Изостана денешната ковид- статистика

Министерството за здравство денеска ги изостави дневните бројки на заболени и починати лица од ковид-19. Јавноста остана во исчекување на податоците кои ги изнесува секојдневно Министерството за здравство. На самиот почекот на емидемијата бројките се објавуваа во 16 часот, но како коронаворусот зема замав, ресорното министерство се подоцна ги објавува бројките на заболени и оздравени …

Изостана денешната ковид- статистика Read More »

Путин потпиша, Русија официјално ги анектира четирите украински региони

Рускиот претседател Владимир Путин денеска ги потпиша законите за анексија на четирите украинските области во кои минатата недела се одржаа референдуми припојување кон Русија. САД, ЕУ и НАТО ги осудија референдумите и ги прогласија за неважечки, а чинот на Москва го нарекоа „грубо прекршување на меѓународното право“. „Границите на новите субјекти со други земји ќе …

Путин потпиша, Русија официјално ги анектира четирите украински региони Read More »

Ќе го притисне ли Владимир Путин нуклеарното копче?

Ќе го притисне ли Владимир Путин нуклеарното копче? Засега, аналитичарите претпазливо сугерираат дека ризикот од тоа е релативно низок. ЦИА проценува дека нема сигнали за руски нуклеарен напад наскоро. Сепак, најавите на Путин дека „ќе ги употреби сите мерки“ за да ја одбрани Русија додека води војна во Украина се земаат многу сериозно. Неговата петочна …

Ќе го притисне ли Владимир Путин нуклеарното копче? Read More »

Нуклеарната централа Запорожје ќе работи под руски надзор

Нуклеарната централа Запорожје ќе работи под раководство на надлежните ресори на Русија, изјави денеска рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Вершинин. Тој додаде дека прашањата за безбедното работење на електраната ќе бидат разгледани за време на посетата на Москва на генералниот директор на Меѓународната агенција за нуклеарна енергија (МААЕ), Рафаел Гроси. – Нуклеарната централа …

Нуклеарната централа Запорожје ќе работи под руски надзор Read More »

ФОТО: Украинската армија напредува околу Херсон

Украинската армија го ослободи Давидов Брид, важно село во областа Херсон, што ги принуди руските сили да направат уште едно брзо повлекување, пишува Би-Би-Си. Русија сè уште го контролира градот Херсон, најголемиот град во јужна Украина. Во последниве 48 часа, украинските сили се бореа на југ по западниот брег на реката Днепар, а руските единици …

ФОТО: Украинската армија напредува околу Херсон Read More »

Ирански дрон нападна во близина на Киев- едно лице повредено

Едно лице е рането во напади извршени со беспилотно летало од иранско производство врз градот Бела Црква, стотина километри јужно од Киев, соопшти денеска регионалниот гувернер, Олексиј Кулеба. Ова е прв напад извршен со дрон од типот „Шахед-136″ во таа област. „Во текот на ноќта, непријателот изврши напади со беспилотни летала ‘Шахед-136’ врз Бела Црква”, …

Ирански дрон нападна во близина на Киев- едно лице повредено Read More »

ВИДЕО | ЛШ: Втор пораз за Динамо, Адеми одигра 90 минути, Ристовски остана на клупата

Во терминот од 18:45 часот во Лигата на шампионите вообичаено се одиграа два натпревари. Динамо Загреб на нашите Стефан Ристовски и Аријан Адеми го претрпе вториот пораз, Салзбург на домашен терен беше подабр од хрватскиот гигант (1:0). Клучниот момент на натпреварот се случи на 20 минути до крајот на натпреварот кога Окафор беше сигурен реализатор …

ВИДЕО | ЛШ: Втор пораз за Динамо, Адеми одигра 90 минути, Ристовски остана на клупата Read More »

Некогаш во Баерн, сега во големиот ривал: Чаби Алонсо нов тренер на Леверкузен

Шпанецот Чаби Алонсо своевремено важеше за еден од најдобрите играчи за врска во светот, а од денес и официјално го започнува својот прв сениорски тренерски ангажман. Баер Леверкузен потврди дека Алонсо ќе биде нивниот нов предводник. Во Леверкузен, Алонсо пристигнува на местото на Џерардо Сеоане кој бележеше лоши резултати оваа сезона. Леверкузен очајно ја започна …

Некогаш во Баерн, сега во големиот ривал: Чаби Алонсо нов тренер на Леверкузен Read More »

Пандев: Наполи го игра најдобриот фудбал во Европа, се надевам ќе донесат трофеј во градот

Горан Пандев кој неодамна и официјално објави крај на неговата кариера смета дека екипата на Наполи кој е негов поранешен тим го игра најдобриот фудбал во Европа во овој момент. Наполи вчера го декласираше Ајакс со убедливи 1:6, ова беше најубедливиот пораз за холандскиот гигант на домашен терен во најелитното европско натпреварување. Дресот на Наполи …

Пандев: Наполи го игра најдобриот фудбал во Европа, се надевам ќе донесат трофеј во градот Read More »

Надежите на Победа не успеаа да испишат историја: Елиминирани од Колерејн во младинската ЛШ

Младинците на Победа не успеаа во желбата да изборат пласман во следната фаза од квалификациите во младинската Лига на шампиони. Попладнево во Скопје на тренинг центарот „Петар Милошевски“ Победа одигра 2:2 против Колерејн што не беше доволно за следна фаза поради поразот на гости од 3:2. Денес црвено-белите поведоа рано со голот на Тошески во …

Надежите на Победа не успеаа да испишат историја: Елиминирани од Колерејн во младинската ЛШ Read More »

Затворените капии на стадионот придонеле за трагедијата во Индонезија во која загинаа 131 лице

Доцнењето при отклучувањето на капиите на фудбалскиот стадион во Индонезија по насилството што избувна на крајот на натпреварот придонесе за катастрофата во која загинаа најмалку 131 лице, соопшти Националната фудбалска асоцијација. Фудбалската асоцијација на Индонезија трајно го суспендирала главниот извршен директор и безбедносниот координатор на Арема ФК, тимот кој беше домаќин на саботниот натпревар, затоа …

Затворените капии на стадионот придонеле за трагедијата во Индонезија во која загинаа 131 лице Read More »

Ќе се отвори првата делница од автопатот Кичево-Охрид, која Бочварски ја најави за август

Во понеделник ќе биде пуштен во употреба автопатот во делот од Требеништа до Охрид, најави денеска директорот на Јавното претпријатие за државни патишта, Ејуп Рустеми. „Ако одиме сега таму, ќе се види дека се работи на целата таа траса, тие административни проблеми кои ги имавме веќе ги решивме и следниот понеделник ќе биде пуштен во …

Ќе се отвори првата делница од автопатот Кичево-Охрид, која Бочварски ја најави за август Read More »

ВИДЕО: Маскиран напаѓач запали автомобил, па пукаше во човек што се обиде да го спречи

Вистинска драма се случувала рано утрово во Сесвете, предградие на хрватскиот главен град Загреб. Непознат напаѓач околу три часот запалил автомобил и испукал повеќе куршуми кон човек кој се обидел да го спречи. Повредениот е пренесен во болница со повеќе прострелни рани, но засега не се знае колку се тешки повредите. Полицијата соопшти дека 53-годишен …

ВИДЕО: Маскиран напаѓач запали автомобил, па пукаше во човек што се обиде да го спречи Read More »

Србија ќе остане без руска нафта, поради неа ЕУ не го иззема Западен Балкан од санкциите

Европската унија подготви нов пакет санкции против Русија, а во последниот текст на предлогот, повеќе не се спомнува исклучок за Западен Балкан од казнените мерки поврзани со руската нафта. Ова значи дека од 1 ноември Србија повеќе нема да може да се снабдува со руска нафта преку Јадранскиот нафтовод. Според првичниот план, Србија беше изземена …

Србија ќе остане без руска нафта, поради неа ЕУ не го иззема Западен Балкан од санкциите Read More »

Турист од Америка кршел во музеј во Ватикан, се налутил зашто не го пуштиле да го види папата

Еден турист денеска влетал во музеј во Ватикан и соборил две бисти од античкиот римски период, а вработените го запреле пред да направи поголема штета, јавија италијанските медиуми. Истрагата е во тек, а според првичните информации, човекот имал околу 50 години и „се однесувал чудно“. Медиумите пишуваат дека тој соборил две бисти од нивните постаменти …

Турист од Америка кршел во музеј во Ватикан, се налутил зашто не го пуштиле да го види папата Read More »

Милков открива што ги боли Бугарите: „Ако е проблем името на Цар Борис, името на Јосип Броз Тито е уште поголем проблем“

Вршителот на должноста заменик-министерот за надворешни работи на Бугарија, Николај Милков, околу најавеното отворање на бугарскиот клуб со контроверзно име „Цар Борис Трети“ во Охрид, вели дека е „добро да се мерат реакциите, добро е да се биде ладнокрвен, да се размислува пред да се зборува и да се решаваат работите прагматично, што го обезбедува …

Милков открива што ги боли Бугарите: „Ако е проблем името на Цар Борис, името на Јосип Броз Тито е уште поголем проблем“ Read More »

Милков открива што ги боли Бугарите: „Ако е проблем името на Цар Борис, името на Јосип Броз Тито е уште поголем проблем“

Вршителот на должноста заменик-министерот за надворешни работи на Бугарија, Николај Милков, околу најавеното отворање на бугарскиот клуб со контроверзно име „Цар Борис Трети“ во Охрид, вели дека е „добро да се мерат реакциите, добро е да се биде ладнокрвен, да се размислува пред да се зборува и да се решаваат работите прагматично, што го обезбедува …

Милков открива што ги боли Бугарите: „Ако е проблем името на Цар Борис, името на Јосип Броз Тито е уште поголем проблем“ Read More »

Наставниците се жалат на мобинг од учениците и нивните родители

Мобингот кон наставниците од страна на учениците и нивните родители го става во сенка одбележувањето на Денот на учителот. Професијата која некогаш беше многу цената и почитувана, денеска ја погазуваат надворешни фактори кои оставаат трага врз психофизичкото здравје на наставниците, вели Јаким Неделков, претседател на Синдикатот на образованието, науката и културата (СОНК). „Од наставникот се …

Наставниците се жалат на мобинг од учениците и нивните родители Read More »

На Штуловиот универзитет отворен Факултет за здравствени науки, ќе школува медицински сестри и физиотерапевти

На Универзитетот на југоисточна Европа (УЈИЕ) во Тетово, денеска беше отворен новиот Факултет за здравствени науки, на кој со стручно знаење ќе се стекнуваат идни медицински сестри и физиотерапевти. Отворени се неколку високоопремени предавални, во кои наставата ќе можат да ја следат околу 150 студенти. Ректорот на УЈИЕ Абдулменаф Беџети вели дека факултетот засега ќе …

На Штуловиот универзитет отворен Факултет за здравствени науки, ќе школува медицински сестри и физиотерапевти Read More »

Муџахедини од Скопје, Гостивар, Куманово и Струга се бореле за ИСИС во Сирија, Владата води „црна листа“

Владата води „црна листа“ со имињата на борци од Македонија кои биле да војуваат во Сирија, за терористичката организација „Исламска држава“ (ИС/ИСИС), а во последниот број на Службен весник ги објави имињата на 15 борци против кои се воведени финансиски санкции во согласност со Законот за рестриктивни мерки. Тоа се луѓе кои не се во …

Муџахедини од Скопје, Гостивар, Куманово и Струга се бореле за ИСИС во Сирија, Владата води „црна листа“ Read More »

МПЦ-ОА ќе го прогласи Кирил Пејчиновиќ за светец, во неговиот Лешочки манастир

На 16 октомври, недела, во присуство на архиереите на МПЦ-ОА, во манастирот во тетовското село Лешок ќе биде извршена канонизавција на јеромонахот Кирил Пејчиновиќ, кој бил игумен на манастирот и во него е погребан, соопшти Црквата. Идејата за канонизацијата на Пејчиновиќ, кој е значаен македонски просветител и еден од првите писатели на народен македонски јазик, …

МПЦ-ОА ќе го прогласи Кирил Пејчиновиќ за светец, во неговиот Лешочки манастир Read More »

Берлин добива ЛГБТ градинка

ЛГБТ советувалише со седиште во Берлин напролет ќе ја отвори првата ЛГБТ градинка во Германија. Интересот за новата градинка е веќе голем и досега се пристигнати 60 апликации за вкупно 93 деца. Во групите „Пинк тигар“ и „Жолто-зелен партнер“ на децата ќе им се обаснува дека покрај хетеросексуланите заедници и семејства постојат и хомосексуланите семејства. …

Берлин добива ЛГБТ градинка Read More »

4 кујнски апарати кои многу од нас не ги чистат, а се легло на бактерии: Кои се тие?

