕО | Посен ручек од рерна, тава полна со витамини

Денеска почнува божиќниот пост кој трае до 7 јануари. Доколку планирате да го постите целиот пост или барем еден дел, еве предлог за вкусен и брз ручек кој е полн со витамини. Станува збор за мешавина од зеленчук запечен во рерна. Зеленчукот можете да го комбинирате по желба, зачинете и испечете. Пријатно! Состојки: – 1 …

ВИДЕО | Посен ручек од рерна, тава полна со витамини Read More »

Мицотакис: Можно е решение за повторно обединување на Мермерите на Партенон

Може да се најде„вин-вин” решение што ќе резултира со повторно обединување на скулптурите на Партенонот во Грција, рече грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис од Лондон за време на дискусијата организирана од Лондонската школа за економија. Тој додаде дека во исто време во евентуалното решение заемно задоволство би се земала предвид и „загриженоста што би можела да …

Мицотакис: Можно е решение за повторно обединување на Мермерите на Партенон Read More »

Интервју со писателот Венко Андоновски: Светот не е на добар пат, што се однесува до злото

Новиот роман „Папокот на светлината“ од Венко Андоновски, во издание на Издавачкиот центар „Три“, ќе ја открие крајната дестинација на ликот Јан Лудвик од „Папокот на светот“. Разговорите со Венко Андоновски секогаш водат кон длабоката суштина на светот во кој живееме. Неговите опсервации не се задржуваат само на појавното, туку трагаат по изворот и на …

Интервју со писателот Венко Андоновски: Светот не е на добар пат, што се однесува до злото Read More »

Одбележани 110 години од раѓањето на Кирил Пенушлиски, основоположник на македонската фолклористика

Институтот за македонска литература со научен собир одбележа 110 години од раѓањето на Кирил Пенушлиски (1912-2004), основоположник на македонската фолклористика, и половина век од објавувањето на целокупниот опус на собирачот на народни умотворби Марко Цепенков, во 10 тома од редакција под раководство на Пенушлиски. Цепенков и Пенушлиски ги врзуваа многу работи – нивната долговечност, несебичното …

Одбележани 110 години од раѓањето на Кирил Пенушлиски, основоположник на македонската фолклористика Read More »

ВИДЕО ИНТЕРВЈУ Снежана Стојчевска: Во 80-тите го потценивме мирот, а сега стравот од војна е реален

Како дете не ги сакав игрите во кои се повикуваше на војна, но заборавив во желбите да посакам мир, пишува во својата најнова стихозбирка „Празно место“, македонската поетеса Снежана Стојчевска, која денеска беше гостин во „Утрински печат“. – Сега стравот е пореален, бидејќи како веќе да влегуваме во трета светска војна. Прво беше пандемијата со …

ВИДЕО ИНТЕРВЈУ Снежана Стојчевска: Во 80-тите го потценивме мирот, а сега стравот од војна е реален Read More »

Македонскиот филм „Преекспонирано” имаше светска премиера на фестивалот во Каиро, но е забранет за јавно прикажување

Македонскиот филм „Преекспонирано”, кој ја имаше светската премиера на Интернационалниот фестивал во Каиро, бил еден од шесте филмови кој бил забранет за јавно прикажување, пишува Ал Џезеира на арапски. Иако фестивалот тврди дека филмовите не биле цензурирани или забранети, потврдуваат дека за одредени филмови, меѓу кои и македонскиот „Преекспонирано”, биле ставени ограничувања за влез, односно …

Македонскиот филм „Преекспонирано” имаше светска премиера на фестивалот во Каиро, но е забранет за јавно прикажување Read More »

„Ми-Ан“ ќе го промовира јубилејното издание на „Сок од простата“ од Јован Павловски

Во Културно-информативниот центар на Скопје на 30 ноември, во 19.19 часот, ќе биде промовирана книгата „Сок од простата: јубилејно издание“ од Јован Павловски во издание на Книгоиздателството „Ми-Ан“. Промотори се проф. д-р Весна Мојсова-Чепишевска и проф. д-р Кристина Николовска. Изданието е објавено по повод 85 години живот и 65 години творечка дејност на истакнатиот македонски …

