Ципрас: Постоеше момент кога ги фрливме пенкалата и рековме дека не можеме да најдеме заеднички јазик

Веќе поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас во интервју за „360 Степени“, зборуваше за преговорите кои доведоа до потпишувањето на Договорот од Преспа. – Не беше лесно прашање, можеби некој трет отстрана да го гледа како лесно прашање и некои да велат дека не направивте многу големи чекори. Но, реалноста е дека покрај името постоеја и …

Ципрас: Постоеше момент кога ги фрливме пенкалата и рековме дека не можеме да најдеме заеднички јазик Read More »

ВИДЕО: Бунт против мобилизацијата во Русија, горат регрутни центри и државни објекти

Повеќе од 20 објекти на државните и локалните власти, како и центри за мобилизација, се запалени во подметнати пожари изминатите денови во Русија, во знак на растечкиот гнев на Русите поради наредбата на претседателот Владимир Путин за мобилизација на нови 300.000 луѓе за војната во Украина. Во последните пет дена, откако рускиот претседател Путин најави …

ВИДЕО: Бунт против мобилизацијата во Русија, горат регрутни центри и државни објекти Read More »

Песков призна дека има грешки при мобилизацијата

Кремљ денеска призна дека биле направени „грешки” при мобилизацијата на стотици илјади резервисти за борба во Украина, нагласувајќи дека во оваа фаза „не е донесена одлука” за затворање на границите. „Има случаи кога е прекршен декретот”, рече портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков во врска со декретот за делумна мобилизација што го објави рускиот претседател Владимир …

Песков призна дека има грешки при мобилизацијата Read More »

Украинците обвинуваат дека Русија извршила напад со дрон во близина на Одеса

Во близина на украинското пристаниште Одеса синоќа е извршен напад со дрон извршен кој предизвика голем пожар и експлозија, соопшти украинската армија. Тоа беше последниот во серијата напади со беспилотни летала врз клучниот јужен град во последните денови. Синоќа бил погоден воен објект со муниција. Пожарникарите се обидуваат да го локализираат пожарот, соопшти Украинската јужна …

Украинците обвинуваат дека Русија извршила напад со дрон во близина на Одеса Read More »

Некои земји-членки на ЕУ бараат забрана за увоз на руски дијаманти

Европската унија мора да престане да увезува дијаманти од Русија, предложија пет од 27-те земји-членки на блокот во заедничкиот предлог до кој дојде агенцијата Ројтерс, во време кога ЕУ подготвува нови санкции против Москва поради војната против Украина. ЕУ, која досега има имплементирано шест рунди санкции откако Русија ја нападна Украина на 24 февруари, има …

Некои земји-членки на ЕУ бараат забрана за увоз на руски дијаманти Read More »

ВИДЕО: Пукање во регрутен центар во Русија, неколку повредени

На социјалните мрежи се појавија снимки од пукање во воениот оддел во Уст-Илимск, Русија, каде тешко повреден бил шефот на одделот, пренесуваат руските медиуми. Младо момче решил да отвори оган врз луѓето во одделот, а како што пишуваат руските медиуми, тој требало да биде мобилизиран во руската војска. ❗️В Усть-Илимске Иркутской области мужчина открыл стрельбу …

ВИДЕО: Пукање во регрутен центар во Русија, неколку повредени Read More »

ФОТО: Еве како Пандев реагираше на изјавата на Милевски

Македонската А репрезентација со пораз од Бугарија во Скопје го заврши настапот во групата „4“ од Ц сегментот во Лигата на нации. Нашите најдобри фудбалери не само што не успеаја да го освојат првото место кое води во повисок ранг (Лига „Б“) и носи влез во плеј-офот за ЕП 2024, туку и најверојатно наместо во …

ФОТО: Еве како Пандев реагираше на изјавата на Милевски Read More »

Милевски: Резултатот не е реален, имавме многу повеќе шанси од Бугарија

Благоја Милевски, селекторот на македонската А репрезентација, го коментираше поразот од Бугарија (0:1) во последното шесто коло од групата „4“ од Ц сегментот во Лигата на нации. Нашиот стратег беше разочаран и смета дека победата на гостинската селекција не е заслужена. – Немавме среќа што останавме со играч помалку толку рано на натпреварот. Ни требаше …

Милевски: Резултатот не е реален, имавме многу повеќе шанси од Бугарија Read More »

Антов: Исвиркувањето на нашата химна нè мотивираше

Македонската А репрезентација загуби минимално во Скопје од Бугарија со 0:1 во рамките од Ц сегментот во Лигата на нации. Пред почетокот на натпреварот на Националната арена „Тодор Проески“ од почеток до крај беше исвиркувана химната на Бугарија. По натпреварот бугарскиот репрезентативец Валентин Антов вели дека таквото исвиркување ја мотивирало неговата репрезентација во текот на …

Антов: Исвиркувањето на нашата химна нè мотивираше Read More »

ВИДЕО: Заврши унгарската „бајка“, Италија ќе игра на Ф4 турнирот во Лигата на нации

Репрезентацијата на Унгарија до сега беше вистински хит во групата „3“ од А сегментот во Лигата на нации во конкуренција на Германија, Англија и Италија. Вечерва во последното шесто коло на Унгарците им беше доволен и бод за пласман на Фајнал-фор турнирот, но Италија триумфираше со 0:2 на „Пушкаш“ арената во Будимпешта. Италијанците ја остварија …

ВИДЕО: Заврши унгарската „бајка“, Италија ќе игра на Ф4 турнирот во Лигата на нации Read More »

ФОТО: Македонија со нов пораз во Лигата на нации, Бугарија слави во Скопје

Вечерва на натпреварот од последното шесто коло од групата „4“ од Ц сегментот во Лигата на нации на Националната арена „Тодор Проески“ во Скопје македонската А репрезентација загуби со 0:1 од Бугарија. Вечерва во главниот град беше присутен дождот, особено во првото полувреме, па тој им ја отежнуваше играта на двете селекции. Видовме рамноправен почеток …

ФОТО: Македонија со нов пораз во Лигата на нации, Бугарија слави во Скопје Read More »

Општина Центар сака да произведува струја

Општина Центар се обидува да најде решенија за високата цена на струјата, а градоначалникот Горан Герасимовски вечерва во Топ Тема на Телма изјави дека разгледуваат можности за формирање сопствено претпријатие за производство на електрична енергија. „Општина Центар формираше комисија со цел да направи физибилити студија која треба да ги утврди можностите на сите оние јавни …

Општина Центар сака да произведува струја Read More »

Куба ги легализира истополовите бракови

Куба ги легализира истополовите бракови, откако граѓаните гласаа за Семејниот законик, со што се зголемува заштитата на малцинствата во островската замја, објави денеска Националниот изборен совет. Од оние со право на глас, 74,1 отсто излегле да гласаат на вчерашниот национален референдум. Со 94 отсто од гласовите пребројани, 3,936,790 гласале во корист, а 1,950,090 против. Новиот …

Куба ги легализира истополовите бракови Read More »

ВИДЕО: Бунт против мобилизацијата во Русија, горат регрутни центри и државни објекти

Повеќе од 20 објекти на државните и локалните власти, како и центри за мобилизација, се запалени во подметнати пожари изминатите денови во Русија, во знак на растечкиот гнев на Русите поради наредбата на претседателот Владимир Путин за мобилизација на нови 300.000 луѓе за војната во Украина. Во последните пет дена, откако рускиот претседател Путин најави …

ВИДЕО: Бунт против мобилизацијата во Русија, горат регрутни центри и државни објекти Read More »

Гас истекува во Балтикот од рускиот гасовод „Северен поток 2″, алармира Данска

Данска денеска пријави истекување на гас од гасоводот „Северен поток 2″, што од Русија оди кон Европа под Балтичкото Море, па оцени дека постои опасност за поморскиот сообраќај. Данскиот оператор на гасоводот „Северен поток 2″ потврди за истекувањето откриено југоисточно од данскиот остров Борнхолм во Балтичкото Море. Иако овој гасовод не се користи за увоз …

Гас истекува во Балтикот од рускиот гасовод „Северен поток 2″, алармира Данска Read More »

Војната во Украина донесе енергетска криза и безбедносни предизвици, повтори Пендаровски

Безбедносните прашања секогаш биле важна тема, а неизбежно, најактуелно безбедносно прашање на денешнината е руската агресија врз Украина која тектонски ја поремети стабилноста на Европскиот континент кога мислевме дека по падот на Берлинскиот ѕид сме навлезени во период на долгорочен мир и стабилност. Ова го кажа претседателот Стево Пендаровски во видеообраќање со кое ја отвори …

Војната во Украина донесе енергетска криза и безбедносни предизвици, повтори Пендаровски Read More »

Војната во Украина донесе енергетска криза и безбедносни предизвици, повтори Пендаровски

Безбедносните прашања секогаш биле важна тема, а неизбежно, најактуелно безбедносно прашање на денешнината е руската агресија врз Украина која тектонски ја поремети стабилноста на Европскиот континент кога мислевме дека по падот на Берлинскиот ѕид сме навлезени во период на долгорочен мир и стабилност. Ова го кажа претседателот Стево Пендаровски во видеообраќање со кое ја отвори …

Војната во Украина донесе енергетска криза и безбедносни предизвици, повтори Пендаровски Read More »

„Денови на ветеринарна медицина-2022”

Факултетот за ветеринарна медицина – Скопје посветува големо внимание на науката и едукацијата, бидејќи само преку процесот на образование се овозможува стекнување на знаења, вештини, способности и квалификации неопходни за успешно интегрирање во сите сфери на општественото живеење. Овој собир претставува признание за сите нас бидејќи Македонија како земја ја ставаме на европската мапа за ветиринарство, истакна деканот на Факултетот проф. д-р Лазо Пендовски, на отворањето …

„Денови на ветеринарна медицина-2022” Read More »

Над 100 ИТ експерти од Македонија, Косово и Албанија на вмрежување во Охрид

Во Охрид се сретнаа над 100 експерти од ИТ индустријата од Македонија, Албанија и Косово на конференцијата „Ingram & Vendors networking #1“ во организација на компанија Ingram Micro Macedonia. Тие на настанот говореа на теми како безбедносни онлјан аспекти, DDoS заштита, решенија за складирање од светска класа, како и за ерата на multi-cloud. -Како компанија …

Над 100 ИТ експерти од Македонија, Косово и Албанија на вмрежување во Охрид Read More »

ФОТО: Општина Тетово уништи дрвја во двор од зграда за да наплаќа паркинг, граѓани велат дека тоа е узурпација

Градежни машини ангажирани од Општина Тетово денеска соборија неколку здрави дрвја кои се наоѓаа во двор од зграда во центарот на градот. Од општината им соопштиле на станарите дека нивното дворно место се претвора во нови паркинг места, за кои ќе се наплаќа. Револтираните станари се жалат дека со години наназад поднесувале барања за откуп …

ФОТО: Општина Тетово уништи дрвја во двор од зграда за да наплаќа паркинг, граѓани велат дека тоа е узурпација Read More »

Водата во Прилеп поскапува за 20 отсто, комуналните услуги за околу 60 отсто

Во Прилеп, цената на водата се зголемува за 20, а на комуналиите во просек за 60 отсто. Ова се одлуки на прилепските јавни претпријатија кои ги доставија до општинскиот совет. Зголемените цени се за октомвриските сметки кои прилепчани ќе ги добијат во ноември. И во двете претпријатија „Водовод и канализација” и „Комуналец” посочуваат дека причина …

Водата во Прилеп поскапува за 20 отсто, комуналните услуги за околу 60 отсто Read More »

„Немаме намера да израснеме разгалени детишта“: Актерката Мила Кунис проговори за семејство

Мила Кунис и нејзиниот сопруг Ештон Качер во неодамнешното интервју за магазинот „People“ објаснија зошто не сакаат да имаат повеќе деца. Актерката рече дека нејзиното мало четиричлено семејство е сè што и треба за среќен живот и поради таа причина не сака да ја расипува моменталната ситуација со дополнително проширување на семејството. „Ќе имам само …

„Немаме намера да израснеме разгалени детишта“: Актерката Мила Кунис проговори за семејство Read More »

Истражувањата покажаа дека вработените мајки воспитуваат поуспешни деца

Вработените мајки не треба да се чувствуваат виновни што ги оставиле своите деца во дневен престој поради работните обврски и посветување на кариерата. Новото истражување покажа дека детето има многу придобивки од тоа. Како што пренесува „Њујорк тајмс“, во истражувањето учествувале 50.000 мајки од 25 земји во светот. Резултатите биле зачудувачки, бидејќи децата на вработени …

Истражувањата покажаа дека вработените мајки воспитуваат поуспешни деца Read More »

ФОТО | Најемотивната фотографија: Принцезата Шарлот се расплака на погребот на кралицата Елизабета Втора

Вчера британското кралско семејство се прости со кралицата Елизабета Втора, еден од најдолговечните монарси. Во капелата Свети Џорџ во Виндзор вчера попладнето беше извршена последната јавна богослужба за кралицата Елизабета Втора. За време на богослужбата, кралот Чарлс Трети беше видно трогнат и неколку пати за малку ќе заплачеше, особено додека се пееше националната химна. Тој …