Кујната е место каде поминуваme многу време и најважно ја чуваме храната и приборот со кој јадеме, па затоа е потребно да е совршено чиста. Сепак, за време на подготовката на храната, нечистотијата и бактериите се акумулираат и се шират. Но, едно истражување спроведено од продавницата за кујнски прибор „ Oliver’s Kitchen “ покажа загрижувачки …

4 кујнски апарати кои многу од нас не ги чистат, а се легло на бактерии: Кои се тие? Read More »

Прехранбените навики на татковците имаат влијание врз здравјето на фетусот

Новата студија од Австралија покажа дека навиките во исхраната на татковците за време на бременоста на нивниот партнер може да играат важна улога во благосостојбата на нивното бебе. Студијата беше предводена од Универзитетот во Квинсленд и опфати приближно 200 парови, од кои сите беа во хетеросексуални врски и очекувале принова. На студијата било проучувано како …

Прехранбените навики на татковците имаат влијание врз здравјето на фетусот Read More »

ВИДЕО | Истражување: Бебињата во утробата на мајката реагираат на одредени вкусови и мириси

Група истражувачи од Универзитетот Дурам во Велика Британија откриле дека бебињата во утробата на мајката имаат различни реакции на различни вкусови и мириси. Со помош на ултразвук, тие набљудувале 97 бебиња во утроба, кои биле меѓу 32. и 36. недела од бременоста на мајките, и ја следеле нивната реакција откако мајките консумирале одредена храна, пренесе …

ВИДЕО | Истражување: Бебињата во утробата на мајката реагираат на одредени вкусови и мириси Read More »

„Немаме намера да израснеме разгалени детишта“: Актерката Мила Кунис проговори за семејство

Мила Кунис и нејзиниот сопруг Ештон Качер во неодамнешното интервју за магазинот „People“ објаснија зошто не сакаат да имаат повеќе деца. Актерката рече дека нејзиното мало четиричлено семејство е сè што и треба за среќен живот и поради таа причина не сака да ја расипува моменталната ситуација со дополнително проширување на семејството. „Ќе имам само …

„Немаме намера да израснеме разгалени детишта“: Актерката Мила Кунис проговори за семејство Read More »

РЕПОРТАЖА: Сент Мориц, гратче со патентирано име и лого

На прв поглед и накратко, Сент Мориц може да се опише со една реченица: зимска варијанта на Монте Карло. Сличности има многу, од луксузните бутици до скапите автомобили, од чистината и сјајот на улиците до рестораните со „бели чаршафи“, од средновечните госпоѓи со бунди и скап накит до затворените клубови во кои честопати бундите се …

РЕПОРТАЖА: Сент Мориц, гратче со патентирано име и лого Read More »

Моден водич: 10 предлози за зимски аутфит без грешка! (ФОТО)

Зимата веќе започна, а со неа дојдоа и ниските температури, па време е на себе да ставиме малку потопла гардероба. Кога температурата ќе се приближи до нулата, императив станува потоплата и поудобна облека. Во овој период малку потешко е да изгледате модерно поради многуте слоеви на облека, но ние пронајдовме неколку стајлинзи во кои ќе …

Моден водич: 10 предлози за зимски аутфит без грешка! (ФОТО) Read More »

Ова се трите величествени мириси: Избрани најдобриот машки, женски и унисекс парфем за 2019 година

Читателките на порталот Фрагрантика, парфемската онлајн-енциклопедија, ги избрале најдобрите парфеми за 2019 година. Најдобар женски парфем во 2019 година: Guerlain “Mon Guerlain Eau de Parfum Intense” Парфемот припаѓа на групата ориентално-древни мириси чии горни ноти се лаванда, мандарина и бергамот, а во средните ноти роза, јасмин, ванила од Тахити и ванила од Мадагаскар. Најдобар машки …

Ова се трите величествени мириси: Избрани најдобриот машки, женски и унисекс парфем за 2019 година Read More »

Поради божиќните фотки на Ким Кардашијан колапс на социјалните мрежи

Ким Кардашијан ја продолжи традицијата и еден ден после Божиќ објави фотографии од прославата на празникот. Нејзините божиќни фотографии за само неколку часа собраа повеќе од 1,5 милиони лајкови. Фустанот на Ким, иако многумина го споредуваат со рибина крлушка, одлично ѝ стои, а фризурата и шминката ѝ се беспрекорни. Синовуите Сејнт, Чикаго и Пслам се …

Поради божиќните фотки на Ким Кардашијан колапс на социјалните мрежи Read More »

Гламур и раскош: Шведските принцези заблескаа во полн сјај (ФОТО)

На свечената прослава во шведскиот The Concert Hall што се одржа месецов  во чест на Нобеловците, вниманието го украдоа шведските кралски дами. Сите очи беа вперени во принцезите Викторија, Маделеин и Софија, кои по скалилата во салата ги придружуваа овогодинешните лауреати. Убавите принцези дале сè од себе да заблескаат во полн сјај. Најстарата ќерка на …

Гламур и раскош: Шведските принцези заблескаа во полн сјај (ФОТО) Read More »

Бодирога: Само еден АБА клуб во Евролигата, за два ќе видиме

Легендарниот српски кошаркар Дејан Бодирога, сега прв човек на Евролигата, гостуваше во дневникот на „ТВ Нова С“ каде зборуваше за актуелните теми кога е во прашање овој спорт. Сигурно најинтересни се неговите изјави поврзани со АБА лигата, односно дали регионалното натпреварување во иднина може да има двајца претставници во Евролигата. Според Бодирога останува да се …

Бодирога: Само еден АБА клуб во Евролигата, за два ќе видиме Read More »

АБА2 лига: „Македонското дерби“ на стартот на новата сезона – ќе се игра на Златибор

Отворањето на новото издание на АБА 2 лигата ќе биде на 17 октомври, на добро позната локација – Златибор, Србија. А жрепката на натпревaрувачките броеви одлучи на српската планинска убавица уште во првото коло да го видиме дуелот на двата македонски претставници во ова натпреварувaње – Пелистер и ТФТ. Средбата е закажана за првата вечер …

АБА2 лига: „Македонското дерби“ на стартот на новата сезона – ќе се игра на Златибор Read More »

МЗТ ги објави сите детали за билетите за натпреварот против Партизан

Без разлика на непријатностите околу промената на терминот на одигрување, продолжуваат подготовките за дуелот помеѓу МЗТ Скопје Аеродром и Партизан, закажан за следниот понеделник (10 октомври) во 16 часот, за кој од денеска се пуштени билетите во продажба и тоа поделени во три различни категории по цена од 500, 400 и 300 денари. Согласно безбедносните …

МЗТ ги објави сите детали за билетите за натпреварот против Партизан Read More »

МЗТ за ужасниот термин во АБА лигата: И самите бевме шокирани, не добивме конкретно објаснување

КК МЗТ Скопје Аеродром сака да ја објасни ситуацијата со терминот на одигрување на дуелот против Партизан следниот понеделник, кој првично беше закажан за 21 часот, а потоа, изненадувачки и без никаква најава и причина, да биде променет за 16 часот, што е досега невиден преседан за АБА-лигата. „И самите бевме шокирани од информацијата што …

МЗТ за ужасниот термин во АБА лигата: И самите бевме шокирани, не добивме конкретно објаснување Read More »

ВИДЕО: Партизан убедливо славеше над Цибона во АБА лигата

Кошаркарите на Партизан во Загреб убедливо со 81:105 триумфираше над Цибона во првото коло од новата сезона во АБА лигата. За српската екипа најефикасни беа Пантер, Трифуновиќ и Вукчевиќ со по 14 поени. На спротивната страна за хрватскиот состав Љубичиќ реализираше 19 поени, а Малешевиќ постигна 10. Белградските „црно-бели“ освен во регионалното натпреварување, сезонава ќе …

ВИДЕО: Партизан убедливо славеше над Цибона во АБА лигата Read More »

Дел од Скопје во четврток ќе биде без вода

Регионалниот центар за управување со кризи на Скопје, врз основа на добиеното известување од ЈП „Водовод и канализација“, ги известува граѓаните дека на ден 06.10.2022 година (четврток), без вода ќе биде дел од населбата Водно, над Клиничкиот центар. „Поради дефект на затворачи ф 200 мм и ф100 мм на улицата „Тасино Чешмиче“, раскрсница со „Георги …

Дел од Скопје во четврток ќе биде без вода Read More »

Граѓанската асоцијација „Бездомни животни без граници“ до АХВ: Кому одговара да има кучиња на улица?

„Последната изјава од Агенцијата за храна и ветеринарство за дневниот весник „Слободен печат“ е кулминација на лицемерноста, игнорантноста и решителноста во обидот за саботирање на секој труд од страна на граѓаните, активистите и здруженијата поврзан со намалување на популацијата на бездомни животни и отвори повеќе прашања кај граѓаните со половичните и селективните образложенија, отколку што …

Граѓанската асоцијација „Бездомни животни без граници“ до АХВ: Кому одговара да има кучиња на улица? Read More »

Се реконструираат 26 улици во Ѓорче Петров

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска и директорот на ЈП „Улици и патишта“, Саид Саид извршија увид на финалната фаза од изградбата на 26 улици во општината Ѓорче Петров со вкупна површина од 16.000 метри квадратни. – Станува збор за улици кои досега не биле асфалтирани, односно за првпат се асфалтираат на барање на граѓаните со …

Се реконструираат 26 улици во Ѓорче Петров Read More »

Заврши летната градежна офанзива во Општина Бутел

Реконструкција и асфалтирање на улици, изградба на нови спортски комплекси, нови фудбалски игралишта, почеток на градежните работи за изградба на нова детска градинка. Ова се само дел од проектите кои биле реализирани на територија на Општина Бутел во текот на изминатиот период, информираат од локалната самоуправа. – Инвестиравме во патната инфраструктура како никогаш до сега, …

Заврши летната градежна офанзива во Општина Бутел Read More »

Бислимоски откри колку ќе му плаќаме на Чифлиганец за на скопјани зимава да им биде топло

Државната компанија „Електрани на Северна Македонија“ (ЕСМ) зимава ќе го преземе снабдувањето на потрошувачите од Скопје со топлинска енергија, откако беше постигнат договор со сопственикот на топланите „Исток“ и „Запад“, компанијата „Адора инженеринг“, за државно изнајмување на топланите претстојнава грејна сезона. ЕСМ во своето соопштение за постигнатиот договор не спомена дека на „Адора“ ѝ биле …

Бислимоски откри колку ќе му плаќаме на Чифлиганец за на скопјани зимава да им биде топло Read More »

Вељко Ражнатовиќ со моќна порака му го честиташе роденденот на Аркан, Инстаграм му ја избриша

Вељко Ражнатовиќ денеска преку Инстаграм на својот покоен татко Жељко Ражнатовиќ Аркан му го честиташе роденденот. „Среќен роден ден тато. 17.04.1952. се роди Српски Тигар, Српски Херој“, напиша Вељко во објавата и предизвика позитивни реакции кај своите следбеници на оваа социјална мрежа. Но, Инстаграм набрзо потоа му ја избриша објавата, поради како што наведе „насилство …

Вељко Ражнатовиќ со моќна порака му го честиташе роденденот на Аркан, Инстаграм му ја избриша Read More »

ВИДЕО | Синот на познатиот политичар објави емотивно видео: Амди Бајрам плаче додека му пее Шериф Коњевиќ!

Габриел Бајрам, синот на сега веќе починатиот политичар Амди Бајрам на својот профил на Фејсбук сподели доста емотивно видео направено најверојатно неколку недели или месеци пред смртта на татко му. Амди на видеото плаче додека веднаш до него стои популарниот босански пејач Шериф Коњевиќ и му го пее големиот хит на Шабан Шаулиќ „Сине, сине“. …

ВИДЕО | Синот на познатиот политичар објави емотивно видео: Амди Бајрам плаче додека му пее Шериф Коњевиќ! Read More »

ВИДЕО+ФОТО | 48 часа предходно сам на себе си ставал витамински инекции: Познатиот пејач почина од Ковид – 19!

Мексиканскиот пејач Џери Демар (41) се жалел на болки во задникот по земањето на витаминска инекција, за два дена подоцна да почине. Ѕвездата на шоуто „The Voice Mexico“ почина во понеделникот на 41 година, а странските медиуми пишуваат дека умрел поради компликација од Ковид – 19. 48 часа пред смртта, Латиноамериканецот кој е номиниран за …

ВИДЕО+ФОТО | 48 часа предходно сам на себе си ставал витамински инекции: Познатиот пејач почина од Ковид – 19! Read More »

Пуштена за сообраќај делницата Штип-Крупиште

Делницата Штип – Крупиште, која е дел од експресниот пат во изградба Штип – Кочани, е пуштена за сообраќај, информираа попладнево од Јавното претпријатие за државни патишта. – Посакувајќи им пријатно и удобно возење на учесниците во сообраќајот на експресниот пат на делницата Штип (клучка Три Чешми)-Крупиште, сакаме да им посочиме патниот правец да го користат …

Пуштена за сообраќај делницата Штип-Крупиште Read More »

Почина актерката Неда Арнериќ, дивата на српското глумиште

Познатата глумица Неда Арнериќ почина во 67-та година од животот. Српските медиуми известуваат дека била пронајдена мртва во нејзиниот стан. Братот на Неда Арнериќ ја нашол седната на трпезариската маса, без траги на насилство, пренесува српски Телеграф, За Арнериќ беше познато дека пати од депресија и во неколку наврати се обидела да си го одземе …

Почина актерката Неда Арнериќ, дивата на српското глумиште Read More »

ФОТО | Америка има нова мис: Убавицата со ангелско лице влезе во историјата

Новата мис на Америка Р’Бони Габриел е првата Филипинка во последните 60 години што победила на престижниот избор за убавина. Таа ќе ги претставува САД на претстојниот избор за Мис Универзум во јануари 2023 година.   View this post on Instagram   A post shared by Teamfilipinass Luzbiminda (@teamfilipinass_) – Многу сум среќна што ќе …

ФОТО | Америка има нова мис: Убавицата со ангелско лице влезе во историјата Read More »

„Сите заедно во борба со канцерот“ – хуманитарен настан во Битола

Во организација на Викторија Брдаровска и Тамара Илиевска со поддршка од здружението „ВИКТОРИ“, во Општина Битола се одржа хуманитарниот настан „Сите заедно во борба со канцерот“ на плоштад „Магнолија“. По повод хуманитарниот настан, имаше и трибина на отворено на плоштадот „Магнолија“. На неа се обидоа да објаснат нешто повеќе за канцерот, превенцијата, лекувањето и сè …

„Сите заедно во борба со канцерот“ – хуманитарен настан во Битола Read More »

Го победила карциномот, сега дизајнира убави градници за жени кои имале рак на дојка

Октомври е месец за подигање на свеста за борба против ракот на дојка. На глобално ниво, секоја година се поставуваат повеќе од милион нови дијагнози на карцином на дојка. Од Британија доаѓа една инспиративна приказна, токму за жените кои заболеле од оваа подмолна болест. Британката Лорен Махон од Велика Британија на сопствената кожа ја искусила тешката …

Го победила карциномот, сега дизајнира убави градници за жени кои имале рак на дојка Read More »

Која фризура подмладува, а која прави да изгледаме постари?