„Ми-Ан“ ќе го промовира јубилејното издание на „Сок од простата“ од Јован Павловски Read More »

Книгата „Деконструкција на празнината“ од Даниела Андоновска-Трајковска ќе има промоција во КИЦ

Во Културно-информативниот центар – Скопје на 30 ноември, во 12 часот, ќе биде промовирана книгата „Деконструкција на празнината“ од Даниела Андоновска-Трајковска, во издание на Центарот за култура и културолошки студии. Промотори се Лорета Георгиевска-Јаковлева и Мишел Павловски. Во книгата се застапени 57 раскази, поделени во седум циклуси: „Деконструкција на танатосот“, „Деконструкција на празнината“, „Деконструкција на …

Книгата „Деконструкција на празнината“ од Даниела Андоновска-Трајковска ќе има промоција во КИЦ Read More »

Прогласени победниците на тринаесеттото издание на „Анимакс Скопје Фест“

Кинескиот краток филм „Момчето покрај прозорецот“ на авторот К. Жанг е овогодинешниот добитник за „Златна тула“ на меѓународниот фестивал за анимиран филм „Анимакс Скопје Фест“. Германскиот автор Кристоф Бутнер ја доби втората награда за својот анимиран филм „Со негова милост“, додека „Бронзена тулa“ доби корејскиот филм „Куклена приказна“ на авторот Парк Се Хонг. За најдобар …

Прогласени победниците на тринаесеттото издание на „Анимакс Скопје Фест“ Read More »

Интервју со писателот Венко Андоновски: Светот не е на добар пат, што се однесува до злото

Новиот роман „Папокот на светлината“ од Венко Андоновски, во издание на Издавачкиот центар „Три“, ќе ја открие крајната дестинација на ликот Јан Лудвик од „Папокот на светот“. Разговорите со Венко Андоновски секогаш водат кон длабоката суштина на светот во кој живееме. Неговите опсервации не се задржуваат само на појавното, туку трагаат по изворот и на …

Интервју со писателот Венко Андоновски: Светот не е на добар пат, што се однесува до злото Read More »

„ПМГ Џез“ го објави албумот „Фрагменти“ на тапанарот Дино Милосављевиќ

Првиот самостоен албум на тапанарот Дино Милосављевиќ, реализиран во рамките на музичкиот проект „LARTA“, е со наслов „Фрагменти“ (Fragments). Во проектот со свое авторско и изведувачко учество придонесуваат долгогодишните соработници Ѓоко Максимовски – бас, Васко Бојаџиски – саксофон и Владан Дробицки – тромбон, кој воедно се јавува и како продуцент на изданието. Проектот „LARTA: Fragments“ …

„ПМГ Џез“ го објави албумот „Фрагменти“ на тапанарот Дино Милосављевиќ Read More »

Совети: Осум чаши вода дневно е сепак премногу, еве колку треба да пиете

Новото истражување покажа дека препорачаните осум чаши вода дневно може да бидат премногу. Научниците од Универзитетот во Абердин открија дека препорачаниот внес на два литри вода дневно често e повеќе отколку што им е потребно на луѓето. Имајќи предвид дека околу половина од дневниот внес на вода доаѓа од храната, научниците проценуваат дека на луѓето …

Совети: Осум чаши вода дневно е сепак премногу, еве колку треба да пиете Read More »

Неочекувани несакани ефекти на популарното овошјe киви

Кивито е познато по својот уникатен сладок вкус и како ризница на витамини и минерали. Луѓето низ светот го сакаат ова овошје. Кивито и главната причина зошто стана толку популарно е неговото влијание врз губењето на тежината и значителното количество витамин Ц. Меѓутоа, ова овошје има и несакани ефекти. Кивито може да има многу несакани …

Неочекувани несакани ефекти на популарното овошјe киви Read More »

ФОТО | Магнетна резонанца покажа што мигрената му прави на мозокот

Многу аспекти на мигрената остануваат медицинска мистерија, но научниците сега направија чекор напред во разбирањето на таа состојба. Со магнетна резонанца на пациентот, тие можат да ги видат ефектите што мигрените ги имаат врз мозокот. Резултатите, кои ќе бидат претставени следната недела на годишниот состанок на Радиолошкото друштво на Северна Америка, се добиени со сликање …