ФОТО | Најемотивната фотографија: Принцезата Шарлот се расплака на погребот на кралицата Елизабета Втора Read More »

Научниците откриле магичен трик кој може да помогне при успивање на расплакано бебе

Многу родители поминуваат непроспиени ноќи обидувајќи се да го смират расплаканото, неутешно бебе. Во раните утрински часови се тетерават во кревет откако конечно успеале да го смират своето дете, а научниците тврдат дека решението за мирна ноќ цело време им било пред нос. Спровеле серија експерименти за да откријат која техника на заспивање е најдобра. …

Научниците откриле магичен трик кој може да помогне при успивање на расплакано бебе Read More »

Семејство од Канада патува низ светот пред нивните три деца да го загубат видот

Шестчлено семејство од Канада решило да патува низ целиот свет пред три од нивните четири деца целосно да го загубат видот поради ретка генетска болест. Родителите откриваат дека нивната најстара ќерка Миа Лемеј-Пелетиер има ретинис пигментоза – што може да ја остави целосно слепа до нејзините 30-ти – откако таа почнала да има потешкотии гледајќи …

Семејство од Канада патува низ светот пред нивните три деца да го загубат видот Read More »

РЕПОРТАЖА: Сент Мориц, гратче со патентирано име и лого

На прв поглед и накратко, Сент Мориц може да се опише со една реченица: зимска варијанта на Монте Карло. Сличности има многу, од луксузните бутици до скапите автомобили, од чистината и сјајот на улиците до рестораните со „бели чаршафи“, од средновечните госпоѓи со бунди и скап накит до затворените клубови во кои честопати бундите се …

РЕПОРТАЖА: Сент Мориц, гратче со патентирано име и лого Read More »

Моден водич: 10 предлози за зимски аутфит без грешка! (ФОТО)

Зимата веќе започна, а со неа дојдоа и ниските температури, па време е на себе да ставиме малку потопла гардероба. Кога температурата ќе се приближи до нулата, императив станува потоплата и поудобна облека. Во овој период малку потешко е да изгледате модерно поради многуте слоеви на облека, но ние пронајдовме неколку стајлинзи во кои ќе …

Моден водич: 10 предлози за зимски аутфит без грешка! (ФОТО) Read More »

Ова се трите величествени мириси: Избрани најдобриот машки, женски и унисекс парфем за 2019 година

Читателките на порталот Фрагрантика, парфемската онлајн-енциклопедија, ги избрале најдобрите парфеми за 2019 година. Најдобар женски парфем во 2019 година: Guerlain “Mon Guerlain Eau de Parfum Intense” Парфемот припаѓа на групата ориентално-древни мириси чии горни ноти се лаванда, мандарина и бергамот, а во средните ноти роза, јасмин, ванила од Тахити и ванила од Мадагаскар. Најдобар машки …

Ова се трите величествени мириси: Избрани најдобриот машки, женски и унисекс парфем за 2019 година Read More »

Поради божиќните фотки на Ким Кардашијан колапс на социјалните мрежи

Ким Кардашијан ја продолжи традицијата и еден ден после Божиќ објави фотографии од прославата на празникот. Нејзините божиќни фотографии за само неколку часа собраа повеќе од 1,5 милиони лајкови. Фустанот на Ким, иако многумина го споредуваат со рибина крлушка, одлично ѝ стои, а фризурата и шминката ѝ се беспрекорни. Синовуите Сејнт, Чикаго и Пслам се …

Поради божиќните фотки на Ким Кардашијан колапс на социјалните мрежи Read More »

Гламур и раскош: Шведските принцези заблескаа во полн сјај (ФОТО)

На свечената прослава во шведскиот The Concert Hall што се одржа месецов  во чест на Нобеловците, вниманието го украдоа шведските кралски дами. Сите очи беа вперени во принцезите Викторија, Маделеин и Софија, кои по скалилата во салата ги придружуваа овогодинешните лауреати. Убавите принцези дале сè од себе да заблескаат во полн сјај. Најстарата ќерка на …

Гламур и раскош: Шведските принцези заблескаа во полн сјај (ФОТО) Read More »

ФИБА рејтинг: Македонија е на 28 место во европското рангирање

По завршувањето на Европскиот шампионат кој од 1 до 18 септември се одржа во четири различни земји, Светската кошаркарска федерација го направи и најновото рангирање на сениорските национални тимови. Без особени промени изгледа листата во европската кошаркарска зона. Со вкупно 195.3 освоени поени, Македонија е поставена на 28. место во европската зона, односно едно место …

ФИБА рејтинг: Македонија е на 28 место во европското рангирање Read More »

Турскиот Тофаш во Скопје славеше влез во групите на Лигата на шампионите

На квалификацискиот турнир одржан во Скопје на последниот натпревар од квалификациите за место во групите на ФИБА Лигата на шампионите екипата на Тофаш во СЦ „Борис Трајковски“ со 82:78 славеше над Кемниц. За турскиот состав Греј реализираше 26 поени (седум скокови), а за Германците Муни постигна 21 кош. Редовната сезона на седмото издание на ФИБА …

Турскиот Тофаш во Скопје славеше влез во групите на Лигата на шампионите Read More »

ВИДЕО: Одлична партија на Ненад Димитријевиќ од 30 поени против Партизан!

Денеска во натпреварот за третото место на ВТБ Суперкупот екипата на Уникс Казан триумфираше со 83:77 против белградски Партизан. За руската екипа доминираше македонскиот репрезентативец Ненад Димитријевиќ кој постигна неверојатни 30 поени (8/9 од поле, 3/5 за три). Кај неговите тимски колеги блескаше и Џејлен Рејнолдс со 19 поени, шест асистенции, пет скокови и четири …

ВИДЕО: Одлична партија на Ненад Димитријевиќ од 30 поени против Партизан! Read More »

Рајковиќ со ЦСКА Москва во финалето на ВТБ Суперкупот

Денеска во полуфиналето од ВТБ Суперкупот екипата на ЦСКА Москва од Русија славеше убедливо против Мега Баскет од Србија со 101:76. Прв стрелец во екипата предводена од македонскиот тренер Емил Рајковиќ беше Жан-Шарл Ливио со 18 поени, а 14 коша беа дело на Далас Мур. На спротивната страна Малколм Казалон имаше 16 поени, еден повеќе …

Рајковиќ со ЦСКА Москва во финалето на ВТБ Суперкупот Read More »

Во Скопје продолжуваат полуфиналните борби за пласман во ФИБА Лигата на шампионите

Скопје го живее духот на кошаркарска Европа, по успешниот старт на турнирот, следуваат полуфиналните борби за пласман во кошаркарската Лига на шампионите. Првиот натпревар на денешната програма е закажан за 18.00 часот, во него се соочуваат фаворизираниот Тофаш од Бурса, Турција и квалификантот од првиот натпреварувачки ден, романскиот Волунтари. Волунтари одигра солиден натпревар во средата …

Во Скопје продолжуваат полуфиналните борби за пласман во ФИБА Лигата на шампионите Read More »

Општина Центар сака да произведува струја

Општина Центар се обидува да најде решенија за високата цена на струјата, а градоначалникот Горан Герасимовски вечерва во Топ Тема на Телма изјави дека разгледуваат можности за формирање сопствено претпријатие за производство на електрична енергија. „Општина Центар формираше комисија со цел да направи физибилити студија која треба да ги утврди можностите на сите оние јавни …

Општина Центар сака да произведува струја Read More »

Делови од три скопски општини ќе немаат струја во вторник

Регионалниот центар за управување со кризи на Скопје, по добиеното известување од ЕВН, ги известува граѓаните дека: Заради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, на ден 27.09.2022 година (вторник), без електрична енергија ќе останат следните корисници: -08:00 до 14:00 часот, корисниците од ул. Тодор Чангов, подулици бр. 22 и 24. (Општина Аеродром). -08:00 до 15:30 …

Делови од три скопски општини ќе немаат струја во вторник Read More »

Дел од Чаир и универзитетскиот комплекс во вторник ќе бидат без вода

Регионалниот центар за управување со кризи на Скопје, по добиеното известување од ЈП Водовод и канализација, ги известува граѓаните дека на ден 27.09.2022 година (вторник): Поради отстранување дефект на водоводна мрежа со пречник од ф-175 мм, на ул. Крсте Мисирков бр. 9, од 09:00 часот до завршување на интервенцијата, прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од …

Дел од Чаир и универзитетскиот комплекс во вторник ќе бидат без вода Read More »

Владата и РКЕ едногласни: Законска обврска на БЕГ е да грее додека не се избере нов оператор со топлинска енергија

Откако денеска од БЕГ соопштија дека немаат обврска да греат ниту имаат финансиски средства да набават гориво за производство на топлинска енергија, со соопштенија се огласија од Владата и од Регулаторна комисија за енергетика. Од Владата тврдат дека граѓаните на Скопје ќе имаат парно и дека согласно Законот за енергетика загарантирано е јавната дејност да …

Владата и РКЕ едногласни: Законска обврска на БЕГ е да грее додека не се избере нов оператор со топлинска енергија Read More »

Целосно ќе се обнови улицата Козле 10 во Нерези

Во населбата Нерези денеска започнаа подготовките за асфалтирање на улицата Козле 10 , каде целосно ќе бидат реконструирани двата крака од оваа улица и тоа првиот крак во должина од 108 метри, додека пак вториот крак ќе добие нова асфалтна подлога во должина од 316 метри. Од Општина Карпош велат дека целиот процес ќе се …

Целосно ќе се обнови улицата Козле 10 во Нерези Read More »

Вељко Ражнатовиќ со моќна порака му го честиташе роденденот на Аркан, Инстаграм му ја избриша

Вељко Ражнатовиќ денеска преку Инстаграм на својот покоен татко Жељко Ражнатовиќ Аркан му го честиташе роденденот. „Среќен роден ден тато. 17.04.1952. се роди Српски Тигар, Српски Херој“, напиша Вељко во објавата и предизвика позитивни реакции кај своите следбеници на оваа социјална мрежа. Но, Инстаграм набрзо потоа му ја избриша објавата, поради како што наведе „насилство …

Вељко Ражнатовиќ со моќна порака му го честиташе роденденот на Аркан, Инстаграм му ја избриша Read More »

ВИДЕО | Синот на познатиот политичар објави емотивно видео: Амди Бајрам плаче додека му пее Шериф Коњевиќ!

Габриел Бајрам, синот на сега веќе починатиот политичар Амди Бајрам на својот профил на Фејсбук сподели доста емотивно видео направено најверојатно неколку недели или месеци пред смртта на татко му. Амди на видеото плаче додека веднаш до него стои популарниот босански пејач Шериф Коњевиќ и му го пее големиот хит на Шабан Шаулиќ „Сине, сине“. …

ВИДЕО | Синот на познатиот политичар објави емотивно видео: Амди Бајрам плаче додека му пее Шериф Коњевиќ! Read More »

ВИДЕО+ФОТО | 48 часа предходно сам на себе си ставал витамински инекции: Познатиот пејач почина од Ковид – 19!