Не е тајна – фризурата може да го подобри, но и да ви го расипе изгледот и да направи да изгледате постаро отколку што сте. Доколку не го сакате овој втор епилог, важно е да ги земете предвид цртите на лицето, но и возраста, за да ја изберете идеалната фризура. Стилистот и фризер, Ник Вилис, …

Која фризура подмладува, а која прави да изгледаме постари? Read More »

Едноставни пет чекори до совршено обликувани веѓи

Изразот „веѓите се рамка на лицето“ не е случаен. Правилно обликуваните веѓи можат да ја трансформираат шминката и да ги истакнат очите на најубав начин. Во продолжение следи детален водич во пет чекори за да ви помогнеме да постигнете професионален резултат – самостојно. Фото: Unsplash Чекор 1: Чистење Отстранете ги остатоците на шминка од веѓите …

Едноставни пет чекори до совршено обликувани веѓи Read More »

Запознајте ги петте најпривлечни знаци на Зодијакот: Дали сте ​​еден од нив?

Сите сме уникатни и секој од нас има нешто посебно според што се истакнуваме. Во овој случај, хороскопските знаци само ни помагаат да научиме како нечие однесување влијае на нивните допаѓања, (не)допаѓања и други карактеристики кои високо котираат на скалата за привлечност. И на самите атролози, според „Infobae“, пронаоѓањето на најатрактивните знаци им било многу …

Запознајте ги петте најпривлечни знаци на Зодијакот: Дали сте ​​еден од нив? Read More »

Почина Лорета Лин, легендата на кантри музиката

Лорета Лин, ќерка на рудар и сопруга на криумчар на алкохол, која стана една од најголемите американски кантри-музички ѕвезди и водечка феминистка, почина во вторникот на 91-годишна возраст, објави нејзиното семејство на Твитер. Лин починала во својот дом во Хурикејн Милс, Тенеси, беше соопштено. „Нашата најдрага мајка, Лорета Лин, почина мирно утрово, на 4 октомври, …

Почина Лорета Лин, легендата на кантри музиката Read More »

ФОТО | Харизматичниот д-р Горан Кунгуловски стапна на лудиот камен

Харизматичниот д-р Горан Кунгуловски, кој е главен директор на Лабораторијата за генетика и персонализирана медицина во „Жан Митрев“, стапна на лудиот камен. Биоинженерот, кој ѝ е познат на македонската јавност по своите детални анализи за коронавирусот, сподели дека стапил во брак со неговата повеќегодишна девојка Ангелина. Од тоа што можевме да го видиме на социјалните …

ФОТО | Харизматичниот д-р Горан Кунгуловски стапна на лудиот камен Read More »

ВИДЕО | Спасува живот: Откриена загатката зошто постои дупчето на капачето на пенкалото!

Стандардното хемиско пенкало со капаче беше првото хемиско пенкало со кое многумина научија да пишуваат во основно училиште. Некои од нас ги џвакаа капачињата или дури свиркаа со дување во малата дупка, за која многумина не знаеја дека има функција за „спасување живот“. Иако многумина од нас тоа го отфрлија како „нешто што има врска …

ВИДЕО | Спасува живот: Откриена загатката зошто постои дупчето на капачето на пенкалото! Read More »

Крај на љубовта: Жизел Бундшен и Том Брејди се разведуваат

Бразилската манекенка Жизел Бундешен и американскиот рагбист Том Брејди се разведуваат, објавија американските медиуми. Како што се шпекулираше досега, славната двојка живее одвоено веќе неколку месеци, но се чини дека не успеале да најдат решение за проблемите во нивниот однос. „Никогаш не мислев дека оваа кавга ќе биде причина за крај на нивниот брак, но …

Крај на љубовта: Жизел Бундшен и Том Брејди се разведуваат Read More »

Виц на денот: Работен ден

Цигарата го скратува животот за 2 минути, Шише вино за 4 минути, Но, еден работен ден го скратува животот за 8 часа!

Виц на денот: Животни функции

Мажот има 3 главни животни функции: 1. Да го чува Семејството 2. Да ја брани Татковината 3. Да дојаде, за да не се фрла…

Виц на денот: Домашна

Наставничката во школо го прашува малиот Трпе: – Трпе зошто немаш домашна?! – Не сме ја свариле уште наставничке! Викендов ќе биде готова, колку литри сакате?

Виц на денот: Ракија

Во Кавадарци… – Извинете каде се продава ракија ? – Црквата ја гледаш ли ? – Да – Епа сегде, освен во неа!

Виц на денот: Пол

Мујо ја прашува Фата: – Дали некогаш си посакала да бидеш машко? Таа му одговорила: – Не, а ти?

ВИДЕО: Маскиран напаѓач запали автомобил, па пукаше во човек што се обиде да го спречи

Вистинска драма се случувала рано утрово во Сесвете, предградие на хрватскиот главен град Загреб. Непознат напаѓач околу три часот запалил автомобил и испукал повеќе куршуми кон човек кој се обидел да го спречи. Повредениот е пренесен во болница со повеќе прострелни рани, но засега не се знае колку се тешки повредите. Полицијата соопшти дека 53-годишен …

ВИДЕО: Маскиран напаѓач запали автомобил, па пукаше во човек што се обиде да го спречи Read More »

Дваесет и две години од демонстрациите на 5 октомври кои доведоа до паѓањето од власт на Слободан Милошевиќ

Денес се навршуваат 22 година од големите демонстрации во Белград на 5 октомври 2000 година, со кои се заврши владеењето на Слободан Милошевиќ. Демонстрациите во Белград избија откако Милошевиќ одби да ги признае резултатите од изборите на 24 септември 2000 година за претседател на СР Југославија, на кои загуби од кандидатот за ДОС и лидер …

Дваесет и две години од демонстрациите на 5 октомври кои доведоа до паѓањето од власт на Слободан Милошевиќ Read More »

Протест на пензионерите во Атина, бараат повисоки пензии

Враќање на 13 пензија, реални зголемувања на пензиите, намалување на даноците на основните производи, се дел од барањата на грчките пензионери кои денеска излегоа на протест во цнтарот на Атина, јави дописничката на МИА. Од пред грчкиот Парламент, пензионерите се упатија кон премиерската палата каде што нивни претставници предвидено беше да се сретнат со претставници …

Протест на пензионерите во Атина, бараат повисоки пензии Read More »

Донев: Коалициска формула за влада е неизбежна, гласањето помина мирно

Бугарските гласачи, кои учествуваа на изборите со својот глас или одбивање да гласаат, одлучија дека коалициската формула за создавање влада е неизбежна. Ова го изјави в.д. премиерот Галаб Донев пред почетокот на денешната владина седница, јави БТА. „Гласањето беше мирно и транспарентно, согласно законот. Не беа пронајдени значителни прекршувања. Граѓаните слободно го изразуваа својот глас”, …

Донев: Коалициска формула за влада е неизбежна, гласањето помина мирно Read More »

Словенија прва во источна Европа целосно ги легализира геј-браковите, од денес двојките можат и да посвојуваат деца

Словенечкиот парламент на денешната седница го усвои амандманот со кој се дозволуваат истополови бракови и усвојување деца во нив, по одлуката на Уставниот суд со која се отстранија пречките за законските измени, јавуваат локалните медиуми. Словенија е првата земја која потекнува од некогашните социјалистичките држави во Источна Европа која усвојува ваков закон, а мнозинството земји …

Словенија прва во источна Европа целосно ги легализира геј-браковите, од денес двојките можат и да посвојуваат деца Read More »

Трамп: Земам хидроксихлорокин како превентива

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа изјави дека повеќе од една седмица зема хидроксихлорокин, лек за маларија, како превентива од новиот коронавирус. – Го употребувам последната недела. Една таблета секој ден, изјави Трамп. Тој и претходно ја промовираше употребата на хидроксихлорикинот како евентуален лек за Ковид-19 и покрај предупредувањата на лекарите. Ниту едно истражување досега не …

Трамп: Земам хидроксихлорокин како превентива Read More »

Ова се шесте заблуди за сексот по педесетатта!

Либидото не може да се ограничи со годините на живот. Кој вели дека сексот станува дел од минатото во средната животна доба? Еве типични заблуди за оваа важна животна активност…  1 Постарите жени се лоши љубовници Неточно! Со векови постарите жени ги воведувале помладите мажи во светот на задоволствата. Искуството и мудроста се на ваша страна. …

Ова се шесте заблуди за сексот по педесетатта! Read More »

„Таен Дедо Мраз“ е совршената секс поза за празниците (ФОТО)

Како што се наближуваат новогодишните и божиќните празници паровите не можат да се заситат од „празничната“ секс поза која ветува длабока пенетрација, пренесува порталот „The Sun“. За усовршување на оваа поза, понежниот пол треба треба да се наведне пред партнерот, потоа да се склопат рацете и лактите да се потпираат на маса или друг соодветен …

„Таен Дедо Мраз“ е совршената секс поза за празниците (ФОТО) Read More »

Сакате да се сплеткате со колегата од работа? Сега постои и интернет страница за тоа!

„AFFAIR at work” во превод – афера на работа, е новата интернет страница за запознавање чии целни лица се главно поединци кои не се нужно самци, а сакаат тајно да стапат во интимен однос со колегата од работа, и тоа во удобноста на своето работно место. Иако интернет страниците кои ги спојуваат прељубниците не се …

Сакате да се сплеткате со колегата од работа? Сега постои и интернет страница за тоа! Read More »

Се разочаравте во љубовта, бидејќи постојано правите погрешни избори: Проблемот е во вас, еве зошто…

Колку пати сте се разочарале во љубовта, тврдејќи дека од неа ќе се откажете засекогаш, бидејќи постојано „налетувате“ на погрешни лица. Или се емоционално недостапни или се проблематични. Маргарет Пол, докторка по социологија, терапевт и автор на бројни книги вели дека проблемот е всушност во вас. Или се утопист, па верувате дека вашата љубов може …

Се разочаравте во љубовта, бидејќи постојано правите погрешни избори: Проблемот е во вас, еве зошто… Read More »

ВИДЕО | Митревски собра десет одбрани во поразот на Порто – една беше спектакуларна!

Екипата на Порто вечерва беше поразена од Динамо Букурешт во Лигата на шампионите, но македонскиот голман Никола Митревски беше светла точка во португалскиот тим. Во овој натпревар против романскиот тим Митревски собра десет одбрани, а една од нив сигурно ќе биде во конкуренција за одбрана на колото. Египетскиот лев бек Али Зеин влезе во зицер …

ВИДЕО | Митревски собра десет одбрани во поразот на Порто – една беше спектакуларна! Read More »

Германски ракометар призна: Геј сум, имам дечко и вљубен сум во него

Германскиот ракометар, Лукас Kржикала во интервју за весникот „Велт ам Зонтаг“ стана првиот ракометар во Бундеслигата кој призна дека е геј. Станува збор за 28-годишен ракометар кој го носи дресот на Лајпциг, а во изминатите 12 години е дел од најсилната германска лига. Иако со јавноста сега ја споделува информацијата откри дека неговите соиграчи и …

Германски ракометар призна: Геј сум, имам дечко и вљубен сум во него Read More »

Кастратовиќ има нов ангажман, ќе го води шампионот на Саудиска Арабија

Зоран Кастратовиќ кој е поранешен селектор на женската репрезентација на Македонија тренерската кариера ја продолжува во Саудиска Арабија и тоа во шампионот на оваа земја. Нов клуб во кариерата на Кастратовиќ ќе биде Ал Мудар. Кастратовиќ започнува со работа во овој клбу и ќе го води тимот на светското клупско првенство кое ќе се игра …

Кастратовиќ има нов ангажман, ќе го води шампионот на Саудиска Арабија Read More »

РФМ ја одреди цената за билетите за натпреварот со Луксембург

Ракометната Федерација на Македонија ги известува љубителите на ракометот дека сениорската селекција во среда (12.10.2022 г.), со почеток во 19:00 часот во Спортскиот Центар „Борис Трајковски“ во Скопје, ќе го одигра квалификацискиот  натпревар во рамки на Men’s EHF EURO 20024 Qualifiers Phase 2 против селекцијата на Луксембург. Продажбата на влезници за натпреварот започнува на ден 07.10.2022 година (петок) во 12:00 часот online на интернет-страницата на МК Тикетс (https://mktickets.mk ) а влезници можат да се …

РФМ ја одреди цената за билетите за натпреварот со Луксембург Read More »

Македонски селектор ќе води тим во Катар!