ФОТО | Магнетна резонанца покажа што мигрената му прави на мозокот Read More »

ФОТО+ВИДЕО | 2500 голи луѓе се собраа на плажа за подигнување на свеста за ракот на кожата

Околу 2500 голи доброволци викендот позирале во раните утрински часови на плажата Бонди во Сиднеј и со тоа придонеле до создавање на уметничко дело осмислено за подигнување на свеста за ракот на кожата. Оваа инсталација е најнов проект на американскиот фотограф Спенсер Туник, чија цел е да ги поттикне Австралијците на редовни контроли на кожата. …

ФОТО+ВИДЕО | 2500 голи луѓе се собраа на плажа за подигнување на свеста за ракот на кожата Read More »

ВИДЕО | Користење вештачка интелигенција за откривање на рак на дојка

Ракот на дојка е сè поголем проблем во земјите во развој, а скрининг програмите за рано откривање се ретки, пишува „Би-би-си“. Компанија во Индија разви евтин, но доста прецизен тест кој користи термичка слика и вештачка интелигенција. Иако се смета за помалку сигурен од мамографијата, докторите се надеваат дека тестот може да помогне да се …

ВИДЕО | Користење вештачка интелигенција за откривање на рак на дојка Read More »

Девојче ја нападнало мајка си во Аеродром, ја расекло со нож

Малолетно девојче, чијашто возраст полицијата не ја соопштува, вчера попладне со нож ја нападнало сопствената мајка и ја повредило, велат од МВР. „На 28.11.2022 во 19.00 часот во Полициската станица Аеродром било пријавено дека околу 18.30 часот во дом на подрачјето на Аеродром, по претходна расправија, малолетничка со остар предмет ја нападнала својата 38-годишна мајка …

Девојче ја нападнало мајка си во Аеродром, ја расекло со нож Read More »

Групна тепачка напладне во кафеана во Тафталиџе, со нож ранет млад скопјанец

Тепачка меѓу петмина учесници се случила вчера околу пладне во скопската населба Тафталиџе, а во неа 30-годишен скопјанец е повреден со нож, соопшти МВР. „На 28.11.2022 околу 11.45 часот во СВР Скопје било пријавено дека во угостителски објект на улицата „Лондонска” во Скопје настанала физичка пресметка помеѓу три лица, од една страна, и Д.Ј.(30) од …

Групна тепачка напладне во кафеана во Тафталиџе, со нож ранет млад скопјанец Read More »

Судот му даде рок до 5 декември на Бирото за супервештачењето за Ласкарци

Претседателот на судечкиот совет кој го води предметот со К.бр. 1407/19, поврзан со автобуската несреќа која се случи кај селото Ласкарци и претседателот на Кривичниот суд, денеска остварија средба со претставници и роднини на оштетените лица во случајот. Надлежниот судија и претседателот, како што информираат од Основниот кривичен суд, се согласни со претставниците на оштетените …

Судот му даде рок до 5 декември на Бирото за супервештачењето за Ласкарци Read More »

Во штипската модуларна болница украдени 20 до 30 метри бакарни цевки

Украдени се бакарни цевки во должина од 20 до 30 метри во модуларната болница, во кругот на Клиничка болница-Штип. Кражбата се случила пред неколку денови за што потврдува и портпаролот на Клиничка болница-Штип, Марина Шуманска. Кражбата во Полициската станица-Штип е пријавена на 25 ноември, кога вработен во болницата забележал дека вратата на модуларната болница е …

Во штипската модуларна болница украдени 20 до 30 метри бакарни цевки Read More »

Скопјанец лажно се претставувал како полициски службеник

МВР информира дека Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднела кривична пријава против Т.К.(33) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „лажно претставување” по член 391 од Кривичниот законик. На 25 мај 2022, пријавениот бил запрен од полициски службеници додека управувал патничко возило, а поради сторен сообраќаен прекршок. …

Скопјанец лажно се претставувал како полициски службеник Read More »