Мексиканскиот пејач Џери Демар (41) се жалел на болки во задникот по земањето на витаминска инекција, за два дена подоцна да почине. Ѕвездата на шоуто „The Voice Mexico“ почина во понеделникот на 41 година, а странските медиуми пишуваат дека умрел поради компликација од Ковид – 19. 48 часа пред смртта, Латиноамериканецот кој е номиниран за …

ВИДЕО+ФОТО | 48 часа предходно сам на себе си ставал витамински инекции: Познатиот пејач почина од Ковид – 19! Read More »

Пуштена за сообраќај делницата Штип-Крупиште

Делницата Штип – Крупиште, која е дел од експресниот пат во изградба Штип – Кочани, е пуштена за сообраќај, информираа попладнево од Јавното претпријатие за државни патишта. – Посакувајќи им пријатно и удобно возење на учесниците во сообраќајот на експресниот пат на делницата Штип (клучка Три Чешми)-Крупиште, сакаме да им посочиме патниот правец да го користат …

Пуштена за сообраќај делницата Штип-Крупиште Read More »

Почина актерката Неда Арнериќ, дивата на српското глумиште

Познатата глумица Неда Арнериќ почина во 67-та година од животот. Српските медиуми известуваат дека била пронајдена мртва во нејзиниот стан. Братот на Неда Арнериќ ја нашол седната на трпезариската маса, без траги на насилство, пренесува српски Телеграф, За Арнериќ беше познато дека пати од депресија и во неколку наврати се обидела да си го одземе …

Почина актерката Неда Арнериќ, дивата на српското глумиште Read More »

Млада Русинка се соочува со затворска казна поради користење на „Инстаграм“

Руската инфлуенсерка Вероника Логинова би можела да се соочи со шест години затвор затоа што продолжила да ја користи социјалната мрежа „Инстаграм“, откако Владимир Путин го забрани тоа на почетокот на оваа година нарекувајќи ја „екстремистичка“. Логинова ова го откри на својот профил, каде ја следат 556.000 луѓе, објаснувајќи дека во август, додека била во …

Млада Русинка се соочува со затворска казна поради користење на „Инстаграм“ Read More »

Гвинет Палтроу полни 50 години: Го прифаќам моето тело и се откажувам од потребата да бидам совршена

Актерката Гвинет Палтроу ќе го прослави својот јубилеен 50. роденден на 27 септември годинава. По тој повод, таа напиша нова објава на нејзината веб-страница и искрено проговори за процесот на стареењето и за патот до себељубието. „Додека правам сѐ што можам за да се стремам кон добро здравје и долговечност, имам мантра што ја вметнувам …

Гвинет Палтроу полни 50 години: Го прифаќам моето тело и се откажувам од потребата да бидам совршена Read More »

Дајан Китон откри зошто решила да посвои деца и да стане самохрана мајка во своите 50-ти

Дајан Китон може да се пофали со плодна актерска кариера која опфаќа повеќе од пет децении. Улогата на Ени Хол ѝ донесе Оскар за најдобра актерка само седум години откако за првпат се појави на филмското платно. Иако со години ја воодушевуваше светската во филмовите, таа никогаш не ја пронашла својата вистинска љубов и научила …

Дајан Китон откри зошто решила да посвои деца и да стане самохрана мајка во своите 50-ти Read More »

Животните навики на принцезата Маргарет: Појадок во кревет, вотка и ручек од четири јадења

Принцезата Маргарет ѝ беше сестра на кралицата Елизабета Втора. Иако биле многу блиски и многу се сакале, во јавноста живееле сосема поинаков живот. Станувајќи кралицата Елизабета знаела дека должноста и обврските доаѓаат пред нејзините желби. Меѓутоа, Маргарет не била подготвена на таков компромис. За тоа сведочи и нејзината утринска рутина… Изгледа дека принцезата Маргарет се …

Животните навики на принцезата Маргарет: Појадок во кревет, вотка и ручек од четири јадења Read More »

Кариера како модел на 71-годишната возраст: Роза Саито ги менува стандардите во модниот свет

Стандардите за убавина што се прифатени во денешниот моден свет, понекогаш наликуваат на имагинарен кафез. Луѓето што сакаат да го посветат својот живот на модата, мора да се усогласат со многу правила поврзани со нивната возраст, изглед, па дури и однесување. Затоа, секогаш е добра вест кога ќе дознаеме дека стереотипите се отфрлаат, а има …

Кариера како модел на 71-годишната возраст: Роза Саито ги менува стандардите во модниот свет Read More »

ВИДЕО | Кубанската зоолошка градина ангажираше толкувачи на знаковен јазик за глувите посетители

Носорозите, жирафите и лавовите кои живеат во Националната зоолошка градина на Куба веќе одамна се интересни за посетителите, но турите во зоолошката градина од неодамна станаа многу позабавни за глувите посетители. Имено, од оваа година, глувите посетители на зоолошката градина се придружувани од толкувачи на знаковен јазик, кои на посебен начин се обидуваат да им …

ВИДЕО | Кубанската зоолошка градина ангажираше толкувачи на знаковен јазик за глувите посетители Read More »

ФОТО | Бритни Спирс е револтирана: Ме дрогираа со литиум и не ми дозволуваа да излезам од дома

Една од најголемите поп-ѕвезди во музичката историја, Бритни Спирс продолжува да зборува за работите кои се случувале додека беше под 13-годишното легално старателство на нејзиниот татко Џејми Спирс, кое му беше дадено од судот. Во својата најнова објава на Инстаграм, Спирс се спореди со пејачката Џенифер Лопез, објаснувајќи како се однесувале со неа во последните …

ФОТО | Бритни Спирс е револтирана: Ме дрогираа со литиум и не ми дозволуваа да излезам од дома Read More »

На овие хороскопски знаци им следи голема финансиска среќа во октомври

На 3 октомври Меркур ќе почне да се движи директно, што ќе им ја отвори финансиската врата на сите знаци од Зодијакот без исклучок. Сепак, астролозите идентификуваа неколку хороскопски знаци кои ќе имаат повеќе среќа од другите. Астролозите ги анализираа позициите на ѕвездите во октомври и открија кои хороскопски знаци ќе имаат повеќе среќа од …

На овие хороскопски знаци им следи голема финансиска среќа во октомври Read More »

Тончи Хуљиќ: Што и да правам во животот, се прашувам дали Исус би го направил истото

Познатиот хрватски музичар Тончи Хуљиќ е првиот гостин во новата музичка емисија „Нота бене“ на ТВ Лаудато, хрватска семејна телевизија со христијански вредности. Меѓу другото, Хуљиќ зборува за тоа зошто повеќе нема настапи во живо, за неговото детство и за религијата. „Јас сум композитор. Новите генерации не го знаат тоа, но јас сум среќен што …

Тончи Хуљиќ: Што и да правам во животот, се прашувам дали Исус би го направил истото Read More »

„Сакаше да биде невидлива“: Откриени непознати детали за кнегињата која се откажа од Холивуд поради љубов

Оваа година се навршија четириест години од смртта на американската актерка Грејс Кели, која по венчавањето со кнезот на Монако, Рејнер III во 1956 година, стана кнегиња на Монако. Убавата филмска ѕвезда, која мораше да се откаже од својата актерска кариера поради љубовта, честопати беше нарекувана и „принцезата Грејс“ во јавноста. Грејс Кели загина во …

„Сакаше да биде невидлива“: Откриени непознати детали за кнегињата која се откажа од Холивуд поради љубов Read More »

Виц на денот: Градник

Трпе излегол на прв состанок со некоја девојка и таа му вели: – Не носам градник. – И ја не носам паричник кога немам пари…

Виц на денот: Вчерашен

Се сретнале Мујо и Хасо и Мујо го прашува Хасо: – Абе, кој датум сме денес? Хасо: – Немам поима, види во весникот што го држиш. Мујо: – Џабе, вчерашен е.

ВИДЕО: Пилот објави видео од она што патниците не го гледаат за време на летовите

Еден пилот објавил видео од она што тие гледаат за време на летовите, глетка која не им е позната на патниците. Пилотот на „Катар ервејс“, Сандип Варма на својот Твитер профил го објави слетувањето на авионот на аеродромот во Квинстаун во Нов Зеланд. На видеото се гледа како авионот лета над облаците опкружен со планински …

ВИДЕО: Пилот објави видео од она што патниците не го гледаат за време на летовите Read More »

Виц на денот: Мажи

Трпана му вика на Трпе: – Сите мажи се исти! Трпе на тоа и одговорил: – Кој ти рече тебе да ги пробаш сите?

Виц на денот: Ракија

Еден пијан човек фатил златна рипка и рипката му рекла: – Пушти ме човеку ќе ти исполнам три желби и тој ја пуштил. Прва желба: – Сакам оваа брана тука да биде ракија, а не вода! Втора желба: – Овие ридови овде да бидат мезе за со ракијата. Златната рипка му ги исполнила двете желби …

Виц на денот: Ракија Read More »

Рама: Не загубивме многу со тоа што ги прекинавме односите со Иран

Албанскиот премиер Еди Рама во интервју за „Вашингтон пост” оцени дека прекинот на дипломатските односи со Иран, поради кибер-напади, „не е голема загуба” за неговата земја. Тој вели дека „абанската Влада ќе размисли за обновување на односите со Иран само кога Иран ќе биде слободен”, бидејќи, како што рече, „Иран повторно ќе ја нападне Албанија”. …

Рама: Не загубивме многу со тоа што ги прекинавме односите со Иран Read More »

ЕК загрижена поради договорот меѓу Русија и Србија

Европската Комисија реагираше денеска за договорот склучен меѓу првите дипломати на Русија и Србија за натамошни консултации, откако повеќе европратеници побараа замрзнување на преговорите со Белград. Портпаролот за надворешни работи во Европската Комисија, Петер Стано, рече дека со оглед на контекст на нелегалната инвазија врз Украина, склучувањето на овој договор меѓу Србија и Русија е …

ЕК загрижена поради договорот меѓу Русија и Србија Read More »

Курти реизбран за лидер на косовската владејачка партија Движење самоопределување

Лидерот на партијата Движење самоопределување (ВВ), актуелниот косовски премиер, Албин Курти доби нов четиригодишен мандат на чело на таа владејачка партија, јави дописникот на МИА од Приштина. Како што соопшти ВВ, на вчерашните внатрешни избори на ВВ, како единствен кандидат, Курти доби 98 отсто од гласовите, против него гласале 0,89 отсто, додека 0,51 отсто не …

Курти реизбран за лидер на косовската владејачка партија Движење самоопределување Read More »

Ѓукановиќ не попушта за мандатот – вели дека е време за нови избори, за неговата партија да се врати на власт

Претседателот на Црна Гора и лидер на Демократската партија на социјалистите (ДПС) Мило Ѓукановиќ смета дека е време за нови избори за Црна Гора „да добие политички одговорна, компетентна влада“. Ѓукановиќ во Плевља, говорејќи на церемонијата на Младинскиот совет на ДПС во тој град, рече дека оваа влада, која повторно ќе ја состава неговата партија, …

Ѓукановиќ не попушта за мандатот – вели дека е време за нови избори, за неговата партија да се врати на власт Read More »

ВИДЕО | Човек бега со полна корпа од маркет во Белград, продавачка го брка

На социјалните мрежи се појави видео од човек кој краде корпа полна со намирници од маркет во Белград и бега, додека продавачка неуспешно се обидува да го запре. На снимката се гледа како продавачката се обидува да ја отвори вратата од автомобилот и да го спречи, но тој успева да се оттргне и бега од …

ВИДЕО | Човек бега со полна корпа од маркет во Белград, продавачка го брка Read More »

Трамп: Земам хидроксихлорокин како превентива

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа изјави дека повеќе од една седмица зема хидроксихлорокин, лек за маларија, како превентива од новиот коронавирус. – Го употребувам последната недела. Една таблета секој ден, изјави Трамп. Тој и претходно ја промовираше употребата на хидроксихлорикинот како евентуален лек за Ковид-19 и покрај предупредувањата на лекарите. Ниту едно истражување досега не …

Трамп: Земам хидроксихлорокин како превентива Read More »

Ова се шесте заблуди за сексот по педесетатта!

Либидото не може да се ограничи со годините на живот. Кој вели дека сексот станува дел од минатото во средната животна доба? Еве типични заблуди за оваа важна животна активност…  1 Постарите жени се лоши љубовници Неточно! Со векови постарите жени ги воведувале помладите мажи во светот на задоволствата. Искуството и мудроста се на ваша страна. …

Ова се шесте заблуди за сексот по педесетатта! Read More »

„Таен Дедо Мраз“ е совршената секс поза за празниците (ФОТО)

Како што се наближуваат новогодишните и божиќните празници паровите не можат да се заситат од „празничната“ секс поза која ветува длабока пенетрација, пренесува порталот „The Sun“. За усовршување на оваа поза, понежниот пол треба треба да се наведне пред партнерот, потоа да се склопат рацете и лактите да се потпираат на маса или друг соодветен …

„Таен Дедо Мраз“ е совршената секс поза за празниците (ФОТО) Read More »

Сакате да се сплеткате со колегата од работа? Сега постои и интернет страница за тоа!