Селекторот на кадетската ракометна репрезентација на Македонија, Раде Стојановиќ започнува интернационална тренерска кариера. Поранешниот репрезентативец на Македонија во иднина ќе работи во тимот на Катар Спорт Клуб од Доха. За Стојановиќ ова е враќање во клубот каде што во 2012 година настапуваше какко играч, од друга страна ќе биде прв интернационален предизвик во тренерската кариера. …

Македонски селектор ќе води тим во Катар! Read More »

Возот за Софија што доцни триесет години пак стигна во Брисел

Делегација на Јавното претпријатие Железници на Република Северна Македонија-Инфраструктура, предводена од директорот Хари Локвенец, престојува во работна посета на Брисел. Како што стои во објавата, Локвенец, како шеф на делегацијата, во Европскиот парламент пред европарламентарците и пред другите учесници и донатори ќе ги презентира тековните капитални инвестиции во железничката инфраструктура. Не знаеме што кажал Локвенец …

Возот за Софија што доцни триесет години пак стигна во Брисел Read More »

Живите ќе им завидуваат на мртвите

Во најголемата светска криза по завршувањето на Втората светска војна, настаните поврзани со кубанските тензии, кога САД и СССР како две најмоќни воени сили го втурнале човештвото во закана од нуклеарен судир, веројатно само присебноста и свесноста на лидерите на овие сили довела до колку-толку нормализирање на ситуацијата и избегнување на армагедонскиот судир што можел …

Живите ќе им завидуваат на мртвите Read More »

Од Русија со љубов?

Во духот на она што го ветивме, секако со цел да дадеме различни перспективи за тоа што се случува во Украина и да посочиме на можни разрешници во оваа дебата, ќе ги погледнеме работите од руска перспектива, онака „со љубов од Русија!“ Додека тоа е рај за очи за едни, а основа за „мрчење“ за …

Од Русија со љубов? Read More »

Се иселија 700.000 граѓани, а нив мува не ги лази!

Од Македонија за девет години се иселиле 700.000 граѓани. Оваа поразителна статистика што ја сподели вицепремиерот Фатмир Битиќи ја отслика тажната вистина за општеството и за економијата. Не дека од другите балкански земји не си заминуваат, но во земја во која според пописот од 2021 година имало 1.836.713 резидентни жители, а во која се отселени …

Се иселија 700.000 граѓани, а нив мува не ги лази! Read More »

Може Европа ќе нѐ натера да си го почитуваме јазикот

„Без запир… свилобубата три дена го ткае својот кожурец, а потоа се преобразува во пеперуга“ – заѕвони маркантниот, мек баритон на некој од спикерите-ветерани на Радио Скопје и „Вардар филм“. Документарен филм од пред 70 години, кога во Богданци и Валандово уште се правела природна свила. Само таа реченица ќе го стопли срцето на секој …

Може Европа ќе нѐ натера да си го почитуваме јазикот Read More »

Ѓоковиќ го демонстрираше својот квалитет: Лесно до осминафинале во Астана

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ немаше проблеми и експресно стигна осминафиналето на АТП турнирот од серијата 500 во Астана. Чилеанецот Кристијан Гарин не беше закана за Новак и победата ниту еднаш не беше доведена во прашање. За помалку од еден час Ѓоковиќ го демонстрираше својот квалитет и го доби Гарин со два добиени сета по 6:1. …

Ѓоковиќ го демонстрираше својот квалитет: Лесно до осминафинале во Астана Read More »

ВИДЕО | Убав гест: Ноле изгуби меч и израдува детенце

Новак Ѓоковиќ откако го освои турнирот во Тел Авив се подготвува за нов турнир во Астана, пред да започнат возбудувањата на еден од тренинзите израдува мало детенце. Дел од своето време Новак посвети на најмладите и на социјалните мрежи се појави видео како Србинот намерно губи еден меч со цел да го израдува детенцето. Интересен …

ВИДЕО | Убав гест: Ноле изгуби меч и израдува детенце Read More »

Пет медали за младите таеквондисти на Бутел на меѓународниот турнир во Белград

Македонското таеквондо реди успеси на меѓународната сцена, овојпат врвни резултати остварија надежите на таеквондо клубот Бутел. Младите натпреварувачи на меѓународниот турнир „Елит ОПЕН“ во Белград (Србија) освоија вкупно пет медали. Со сребрен медал се закити Сечо Хасан, а бронза имаат Никола Кекеновски, Теодор Стојановски, Мила Петров и Ведрана Тунески. На овој турнир учествуваа 540 натпреварувачи …

Пет медали за младите таеквондисти на Бутел на меѓународниот турнир во Белград Read More »

ВИДЕО | Шок во Астана: Ништо од нов спектакл меѓу Алкараз и Ѓоковиќ

Карлос Алкараз, првиот тенисер на светот, претрпе неочекуван пораз во првото коло на турнирот во Астана, Казахстан. Шпанецот загуби на стартот од Белгиецот Давид Гофан кој триумфираше со резултат 2:0 во сетови 7:5 и 6:3 после нешто повеќе од еден и пол час игра. За Алкараз ова беше вториот пораз од освојувањето на грен слем …

ВИДЕО | Шок во Астана: Ништо од нов спектакл меѓу Алкараз и Ѓоковиќ Read More »

Луис Хамилтон е без победа: Има плата од 46 милиони евра и ќе добие нов договор

Луис Хамилтон (37), седумкратниот шампион во Формула 1, возачот на „Мерцедес“ чувствува дека пред себе има уште пет години од кариерата. Британецот е без победа оваа Ф1 сезона, но со најголем договор меѓу конкурентите на патеката. Според „Би-Би-Си“, Хамилтон во последната сезона од договорот со Мерцедес вози за приближно 46 милиони евра. На 17 трки …

Луис Хамилтон е без победа: Има плата од 46 милиони евра и ќе добие нов договор Read More »

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути

Овој пилинг од куркума длабински ја чисти кожата на лицето и ги закрепнува оштетените делови… Куркумата во Индија е наречена жолто злато бидејќи таа е еден од најлековитите зачини во светот. Овој пилинг длабински ја чисти кожата, ги отстранува мртвите клетки и другите нечистотии на површината на лицето, ја поттикнува циркулацијата и спречува појава на …

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути Read More »

Од плакарот на Анита: Од баба на мама, па за сите нас!

Старите знаеле и се уште знаат илјадници трикови, за кои ние без оглед колку пари „ќе фрлиме“ за друго поинакво и помодерно решение, никогаш нема да го постигнеме нивниот успех. Ова е совет кој заслужува внимание. Пренесуван од колено на колено, од баба на мама, па за сите нас, урааа. Стоп, нема повеќе купување скапи …

Од плакарот на Анита: Од баба на мама, па за сите нас! Read More »

Шминкерот на Џенифер Лопез укажува на грешките што жените несвесно ги прават

Лицето на Џенифер Лопез секогаш изгледа совршено, а сето тоа благодарение на спретните раце на Скорт Барнс. Тој веќе со години е задолжен за шминката на пејачката, а сега ги сподели и грешките што жените најчесто ги прават и поради тоа изгледаат неколку години постари. Шминката може да го нагласи она што е најубаво на …

Шминкерот на Џенифер Лопез укажува на грешките што жените несвесно ги прават Read More »

Коса за Гинис: Украинката со најдолга коса секојдневно добива брачни понуди (ФОТО)

Жената која ја нарекуваат „жива Златокоса“ има веројатно најдолга коса на светот и вели дека постојано добива понуди за брак од мажи од цел свет. View this post on Instagram Good morning my friends❤ Have a wonderful day?? #instagram#длинныеволосы#longhair#rapunzel#длиннаякоса#красивыедевушки#topgirls#odessagram#одесса#длиннаякоса#рапунцель#модельодесса#длинныеволосыукраина#длинныеволосыодесса#волосыодесса#superlonghair#sexiesthair#hairdiva#reallylonghair#instahair#longhairdontcare#hairstyle#hairfashion#famouspeople#starlife#verylonghair#hairstyles#рапунцельукраина#rapunzelukraine#longhairbeauty#уходзаволосами A post shared by ❤Alena Kravchenko❤ (@alenuwka_longhair) on Jun 25, 2019 at 11:07pm PDT Косата на …

Коса за Гинис: Украинката со најдолга коса секојдневно добива брачни понуди (ФОТО) Read More »

Елегантни и префинети – Овие фризури ќе бидат хит во 2020 година! (ФОТО)

Влегувањето во новата година и новата деценија многумина ќе ги инспирира на промени. Некои ќе појдат во теретана, некои ќе ја променат работата, а некои фризурата. Ако сте во третата група и размислувате за промена на вашиот изглед, ви претставуваме четири фризури кои ќе бидат апсолутен хит во 2020 година. Боб фризура View this post …

Елегантни и префинети – Овие фризури ќе бидат хит во 2020 година! (ФОТО) Read More »

Турист од Америка кршел во музеј во Ватикан, се налутил зашто не го пуштиле да го види папата

Еден турист денеска влетал во музеј во Ватикан и соборил две бисти од античкиот римски период, а вработените го запреле пред да направи поголема штета, јавија италијанските медиуми. Истрагата е во тек, а според првичните информации, човекот имал околу 50 години и „се однесувал чудно“. Медиумите пишуваат дека тој соборил две бисти од нивните постаменти …

Турист од Америка кршел во музеј во Ватикан, се налутил зашто не го пуштиле да го види папата Read More »

Путин потпиша, Русија официјално ги анектира четирите украински региони

Рускиот претседател Владимир Путин денеска ги потпиша законите за анексија на четирите украинските области во кои минатата недела се одржаа референдуми припојување кон Русија. САД, ЕУ и НАТО ги осудија референдумите и ги прогласија за неважечки, а чинот на Москва го нарекоа „грубо прекршување на меѓународното право“. „Границите на новите субјекти со други земји ќе …

Путин потпиша, Русија официјално ги анектира четирите украински региони Read More »

Трас ги замоли Конзервативците: Верувајте во мојот економски план

Британската премиерка Лиз Трас побара од нејзината Конзервативна партија да и верува, ветувајќи дека ќе ја води Британија низ „бурните денови“ и ќе ја трансформира стагнантната економија, во обид да го врати нејзиниот авторитет над партијата, која го зголеми незадоволството од новата премиерка. Обраќајќи им се на конзервативните пратеници и членовите на годишната конференција опкружена …

Трас ги замоли Конзервативците: Верувајте во мојот економски план Read More »

Пилотите на Еуровингс најавија штрајк, 30 илјади патници останаа без летови

Штрајкот на пилотите на Еуровингс најавен за утре ќе погоди 30.000 патници, соопшти денеска компанијата Луфтханза под која работи Еуровингс. „Проценуваме дека ќе можеме да оперираме повеќе од половина од планираните 500 летови“, објави Луфтханза. „Правиме се што е во наша моќ за патниците да не ги почувствуваат последиците од штрајкот“, велат од Луфтханза. Преговорите …

Пилотите на Еуровингс најавија штрајк, 30 илјади патници останаа без летови Read More »

Ќе го притисне ли Владимир Путин нуклеарното копче?

Ќе го притисне ли Владимир Путин нуклеарното копче? Засега, аналитичарите претпазливо сугерираат дека ризикот од тоа е релативно низок. ЦИА проценува дека нема сигнали за руски нуклеарен напад наскоро. Сепак, најавите на Путин дека „ќе ги употреби сите мерки“ за да ја одбрани Русија додека води војна во Украина се земаат многу сериозно. Неговата петочна …

Ќе го притисне ли Владимир Путин нуклеарното копче? Read More »

ВИДЕО | Митревски собра десет одбрани во поразот на Порто – една беше спектакуларна!