Десетмина починати и 614 нови ковид-случаи во последниве три дена

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 19.08 до 21.08.2022): Направени се 1.804 тестови, а регистрирани се 614 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 266, Битола – 51, Кавадарци – 43, Прилеп – 31, Охрид – 29, Куманово – 21, Гевгелија – 18, Гостивар и …

Десетмина починати и 614 нови ковид-случаи во последниве три дена Read More »

Октомври може да биде добро испланиран – посветете се на штедењe

Октомври е месец во кој сме посветени на многу нешта, па оттука и неколку дополнителни трошоци за решавање на практични прашања од секојдневието. Се подготвуваме за претстојните зимски денови, купуваме соодветна, топла облека, па дури и брзаме да ги искористиме последните пријатни и сончеви денови за прошетка и дружба со најсаканите, најчесто проследени со кафе …

Октомври може да биде добро испланиран – посветете се на штедењe Read More »

Осигурувањето е лесно кога имате избор

Сигурно многупати сте помислиле да се информирате за различните осигурителни полиси кои се достапни на пазарот. Најчеста полиса за неживотно осигурување, а некогаш дури и задолжителна полиса е патничкото осигурување. Чувството на безбедност и сигурност кога патувате, е од исклучителна важност, но, дали некогаш сте размислувале за осигурување на различните сегменти од вашиот секојдневен живот? …

Осигурувањето е лесно кога имате избор Read More »

Октомври – вистинско време за остварување добар план

Нема вистинско време за добар план. Добриот план треба да се реализира веднаш, без многу двоумење и премислување. Искористете го моментот, донесете одлуки сега и веднаш и осмелете се да ја предизвикате иднината. Кој знае, можеби баш оваа одлука е таа која ќе ви донесе среќа, приход и просперитет. Среќата расте кога растат и вашите …

Октомври – вистинско време за остварување добар план Read More »

Халк Еко – будење на еко свеста

Месецов е во знакот на еко – активностите кои Халкбанк АД Скопје ги промовира преку својата апликација https://halkeco.mk/. Освен што можете да бидете активен учесник во подобрувањето на вашите лични активности, можете да бидете и општествено одговорни и да ги охрабрите и другите да го следат вашиот пример. Така, на 8ми септември дури 233 велосипедисти …

Халк Еко – будење на еко свеста Read More »

ФОТО | Фотографија од 70-тите го запали регионот, сите се маѓепсани од жените на неа

На популарната фејсбук-страница „Носталгија“ објавена е фотографија од 70-тите години на минатиот век, која навистина буди носталгија и сведочи за естетиката на едно време, и колку е модата, всушност, циркуларна и колку стандардните на убавина се варијабилни и променливи. Фотографијата брзо стана вирална, собирајќи илјадници лајкови и стотици споделувања и коментари, а повеќето се согласуваат …

ФОТО | Фотографија од 70-тите го запали регионот, сите се маѓепсани од жените на неа Read More »

Луди ритуали: Бизарните навики на славните личности

Тие биле многу успешни во своите професии, но од некои свои бизарни навики никогаш не се откажале.Посебни ритуали, но и малку чудни, се поврзувани со славните личности, а нив ги откриваат нивните биографи и блиски соработници. Писателката Патриша Хејсмит јадела едно исто јадење речиси секое утро – сланина со јајца. Секоја сесија за пишување ја …

Луди ритуали: Бизарните навики на славните личности Read More »

Најубавата Југословенка живееше како во бајка, но заврши како во античка трагедија

Никој во земјите од поранешна Југославија, дури и додека живеевме во заедничка држава, не го постигна успехот на убавата Никица Мариновиќ од Дубровник, која беше прогласена за прва придружничка на изборот за Мис на светот во 1966 година во Лондон. Животот на оваа убава Хрватка личеше на бајка, но по холивудските заплети, заврши како во …

Најубавата Југословенка живееше како во бајка, но заврши како во античка трагедија Read More »