„AFFAIR at work” во превод – афера на работа, е новата интернет страница за запознавање чии целни лица се главно поединци кои не се нужно самци, а сакаат тајно да стапат во интимен однос со колегата од работа, и тоа во удобноста на своето работно место. Иако интернет страниците кои ги спојуваат прељубниците не се …

Сакате да се сплеткате со колегата од работа? Сега постои и интернет страница за тоа! Read More »

Се разочаравте во љубовта, бидејќи постојано правите погрешни избори: Проблемот е во вас, еве зошто…

Колку пати сте се разочарале во љубовта, тврдејќи дека од неа ќе се откажете засекогаш, бидејќи постојано „налетувате“ на погрешни лица. Или се емоционално недостапни или се проблематични. Маргарет Пол, докторка по социологија, терапевт и автор на бројни книги вели дека проблемот е всушност во вас. Или се утопист, па верувате дека вашата љубов може …

Се разочаравте во љубовта, бидејќи постојано правите погрешни избори: Проблемот е во вас, еве зошто… Read More »

Грчевски: Ќе го дадеме максимумот за влез во групите на Лига Европа

Македонскиот ракометен клуб Бутел Скопје во вторник (27 септември) со почеток од 18.45 часот во Австрија ќе го игра првиот натпревар од второто квалификациско коло на Лига Европа против екипата на Алпла Хард. Нашиот претставник пристигна во австрискиот град Хард, а тренерот Кристијан Грчевски на располагање има вкупно 18 ракометари. По вечерашниот тренинг ќе се …

Грчевски: Ќе го дадеме максимумот за влез во групите на Лига Европа Read More »

Еурофарм Пелистер убедливо славеше над Радовиш во Супер лигата

Денеска нови бодови во македонскиот шампионат запиша екипата на Еурофарм Пелистер кој како гостин со 21:37 триумфираше над Радовиш. Така, со победа играчите на тренерот Ларс Валтер им го честитаа новиот роденден на верните „Чкембари“. Најефикасен кај битолчани беше Ненад Костески со осум погодоци, додека Павле Атанасијевиќ, Мирко Радовиќ и Усама Хосни постигнаа по шест. …

Еурофарм Пелистер убедливо славеше над Радовиш во Супер лигата Read More »

Вардар 1961 без Дарко Ѓукиќ до крајот на сезоната

РК Вардар 1961 настапи во победата над РК Алкалоид во македонскиот шампионат без српското десно крило Дарко Ѓукиќ, како и без пивотменот Стефан Атанасовски. Од клубот нема официјална информација колку е сериозна повредата на Ѓукиќ и колку тој би паузирал. Според „Планет Хандбал“, за 27-годишниот Србин веќе е завршена натпреварувачката сезона 2022/2023. Играчот има скршени …

Вардар 1961 без Дарко Ѓукиќ до крајот на сезоната Read More »

ЕХФ ја проширува ракометната Лига Европа на 32 клубови

Добри вести за Балканот доаѓаат од состанокот на Извршниот комитет на Европската ракометна федерација (ЕХФ) во Луксембург. Од следната сезона, земајќи ги потребите на клубовите од средно развиените ракометни земји, Лигата на Европа ќе брои 32 наместо 24 екипи во групната фаза. Наместо две кола во квалификациите, за пласман во најквалитетното натпреварување после Лигата на …

ЕХФ ја проширува ракометната Лига Европа на 32 клубови Read More »

Алкалоид скапо ја продаде кожата, Вардар во финишот дојде до победата

Актуелниот шампион Вардар во дербито на 4 коло во ракометната Суперлига со 28:25 го совлада Алкалоид кој иако е дебитант во најсилната македонска лига, со Кирил Лазаров на клупата уште еднаш покажа дека ќе биде тврд орев за големите фаворити. Вардарци кои одиграа натпревар со доста осцилации во играта, до победата дојдоа благодарение на серијата …

Алкалоид скапо ја продаде кожата, Вардар во финишот дојде до победата Read More »

Јамка околу вратот на ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски повторно го изрази своето уверување дека Македонија до 2030 може да стане полноправна членка на ЕУ. Доколку сѐ оди според предвидувањата, вели Ковачевски, „што ги имавме кога ја правевме преговарачката рамка“. Значи, предвидувања што се темелат врз сериозна доза на позитивни очекувања. Македонија по повеќе децениските блокади и ставање вета конечно се …

Јамка околу вратот на ЕУ Read More »

Не е доволна фракција, треба нова опција

Христијан Мицкоски бил целосно потрошен политичар, му влепи етикета на партискиот лидер вмровецот Оливер Андонов, веројатно несвесен дека со фројдовскиот лапсус само потсвесно се опиша себеси од времето кога на бегалецот Никола Груевски му послужи како потрошна роба и буквално ни го продаде како „министер од еден ден“. Таков, искусен, Андонов најави дека ќе формира …

Не е доволна фракција, треба нова опција Read More »

Мобилизација во Русија: Дали Путин ќе заврши како Николај Романов?

Уште од почетокот на војната се зборуваше дека главниот предвесник за пораз на Русија ќе биде воведувањето мобилизација и воена состојба. Овој процес почна и е проследен со досега незапаметена леснотија во однос на заканите со нуклеарно оружје. Ваквите потези на Путин имаат сериозни воени, внатрешнополитички и надворешнополитички импликации. Прво, од воен аспект треба да …

Мобилизација во Русија: Дали Путин ќе заврши како Николај Романов? Read More »

Плоштадот во Бангкок

Овие денови како мантра одѕвонува крајот на униполарноста или светот онаков каков што го знаеме по падот на Советскиот Сојуз. Како и низ секој историски пресврт, се наметнуваат многубројни предвидувања за иднината на човештвото, со акцент на распределба на моќта помеѓу големите сили. Семјуел Хантингтон овој пат верува во „уни-мултиполарност“ вклучувајќи елементи на двата поединечни …

Плоштадот во Бангкок Read More »

Бегство на политичарите од класичните медиуми

Карпач, Полска – три дена ова живописно местенце во срцето на Долна Шлезија беше домаќин на најважниот собир на политички и економски елити од Централна и од Источна Европа, место на кое извираат идеи и се коваат планови за иднината. Економскиот форум, во организација на варшавскиот Фондациски институт за источни студии, собра по 31. пат …

Бегство на политичарите од класичните медиуми Read More »

Тајсон Фјури потврди: За Џошуа е готово, ниту еден договор не е потпишан!

Британскиот шампион во тешка категорија во верзијата ВБЦ, Тајсон Фјури, ја информираше јавноста дека нема да има борба со Ентони Џошуа, велејќи дека неговиот сонародник не потпишал договор пред истекот на рокот во понеделник. – Официјално е, Денот „Д“ дојде и помина. Ниту еден договор не е потпишан, така што за Џошуа е готово – …

Тајсон Фјури потврди: За Џошуа е готово, ниту еден договор не е потпишан! Read More »

Почина претседателот на Сојузот на спортови на Скопје Ѓорѓи Кузмановски

Трагична вест утрово ја потресе македонската атлетика. Претседателот на Сојузот на спортови на Скопје и основачот на триатлонот во Македонија, Ѓорѓи Кузмановски почина на 80 годишна возраст. Кузмановски беше роден на 15 јануари 1942 година. Уште од најмала возраст тој се вљубува во спортот, прво започнал со тренирање на ракомет во Пелистер Битола, паралелно тренира …

Почина претседателот на Сојузот на спортови на Скопје Ѓорѓи Кузмановски Read More »

„Макпетрол“ најуспешен на младинскиот карате куп на Македонија

Шест златни и еден сребрен медал освоија членовите на скопски „Макпетрол“ на младинскиот карате турнир „Куп на Македонија“. Преку ова изборно натпреварување ќе се селектира репрезентацијата што ќе учествува на претстојното светско првенство во Коња, Турција од 26 до 30 октомври. На турнирот учествуваа 220 каратисти од 49 клубови. Седум члена на „Макпетрол“ се натпреваруваа …

„Макпетрол“ најуспешен на младинскиот карате куп на Македонија Read More »

ВИДЕО: Циципас пропушти четири меч топки, историска победа за „Тимот на светот“

„Тимот на светот“ ја оствари првата, историска победа над „Тимот на Европа“ на „Лејвер купот“ кој се одржа во Лондон. Триумфот го донесе Американецот Френсис Тиафо, кој го совлада Гркот Стефанос Циципас со 2:1 во сетови 1:6, 7:6 (11) и 10:7. Така, „Тимот на светот“ триумфираше за првпат од основањето на натпреварувањето во 2017 година, …

ВИДЕО: Циципас пропушти четири меч топки, историска победа за „Тимот на светот“ Read More »

ВИДЕО: Не сакаше да се поздрави со Ѓоковиќ, неспортски потег на Американецот Томи Пол

Непрофесионалниот и неспортски потег на 25-годишниот Американец Томи Пол ги запрепасти љубителите на тенисот ширум светот. Срамна сцена е видена по мечот од „Лејвер купот“ во Лондон помеѓу Новак Ѓоковиќ (Србија) од „Тимот на Европа“ и Френсис Тиафо (САД) од „Тимот на Светот“. Американскиот тенисер Томи Пол по убедливата победа од 2:0 на Ѓоковиќ одби …

ВИДЕО: Не сакаше да се поздрави со Ѓоковиќ, неспортски потег на Американецот Томи Пол Read More »

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути

Овој пилинг од куркума длабински ја чисти кожата на лицето и ги закрепнува оштетените делови… Куркумата во Индија е наречена жолто злато бидејќи таа е еден од најлековитите зачини во светот. Овој пилинг длабински ја чисти кожата, ги отстранува мртвите клетки и другите нечистотии на површината на лицето, ја поттикнува циркулацијата и спречува појава на …

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути Read More »

Од плакарот на Анита: Од баба на мама, па за сите нас!

Старите знаеле и се уште знаат илјадници трикови, за кои ние без оглед колку пари „ќе фрлиме“ за друго поинакво и помодерно решение, никогаш нема да го постигнеме нивниот успех. Ова е совет кој заслужува внимание. Пренесуван од колено на колено, од баба на мама, па за сите нас, урааа. Стоп, нема повеќе купување скапи …

Од плакарот на Анита: Од баба на мама, па за сите нас! Read More »

Шминкерот на Џенифер Лопез укажува на грешките што жените несвесно ги прават

Лицето на Џенифер Лопез секогаш изгледа совршено, а сето тоа благодарение на спретните раце на Скорт Барнс. Тој веќе со години е задолжен за шминката на пејачката, а сега ги сподели и грешките што жените најчесто ги прават и поради тоа изгледаат неколку години постари. Шминката може да го нагласи она што е најубаво на …

Шминкерот на Џенифер Лопез укажува на грешките што жените несвесно ги прават Read More »

Коса за Гинис: Украинката со најдолга коса секојдневно добива брачни понуди (ФОТО)

Жената која ја нарекуваат „жива Златокоса“ има веројатно најдолга коса на светот и вели дека постојано добива понуди за брак од мажи од цел свет. View this post on Instagram Good morning my friends❤ Have a wonderful day?? #instagram#длинныеволосы#longhair#rapunzel#длиннаякоса#красивыедевушки#topgirls#odessagram#одесса#длиннаякоса#рапунцель#модельодесса#длинныеволосыукраина#длинныеволосыодесса#волосыодесса#superlonghair#sexiesthair#hairdiva#reallylonghair#instahair#longhairdontcare#hairstyle#hairfashion#famouspeople#starlife#verylonghair#hairstyles#рапунцельукраина#rapunzelukraine#longhairbeauty#уходзаволосами A post shared by ❤Alena Kravchenko❤ (@alenuwka_longhair) on Jun 25, 2019 at 11:07pm PDT Косата на …

Коса за Гинис: Украинката со најдолга коса секојдневно добива брачни понуди (ФОТО) Read More »

Елегантни и префинети – Овие фризури ќе бидат хит во 2020 година! (ФОТО)

Влегувањето во новата година и новата деценија многумина ќе ги инспирира на промени. Некои ќе појдат во теретана, некои ќе ја променат работата, а некои фризурата. Ако сте во третата група и размислувате за промена на вашиот изглед, ви претставуваме четири фризури кои ќе бидат апсолутен хит во 2020 година. Боб фризура View this post …

Елегантни и префинети – Овие фризури ќе бидат хит во 2020 година! (ФОТО) Read More »

Куба ги легализира истополовите бракови

Куба ги легализира истополовите бракови, откако граѓаните гласаа за Семејниот законик, со што се зголемува заштитата на малцинствата во островската замја, објави денеска Националниот изборен совет. Од оние со право на глас, 74,1 отсто излегле да гласаат на вчерашниот национален референдум. Со 94 отсто од гласовите пребројани, 3,936,790 гласале во корист, а 1,950,090 против. Новиот …

Куба ги легализира истополовите бракови Read More »

ВИДЕО: Бунт против мобилизацијата во Русија, горат регрутни центри и државни објекти

Повеќе од 20 објекти на државните и локалните власти, како и центри за мобилизација, се запалени во подметнати пожари изминатите денови во Русија, во знак на растечкиот гнев на Русите поради наредбата на претседателот Владимир Путин за мобилизација на нови 300.000 луѓе за војната во Украина. Во последните пет дена, откако рускиот претседател Путин најави …

ВИДЕО: Бунт против мобилизацијата во Русија, горат регрутни центри и државни објекти Read More »

Лондон ѝ воведе нови санкции на Русија поради референдумите на украинска територија

Велика Британија соопшти дека воведува нови санкции против Русија како одговор на „незаконските” референдуми за припојување, организирани во четири украински области под целосна или делумна контрола на Москва. „Санкциите што денеска ги воведуваме ги таргетираат сите кои стојат зад вакви изборни фарси и поединци кои и понатаму ја поддржуваат војната започната од руската власт”, се …

Лондон ѝ воведе нови санкции на Русија поради референдумите на украинска територија Read More »

Путин му додели руско државјанство на Едвард Сноуден

Рускиот претседател Владимир Путин денеска му одобрил руско државјанство на „свиркачот“ Едвард Сноуден, јавија руските државни медиуми. Поранешниот консултант на американската разузнувачка служба од 2013 година живее во Русија, каде побара азил. Руските власти пред две години му дадоа постојана дозвола за престој на Сноуден, кого Америка го бара за да одговара за велепредавство. На …

Путин му додели руско државјанство на Едвард Сноуден Read More »

Берлускони „се враќа од (политички) мртвите“, на 85 години го избраа за сенатор

Силвио Берлускони, лидерот на централнодесничарската партија „Форца Италија“, успеа да освои место во италијанскиот Сенат на вчерашните избори. 85-годишиот бизнис-магнат и политичар е избран во Монца, централна Италија, каде го поседува локалниот фудбалски тим. Станува збор за негова деветта изборна кампања. За неа, тој се активира и на ТикТок, каде собра 600.000 следбеници, во обид …