Екипата на Порто вечерва беше поразена од Динамо Букурешт во Лигата на шампионите, но македонскиот голман Никола Митревски беше светла точка во португалскиот тим. Во овој натпревар против романскиот тим Митревски собра десет одбрани, а една од нив сигурно ќе биде во конкуренција за одбрана на колото. Египетскиот лев бек Али Зеин влезе во зицер …

ВИДЕО | Митревски собра десет одбрани во поразот на Порто – една беше спектакуларна! Read More »

ВИДЕО | ЛШ: Втор пораз за Динамо, Адеми одигра 90 минути, Ристовски остана на клупата

Во терминот од 18:45 часот во Лигата на шампионите вообичаено се одиграа два натпревари. Динамо Загреб на нашите Стефан Ристовски и Аријан Адеми го претрпе вториот пораз, Салзбург на домашен терен беше подабр од хрватскиот гигант (1:0). Клучниот момент на натпреварот се случи на 20 минути до крајот на натпреварот кога Окафор беше сигурен реализатор …

ВИДЕО | ЛШ: Втор пораз за Динамо, Адеми одигра 90 минути, Ристовски остана на клупата Read More »

Некогаш во Баерн, сега во големиот ривал: Чаби Алонсо нов тренер на Леверкузен

Шпанецот Чаби Алонсо своевремено важеше за еден од најдобрите играчи за врска во светот, а од денес и официјално го започнува својот прв сениорски тренерски ангажман. Баер Леверкузен потврди дека Алонсо ќе биде нивниот нов предводник. Во Леверкузен, Алонсо пристигнува на местото на Џерардо Сеоане кој бележеше лоши резултати оваа сезона. Леверкузен очајно ја започна …

Некогаш во Баерн, сега во големиот ривал: Чаби Алонсо нов тренер на Леверкузен Read More »

Германски ракометар призна: Геј сум, имам дечко и вљубен сум во него

Германскиот ракометар, Лукас Kржикала во интервју за весникот „Велт ам Зонтаг“ стана првиот ракометар во Бундеслигата кој призна дека е геј. Станува збор за 28-годишен ракометар кој го носи дресот на Лајпциг, а во изминатите 12 години е дел од најсилната германска лига. Иако со јавноста сега ја споделува информацијата откри дека неговите соиграчи и …

Германски ракометар призна: Геј сум, имам дечко и вљубен сум во него Read More »

Кастратовиќ има нов ангажман, ќе го води шампионот на Саудиска Арабија

Зоран Кастратовиќ кој е поранешен селектор на женската репрезентација на Македонија тренерската кариера ја продолжува во Саудиска Арабија и тоа во шампионот на оваа земја. Нов клуб во кариерата на Кастратовиќ ќе биде Ал Мудар. Кастратовиќ започнува со работа во овој клбу и ќе го води тимот на светското клупско првенство кое ќе се игра …

Кастратовиќ има нов ангажман, ќе го води шампионот на Саудиска Арабија Read More »

ВИДЕО | Според вистинска приказна: Пристигнува нова морничава серија на Нетфликс

Нетфликс претстави уште една криминалистичка серија заснована на вистинита приказна. Имено, серијата „Набљудувач“ пристигнува на филмската платформа на 13 октомври, а во неа ќе биде екранизирана приказната за семејството Броудус, кое добивало морничави писма на адресата на новокупената куќа во Њу Џерси, САД. Испраќачот не е пронајден и ден-денес, а во меѓувреме се појавија разни …

ВИДЕО | Според вистинска приказна: Пристигнува нова морничава серија на Нетфликс Read More »

ФОТО | Мила Кунис заблеска на премиерата на филмот „Luckiest Girl Alive“

Најпознатата Украинка во Холивуд на премиерата дојде без сопругот Ештон Качер. Филмот, „Luckiest Girl Alive“, е адаптација на истоимената книга на Џесика Нол од 2015 година, а филмот ќе се прикажува на „Нетфликс“ на 7 октомври. Мила Кунис изгледаше сензационално на премиерата на нејзиниот филм „Luckiest Girl Alive“, одржана во Њујорк на 29 септември. Актерката …

ФОТО | Мила Кунис заблеска на премиерата на филмот „Luckiest Girl Alive“ Read More »

Што да гледате на „Netflix“ и „HBO“ овој викенд?

Како и секој петок се обидуваме да ви го олесниме одговорот на прашањето „Што да гледате на „Netflix“ и „HBO“ овој викенд?“. Викендите се секогаш резервирани за добар филм или серија. Но, потрагата по истите често знае да биде досаден и фрустрирачки процес. Затоа ние ви подготвивме листа на филмови и серии кои со сигурност …

Што да гледате на „Netflix“ и „HBO“ овој викенд? Read More »

ВИДЕО | Судскиот спор меѓу Џони Деп и Амбер Херд доби филмска екранизација

Беше прашање на време кога некој ќе го екранизира возбудливиот судски спор меѓу холивудската ѕвезда Џони Деп и неговата поранешна сопруга Амбер Херд. Филмската платформа Тјуби го објави првиот трејлер за филмот „Сензационално: Судењето на Деп и Херд“, инспириран од судењето на познатата двојка. Актерската екипа ја сочинуваат Марк Хапка, кој ја игра улогата на …

ВИДЕО | Судскиот спор меѓу Џони Деп и Амбер Херд доби филмска екранизација Read More »

Во шестата сезона на серијата „Круна“ ќе биде рекреирано последното летување на принцезата Дијана

Почна снимањето на шестата сезона на популарната серија на Нетфликс „Круна“, па по повод „испливаа“ фотографии од актерите на сетот. Имено, Елизабет Дебички и Калид Абадал ги глумат принцезата Дијана и нејзиниот партнер Додиј Ал Фајед. Актерите се снимени додека ја рекреираат сцената од одморот на принцезата на југот во Франција во јули 1997 година. …

Во шестата сезона на серијата „Круна“ ќе биде рекреирано последното летување на принцезата Дијана Read More »

Почина Лорета Лин, легендата на кантри музиката

Лорета Лин, ќерка на рудар и сопруга на криумчар на алкохол, која стана една од најголемите американски кантри-музички ѕвезди и водечка феминистка, почина во вторникот на 91-годишна возраст, објави нејзиното семејство на Твитер. Лин починала во својот дом во Хурикејн Милс, Тенеси, беше соопштено. „Нашата најдрага мајка, Лорета Лин, почина мирно утрово, на 4 октомври, …

Почина Лорета Лин, легендата на кантри музиката Read More »

ФОТО | Харизматичниот д-р Горан Кунгуловски стапна на лудиот камен

Харизматичниот д-р Горан Кунгуловски, кој е главен директор на Лабораторијата за генетика и персонализирана медицина во „Жан Митрев“, стапна на лудиот камен. Биоинженерот, кој ѝ е познат на македонската јавност по своите детални анализи за коронавирусот, сподели дека стапил во брак со неговата повеќегодишна девојка Ангелина. Од тоа што можевме да го видиме на социјалните …

ФОТО | Харизматичниот д-р Горан Кунгуловски стапна на лудиот камен Read More »

Крај на љубовта: Жизел Бундшен и Том Брејди се разведуваат

Бразилската манекенка Жизел Бундешен и американскиот рагбист Том Брејди се разведуваат, објавија американските медиуми. Како што се шпекулираше досега, славната двојка живее одвоено веќе неколку месеци, но се чини дека не успеале да најдат решение за проблемите во нивниот однос. „Никогаш не мислев дека оваа кавга ќе биде причина за крај на нивниот брак, но …

Крај на љубовта: Жизел Бундшен и Том Брејди се разведуваат Read More »

ФОТО | Америка има нова мис: Убавицата со ангелско лице влезе во историјата

Новата мис на Америка Р’Бони Габриел е првата Филипинка во последните 60 години што победила на престижниот избор за убавина. Таа ќе ги претставува САД на претстојниот избор за Мис Универзум во јануари 2023 година.   View this post on Instagram   A post shared by Teamfilipinass Luzbiminda (@teamfilipinass_) – Многу сум среќна што ќе …

ФОТО | Америка има нова мис: Убавицата со ангелско лице влезе во историјата Read More »

Нови ужасни детали: Анџелина Џоли тврди дека Бред Пит ги давел и тепал децата

Актерката Анџелина Џоли (47) поднела противтужба против нејзиниот поранешен сопруг, актерот Бред Пит (58). Притоа, актерката открила нови детали за она што во судските документи го опишала како негово злоставување во приватниот авион во 2016 година, а што наводно довело до распадот на нивниот брак. Тужбата, која во вторникот ја поднеле адвокатите на Анџелина во …

Нови ужасни детали: Анџелина Џоли тврди дека Бред Пит ги давел и тепал децата Read More »

Пет причини зошто Украина нема наскоро да влезе во НАТО

Киев реагираше на руската анексија на четири украински региони во петокот, објавувајќи изненадувачка, забрзана кандидатура за приклучување кон воената алијанса на НАТО, нагласува Евроњуз. Постојните членки Полска, Романија, Словачка, Чешка, Естонија, Летонија, Литванија, Црна Гора и Северна Македонија ја поддржуваат кандидатурата. Но, јасно е дека шефот на НАТО Јенс Столтенберг одби да го поддржи, додека …

Пет причини зошто Украина нема наскоро да влезе во НАТО Read More »

Русија за првпат официјално го искористи Косово како изговор за заземање и отцепување украински територии

Србија очекува Русија да ги заштити српските интереси на Косово, а официјална Москва се повикува на пресудата на Меѓународниот суд на правдата од 2010 година за Косово, за да докаже дека референдумите во украинските региони за приклучување кон Руската Федерација се во согласност со меѓународното право. Како што наведоа, на овој начин се потврдило дека …

Русија за првпат официјално го искористи Косово како изговор за заземање и отцепување украински територии Read More »

Дали Американците се одговорни за саботирање на Северен поток?

Саботажата е најверојатната причина за оштетувањето на цевките на гасоводите Северен поток 1 и 2. Некои тврдат дека зад тоа стојат САД, а како „доказ“ наведуваат дека нападот го извршил американски хеликоптер. За да дознае која е конечната вистина, германскиот ДВ реши да ги провери сите факти. Руски гас истекува од четири дупки на цевките …

Дали Американците се одговорни за саботирање на Северен поток? Read More »

Поранешниот државен секретар на САД Кисинџер за тоа колку е паметно НАТО да ја прими Украина!

Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер изјави во петокот дека не мисли дека е мудра надворешнополитичка одлука САД да се обидат да ја вклучат Украина во НАТО по падот на Советскиот Сојуз. „Основниот предизвик дојде кога се урна Берлинскиот ѕид… Од руска гледна точка, САД тогаш се обидоа да го интегрираат целиот регион на Источна …

Поранешниот државен секретар на САД Кисинџер за тоа колку е паметно НАТО да ја прими Украина! Read More »

Што ќе се случува во југоисточниот дел на Украина откако Путин анектираше четири области?

Откако вчера рускиот претседател Владимир Путин потпиша договор за присоединување на четири украински региони кон Русија, се постави и прашањето: Кои се милионите Украинци кои живеат од другата страна на линијата на фронтот и што ќе се промени за нив? – За мене не се важни границите и државните територии, туку судбината на луѓето – …

Што ќе се случува во југоисточниот дел на Украина откако Путин анектираше четири области? Read More »

Ќе се отвори првата делница од автопатот Кичево-Охрид, која Бочварски ја најави за август

Во понеделник ќе биде пуштен во употреба автопатот во делот од Требеништа до Охрид, најави денеска директорот на Јавното претпријатие за државни патишта, Ејуп Рустеми. „Ако одиме сега таму, ќе се види дека се работи на целата таа траса, тие административни проблеми кои ги имавме веќе ги решивме и следниот понеделник ќе биде пуштен во …

Ќе се отвори првата делница од автопатот Кичево-Охрид, која Бочварски ја најави за август Read More »

Србија ќе остане без руска нафта, поради неа ЕУ не го иззема Западен Балкан од санкциите

Европската унија подготви нов пакет санкции против Русија, а во последниот текст на предлогот, повеќе не се спомнува исклучок за Западен Балкан од казнените мерки поврзани со руската нафта. Ова значи дека од 1 ноември Србија повеќе нема да може да се снабдува со руска нафта преку Јадранскиот нафтовод. Според првичниот план, Србија беше изземена …

Србија ќе остане без руска нафта, поради неа ЕУ не го иззема Западен Балкан од санкциите Read More »

Еко-свест: Да се одземат концесиите и на малите хидроцентрали во Маврово

Еко-свест ја поздравува владината одлука за одземање на концесиите на малите хидроцентрали на територијата на Националниот парк Шар Планина, но воедно го повикува  Министерството за животна средина и просторно планирање да донесе одлука и за одземање на концесиите на малите хидроцентрали во НП Маврово. Според Еко-свест, малите хидроцентрали прават непоправливи штети по реките и екосистемите …

Еко-свест: Да се одземат концесиите и на малите хидроцентрали во Маврово Read More »

Одбележан Светски ден на вранецот: Со автохтона сорта тргнавме да го освојуваме светот

Со повеќе манифестации и дегустации, Македонија го одбележува Светскиот ден на вранецот што годинава се одржува по четврти пат. Вранецот е наш најголем вински амбасадор, а негова дегустација имаше во регионот, а ќе се дегустира и во Швајцарија, Австрија, Обединетото Кралство, Холандија и во САД. – Оваа година тргнавме со вранецот да го освоиме светот …

Одбележан Светски ден на вранецот: Со автохтона сорта тргнавме да го освојуваме светот Read More »

Ново поскапување на дизелот од полноќ и на екстра лесното масло за домаќинство

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,99% во однос на одлуката од 3.10.2022 година. Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат зголемување во просек кај бензините за …

Ново поскапување на дизелот од полноќ и на екстра лесното масло за домаќинство Read More »

Ручек за денеска од Стефанија Несторовска: Ракчиња со зеленчук

Стефанија Несторовска, која стои зад инстаграм-профилот и блогот snestorovska.com, вели дека ваквите оброци се секојдневие на нејзината трпеза. Особено во текот на неделата, кога има многу обврски, а не многу време за готвење. Стефанија користи сѐ што ѝ се наоѓа при рака и секогаш излегува нешто интересно и вкусно на крај. Таа истакнува дека зеленчукот …

Ручек за денеска од Стефанија Несторовска: Ракчиња со зеленчук Read More »

ВИДЕО: Мелем на вкусови, храна во тегли за заштита на животната средина

Дипломирана економистка и археолог во време на пандемија и економска криза донесуваат одлука за самовработување и со нивните активности да дадат придонес во намалувањето на употребата на пластика за пакување, за сметка на употребата на материјали за реупотреба. Така неодамна настанала продавницата „Мелем од вкусови“, каде што здрави намирници се продаваат во тегли, кои потоа …

ВИДЕО: Мелем на вкусови, храна во тегли за заштита на животната средина Read More »

Ручек готов за половина час, брз и економичен: Пилешка бајадера

Ви донесуваме предлог рецепт за домаќинки кои не знаат што денеска да направат за ручек. Ако сте во трка со времето, овој рецепт е нешто феноменално. Брзо, лесно и економично. Состојки: – 2 филети пилешко бело месо – 200 гр кашкавал – 300 гр суво месо – 1 павлака – 2 јајца – 3 чешниња …

Ручек готов за половина час, брз и економичен: Пилешка бајадера Read More »

Само биберот е вечен: Кој е рокот на траење на зачините? 