Уметникот кој ги прекршил правилата: Интересни факти за врвниот Рембрант

Рембрант Херменсон ван Рејн е највлијателниот холандски сликар и еден од најголемите сликари во европската историја на уметноста воопшто. Во биографскиот речник Чемберс пишува: „Ниеден уметник немал толкава комбинација на способности, енергија и сила“. „Неговиот однос спрема човештвото е полн со човечко сочувство и емоции“. Рембрант живеел во таканареченото Златно доба на Холандија и бил …

Уметникот кој ги прекршил правилата: Интересни факти за врвниот Рембрант Read More »

Фатална љубов: Песната „Ти само буди довољно далеко“ е посветена на познатата белграѓанка

Култната песна „Ти само буди довољно далеко“ („Ти само биди доволно далеку“) е посветена на една од најубавите девојки во поранешна Југославија, пишува „Стил“. Таа е родена како Јелена Петровиќ, но за време на студиите го променила името во Јелена Тинска и никогаш повеќе не го сменила презимето. Таа била една од најфаталните жени во …

Фатална љубов: Песната „Ти само буди довољно далеко“ е посветена на познатата белграѓанка Read More »

Дневен хороскоп за 30 ноември: Одржувајте ја самодовербата и оптимизмот

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 30 ноември, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денес. Овен Имате добро идејно решение, но некој се обидува да ја ограничи вашата улога и влијание врз понатамошниот тек на деловниот договор. Не дозволувајте недоразбирањето негативно да влијае на вашата концентрација или да дозволите некој да ве „фати“ во својата замка. Изберете го …

Дневен хороскоп за 30 ноември: Одржувајте ја самодовербата и оптимизмот Read More »

Ова се најопасните датуми во декември и сите хороскопски знаци треба да бидат внимателни

Најопасните денови во декември се деновите кога постои зголемена веројатност да наидете на проблеми и тешкотии на вашиот пат. Астролозите откриваат кои денови во декември ќе мора да бидете исклучително внимателни. Во последниот месец од годината ќе има четири опасни денови. Секој од нив ќе биде уникатен, па пристапот кон решавање на проблемите и неволјите …

Ова се најопасните датуми во декември и сите хороскопски знаци треба да бидат внимателни Read More »

Дневен хороскоп за 29 ноември: Среќата ќе ви се насмевне

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 29 ноември, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денес. Овен Доволно долго ја следевте докажаната шема во деловната соработка. Време е да започнете да креирате ваш план за работа. Ризикот има двоен ефект, размислете за можните позитивни последици. Нема потреба да внесувате дополнителен сомнеж или емоционална напнатост во врската со блиска личност. …

Дневен хороскоп за 29 ноември: Среќата ќе ви се насмевне Read More »

Голем неделен хороскоп (28.11-04.12): Потпрете се на вашиот внатрешен глас

Овен Во љубовта нема да биде толку напорно, а отуѓеноста ќе се намали. И покрај ова, некои ќе размислуваат за подобри љубовни можности. Разбудете се и одете меѓу луѓето. Не дозволувајте да бидете сами, прифатете ја секоја покана за дружба, особено од пријателите. Ќе се замислите во улога на добротвор. Многумина навистина ќе ги избалансираат …

Голем неделен хороскоп (28.11-04.12): Потпрете се на вашиот внатрешен глас Read More »

Дневен хороскоп за 28 ноември: Обрнете внимание на семејните теми

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 28 ноември, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денес. Овен Ќе имате лошо чувство во врска со некоја нова деловна соработка. Доволно сте разумни за да подготвите некои дополнителни решенија по потреба. Обрнете внимание на семејните теми, како и на личност која знае позитивно да делува на вашето расположение. …

Дневен хороскоп за 28 ноември: Обрнете внимание на семејните теми Read More »

Железнички коридори на колосекот Слепче

Патничкиот воз од Скопје за Битола пред десетина дена беше блокиран од – расипана товарна локомотива. Патниците заглавија на станицата со симболичен назив – Слепче. Премрзнаа во возот што тргна во неделата попладне, а на крајната дестинација стаса – во понеделникот. Делница долга 175 километри ја мина за десет часа. Поради вакви инциденти има сè …

Железнички коридори на колосекот Слепче Read More »

Збеснавте, граѓански поданици!