Берлускони „се враќа од (политички) мртвите“, на 85 години го избраа за сенатор Read More »

ФОТО: Еве како Пандев реагираше на изјавата на Милевски

Македонската А репрезентација со пораз од Бугарија во Скопје го заврши настапот во групата „4“ од Ц сегментот во Лигата на нации. Нашите најдобри фудбалери не само што не успеаја да го освојат првото место кое води во повисок ранг (Лига „Б“) и носи влез во плеј-офот за ЕП 2024, туку и најверојатно наместо во …

ФОТО: Еве како Пандев реагираше на изјавата на Милевски Read More »

Милевски: Резултатот не е реален, имавме многу повеќе шанси од Бугарија

Благоја Милевски, селекторот на македонската А репрезентација, го коментираше поразот од Бугарија (0:1) во последното шесто коло од групата „4“ од Ц сегментот во Лигата на нации. Нашиот стратег беше разочаран и смета дека победата на гостинската селекција не е заслужена. – Немавме среќа што останавме со играч помалку толку рано на натпреварот. Ни требаше …

Милевски: Резултатот не е реален, имавме многу повеќе шанси од Бугарија Read More »

Антов: Исвиркувањето на нашата химна нè мотивираше

Македонската А репрезентација загуби минимално во Скопје од Бугарија со 0:1 во рамките од Ц сегментот во Лигата на нации. Пред почетокот на натпреварот на Националната арена „Тодор Проески“ од почеток до крај беше исвиркувана химната на Бугарија. По натпреварот бугарскиот репрезентативец Валентин Антов вели дека таквото исвиркување ја мотивирало неговата репрезентација во текот на …

Антов: Исвиркувањето на нашата химна нè мотивираше Read More »

ВИДЕО: Заврши унгарската „бајка“, Италија ќе игра на Ф4 турнирот во Лигата на нации

Репрезентацијата на Унгарија до сега беше вистински хит во групата „3“ од А сегментот во Лигата на нации во конкуренција на Германија, Англија и Италија. Вечерва во последното шесто коло на Унгарците им беше доволен и бод за пласман на Фајнал-фор турнирот, но Италија триумфираше со 0:2 на „Пушкаш“ арената во Будимпешта. Италијанците ја остварија …

ВИДЕО: Заврши унгарската „бајка“, Италија ќе игра на Ф4 турнирот во Лигата на нации Read More »

ФОТО: Македонија со нов пораз во Лигата на нации, Бугарија слави во Скопје

Вечерва на натпреварот од последното шесто коло од групата „4“ од Ц сегментот во Лигата на нации на Националната арена „Тодор Проески“ во Скопје македонската А репрезентација загуби со 0:1 од Бугарија. Вечерва во главниот град беше присутен дождот, особено во првото полувреме, па тој им ја отежнуваше играта на двете селекции. Видовме рамноправен почеток …

ФОТО: Македонија со нов пораз во Лигата на нации, Бугарија слави во Скопје Read More »

ВИДЕО: Златан Ибрахимовиќ доби улога во новиот филм на „Астерикс и Обеликс“

Златан Ибрахимовиќ ја сподели најавата за новата серија на познатите херои Астерикс и Обеликс, во која и тој ја доби својата улога. Шведскиот фудбалер се испроба и на филмското платно, сцената која може да се види е токму во стилот на Златан, а веруваме дека филмот ќе биде уште попопуларен поради него. Напаѓачот на Милан …

ВИДЕО: Златан Ибрахимовиќ доби улога во новиот филм на „Астерикс и Обеликс“ Read More »

ВИДЕО | „Спилберег ми кажа“: Астрофизичар ја откри долгочуваната тајна за вонземјанинот Е.Т.

Астрофизичарот Нил Деграс Тајсон неодамна гостуваше во емисијата на Стивен Колбер и сподели речиси непознат факт – вонземјанинот Е.Т. не е животно, туку е „чувствително и свесно растение“. „Патем, дали знаевте дека Е.Т. е свесно растение, а не животно?“, праша астрофизичарот. „Чекај, Е.Т. е растение?“, изреагира водителот, истакнувајќи дека пријателскиот вонземјанин „има срце“. „Да, му …

ВИДЕО | „Спилберег ми кажа“: Астрофизичар ја откри долгочуваната тајна за вонземјанинот Е.Т. Read More »

Ема Вотсон: Том Фелтон е мојата сродна душа

Пријателството меѓу актерите Ема Вотсон и Том Фелтон е навистина магично. Тие се запознаа пред нешто повеќе од две децении, на снимањето на филмската франшиза за Хари Потер, во која ги играа улогите на Хермиона Гренџер и Драко Мелфој. Фелтон ќе го издаде својот мемоар „Beyond the Wand: The Magic and Mayhem of Growing Up …

Ема Вотсон: Том Фелтон е мојата сродна душа Read More »

Филмот „Најсреќниот човек на светот“ на Теона Митевска е годинешен македонски кандидат за „Оскар“

Македонскиот филм „Најсреќниот човек на светот“ во режија на Теона С. Митевска е годинашниот кандидат на земјава за наградата „Оскар“ за најдобар долгометражен интернационален филм за 2023 година, соопшти денеска Друштвото на филмски работници. „Одлуката денеска ја донесе Комисијата за избор при Друштвото на филмските работници на Македонија, прифатена и одобрена од Американската Академија за …

Филмот „Најсреќниот човек на светот“ на Теона Митевска е годинешен македонски кандидат за „Оскар“ Read More »

Што да гледате на „Netflix“ и „HBO“ овој викенд?

Како и секој петок се обидуваме да ви го олесниме одговорот на прашањето „Што да гледате на „Netflix“ и „HBO“ овој викенд?“. Викендите се секогаш резервирани за добар филм или серија. Но, потрагата по истите често знае да биде досаден и фрустрирачки процес. Затоа ние ви подготвивме листа на филмови и серии кои со сигурност …

Што да гледате на „Netflix“ и „HBO“ овој викенд? Read More »

Тончи Хуљиќ: Што и да правам во животот, се прашувам дали Исус би го направил истото

Познатиот хрватски музичар Тончи Хуљиќ е првиот гостин во новата музичка емисија „Нота бене“ на ТВ Лаудато, хрватска семејна телевизија со христијански вредности. Меѓу другото, Хуљиќ зборува за тоа зошто повеќе нема настапи во живо, за неговото детство и за религијата. „Јас сум композитор. Новите генерации не го знаат тоа, но јас сум среќен што …

Тончи Хуљиќ: Што и да правам во животот, се прашувам дали Исус би го направил истото Read More »

Јелена Спенџарска за секојдневното искуството како инфлуенсер: Не сум социјална служба

Познатата водителка на утринска програма и инфлуенсерка, Јелена Спенџарска шармира со својот изглед, природна убавина, но и со фактот дека нема влакна на јазикот. Уживаме кога ја следиме на малите екрани, иако во последно време повеќе внимание привлекува преку објавите на социјалните мрежи.   View this post on Instagram   A post shared by JELENA SPENDZARSKA …

Јелена Спенџарска за секојдневното искуството како инфлуенсер: Не сум социјална служба Read More »

ВИДЕО | Влатко Стефановски и „Танец“ направија сценски спектакл во Белград

Легендарниот македонски гитарист Влатко Стефановски и националниот фолклорен ансамбл на Северна Македонија „Танец“ во неделата ѝ приредија незаборавен сценски спектакл на публиката во Коларчевата задужбина во Белград. „Првиот ваков заеднички настап го имавме минатата есен во Скопје, после тоа следеа вакви концерти во Охрид, во Битола, фестивалот ЛЕНТ во Марибор во Словенија. Ваквиот настап значи …

ВИДЕО | Влатко Стефановски и „Танец“ направија сценски спектакл во Белград Read More »

„Во еден миг го доживеав најдоброто и најлошото во мојот живот“: Георгина за загубата на синот

Георгина Родригез, попозната во јавноста како партнерка на славниот Роналдо, проговори за смртта на новородениот син, кој почина веднаш по раѓањето во април оваа година. Партнерката на Кристијано си ја отвори душата во новата сезона на нејзиното реално шоу „Јас сум Џорџина“ кое ќе се прикажува на Нетфликс. Делот од реалното шоу во кој Џорџина …

„Во еден миг го доживеав најдоброто и најлошото во мојот живот“: Георгина за загубата на синот Read More »

ВИДЕО+ФОТО | Тристан е минато: Клои Кардашијан во прегратка на италијанскиот заводник Микеле

Фотографијата на реалити ѕвездата Клои Кардашијан и италијанскиот актер Микеле Мороне поттикна низа шпекулации за потенцијална емотивна врска.   View this post on Instagram   A post shared by Michele Morrone (@iammichelemorroneofficial) Имено, тие двајца присуствуваа на Модната недела во Милано, на ревијата на дизајнерската куќа „Долче и Габана“, а таму папараците ги уловија во …

ВИДЕО+ФОТО | Тристан е минато: Клои Кардашијан во прегратка на италијанскиот заводник Микеле Read More »

ИНФОГРАФИК: Како ковид-пандемијата го забави туризмот во светот

Влијанието на пандемијата на коронавирусот врз туризмот и патувањата беше катастрофално. Од 2019 до 2020 година, меѓународните туристички приходи во Европа се намалија од 429 милијарди евра на 159 милијарди, покажуваат податоците на Светска туристичка организација (УНВТО). Големината на овој пад е дополнително нагласена со релативно незначителната промена во приходите поради епидемијата на САРС во …

ИНФОГРАФИК: Како ковид-пандемијата го забави туризмот во светот Read More »

Што може да очекува Европа од првата жена премиер на Италија?

Џорџа Мелони, 45-годишна новинарка родена во италијанската престолнина Рим, е пред историска победа во Италија, откако нејзината коалиција Браќата на Италија, според последните анкети, освои најмногу гласови на изборите. Оваа победа ќе ја направи првата жена премиер на Италија. Според анкетите, радикално националистичката партија на Мелони, која го следи своето потекло до неофашизмот, ќе биде …

Што може да очекува Европа од првата жена премиер на Италија? Read More »

Мелони ја разлабави стиснатата десница на Браќата на Италија

Џорџа Мелони, која веќе ја гледаат како „првиот екстремен десничарски премиер на Италија по Бенито Мусолини“, впечатливо ги омекна радикалните политики на нејзината екстремна десничарска партија Браќа на Италија спроти изборите в недела. Сите предизборни анкети укажуваат дека на изборите ќе победи десничарскиот блок на чело со Браќата на Италија – партија што настојува колку …

Мелони ја разлабави стиснатата десница на Браќата на Италија Read More »

Како помина првиот ден по повикот на Путин за делумна мобилизација во Русија?

Вчера беше првиот ден откако рускиот претседател Владимир Путин ги повика Русите да ѝ се приклучат на војската, за како што рече тој, „одбрана на руската територија“. До подобните мажи биле доставени писма, наставниците во училиштата биле притиснати да делат повици, а на голем дел од мажите им бил даден еден час за да си …

Како помина првиот ден по повикот на Путин за делумна мобилизација во Русија? Read More »

ИНФОГРАФИК: Жените во европската политика

Откако Велика Британија ја доби новата премиерка Лиз Трас, а многумина ја сметаат Италијанката Џорџија Мелони за фаворит на престојните избори, интересно е да се види колку жени се всушност вклучени во европската политика. Претседателката на Европската Комисија Урсула фон дер Лајен, веќе споменатата британска премиерка Трас, германската министерка за надворешни работи Аналена Баербок, финската …

ИНФОГРАФИК: Жените во европската политика Read More »

Гас истекува во Балтикот од рускиот гасовод „Северен поток 2″, алармира Данска

Данска денеска пријави истекување на гас од гасоводот „Северен поток 2″, што од Русија оди кон Европа под Балтичкото Море, па оцени дека постои опасност за поморскиот сообраќај. Данскиот оператор на гасоводот „Северен поток 2″ потврди за истекувањето откриено југоисточно од данскиот остров Борнхолм во Балтичкото Море. Иако овој гасовод не се користи за увоз …

Гас истекува во Балтикот од рускиот гасовод „Северен поток 2″, алармира Данска Read More »

Битиќи: Да гледаме кон регионалната конкурентност, наместо кон регионалната конкуренција

Нашиот поширок регион треба да работи на приближување на синџирот на снабдување до границите на Европската унија. Бидејќи далечните пазари за снабдување се покажаа неодржливи, треба да гледаме кон регионалната конкурентност, наместо кон регионалната конкуренција, да создадеме пазар што ќе ги компензира производите што доаѓаат од тие далечни земји и ќе стане силен и сигурен …

Битиќи: Да гледаме кон регионалната конкурентност, наместо кон регионалната конкуренција Read More »

Реакција на ТИРЗ: Штетен е предлогот на ВМРО – ДПМНЕ за кратење на капиталните инвестиции