Кога подготвуваме јадење, обично се прашуваме дали го имаме вистинскиот зачин за него, но никогаш не се запрашуваме дали тој е и сѐ уште употреблив.   Всушност, присетете се – кога посегнувате по ќесичка цимет, рузмарин или оригано, сигурно не размислувате за тоа кога сте ја отвориле. За вас е важно само да го имате …

Само биберот е вечен: Кој е рокот на траење на зачините?  Read More »

Јаболковиот оцет во служба на убавината: Исчистете го телото од токсини и хидрирајте ја кожата

Кујната стана нов извор на средства за убавина и нега. Јаболковиот оцет е еден од многуте производи кои можете да ги користите за таа цел. Тој влијае на циркулацијата на малите капилари, има антисептични својства кои го спречуваат настанувањето на бактерии и вируси на кожата и може да се користи како средство за чистење на …

Јаболковиот оцет во служба на убавината: Исчистете го телото од токсини и хидрирајте ја кожата Read More »

Домаќинките порано додавале во филот и ореви: Југословенска „лења пита“

„Лења пита“ е старински деликатес што го подготвувале многу домаќинки во поранешна Југославија, а популарна е и денес. Се прави тесто што се полни со јаболка и ореви и потоа колачот се пече. Некогаш неделниот ручек не можеше да се замисли без овој десерт, а денес има милион различни рецепти за колач со јаболка. Состојки: …

Домаќинките порано додавале во филот и ореви: Југословенска „лења пита“ Read More »

Истражување за липосукциската исхрана: Лекарите ја препорачуваат како најдобра програма за слабеење!

Клиничкото испитување „Липосукциска диета“ е објавено на најголемиот светски медицински портал ПабМед (PubMed) со наслов: „Програма за диетотерапија за слабеење и процена на нејзината ефикасност кај лица со прекумерна тежина и кај дебели лица“. Заклучокот од испитувањето вели дека „примената на диетотерапијата за слабеење, липосукциска исхрана, ни овозможува да ја препорачаме нејзина употреба кај дебели …

Истражување за липосукциската исхрана: Лекарите ја препорачуваат како најдобра програма за слабеење! Read More »

Есенска закуска: Брз намаз од тиква

Италијанскиот регион Емилија-Ромања изобилува со тикви наесен. Затоа не е чудно што локалното население ја обожава тиквата како намирница во своите слатки и солени јадења. Зука сфанта, или згмечена тиква на италијански јазик, е името на популарниот намаз од тиква што се јаде низ цела Италија. Тој е особено популарен во еврејската заедница и се …

Есенска закуска: Брз намаз од тиква Read More »

Неверојатно мек и вкусен: Традиционален индиски леб

Индиската кујна се состои од широк спектар регионални и традиционални кујни од Индискиот Потконтинент. Со оглед на опсегот на разновидност во типот на почвата, климата, културата, етничките групи и занимањата, овие кујни значително се разликуваат една од друга и користат локално достапни зачини, билки, зеленчук и овошје. Индиската храна е, исто така, под силно влијание …

Неверојатно мек и вкусен: Традиционален индиски леб Read More »

Британски десерт: Карамел коцки за убав ден

Карамел коцките се британски десерт, кој е совршена комбинација со првото утринско кафе или со филџан кафе во попладневните часови. Крцкавата смеса во комбинација со карамел со чоколаден ганаш наликува на чоколадите купени во продавница, но е многу повкусно. Потребни состојки: Бисквит: 225 г путер 70 г шеќер 70 г кафеав шеќер 1 голема жолчка …

Британски десерт: Карамел коцки за убав ден Read More »

Почнува 10. Филмски фестивал за млади „Џифони Македонија“

Повеќе од 500 ученици од Македонија и од шест европски земји ќе гледаат филмови, ќе дискутираат, ќе следат креативни работилници, ќе се сретнат со успешни уметници, ќе ги запознаат културата и традициите на своите другарчиња од странство од 5 до 10 октомври во Скопје, на 10. Филмски фестивал за млади „Џифони Македонија“. Фестивалот ќе биде …

Почнува 10. Филмски фестивал за млади „Џифони Македонија“ Read More »

Октомвриски филмски салон во Кинотеката

Креативната екипа на Кинотеката има замисла октомвриската програма да ја реализира како филмски салон, а во период кога температурите надвор почнуваат да се спуштаат нивната киносала да стане место за релаксација, контемплација и социјализација. Филмската програма во Кинотеката во првиот дел од октомври e дел од два фестивала: филмскиот фестивал за млади „Џифони – Македонија“ …

Октомвриски филмски салон во Кинотеката Read More »

Традицијата продолжува: „Бела ноќ“ на скопјани ќе им понуди богата културна програма

Традиционалната културна манифестација „Бела ноќ“ ќе се одржи во сабота (1.10.2022) на повеќе локации низ Скопје. Скопјани и посетителите ќе имаат можност да уживаат во музички концерти, изложби, проекции, поетски читања, работилници, жонглерско шоу и перформанси на десетици локации низ градот. Централната манифестација ќе се одржи на плоштадот „Филип Втори“ каде скопјани за првпат ќе …

Традицијата продолжува: „Бела ноќ“ на скопјани ќе им понуди богата културна програма Read More »

Во Домот на култура „Кочо Рацин“ се славеше балканската поезија

Деветото издание на поетскиот фестивал „Балканска вечер на поезијата“ (Balkansko veče poezije) во Скопје се одржа на 27 септември во Домот на културата „Кочо Рацин“. Вечерта ја отворија г-ѓа Размена Чекиќ Дуровиќ, Државен секретар во Министерство за економија при Владата на Република Северна Македоније и г-дин Роберт Алаѓозовски, Национален координатор за интеркултурализам, едно општество, културен …

Во Домот на култура „Кочо Рацин“ се славеше балканската поезија Read More »

Филмот „Најсреќниот човек на светот“ на Теона Митевска е годинешен македонски кандидат за „Оскар“

Македонскиот филм „Најсреќниот човек на светот“ во режија на Теона С. Митевска е годинашниот кандидат на земјава за наградата „Оскар“ за најдобар долгометражен интернационален филм за 2023 година, соопшти денеска Друштвото на филмски работници. „Одлуката денеска ја донесе Комисијата за избор при Друштвото на филмските работници на Македонија, прифатена и одобрена од Американската Академија за …

Филмот „Најсреќниот човек на светот“ на Теона Митевска е годинешен македонски кандидат за „Оскар“ Read More »

Дневен хороскоп за 27 декември: Ден исполнет со романтика на повисоко ниво

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 27 декември, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денес.  Овен Насмевката на вашето лице е задолжителна. На повидок интересна работа за оние кои се креативни, се занимаваат со уметност. Однапред знаете дека правите добри резултати. На емотивно поле, повеќе дружења. Ќе имате интересни пријатели. Харизматични, луцидни, сите заедно ја …

Дневен хороскоп за 27 декември: Ден исполнет со романтика на повисоко ниво Read More »

Дневен хороскоп за 1 септември: Планетите ви носат посебен шарм и храброст

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 1 септември, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денес.   Овен Од дневниот ред ќе ги тргнете грижите и проблемите на својот партнер за кои цело време ви зборува. Вашиот партнер би можел да покаже нетрпеливост кон некој член од вашето пошироко семејство. Не се нервирајте. Пред вас е …

Дневен хороскоп за 1 септември: Планетите ви носат посебен шарм и храброст Read More »

Со нив е навистина тешко: Три хороскопски знаци кои е тешко да се засакаат!

Кога подобро ќе ги запознаете, ќе ви стане јасно дека се работи за тешки личности, со чуден карактер. Претставниците на овие три хороскопски знаци ќе ви се допаднат на прв поглед, но поради комплицираниот и тежок карактер ќе наидете на тешкотии да ги засакате. Кога подобро ќе ги запознаете, ќе ви стане јасно дека се …

Со нив е навистина тешко: Три хороскопски знаци кои е тешко да се засакаат! Read More »

Хороскоп за недела 12 јануари – Прочитајте што ве очекува денес!

Овен Не би требало на себе си да си ставате поголеми обврски од оние кои веќе ги имате. Пробајте да се одморите малку. Слободните ќе мечтаат за совршен партнер, зафатените ќе уживаат со својот избраник. Бик Прилично сте нервозни и тоа може негативно да се одрази на вашето деловно поле. Модифицирајте го своето однесување. Во …

Хороскоп за недела 12 јануари – Прочитајте што ве очекува денес! Read More »

Мала астро школа: Како размислуваме? На кој начин расудуваме?

Наталниот Меркур во астролошките куќи ни дава драгоцени податоци за нашиот начин на размислување и расудување: оваа планета е поврзана со логичното и рационалното размислување, но и со движење, како на телото така и на идеите. Меркур е нашата интелегенција, тој го претставува мозокот и сите функции на овој витален орган. Каде и да се …

Мала астро школа: Како размислуваме? На кој начин расудуваме? Read More »

Проекција на филмот „Амадеус“ во соработка помеѓу Кинотека и Филхармонија

Во Кинотеката на РС Македонија, на 5 октомври, со почеток во 20 часот, ќе се прикаже антологиското кинематографско дело на режисерот Милош Форман – филмот „Амадеус“, посветен на генијалниот композитор Волфганг Амадеус Моцарт. Проекцијата на филмот ќе биде своевидна увертира на новата сезона 2022/2023 на НУ Филхармонија, пред концертот со кој на 6 октомври ќе …

Проекција на филмот „Амадеус“ во соработка помеѓу Кинотека и Филхармонија Read More »

Мултимедијалниот проект „Копнеж по светлината“ ќе има презентација во МАНУ

Во Македонската академија на науки и уметностите – МАНУ на 5 октовмри, во 19 часот, ќе биде презентиран мултимедијалниот проект „Копнеж по светлината“ на авторите Боро Рудиќ и Ферид Мухиќ, а кој содржи изложба на фотографии, промоција на фотомонографија со текст на Ферид Мухиќ, како и аудиовизуелна снимка. – „Копнеж по светлината“ претставува мултимедијален проект …

Мултимедијалниот проект „Копнеж по светлината“ ќе има презентација во МАНУ Read More »

Писателот Игор Штикс ќе одржи предавање за активистичката литература

Во КСП „Центар-Јадро“ на 5 октомври (среда), во 16 часот, писателот и теоретичар Игор Штикс од Хрватска ќе одржи предавање на темата активистичка литература. Настанот е продуциран во соработка со книжевниот центар „Антолог“ и е во склоп на осмото издание на фестивалот „Букстар“ (Bookstar), што се одржува од 3 до 5 октомври во Скопје. На …

Писателот Игор Штикс ќе одржи предавање за активистичката литература Read More »

Изложбата „Голем формат“ на ДЛУМ ќе биде поставена во Дом на АРМ

Друштвото на ликовни уметници на Македонија (ДЛУМ) од оваа година во својата Годишна програма вметнува нововостановена изложба насловена „Голем формат“. Изложбата ќе биде отворена на 5 октомври во Дом на АРМ во Скопје, со почеток во 20 часот, и ќе трае до 25 октомври 2022 година. – Важноста на едно дело не ја сочинува единствено …

Изложбата „Голем формат“ на ДЛУМ ќе биде поставена во Дом на АРМ Read More »

Македонски проект го отвора 19. издание на фестивалот „Балканима“ во Белград

Со проектот „Македонски анимиран филм 1971-1991“ на 4 октомври се отвора 19. издание на „Балканима“ – Европски фестивал на анимираниот филм, кој ќе се одржи до 9 октомври во Белград. Македонскиот проект се состои од изложба на артефакти и филмска проекција на кратки анимирани филмови создадени во периодот од 1971 до 1991 година од пионерите …

Македонски проект го отвора 19. издание на фестивалот „Балканима“ во Белград Read More »

Нутриционистите тврдат: Ова е најдобриот јогурт за намалување на холестеролот

Ако сакате јогурт, но и внимавате на холестеролот, важно е да го изберете вистинскиот. Јогуртот може да биде дел од исхраната, но и тука треба да внимавате што избирате доколку внимавате на нивото на холестерол во организмот. Иако на телото му е потребен холестерол за да се градат здрави клетки, ако го има премногу, може …

Нутриционистите тврдат: Ова е најдобриот јогурт за намалување на холестеролот Read More »

Ова е најдобрата поза за спиење за секој што ‘рчи

Нормално е да се мисли дека ‘рчењето е последица на она што се случува во носот, но експертот вели дека треба да се обрне внимание и на друга причина. Што е апнеа во сон? Апнеа е нарушување на спиењето, а оние кои страдаат од оваа состојба најчесто престануваат да дишат во сон некое време и …

Ова е најдобрата поза за спиење за секој што ‘рчи Read More »

Пораст на бројот на заразени со заразната болест за која многумина мислеа дека исчезнала: Која е причината?