Директорот на скопската топлана „Скопје Север“, Куштрим Рамадани, во саботата грубо и со пцости ѝ се нафрли на новинарката на порталот „МКД“, Катерина Додевска, која известуваше за тема од интерес на јавноста – дали оваа топлана смеела да работи на мазут, и дали тоа го направила прескокнувајќи ги прописите и процедурите за користењето на овој …

Збеснавте, граѓански поданици! Read More »

И над паразитите има паразити

ВМРО-ДПМНЕ објавува афера, што ја нарече „Паразити“. Искрено, не знам што има аферџиско во плати, но ако веќе им треба за да има драматична најава за прес-конференциите, нека им е. А, драма никогаш не недостигала кај нас, и тоа не само во платите што сега ги објавуваат, туку во целото делење директорски места – и …

И над паразитите има паразити Read More »

Парите јавни, интересот нивни!

По пет години откако беше кажано, престана да важи она „зборот е збор“ и настапи –  „молкот е молк“. Разумно, убаво и демократски звучеа тогашните зборови на Зоран Заев: „Оваа Влада нема намера да затвора пари во непродуктивни трошоци, какви што беа рекламирањето на пропагандата. Доста беше! Ги прекинавме владините реклами што од домашните и …

Парите јавни, интересот нивни! Read More »

НАЈ – игри за модерно Скопје

Да ми речеше некој пред некоја година дека највозбудлив дел од мојата работа ќе станат седниците на градскиот Совет, немаше да поверувам. Во ниеден случај. Работата на Советот се сведуваше на она што му е задача, да усвојува одлуки и проекти што треба да го подобрат животот на скопјани од сите аспекти. Однапред се знаеше …

НАЈ – игри за модерно Скопје Read More »

Дознала дека е бремена 50 минути пред да се породи: Цело време пиев таблети за контрацепција

Хана Вајолет (24) е самохрана мајка на девојче (4), која на платформата Тик-ток редовно објавува сè за ненадејното раѓање на нејзината ќерка. Имено, таа дознала дека е бремена 50 минути пред да се породи. Бременоста ѝ била вистинско изненадување бидејќи цело време пиела таблети за контрацепција. Таа објаснила дека едно утро се разбудила со болки …

Дознала дека е бремена 50 минути пред да се породи: Цело време пиев таблети за контрацепција Read More »

ФОТО | Мистерија за археолозите: Откриени мумии со златни јазици

Во некрополата Кувејсна во Египет, археолозите открија неколку антички мумии со златни орнаменти каде треба да им биде јазикот. Се верува дека локалитетот бил окупиран во текот на птоломејскиот и римскиот период, кој се протегал од околу 300 пред новата ера до 640 година од новата ера. Мумии со златни јазици се пронајдени за време на …

ФОТО | Мистерија за археолозите: Откриени мумии со златни јазици Read More »

Што прави денеска: Кристина Илиевска, моден консултант и стратег

Кристина Илиевска е креативен консултант, ментор и стратег за модни брендови и агенции. Во седиштето на високата мода, Париз, во 2012 година завршува студии по бизнис администрација и ја започнува својата работа како моден консултант. Денес, таа работи со брендови и интернационални модни недели. За време на пандемијата извесно време поминува во своето Скопје, но …

Што прави денеска: Кристина Илиевска, моден консултант и стратег Read More »

Тајната лежи тука – еве зошто Јапонија е земја на стогодишни луѓе  

Жителите на земјата на изгрејсонцето имаат најдолг животен век во светот. Жените живеат во просек 81 година, а мажите 78 години. Јапонците не се дебелеат лесно. Јапонија има најмал процент на срцеви удари, мозочни удари и малигни болести, најмал смртност од коронавирусот… Не се пресудни само гените, бидејќи кога се преселуваат на запад, почесто се …

Тајната лежи тука – еве зошто Јапонија е земја на стогодишни луѓе   Read More »

Интервју со отец Даниел Јовановски: Постот ни е потребен за да бидеме словесни суштества