Дирекцијата за технолошко индустриски развојни зони го смета за штетен предлогот на потпретседателот на ВМРО – ДПМНЕ Александар Николовски за кратење на капитални инвестиции. Особено што овој предлог доаѓа во време на зголемена потреба од поддршка за економијата, а токму капиталните инвестиции се важен инструмент за ваква поддршка. Во интерес на објективно информирање на јавноста, …

Реакција на ТИРЗ: Штетен е предлогот на ВМРО – ДПМНЕ за кратење на капиталните инвестиции Read More »

UNWTO: Туризмот во Србија со раст од 73 отсто, Северна Македонија со раст од 24 отсто во туристичкиот промет

Србија, од јануари до јули, забележа убедливо најголем раст на туристичкиот промет меѓу земјите кои известуваат за овој параметар, што покажува дека промоцијата на туризмот, отворените граници и општото закрепнување на индустријата по пандемијата придонесоа за раст и покрај високата инфлација, соопшти во анализата Блумберг Адрија. Извештајот на Светската туристичка организација (UNWTO), објавен по повод …

UNWTO: Туризмот во Србија со раст од 73 отсто, Северна Македонија со раст од 24 отсто во туристичкиот промет Read More »

Без денар долг кон сточарите ќе влеземе во новата година, сѐ ќе им биде исплатено, вети министерот

Сите основни субвенции во сточарството се исплатени, оние што се по грло, а за предадено млеко се исплаќаат согласно утврдената динамика и доцнат само две фази, но тоа не се две години, туку неколкумесечен период. Уште тие остануваат за исплата. До 31 декември се ќе биде исплатено за во новата 2023 година, прв пат по …

Без денар долг кон сточарите ќе влеземе во новата година, сѐ ќе им биде исплатено, вети министерот Read More »

Ручек за денеска од Стефанија Несторовска: Ракчиња со зеленчук

Стефанија Несторовска, која стои зад инстаграм-профилот и блогот snestorovska.com, вели дека ваквите оброци се секојдневие на нејзината трпеза. Особено во текот на неделата, кога има многу обврски, а не многу време за готвење. Стефанија користи сѐ што ѝ се наоѓа при рака и секогаш излегува нешто интересно и вкусно на крај. Таа истакнува дека зеленчукот …

Ручек за денеска од Стефанија Несторовска: Ракчиња со зеленчук Read More »

ВИДЕО: Мелем на вкусови, храна во тегли за заштита на животната средина

Дипломирана економистка и археолог во време на пандемија и економска криза донесуваат одлука за самовработување и со нивните активности да дадат придонес во намалувањето на употребата на пластика за пакување, за сметка на употребата на материјали за реупотреба. Така неодамна настанала продавницата „Мелем од вкусови“, каде што здрави намирници се продаваат во тегли, кои потоа …

ВИДЕО: Мелем на вкусови, храна во тегли за заштита на животната средина Read More »

Ручек готов за половина час, брз и економичен: Пилешка бајадера

Ви донесуваме предлог рецепт за домаќинки кои не знаат што денеска да направат за ручек. Ако сте во трка со времето, овој рецепт е нешто феноменално. Брзо, лесно и економично. Состојки: – 2 филети пилешко бело месо – 200 гр кашкавал – 300 гр суво месо – 1 павлака – 2 јајца – 3 чешниња …

Ручек готов за половина час, брз и економичен: Пилешка бајадера Read More »

Само биберот е вечен: Кој е рокот на траење на зачините? 

Кога подготвуваме јадење, обично се прашуваме дали го имаме вистинскиот зачин за него, но никогаш не се запрашуваме дали тој е и сѐ уште употреблив.   Всушност, присетете се – кога посегнувате по ќесичка цимет, рузмарин или оригано, сигурно не размислувате за тоа кога сте ја отвориле. За вас е важно само да го имате …

Само биберот е вечен: Кој е рокот на траење на зачините?  Read More »

Јаболковиот оцет во служба на убавината: Исчистете го телото од токсини и хидрирајте ја кожата

Кујната стана нов извор на средства за убавина и нега. Јаболковиот оцет е еден од многуте производи кои можете да ги користите за таа цел. Тој влијае на циркулацијата на малите капилари, има антисептични својства кои го спречуваат настанувањето на бактерии и вируси на кожата и може да се користи како средство за чистење на …

Јаболковиот оцет во служба на убавината: Исчистете го телото од токсини и хидрирајте ја кожата Read More »

Еликсир во чинија: Виолетова супа

Како деновите стануваат се постудени така разните видови на супи и чорби се почесто се дел од нашата трпеза. Комбинацијата на повеќе видови коренест зеленчук ја прави оваа Виолетова супа природен еликсир кој ќе го потхрани нашето тело и ќе му даде енергија. Особено е препорачлива во овој период кога настинките и вирусите царуваат. Состојки: …

Еликсир во чинија: Виолетова супа Read More »

Научниците тврдат: Оваа храна го продолжува животот

Грицкањето ореви наместо бисквити или чипс може да ви го продолжи животот, вели новото истражување. Имено, само половина шака од овие вкусни јаткасти плодови на ден значително ќе го намалат ризикот од срцев и мозочен удар, како и други опасни по живот состојби. Експертите од Универзитетот во Минесота дошле до заклучок дека луѓето кои редовно …

Научниците тврдат: Оваа храна го продолжува животот Read More »

Нов рецепт од кујната на Дијана Иваноска: Рустични галети со печурки, карамелизиран кромид и јајца

Животот навистина може да биде беспрекорно вкусен, а тоа го потврдува и Дијана Иваноска од Тетово, која со својот талент за комбинација на вкусови нè носи на едно исклучително гастрономско патување. Иваноска стои зад инстаграм-профилот „Dash of Spice“ и ни ги открива малите тајни за создавање магија од вкусови. Своите рецепти почнала да ги споделува …

Нов рецепт од кујната на Дијана Иваноска: Рустични галети со печурки, карамелизиран кромид и јајца Read More »

Реупотребата на празни кутии од сладолед може да биде опасно по здравјето

Празните кутии од сладолед може да пренесат хемикалии во храната што ја ставате во нив. Тука спаѓаат хемикалии како што се УВ стабилизатори, омекнувачи или супстанции кои се наоѓаат во пластиката, а кои може да се пренесат од пластика во храна, објаснуваат експертите. Производителите обезбедуваат безгрижно користење и консумирање на сладоледот што се наоѓа во …

Реупотребата на празни кутии од сладолед може да биде опасно по здравјето Read More »

Медитерански брускети: Брза ужина за целото семејтво

Совршените брускети се тенки и крцкави, мирисаат на маслиново масло, домати и ароматични билки. Без разлика за какви зачини ќе се одлучите да ставите на нив, тајната состојка е изборот на квалитетно сирење. Одлична закуска доколку очекувате гости, а притоа немате доволно време за подготовка на мезе. Во нив може да уживате во текот на …

Медитерански брускети: Брза ужина за целото семејтво Read More »

Филмот „Најсреќниот човек на светот“ на Теона Митевска е годинешен македонски кандидат за „Оскар“

Македонскиот филм „Најсреќниот човек на светот“ во режија на Теона С. Митевска е годинашниот кандидат на земјава за наградата „Оскар“ за најдобар долгометражен интернационален филм за 2023 година, соопшти денеска Друштвото на филмски работници. „Одлуката денеска ја донесе Комисијата за избор при Друштвото на филмските работници на Македонија, прифатена и одобрена од Американската Академија за …

Филмот „Најсреќниот човек на светот“ на Теона Митевска е годинешен македонски кандидат за „Оскар“ Read More »

ВИДЕО: Црната комедија „Кајмак“ на Милчо Манчевски премиерно на Филмскиот фестивал во Токио

Новиот филм на Милчо Манчевски „Кајмак“ влезе во официјалната конкуренција за награди на престижниот филмски фестивал во Токио. Светската премиера на „Кајмак“ е во рамките на 35-тото издание на најголемиот азиски и еден од најголемите светски филмски фестивали кој се одржува во јапонската престолнина од  24 октомври до 2 ноември годинава. -Кога првиот пат бев …

ВИДЕО: Црната комедија „Кајмак“ на Милчо Манчевски премиерно на Филмскиот фестивал во Токио Read More »

Фокус на активната улога на заедниците во одржливоста на културното наследство

Европските денови на културно наследство со тема „Одржливо наследство“ кај нас ќе се одржат од 22 до 28 септември 2022 година. Со темата се става фокус на активната улога на заедниците, коишто градат поодржлива и посигурна иднина за европското наследство, во контекст на климатските промени и ризиците што тие ги носат. Европските денови на културното …

Фокус на активната улога на заедниците во одржливоста на културното наследство Read More »

Трето издание на фестивалот „Крај Вардарот џез“ во Македонска филхармонија

Годинашното, трето по ред издание на фестивалот „Крај Вардарот џез“ ќе се одржи на 23 и 24 септември во Македонската филхармонија. „Крај Вардарот џез“ е меѓународен фестивал на современ џез, светска и етно музика, а оваа година е селектиран како еден од 10-те фестивали од Балканот, кои ќе учествуваат во програмата за размена на Фестивали …

Трето издание на фестивалот „Крај Вардарот џез“ во Македонска филхармонија Read More »

Благоја Чоревски е лауреат на наградата „Васил Иљоски“

Македонскиот актер Благоја Чоревски е лауреат на наградата „Васил Иљоски“ на годинашното 25. издание на меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“. Фестивалот се одржува секоја година во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово. Оттаму споделија дека наградата „Васил Иљоски“ ќе му биде врачена на Чоревски на самото отворање на фестивалот, кое ќе се одржи …

Благоја Чоревски е лауреат на наградата „Васил Иљоски“ Read More »

Дневен хороскоп за 27 декември: Ден исполнет со романтика на повисоко ниво

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 27 декември, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денес.  Овен Насмевката на вашето лице е задолжителна. На повидок интересна работа за оние кои се креативни, се занимаваат со уметност. Однапред знаете дека правите добри резултати. На емотивно поле, повеќе дружења. Ќе имате интересни пријатели. Харизматични, луцидни, сите заедно ја …

Дневен хороскоп за 27 декември: Ден исполнет со романтика на повисоко ниво Read More »

Дневен хороскоп за 1 септември: Планетите ви носат посебен шарм и храброст

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 1 септември, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денес.   Овен Од дневниот ред ќе ги тргнете грижите и проблемите на својот партнер за кои цело време ви зборува. Вашиот партнер би можел да покаже нетрпеливост кон некој член од вашето пошироко семејство. Не се нервирајте. Пред вас е …

Дневен хороскоп за 1 септември: Планетите ви носат посебен шарм и храброст Read More »

Со нив е навистина тешко: Три хороскопски знаци кои е тешко да се засакаат!

Кога подобро ќе ги запознаете, ќе ви стане јасно дека се работи за тешки личности, со чуден карактер. Претставниците на овие три хороскопски знаци ќе ви се допаднат на прв поглед, но поради комплицираниот и тежок карактер ќе наидете на тешкотии да ги засакате. Кога подобро ќе ги запознаете, ќе ви стане јасно дека се …

Со нив е навистина тешко: Три хороскопски знаци кои е тешко да се засакаат! Read More »

Хороскоп за недела 12 јануари – Прочитајте што ве очекува денес!

Овен Не би требало на себе си да си ставате поголеми обврски од оние кои веќе ги имате. Пробајте да се одморите малку. Слободните ќе мечтаат за совршен партнер, зафатените ќе уживаат со својот избраник. Бик Прилично сте нервозни и тоа може негативно да се одрази на вашето деловно поле. Модифицирајте го своето однесување. Во …

Хороскоп за недела 12 јануари – Прочитајте што ве очекува денес! Read More »

Мала астро школа: Како размислуваме? На кој начин расудуваме?