Додека здравствените системи ширум светот беа фокусирани на коронавирусот, бројни болести паднаа во втор план, бидејќи луѓето не одеа на превентивни и закажани прегледи. Последиците од пандемијата на коронавирусот, како и мерките поврзани со неа, може да се чувствуваат со години. Здравствените работници во САД неодамна предупредија за еден таков проблем, за кој, делумно и …

Пораст на бројот на заразени со заразната болест за која многумина мислеа дека исчезнала: Која е причината? Read More »

Ненадејната срцева смрт што го снајде раперот Кулио: Се умира еден час по појавата на симптомите

Познатиот американски рапер Кулио почина во средата во Лос Анџелес. Бил на гости кај пријател, влегол во бањата, каде му се слошило и брзата помош која брзо дошла можела само да констатира смрт. Немало помош, изјавил неговиот долгогодишен менаџер. Но, што се случува во телото кога ќе дојде до ваква смрт? Ненадејната срцева смрт е …

Ненадејната срцева смрт што го снајде раперот Кулио: Се умира еден час по појавата на симптомите Read More »

Слушајте го своето тело: Седум рани знаци дека нешто не е во ред со вашите бубрези

Бубрезите се еден од клучните органи во нашето тело и често грижата за нивното здравје ја земаме здраво за готово. Сѐ додека не се појави сериозен проблем. Постојат некои секојдневни навики кои нам ни се чинат банални, но за здравјето на бубрезите се голем ризик. Така, доколку правите некоја од следните седум работи, треба да …

Слушајте го своето тело: Седум рани знаци дека нешто не е во ред со вашите бубрези Read More »

Филмска бркотница во Лисиче, со пиштол се решавале недоразбирања

Бркотница со автомобили и пукање од пиштол се случило вчера во Горно Лисиче, а според полициското соопштение, пристигнале две пријави за инцидентот, „На 05.10.2022 во 00.15 часот во Полициската станица Аеродром, Г.С.(46) од Скопје пријавил дека на 04.10.2022 околу 23.50 часот на ул.„Лисец”, додека управувал патничко возило „Мерцедес”, со скопски регистарски ознаки, во кое било …

Филмска бркотница во Лисиче, со пиштол се решавале недоразбирања Read More »

Нов инцидент со деца и ножеви во Скопје – малолетник ранет во тепачка кај Бит-пазар

Серијата инциденти и тепачки меѓу средношколци во Скопје, во кој има избодени со нож, продолжила вчеравечер, кога во болница бил примен малолетник ранет од двајца други малолетници во близина на Бит-пазар. „На 04.10.2022 во 22.21 часот во СВР Скопје било пријавено дека во Градската општа болница „Св.Наум Охридски” бил донесен малолетник од Скопје со повреда …

Нов инцидент со деца и ножеви во Скопје – малолетник ранет во тепачка кај Бит-пазар Read More »

Газда од Богданци имал спор за исплата со фирма од Кванташки, го присилиле да потпише испратници за 38.000 евра

Сопственик на фирма од околината на Богданци бил присилен да потпише испратници за фактури од 38.000 евра, откако дошол да реши спор околу плаќање со газда од скопската населба Гази Баба, соопшти МВР. „На 04.10.2022 во 14.00 часот во Полициската станица Гази Баба, У.С.(45) од с.Селемли, општина Богданци, пријавил дека откако се договорил со Б.А., …

Газда од Богданци имал спор за исплата со фирма од Кванташки, го присилиле да потпише испратници за 38.000 евра Read More »

„Лажен Арап“: Старата измама сѐ уште успева, „олеснет“ наивен гостиварец

Познатата измама во која учествува човек што лажно се претставува како Арап и бара пари, и натаму успева – последниот случај е пријавен во Гостивар, каде 64-годишен жител на село во близина на градот, кого двајца измамници го оставиле без неоткриена сума пари. „На 04.10.2022 во 12.20 часот во СВР Тетово, 64-годишен жител на гостиварско …

„Лажен Арап“: Старата измама сѐ уште успева, „олеснет“ наивен гостиварец Read More »

Страотен судир на три автомобили на булеварот „Словенија“ – осуммина повредени, меѓу нив и две деца

Вчера во 14.15 часот во СВР Скопје било пријавено дека на булеварот „Словенија” во Скопје се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко возило „Фолксваген”, управувано од М.Б.(25) од Скопје, патничко возило „Опел”, управувано од И.Ш.(52) од Скопје и патничко возило „Мерцедес”, управувано од И.А.(34) од с.Љуботен, скопско, сите три со скопски регистарски ознаки. Во несреќата со …

Страотен судир на три автомобили на булеварот „Словенија“ – осуммина повредени, меѓу нив и две деца Read More »

Важеле за лезбијки и проститутки: Независната жена и нејзиниот велосипед во 19 век

Велосипедите биле многу популарни во доцната викторијанска ера, бидејќи имале нов дизајн, биле посигурни, поудобни и подостапни. Сѐ повеќе мажи и жени ги користеле велосипедите како превозно средство, а т.н. нова жена и нејзиниот велосипед станале феномен на 19 век, пишува „Amazing Women in History“. Тоа што е особено интересно за деведесеттите години на 19 …

Важеле за лезбијки и проститутки: Независната жена и нејзиниот велосипед во 19 век Read More »

Шест години од смртта на харизматичната Љупка Димитровска

Денеска се навршуваат шест години од смртта на Љупка Димитровска, харизматичната македонската пејачка која ја освои цела Југославија. Музичка кариера Димитровска е родена во Скопје, на 25 јули 1946 година. Кон крајот на шеесетите години на минатиот век, таа се преселила во Хрватска за да го оствари својот голем музички сон. Својата најголема популарност ја …

Шест години од смртта на харизматичната Љупка Димитровска Read More »

Најбизарните теории на заговор на стариот Холивуд: Убиства, самоубиства и неразјаснети мистерии

Иако поминаа децении од овие настани, за нив се зборува како да се случиле вчера. Еве некои од најбизарните теории на заговор поврзани со стариот Холивуд: Смртта на Елвис Присли Контроверзноста околу смртта на кралот на рокенролот, не престанува со децении, а теоретичарите на заговор во оваа приказна пронајдоа вистинска плодна долина за развој на најзамислените теории. …

Најбизарните теории на заговор на стариот Холивуд: Убиства, самоубиства и неразјаснети мистерии Read More »

ФОТО | Портите на пеколот: Aвстриски дворец крие страшно и мрачно минато

Замокот Мушам, сместен помеѓу градовите Салцбург и Клагенфурт, бил изграден од епископите во Салцбург, а во средниот век станал познат како „Замок на вештерки“, пишува порталот „Mysterious trip“.   View this post on Instagram   A post shared by EerieEleganceTM (@eerieelegancetm) Околината е надгледувана од рид висок 1080 метри, за кој се верува дека некогаш …

ФОТО | Портите на пеколот: Aвстриски дворец крие страшно и мрачно минато Read More »

Од сите луѓе кои успеале да го преживеат Титаник, изјавата на овој човек била најшокантна и најсмешна

Иако само жените и децата имале предност, а од мажите се очекувало да почекаат, Диксон Бишоп решил со измама да го спаси својот живот, па така тој и неговата сопруга Хелен Бишоп се качиле во чамецот за спасување број 7, прв кој бил спуштен во ледените води на Атлантикот… Дикенсон Бишоп бил богат американски бизнисмен …

Од сите луѓе кои успеале да го преживеат Титаник, изјавата на овој човек била најшокантна и најсмешна Read More »

Десетмина починати и 614 нови ковид-случаи во последниве три дена

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 19.08 до 21.08.2022): Направени се 1.804 тестови, а регистрирани се 614 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 266, Битола – 51, Кавадарци – 43, Прилеп – 31, Охрид – 29, Куманово – 21, Гевгелија – 18, Гостивар и …

Десетмина починати и 614 нови ковид-случаи во последниве три дена Read More »

Октомври може да биде добро испланиран – посветете се на штедењe

Октомври е месец во кој сме посветени на многу нешта, па оттука и неколку дополнителни трошоци за решавање на практични прашања од секојдневието. Се подготвуваме за претстојните зимски денови, купуваме соодветна, топла облека, па дури и брзаме да ги искористиме последните пријатни и сончеви денови за прошетка и дружба со најсаканите, најчесто проследени со кафе …

Октомври може да биде добро испланиран – посветете се на штедењe Read More »

Осигурувањето е лесно кога имате избор

Сигурно многупати сте помислиле да се информирате за различните осигурителни полиси кои се достапни на пазарот. Најчеста полиса за неживотно осигурување, а некогаш дури и задолжителна полиса е патничкото осигурување. Чувството на безбедност и сигурност кога патувате, е од исклучителна важност, но, дали некогаш сте размислувале за осигурување на различните сегменти од вашиот секојдневен живот? …

Осигурувањето е лесно кога имате избор Read More »

Октомври – вистинско време за остварување добар план

Нема вистинско време за добар план. Добриот план треба да се реализира веднаш, без многу двоумење и премислување. Искористете го моментот, донесете одлуки сега и веднаш и осмелете се да ја предизвикате иднината. Кој знае, можеби баш оваа одлука е таа која ќе ви донесе среќа, приход и просперитет. Среќата расте кога растат и вашите …

Октомври – вистинско време за остварување добар план Read More »

Халк Еко – будење на еко свеста

Месецов е во знакот на еко – активностите кои Халкбанк АД Скопје ги промовира преку својата апликација https://halkeco.mk/. Освен што можете да бидете активен учесник во подобрувањето на вашите лични активности, можете да бидете и општествено одговорни и да ги охрабрите и другите да го следат вашиот пример. Така, на 8ми септември дури 233 велосипедисти …

Халк Еко – будење на еко свеста Read More »

Дневен хороскоп за 5 октомври: Размислете кому ги доверувате вашите деловни планови

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 5 октомври, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денеска. Овен Ќе се обидете да ги остварите вашите деловни планови, но ќе се појават ненадејни проблеми кои ќе ве забават. Кога станува збор за љубовта, чувствувате доза непријатност. Партнерот нема да ги слуша вашите објаснувања, а вие нема да имате …

Дневен хороскоп за 5 октомври: Размислете кому ги доверувате вашите деловни планови Read More »

Месечен хороскоп за октомври: Биковите ќе бидат страсни, а Лавовите ќе ги критикуваат соработниците

Ви го претставуваме месечниот хороскоп за месец октомври. Овен Месецов ќе наидувате на неразбирање од околината и ќе имате впечаток дека некој од соработниците не го цени доволно вашиот труд. Понекогаш треба да ги прифатите тешките околности и да ја елиминирате можноста за соработка со деловни контакти кои не ги задоволуваат вашите критериуми. Важно е …

Месечен хороскоп за октомври: Биковите ќе бидат страсни, а Лавовите ќе ги критикуваат соработниците Read More »

Дневен хороскоп за 4 октомври: Избегнувајте конфликтни ситуации

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 4 октомври, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денеска. Овен Долготрајната дискусија ја илустрира вашата несигурност или неспособност да ја надминете моменталната ситуација. Денес ќе бидете под голем емоционален притисок, ќе се најдете ситуација во која ќе мора да испочитувате нечие барање. Избегнувајте конфликтни ситуации. Бик Ќе имате креативни …

Дневен хороскоп за 4 октомври: Избегнувајте конфликтни ситуации Read More »

Голем неделен хороскоп (3-9.10): Лавовите ќе имаат љубовни авантури, а Биковите ќе бидат озборувани

Овен Ќе имате премногу идеи, но ќе имате проблем да ги реализирате. Негувајте добри меѓучовечки односи на работното место. Вашите колеги ќе сакаат да го искористат вашето знаење. Игнорирајте ги, барем на момент, емоциите и потпрете се на рационалното расудување. Ќе имате тенденција да бидете нетолерантни кон партнерот. Со смиреност можете да избегнете неправди. Бик …

Голем неделен хороскоп (3-9.10): Лавовите ќе имаат љубовни авантури, а Биковите ќе бидат озборувани Read More »

Дневен хороскоп за 3 октомври: Важно е да се ослободите од непотребните грижи

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 3 октомври, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денеска. Овен Проблемите полесно се решаваат со нечие присуство или договор. Искористете го туѓиот корисен совет. Бидете нежни и имагинативни во друштво на саканата личност. Ако сте слободни, одговорете на нечиј љубовен повик. Важно е правилно да ја насочите вашата енергија. …

Дневен хороскоп за 3 октомври: Важно е да се ослободите од непотребните грижи Read More »

Запознајте ги петте најпривлечни знаци на Зодијакот: Дали сте ​​еден од нив?

Сите сме уникатни и секој од нас има нешто посебно според што се истакнуваме. Во овој случај, хороскопските знаци само ни помагаат да научиме како нечие однесување влијае на нивните допаѓања, (не)допаѓања и други карактеристики кои високо котираат на скалата за привлечност. И на самите атролози, според „Infobae“, пронаоѓањето на најатрактивните знаци им било многу …

Запознајте ги петте најпривлечни знаци на Зодијакот: Дали сте ​​еден од нив? Read More »

ВИДЕО | Спасува живот: Откриена загатката зошто постои дупчето на капачето на пенкалото!