За православните христијански верници започна Рождественскиот пост, кој ќе трае 40 дена, односно до Божиќ, денот на раѓањето на Исус Христос. Црковното правило, предвидува Рождественскиот пост да се пости строго во понеделниците, средите и петоците, на масло во вторниците и четвртоците, а во викендите дозволува да се јаде риба. Но, што претставува постот, зошто на …

Интервју со отец Даниел Јовановски: Постот ни е потребен за да бидеме словесни суштества Read More »

ФОТО | НАСА објави нови фасцинантни снимки од Месечината

По неколку неуспешни обиди, НАСА на 16 ноември ја лансираше својата мегаракета до Месечината, од „Кејп Канаверал“ на Флорида, САД. On the 12th day of the #Artemis I mission, @NASA_Orion continued its distant retrograde orbit of the Moon and engineers conducted more planned tests on the star trackers – navigational equipment that helps the spacecraft …

ФОТО | НАСА објави нови фасцинантни снимки од Месечината Read More »

Вселенското летало „Орион“ го надмина рекордот поставен од „Аполо 13“

Во саботата, „Орион“ полета подалеку од кое било вселенско летало дизајнирано да носи човечки астронаути досега, надминувајќи го претходниот рекорд поставен од „Аполо 13“ во 1970 година. Во 10:17 часот по средноевропско време, Орион бил приближно 249.666 милји (401.798 километри) од Земјата, пренесува „engadget.com“. „Артемис I беше дизајниран да ги нагласи системите Орион и се одлучивме …

Вселенското летало „Орион“ го надмина рекордот поставен од „Аполо 13“ Read More »

ФОТО | Џон Мекфал е првиот астронаут со физичка попреченост

Џон Мекфал е специјализант по ортопедска хирургија во Англија. Овој 41-годишен доктор во своето слободно време сака да трча и да вози велосипед на планина. Сега Мекфал стана првиот кандидат за астронаут со физички хендикеп во историјата, одбран од Европската вселенска агенција (ЕСА), пишува CNET. „Секогаш сум имал голем интерес за науката, генерално, а вселенското …

ФОТО | Џон Мекфал е првиот астронаут со физичка попреченост Read More »

ИНФОГРАФИК: Трката за Месечината продолжува

По два неуспешни обиди за лансирање во август и септември, мисијата „Артемис 1“на НАСА минатата недела конечно полета кон Месечината. Планирано е прелетувањето да биде почеток на новата програма на лунарните мисии на американската влада речиси точно педесет години по завршувањето на проектот Аполо, со кој се спуштија првите луѓе на Месечината. Оттогаш, ниту една …

ИНФОГРАФИК: Трката за Месечината продолжува Read More »

Фејсбук се менува од први декември

Фејсбук ги информираше корисниците дека од следниот месец ќе отстрани четири полиња со информации од профилот. Овие полиња вклучуваат религиозни ставови, политички ставови, адреси и полето „заинтересирани за“, што укажува на сексуалната ориентација на корисникот. Промената ќе стапи на сила на 1 декември. Портпаролот на компанијата рече дека причината за промената е да се олесни …

Фејсбук се менува од први декември Read More »

Дали Фолксваген се подготвува да го исклучи Сеат?

Кога би сакале да ја избереме најзапоставената марка во рамките на Фолксваген Груп, тоа најверојатно ќе биде Сеат, па не е чудно што иднината на шпанската компанија се доведува во прашање. И покрај тоа, шефот на Фолксваген смета дека Сеат има перспектива. Неодамна беше забележан успех со лансирањето на брендот Купра, а паралелно понудата беше …

Дали Фолксваген се подготвува да го исклучи Сеат? Read More »

Рено гради мрежа од 200 станици за брзо полнење

Автомобилската индустрија брзо се оддалечува од возилата со мотори со внатрешно согорување и соодветно на тоа Рено планира да изгради мрежа на станици за брзо полнење за електрични автомобили долж автопатиштата низ Европа. Одделот за услуги за е-мобилност на францускиот производител на автомобили, Мобилајз, соопшти дека ќе отвори 200 станици за брзо полнење до средината …

Рено гради мрежа од 200 станици за брзо полнење Read More »

Новиот Range Rover Sport претставен во Македонија

Моќен. Драматичен. Бескомпромисен. Нови