Наталниот Меркур во астролошките куќи ни дава драгоцени податоци за нашиот начин на размислување и расудување: оваа планета е поврзана со логичното и рационалното размислување, но и со движење, како на телото така и на идеите. Меркур е нашата интелегенција, тој го претставува мозокот и сите функции на овој витален орган. Каде и да се …

Мала астро школа: Како размислуваме? На кој начин расудуваме? Read More »

Разговор со Да Џака Накот: Не се пензионирам, само алијасот заминува во легенда

По 21 година творештво како соло-артист и со повеќе од 12 изданија, Да Џака Накот ја завршува својата приказна со албумот „Live on, no evil“, концептуално замислен како збир на палиндроми. Долго време се немавме слушнато со Џака Накот до моментот кога ми ја прати поканата за промоција на последниот албум „Live on, no evil“. …

Разговор со Да Џака Накот: Не се пензионирам, само алијасот заминува во легенда Read More »

Промоцијата на книгата „Јазикот е чудна ѕверка“ на Марина Костова ќе се одржи во „Буква“

Книгата „Јазикот е чудна ѕверка“ на Марина Костова ќе има промоција на 26 септември, во 20 часот, во кафе-книжарницата „Буква“ во Скопје. Промоцијата ќе биде во вид на разговор меѓу културологот д-р Дарин Ангеловски и авторката. „Јазикот е чудна ѕверка“ е хибридна збирка со куси лични истории, рецензии и есеи, во издание на „Или-Или“. Конципирана …

Промоцијата на книгата „Јазикот е чудна ѕверка“ на Марина Костова ќе се одржи во „Буква“ Read More »

Интервју со Катарина Илиевска Силјановска: Секој од нас треба да го негува детето во себе

Под мотото „Види нови светови и остани дете“ од 30 септември до 4 октомври Театарот за деца и младинци – Скопје ќе го реализира првото издание на Интернационалниот фестивал на детски театри „Игор Маџиров“. Патрон на новиот фестивал е Игор Маџиров, кого многубројни, сега веќе повозрасни, генерации го паметат како актерот со црвената коса и …

Интервју со Катарина Илиевска Силјановска: Секој од нас треба да го негува детето во себе Read More »

Македонскиот павилјон во Венеција го посетиле повеќе од 30 илјади посетители

Националната галерија на РСМ, како носител на проектот „Landscape experience“ на авторите Роберт Јанкулоски и Моника Мотеска, истакна дел од импресиите внесени во книгата на впечатоци во Венеција. Мултимедијалниот проект „Лендскејп експириенс“ (Landscape experience) на Роберт Јанкулоски и Моника Мотеска, како македонски претставник на 59. Уметничко биенале во Венеција, пред светската јавност ја претстави „естетиката“ …

Македонскиот павилјон во Венеција го посетиле повеќе од 30 илјади посетители Read More »

Од печат излезе деби-романот „Пештера“ на Максим Ристески

Неодамна од печат излезе деби-романот „Пештера“ од Максим Ристески, како 208. издание во едицијата „ПРОаЗА“, со што продолжува традицијата на поддршка на нови домашни автори на издавачката куќа „Или-Или“. – Иако напати добива одлика на жанровска (трилер и детективска) фабула, благодарение на сугестивните ликови и увидот во нивниот внатрешен свет, романот напати добива и одлики …

Од печат излезе деби-романот „Пештера“ на Максим Ристески Read More »

Научниците тврдат: Оваа храна го продолжува животот

Грицкањето ореви наместо бисквити или чипс може да ви го продолжи животот, вели новото истражување. Имено, само половина шака од овие вкусни јаткасти плодови на ден значително ќе го намалат ризикот од срцев и мозочен удар, како и други опасни по живот состојби. Експертите од Универзитетот во Минесота дошле до заклучок дека луѓето кои редовно …

Научниците тврдат: Оваа храна го продолжува животот Read More »

Пет симптоми откриваат колку вицерални масти имате наталожено во вашето тело

Висцералните маснотии се скриен здравствен проблем за кој многу луѓе не се свесни бидејќи не е ништо што можете да го видите или допрете како поткожното масно ткиво под вашата кожа. Наместо тоа, висцералните маснотии седат длабоко во вашиот стомак и ги опкружуваат вашите витални органи, што е голема загриженост бидејќи може да доведе до …

Пет симптоми откриваат колку вицерални масти имате наталожено во вашето тело Read More »

Изложеноста на загаден воздух влијае на развојот на мозокот кај новороденчињата

Изложеноста на загаден воздух може да го зголеми ризикот од алергии, дебелина и дијабетес, но и да влијае на развојот на мозокот кај новороденчињата, покажува новата студија. Истражувачите од Универзитетот Боулдер во Колорадо тврдат дека постои врска помеѓу штетните загадувачи, како што се оние предизвикани од сообраќајот, шумските пожари и индустријата, и промените во микробиолошкото …

Изложеноста на загаден воздух влијае на развојот на мозокот кај новороденчињата Read More »

Виц на денот: Циклус

Плавуша оди на гинеколог: – Докторе, на сите реклами за хигиенски влошки, течноста е плава, а кај мене е црвена.

Како електронските цигари влијаат на нашето здравје?

Електронските цигари стануваат сè попопуларни и се повеќе се рекламираат како начин да се откажете од пушењето. Според Хрватскиот завод за јавно здравје (ХЗЈЗ) колку точно се разликуваат од обичните и колку се опасни. Иако на социјалните мрежи и јавноста се споменуваат електронски цигари во контекст на „здрава“ варијанта на цигари, ХЗЈЗ истакнува дека тоа …

Како електронските цигари влијаат на нашето здравје? Read More »

Уапсен осомничен педофил од Битола, во неговиот дом нападнал дете

50-годишен жител на Битола бил уапсен откако бил пријавен дека во неговиот дом, принудувал малолетник на допири со сексуален предзнак. „На 25.09.2022, полициски службеници од СВР Битола го лишиле од слобода Т.Ј.(50) од Битола, затоа што претходно во неговиот дом допирал по телото малолетник од Битола и го принудил и тој него да го допира“, …

Уапсен осомничен педофил од Битола, во неговиот дом нападнал дете Read More »

Остатоци од човечко тело пронајдени во канал во Ѓорче

Во канал покрај пруга во скопската населба Ѓорче Петров вчера биле пронајдени остатоци од човечко тело, соопшти МВР. „На 25.09.2022 во 14.07 часот во Полициската станица Ѓорче Петров било пријавено дека во канал покрај пругата во близина на ул.„Радушка” биле пронајдени остатоци од човечки скелет завиткани во крпа“, велат од полицијата. На местото бил извршен …

Остатоци од човечко тело пронајдени во канал во Ѓорче Read More »

Пожар од корпа за отпадоци зафатил помошен објект и автомобил во Струмица

Пожар од корпа за отпадоци во дворно место на А.М. (57) на улицата „Цветан Димов” во Струмица синоќа зафатил помошен објект и преден дел од автомобил „форд фокус”. Според полицијата, пожарот бил пријавен во 21:20 часот, а веднаш по пријавувањето интервенирала ТППЕ Струмица по што пожарот бил изгаснат. Според информациите од струмичките пожарникари, со навремената …

Пожар од корпа за отпадоци зафатил помошен објект и автомобил во Струмица Read More »

ФОТО: Изгоре познатата скопска кафеана „Камин кама“ на музичарот Трајче Мајка

Доцна вечерта избувнал пожар во ресторанот Камин Кама во населбата Ѓорче Петров, уште попознат како центарот за забава на македонската фолк естрада. И покрај брзата интервенција на пожарникарите, сепак огнените јазици се ширеле со многу голема брзина и го зафатиле целиот објект, објавија на Фејсбук страницата жители на Ѓорче Петров.нивната Фејсбук страница. Од таму посочуваат …

ФОТО: Изгоре познатата скопска кафеана „Камин кама“ на музичарот Трајче Мајка Read More »

Продолжи судењето на тројцата обвинети за убиството на ракометарот Денис Тот

Со изведување на доказите на обвинението во Основниот Кривичен суд – Скопје денеска продолжи судењето за убиството на хрватскиот ракометар Денис Тот, кој беше претепан до смрт пред ноќен клуб во Градскиот парк во Скопје. Одбраната во своите воведни зборови на минатото рочиште кажа дека не смета дека правната квалификација за кривичното дело „убиство” кое …

Продолжи судењето на тројцата обвинети за убиството на ракометарот Денис Тот Read More »

„Сакаше да биде невидлива“: Откриени непознати детали за кнегињата која се откажа од Холивуд поради љубов

Оваа година се навршија четириест години од смртта на американската актерка Грејс Кели, која по венчавањето со кнезот на Монако, Рејнер III во 1956 година, стана кнегиња на Монако. Убавата филмска ѕвезда, која мораше да се откаже од својата актерска кариера поради љубовта, честопати беше нарекувана и „принцезата Грејс“ во јавноста. Грејс Кели загина во …

„Сакаше да биде невидлива“: Откриени непознати детали за кнегињата која се откажа од Холивуд поради љубов Read More »

Животните навики на принцезата Маргарет: Појадок во кревет, вотка и ручек од четири јадења

Принцезата Маргарет ѝ беше сестра на кралицата Елизабета Втора. Иако биле многу блиски и многу се сакале, во јавноста живееле сосема поинаков живот. Станувајќи кралицата Елизабета знаела дека должноста и обврските доаѓаат пред нејзините желби. Меѓутоа, Маргарет не била подготвена на таков компромис. За тоа сведочи и нејзината утринска рутина… Изгледа дека принцезата Маргарет се …

Животните навики на принцезата Маргарет: Појадок во кревет, вотка и ручек од четири јадења Read More »

Се сакаа бескрајно и умреа еден по друг: Љубовната приказна на Леонард Коен и неговата Мeриен

Канадскиот кантавтор Леонард Коен, кој е роден на денешен ден, почина во ноември 2016 година – само четири месеци по смртта на неговата љубов од младоста и најголема муза, Мериен Илен. Кога дознал дека неговата сакана Мериен е болна од леукемија и дека деновите ѝ се избројани, тој веднаш ѝ напишал трогателно писмо кое, за …

Се сакаа бескрајно и умреа еден по друг: Љубовната приказна на Леонард Коен и неговата Мeриен Read More »

„Адидас“ vs. „Пума“: Ривалството помеѓу двајцата браќа за кое се зборува до ден-денес

„Adidas“ и „Puma“ се едни од најпознатите светски спортски брендови на денешницата. Многу луѓе знаат дека овие две мултинационални компании се основани од двајца браќа, но помалку е познато дека се создадени како резултат на кавга поради која Адолф ‘Ади’ Даслер и Рудолф ‘Руди’ Даслер не разговарале со децении. Во раните дваесетти години на минатиот …

„Адидас“ vs. „Пума“: Ривалството помеѓу двајцата браќа за кое се зборува до ден-денес Read More »

Трагичниот крај на Маргита Стефановиќ: Беше рок-принцеза во Југославија, а умре како бескуќница

Маргита Маги Стефановиќ беше клавијатуристка на легендарната рок-група Екатарина Велика, која и ден-денес важи за икона на новиот бран и рок музиката во поранешна Југославија. Со текот на времето, Маги се здобила со титулата „црна принцеза“ на новиот бран, а подоцна титулата ѝ се претворила во судбина. Поточно кажано – црна судбина, бидејќи завршила сама, …

Трагичниот крај на Маргита Стефановиќ: Беше рок-принцеза во Југославија, а умре како бескуќница Read More »

Десетмина починати и 614 нови ковид-случаи во последниве три дена

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 19.08 до 21.08.2022): Направени се 1.804 тестови, а регистрирани се 614 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 266, Битола – 51, Кавадарци – 43, Прилеп – 31, Охрид – 29, Куманово – 21, Гевгелија – 18, Гостивар и …

Десетмина починати и 614 нови ковид-случаи во последниве три дена Read More »

Октомври може да биде добро испланиран – посветете се на штедењe

Октомври е месец во кој сме посветени на многу нешта, па оттука и неколку дополнителни трошоци за решавање на практични прашања од секојдневието. Се подготвуваме за претстојните зимски денови, купуваме соодветна, топла облека, па дури и брзаме да ги искористиме последните пријатни и сончеви денови за прошетка и дружба со најсаканите, најчесто проследени со кафе …

Октомври може да биде добро испланиран – посветете се на штедењe Read More »

Осигурувањето е лесно кога имате избор

Сигурно многупати сте помислиле да се информирате за различните осигурителни полиси кои се достапни на пазарот. Најчеста полиса за неживотно осигурување, а некогаш дури и задолжителна полиса е патничкото осигурување. Чувството на безбедност и сигурност кога патувате, е од исклучителна важност, но, дали некогаш сте размислувале за осигурување на различните сегменти од вашиот секојдневен живот? …

Осигурувањето е лесно кога имате избор Read More »

Октомври – вистинско време за остварување добар план

Нема вистинско време за добар план. Добриот план треба да се реализира веднаш, без многу двоумење и премислување. Искористете го моментот, донесете одлуки сега и веднаш и осмелете се да ја предизвикате иднината. Кој знае, можеби баш оваа одлука е таа која ќе ви донесе среќа, приход и просперитет. Среќата расте кога растат и вашите …

Октомври – вистинско време за остварување добар план Read More »

Халк Еко – будење на еко свеста

Месецов е во знакот на еко – активностите кои Халкбанк АД Скопје ги промовира преку својата апликација https://halkeco.mk/. Освен што можете да бидете активен учесник во подобрувањето на вашите лични активности, можете да бидете и општествено одговорни и да ги охрабрите и другите да го следат вашиот пример. Така, на 8ми септември дури 233 велосипедисти …

Халк Еко – будење на еко свеста Read More »

На овие хороскопски знаци им следи голема финансиска среќа во октомври

На 3 октомври Меркур ќе почне да се движи директно, што ќе им ја отвори финансиската врата на сите знаци од Зодијакот без исклучок. Сепак, астролозите идентификуваа неколку хороскопски знаци кои ќе имаат повеќе среќа од другите. Астролозите ги анализираа позициите на ѕвездите во октомври и открија кои хороскопски знаци ќе имаат повеќе среќа од …

На овие хороскопски знаци им следи голема финансиска среќа во октомври Read More »

Голем неделен хороскоп (26.09-02.10): Скорпиите ќе контактираат со многу луѓе, Биковите ќе реагираат брзо