Стандардното хемиско пенкало со капаче беше првото хемиско пенкало со кое многумина научија да пишуваат во основно училиште. Некои од нас ги џвакаа капачињата или дури свиркаа со дување во малата дупка, за која многумина не знаеја дека има функција за „спасување живот“. Иако многумина од нас тоа го отфрлија како „нешто што има врска …

ВИДЕО | Спасува живот: Откриена загатката зошто постои дупчето на капачето на пенкалото! Read More »

„Евтино и хитно, поради развод и печалба!“: Духовит оглас за стан во Скопје ги насмеа сите што го прочитаа

На социјалните мрежи се споделува оглас за продажба на стан во Скопје, во кој продавачот наведува дека „евтино и хитно“ го продава станот „поради развод и заминување во странство на печалба“. „Го продавам полн со сите ствари внатре што се прикажани на сликите!!! Без агенции… и агенциски провизии… хитно поради развод и заминување во странство …

„Евтино и хитно, поради развод и печалба!“: Духовит оглас за стан во Скопје ги насмеа сите што го прочитаа Read More »

ФОТО | Го возвраќаат ударот: Меган и Хари објавија нови фотографии, два дена по кралскиот портрет од кој беа изоставени

Само два дена откако палатата сподели нов портрет на кралското семејство, фотографката Мисан Хариман сподели фотографија од војводата и војвотката од Сасекс како стојат еден до друг и се држат за раце. Принцот Хари (38) носи црн костум и вратоврска додека покрај нефо стои Меган Маркл (41) и изгледа шик во црвени панталони и црвена …

ФОТО | Го возвраќаат ударот: Меган и Хари објавија нови фотографии, два дена по кралскиот портрет од кој беа изоставени Read More »

ФОТО | „Звуците на срцето“: Посебно кафуле во Белград вработува лица со посебни потреби

Кафулето „Звуците на срцето“ во Белград не е како сите останати кафулиња. Покрај вкусно кафе, тука ќе бидете послужени и со доза хуманост и искрена насмевка на вработените. Имено, кафулето „Звуците на срцето“, кое се наоѓа во белградската населба Врачар, е отворено од страна на активистите од хуманитарната организација „Детско срце“. Тие вработуваат млади лица …

ФОТО | „Звуците на срцето“: Посебно кафуле во Белград вработува лица со посебни потреби Read More »

Возот за Софија што доцни триесет години пак стигна во Брисел

Делегација на Јавното претпријатие Железници на Република Северна Македонија-Инфраструктура, предводена од директорот Хари Локвенец, престојува во работна посета на Брисел. Како што стои во објавата, Локвенец, како шеф на делегацијата, во Европскиот парламент пред европарламентарците и пред другите учесници и донатори ќе ги презентира тековните капитални инвестиции во железничката инфраструктура. Не знаеме што кажал Локвенец …

Возот за Софија што доцни триесет години пак стигна во Брисел Read More »

Се иселија 700.000 граѓани, а нив мува не ги лази!

Од Македонија за девет години се иселиле 700.000 граѓани. Оваа поразителна статистика што ја сподели вицепремиерот Фатмир Битиќи ја отслика тажната вистина за општеството и за економијата. Не дека од другите балкански земји не си заминуваат, но во земја во која според пописот од 2021 година имало 1.836.713 резидентни жители, а во која се отселени …

Се иселија 700.000 граѓани, а нив мува не ги лази! Read More »

Може Европа ќе нѐ натера да си го почитуваме јазикот

„Без запир… свилобубата три дена го ткае својот кожурец, а потоа се преобразува во пеперуга“ – заѕвони маркантниот, мек баритон на некој од спикерите-ветерани на Радио Скопје и „Вардар филм“. Документарен филм од пред 70 години, кога во Богданци и Валандово уште се правела природна свила. Само таа реченица ќе го стопли срцето на секој …

Може Европа ќе нѐ натера да си го почитуваме јазикот Read More »

Држава со ваква миграција мора да се загрижи за својата иднина

Меѓу петте главни проблеми со кои се соочуваат граѓаните не се економската и енергетска криза, ни меѓупартиските препукувања, ни заглавените евроинтеграции. Со години наназад, четири од петте главни проблеми што ги посочуваат граѓаните се економски – невработеностa, инфлацијата, сиромаштијата, нискитe плати… Петтиот проблем се менува во зависност од тоа што било актуелно во тој период …

Држава со ваква миграција мора да се загрижи за својата иднина Read More »

Парното нѐ смрзна пред да нѐ згрее

Енергетска криза, скапа струја, изгор дрва за огрев, секојдневни ценовни шокови со храната – од лошо полошо, со најава дека ќе биде и бетер, и згора на тоа уште секирации кај граѓаните што се греат на парно дали зимава ќе смрзнуваат или не. Не за друго, да си знаат со време треба ли да се …

Парното нѐ смрзна пред да нѐ згрее Read More »

Астероидот удрен од вселенско летало на НАСА сега има опашка долга 10 000 километри

Веднаш откако американската вселенска агенција (НАСА) намерно удри вселенско летало во астероидот Диморфос, телескопите на Земјата и во вселената забележале прашина и делови од астероидот зад него, објави „CNET“. Детални набљудувања покажале дека прашината и деловите од астероидот се оддалечуваат од астероидот поради сончевиот ветар, создавајќи опашка слична на оние на кометите. Мисијата на вселенското …

Астероидот удрен од вселенско летало на НАСА сега има опашка долга 10 000 километри Read More »

Прв планетарен тест за одбрана: Вселенско летало на НАСА успешно удри во астероид

Американската вселенска агенција (НАСА) доцна синоќа со вселенското летало ДАРТ успешно удри во астероид. Тоа беше историска мисија бидејќи беше „прв планетарен тест за одбрана“ на Земјата од потенцијален удар со промена на правецот. Последните моменти пред судирот ги снимила камера на леталото, а последната слика ја направило леталото две секунди пред ударот. Целта на …

Прв планетарен тест за одбрана: Вселенско летало на НАСА успешно удри во астероид Read More »

Од следниот месец видео играта „The Sims 4“ ќе можете да ја играте бесплатно

Компанијата за видео игри „Electronic Arts“ неодамна објави одлична вест за сите фанови на легендарната видео игра „Sims“. Играта „Sims 4“ ќе биде бесплатна за преземање од 18 октомври на голем број уреди, од „PC“ и „Mac“ до „PlayStation“ како и на „Xbox“. „Им посакавме добредојде на милиони играчи на „Sims“ и љубопитно гледавме како …

Од следниот месец видео играта „The Sims 4“ ќе можете да ја играте бесплатно Read More »

Игнобелови награди: Откритија што прво ќе ве засмеат, но и ќе ве замислат

Без голема помпа како нобеловците, светот на науката синоќа ги дозна годинешните лауреати на Игнобеловите награди за откритија, кои, како што наведуваат авторите на изборот, „прво ќе ве засмеат, но потоа ќе ве замислат“. Наградите веќе 32 години наназад ги доделуваат „Аналите на неверојатните истражувања“ и заслужуваат почит од многу „посериозните“ научни институции. – Доделувањето …

Игнобелови награди: Откритија што прво ќе ве засмеат, но и ќе ве замислат Read More »

Човекот на чекор до Марс: НАСА може да произведува кислород на планетата

Откако роверот на НАСА „Истрајност“ создаде кислород на Марс во април минатата година, беше направен огромен чекор напред кон поблиско населување на оваа планета. Имено, научниците успешно произвеле кислород преку инструментот „Мокси“ (Moxie), уред со големина на тостер, поставен на роверот, кој ја одвојува атмосферата богата со јаглерод диоксид. Сите надежи на НАСА за испраќање …

Човекот на чекор до Марс: НАСА може да произведува кислород на планетата Read More »

Новиот Range Rover Sport претставен во Македонија

Моќен. Драматичен. Бескомпромисен. Новиот Range Rover Sport ја имаше својата премиера на македонскиот пазар со ексклузивно претставување пред вљубениците на британската марка Land Rover, со автентичен настан во просториите на продажно-сервисниот центар на Jaguar Land Rover во Скопје. Исто како и на светската, новиот Range Rover Sport дебитираше на македонската сцена на дело и во …

Новиот Range Rover Sport претставен во Македонија Read More »

Нова генерација УЛТРА горива, со Dual Action Technology

Макпетрол АД како општествено одговорна компанија и компанија која се грижи за задоволување на потребите на своите ценети потрошувачи секогаш е во чекор со најновиот техничко-технолошки напредок во примената на најновите адитиви за подобрување на карактеристиките на горивата како од експлоатационен така и од заштитен карактер на самото возило како и животната средина. Во соработка …

Нова генерација УЛТРА горива, со Dual Action Technology Read More »

„Мерцедес“ и „Тојота“ сакаат да отворат фабрики во Србија, тврдат владини функционери

Република Србија може да добие две нови фабрики на познатите автомобилски компании „Мерцедес“ и „Тојота“, јавуваат српските медиуми. Магазинот Недељник пишува дека биле започнати преговори за градење на фабриките, повикувајќи се на добро информиран претприемач вклучен и во германската и во српската бизнис заедница. „Преговорите се во тек со неколку светски произведувачи на автомобили. Најдалеку …

„Мерцедес“ и „Тојота“ сакаат да отворат фабрики во Србија, тврдат владини функционери Read More »

Групацијата АУТОМАКЕДОНИЈА одбележува 75 годишен јубилеј: Запознајте го новото лице на Аутомакедонија!

По 75 години постоење на пазарот, под мотото „Годините не се само бројка“, Групацијата денес се збогува со постоечкиот и го претставува целосно новиот корпоративен идентитет на „Аутомакедонија“, како и на компаниите кои се дел од оваа групација. Јубилејното лого и мотото на „Аутомакедонија“ – „Годините не се само бројка“, ги отсликуваат долгогодишната традиција, докажаниот …

Групацијата АУТОМАКЕДОНИЈА одбележува 75 годишен јубилеј: Запознајте го новото лице на Аутомакедонија! Read More »

Електрична верзија на автомобилот „Фиат Панда“ ќе се произведува во Крагуевац

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска објави дека во фабриката за производнство на автомобили „Фиат“ во Крагуевац ќе се произведува електричен автомобил од типот „Фиат Панда“. Вучиќ вели дека новата инвестиција во фабриката за автомобили во Крагуевац ќе биде вредна 190 милиони евра, од кои 48 милиони евра ќе бидат издвоени од републичкиот буџет. Според …

Електрична верзија на автомобилот „Фиат Панда“ ќе се произведува во Крагуевац Read More »

Ќе се отвори првата делница од автопатот Кичево-Охрид, која Бочварски ја најави за август

Во понеделник ќе биде пуштен во употреба автопатот во делот од Требеништа до Охрид, најави денеска директорот на Јавното претпријатие за државни патишта, Ејуп Рустеми. „Ако одиме сега таму, ќе се види дека се работи на целата таа траса, тие административни проблеми кои ги имавме веќе ги решивме и следниот понеделник ќе биде пуштен во …

Ќе се отвори првата делница од автопатот Кичево-Охрид, која Бочварски ја најави за август Read More »

Почина Лорета Лин, легендата на кантри музиката

Лорета Лин, ќерка на рудар и сопруга на криумчар на алкохол, која стана една од најголемите американски кантри-музички ѕвезди и водечка феминистка, почина во вторникот на 91-годишна возраст, објави нејзиното семејство на Твитер. Лин починала во својот дом во Хурикејн Милс, Тенеси, беше соопштено. „Нашата најдрага мајка, Лорета Лин, почина мирно утрово, на 4 октомври, …

Почина Лорета Лин, легендата на кантри музиката Read More »

Милков открива што ги боли Бугарите: „Ако е проблем името на Цар Борис, името на Јосип Броз Тито е уште поголем проблем“

Вршителот на должноста заменик-министерот за надворешни работи на Бугарија, Николај Милков, околу најавеното отворање на бугарскиот клуб со контроверзно име „Цар Борис Трети“ во Охрид, вели дека е „добро да се мерат реакциите, добро е да се биде ладнокрвен, да се размислува пред да се зборува и да се решаваат работите прагматично, што го обезбедува …

Милков открива што ги боли Бугарите: „Ако е проблем името на Цар Борис, името на Јосип Броз Тито е уште поголем проблем“ Read More »

Наставниците се жалат на мобинг од учениците и нивните родители

Мобингот кон наставниците од страна на учениците и нивните родители го става во сенка одбележувањето на Денот на учителот. Професијата која некогаш беше многу цената и почитувана, денеска ја погазуваат надворешни фактори кои оставаат трага врз психофизичкото здравје на наставниците, вели Јаким Неделков, претседател на Синдикатот на образованието, науката и културата (СОНК). „Од наставникот се …

Наставниците се жалат на мобинг од учениците и нивните родители Read More »

Путин потпиша, Русија официјално ги анектира четирите украински региони

Рускиот претседател Владимир Путин денеска ги потпиша законите за анексија на четирите украинските области во кои минатата недела се одржаа референдуми припојување кон Русија. САД, ЕУ и НАТО ги осудија референдумите и ги прогласија за неважечки, а чинот на Москва го нарекоа „грубо прекршување на меѓународното право“. „Границите на новите субјекти со други земји ќе …

Путин потпиша, Русија официјално ги анектира четирите украински региони Read More »