Овен Работата и комуникацијата со луѓето оваа недела нема да ви одат од рака. Затоа, внимавајте што зборувате, не давајте ветувања што не можете да ги исполните. Обидете се да заштедите што е можно повеќе бидејќи ве очекуваат непланирани трошоци поврзани со домаќинството и семејството. Можеби во вас ќе се заљуби личност која не ве …

Голем неделен хороскоп (26.09-02.10): Скорпиите ќе контактираат со многу луѓе, Биковите ќе реагираат брзо Read More »

Дневен хороскоп за 26 септември: Избегнувајте импулсивно однесување

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 26 септември, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денеска. Овен Се потпирате на сопственото расудување, но независноста има свои добри и лоши страни. Не можете секогаш да ја донесете вистинската одлука. Често го менувате вашето расположение или одлуки. Она што го премолчувате е поважно од она што му го …

Дневен хороскоп за 26 септември: Избегнувајте импулсивно однесување Read More »

Хороскопски знаци кои ќе останат со партнерот кој ги изневерил

Довербата е една од најважните работи во секој однос во животот, па токму затоа изневерувањето е најчеста причина за прекин на нечија љубовна врска. Сепак, постојат и луѓе кои преминуваат низ таквите моменти во врската и остануваат со своите партнери, без разлика на сѐ. Во продолжение, прочитајте за кои хороскопски знаци станува збор. Рак Раковите …

Хороскопски знаци кои ќе останат со партнерот кој ги изневерил Read More »

Дневен хороскоп за 25 септември: Важно е да се задржи позитивен став

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 25 септември, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денеска. Овен Вешто делувате во деловните и финансиските зделки, но ниту вашите соработници не се наивни. Нема причина да ги потиснувате вашите емотивни желби, пред личност која добро го познава вашиот темперамент и карактер. Поттикнете го оптимизмот и доброто расположение во …

Дневен хороскоп за 25 септември: Важно е да се задржи позитивен став Read More »

Млада Русинка се соочува со затворска казна поради користење на „Инстаграм“

Руската инфлуенсерка Вероника Логинова би можела да се соочи со шест години затвор затоа што продолжила да ја користи социјалната мрежа „Инстаграм“, откако Владимир Путин го забрани тоа на почетокот на оваа година нарекувајќи ја „екстремистичка“. Логинова ова го откри на својот профил, каде ја следат 556.000 луѓе, објаснувајќи дека во август, додека била во …

Млада Русинка се соочува со затворска казна поради користење на „Инстаграм“ Read More »

Ирина Тошева ќе дизајнира облека со средношколците од штипското текстилно училиште

В четврток почнува првата работилница за ученици од средното текстилно училиште (СОУ) „Димитар Мирасчиев“ во Штип, а ќе имаат можност да дизајнираат парчиња облека со познатата модна дизајнерка Ирина Тошева. За таа цел, текстилната компанија „Астибо Бејзик“ донираше опрема и текстилен отпад, кој понатаму ќе се преработува и од него ќе се создаваат уникатни парчиња …

Ирина Тошева ќе дизајнира облека со средношколците од штипското текстилно училиште Read More »

Сара Јанева, оперска пејачка: Живееме во општество во кое преовладува музичкиот квантитет

Сара Јанева е млада оперска пејачка, која по средното музичко училиште го продолжила своето образование на Факултетот за музичка уметност во Скопје на отсекот за соло-пеење. Штотуку дипломирана, таа полека но сигурно се впушта во светот на музиката и можеби сè уште не доволно свесна до каде може да ја одведе нејзиниот извонреден глас. Јанева …

Сара Јанева, оперска пејачка: Живееме во општество во кое преовладува музичкиот квантитет Read More »

Колку долго можеме да издржиме без сон?

Мислите дека не спиете доволно? Теоретски, телото може да издржи одреден период без сон. Светскиот рекорд е 11 дена и 25 минути. Но, тоа не значи дека е корисно. Покрај тоа, недостаток на сон е сериозен проблем. Дури и ако некој успее да остане буден со денови, тоа не е одлично за неговото ментално или …

Колку долго можеме да издржиме без сон? Read More »

Како спиењето со чорапи во студените денови влијае на телото?

За некого претстојните студени денови значат и отворање на сезоната на спиење во чорапи. Има спротивставени мислења – некои сметаат дека овој потег е лош за циркулацијата, додека едно ново истражување покажува нешто поинаку. Мар Де Карло, експерт за спиење, верува дека има неколку придобивки од спиењето во чорапи во текот на зимата. Чорапите можат …

Како спиењето со чорапи во студените денови влијае на телото? Read More »

Не е доволна фракција, треба нова опција

Христијан Мицкоски бил целосно потрошен политичар, му влепи етикета на партискиот лидер вмровецот Оливер Андонов, веројатно несвесен дека со фројдовскиот лапсус само потсвесно се опиша себеси од времето кога на бегалецот Никола Груевски му послужи како потрошна роба и буквално ни го продаде како „министер од еден ден“. Таков, искусен, Андонов најави дека ќе формира …

Не е доволна фракција, треба нова опција Read More »

Учениците од Могила полесно до Њујорк отколку до Битола

Образованието е она што останува, откако ќе се заборави наученото во училиште, а исходот од доброто образование во 21 век значи: учење за да се научи, учење да се живее заедно, учење да се прави, учење да се биде. Вака премиерот Димитар Ковачевски на Самитот за трансформација на образованието во Њујорк го цитираше генералниот секретар …

Учениците од Могила полесно до Њујорк отколку до Битола Read More »

Доаѓа идиократија, да бидеме спремни

Филмот „Идиократија“ („Idiocracy“) на режисерот Мајкл Џаџ од 2006 година нема посебна уметничка или занаетска вредност. Тоа е научнофантастична комедија за еден просечен Американец од денешнината, кој одеднаш се наоѓа во 2505 година, во дистописко општество на заглупавени луѓе, одамна претворени во „испрани“ потрошувачи со кои владеат најглупавите и најнасилните, поставени од корпорациите. Главниот лик …

Доаѓа идиократија, да бидеме спремни Read More »

Нема леб, референдумски игри колку сакаш

Во услови на тешка економска криза во државава и на само еден месец пред претстојната „најстудена“ зима, каква што се предвидува дека ќе биде, со што се занимаваат нашите политичари и, особено, народните избраници? Па, се разбира, со теснополитички и уште потеснопартиски интереси и надмудрувања кој е попаметен и поголем патриот. Божем од нивниот патриотизам …

Нема леб, референдумски игри колку сакаш Read More »

Навистина министре Османи, „а зошто да?“

Веројатно е убаво чувството кога знаете дека зад себе имате некој кој верува во вашите експертски способности и храбро и пркоси на јавноста. Уште повеќе ако тој некој е министер за надворешни работи, а убавината ја дополнува премиерот кој лично ве брани од шовинизам кој што никој не го гледа. Министерот за надворешни работи Бујар …

Навистина министре Османи, „а зошто да?“ Read More »

Од следниот месец видео играта „The Sims 4“ ќе можете да ја играте бесплатно

Компанијата за видео игри „Electronic Arts“ неодамна објави одлична вест за сите фанови на легендарната видео игра „Sims“. Играта „Sims 4“ ќе биде бесплатна за преземање од 18 октомври на голем број уреди, од „PC“ и „Mac“ до „PlayStation“ како и на „Xbox“. „Им посакавме добредојде на милиони играчи на „Sims“ и љубопитно гледавме како …

Од следниот месец видео играта „The Sims 4“ ќе можете да ја играте бесплатно Read More »

Игнобелови награди: Откритија што прво ќе ве засмеат, но и ќе ве замислат

Без голема помпа како нобеловците, светот на науката синоќа ги дозна годинешните лауреати на Игнобеловите награди за откритија, кои, како што наведуваат авторите на изборот, „прво ќе ве засмеат, но потоа ќе ве замислат“. Наградите веќе 32 години наназад ги доделуваат „Аналите на неверојатните истражувања“ и заслужуваат почит од многу „посериозните“ научни институции. – Доделувањето …

Игнобелови награди: Откритија што прво ќе ве засмеат, но и ќе ве замислат Read More »

Човекот на чекор до Марс: НАСА може да произведува кислород на планетата

Откако роверот на НАСА „Истрајност“ создаде кислород на Марс во април минатата година, беше направен огромен чекор напред кон поблиско населување на оваа планета. Имено, научниците успешно произвеле кислород преку инструментот „Мокси“ (Moxie), уред со големина на тостер, поставен на роверот, кој ја одвојува атмосферата богата со јаглерод диоксид. Сите надежи на НАСА за испраќање …

Човекот на чекор до Марс: НАСА може да произведува кислород на планетата Read More »

ФОТО | Историски момент: „Џејмс Веб“ ја сними првата фотографија од планета надвор од нашиот Сончевиот систем

За првпат, астрономите го искористија вселенскиот телескоп „Џејмс Веб“ на НАСА за да снимат директна слика на планета надвор од нашиот Сончевиот систем. Станува збор за егзопланета која е гасен гигант, што значи дека нема цврста карпеста површина и не може да биде населена. Фотографијата преку четири различни светлосни филтри, покажува како моќниот инфрацрвен зрак …

ФОТО | Историски момент: „Џејмс Веб“ ја сними првата фотографија од планета надвор од нашиот Сончевиот систем Read More »

Гејмерите бараат од европските политичари повеќе да „гејмаат“

Видео игрите знаат да ги привлечат младите подобро од било која друга индустрија. Но, компаниите кои ги создаваат ваквите игри се надеваат дека и европските политичари ќе станат дел од кругот, кој во Европа има отворено над 100 илјади работни места, а годишно има заработка од 23,3 милијарди евра, пишува „Политико“. На последниот голем настан …

Гејмерите бараат од европските политичари повеќе да „гејмаат“ Read More »

Новиот Range Rover Sport претставен во Македонија

Моќен. Драматичен. Бескомпромисен. Новиот Range Rover Sport ја имаше својата премиера на македонскиот пазар со ексклузивно претставување пред вљубениците на британската марка Land Rover, со автентичен настан во просториите на продажно-сервисниот центар на Jaguar Land Rover во Скопје. Исто како и на светската, новиот Range Rover Sport дебитираше на македонската сцена на дело и во …

Новиот Range Rover Sport претставен во Македонија Read More »

Нова генерација УЛТРА горива, со Dual Action Technology

Макпетрол АД како општествено одговорна компанија и компанија која се грижи за задоволување на потребите на своите ценети потрошувачи секогаш е во чекор со најновиот техничко-технолошки напредок во примената на најновите адитиви за подобрување на карактеристиките на горивата како од експлоатационен така и од заштитен карактер на самото возило како и животната средина. Во соработка …

Нова генерација УЛТРА горива, со Dual Action Technology Read More »

„Мерцедес“ и „Тојота“ сакаат да отворат фабрики во Србија, тврдат владини функционери

Република Србија може да добие две нови фабрики на познатите автомобилски компании „Мерцедес“ и „Тојота“, јавуваат српските медиуми. Магазинот Недељник пишува дека биле започнати преговори за градење на фабриките, повикувајќи се на добро информиран претприемач вклучен и во германската и во српската бизнис заедница. „Преговорите се во тек со неколку светски произведувачи на автомобили. Најдалеку …

„Мерцедес“ и „Тојота“ сакаат да отворат фабрики во Србија, тврдат владини функционери Read More »

Групацијата АУТОМАКЕДОНИЈА одбележува 75 годишен јубилеј: Запознајте го новото лице на Аутомакедонија!

По 75 години постоење на пазарот, под мотото „Годините не се само бројка“, Групацијата денес се збогува со постоечкиот и го претставува целосно новиот корпоративен идентитет на „Аутомакедонија“, како и на компаниите кои се дел од оваа групација. Јубилејното лого и мотото на „Аутомакедонија“ – „Годините не се само бројка“, ги отсликуваат долгогодишната традиција, докажаниот …

Групацијата АУТОМАКЕДОНИЈА одбележува 75 годишен јубилеј: Запознајте го новото лице на Аутомакедонија! Read More »

Електрична верзија на автомобилот „Фиат Панда“ ќе се произведува во Крагуевац

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска објави дека во фабриката за производнство на автомобили „Фиат“ во Крагуевац ќе се произведува електричен автомобил од типот „Фиат Панда“. Вучиќ вели дека новата инвестиција во фабриката за автомобили во Крагуевац ќе биде вредна 190 милиони евра, од кои 48 милиони евра ќе бидат издвоени од републичкиот буџет. Според …

Електрична верзија на автомобилот „Фиат Панда“ ќе се произведува во Крагуевац Read More »

ФОТО: Македонија со нов пораз во Лигата на нации, Бугарија слави во Скопје

Вечерва на натпреварот од последното шесто коло од групата „4“ од Ц сегментот во Лигата на нации на Националната арена „Тодор Проески“ во Скопје македонската А репрезентација загуби со 0:1 од Бугарија. Вечерва во главниот град беше присутен дождот, особено во првото полувреме, па тој им ја отежнуваше играта на двете селекции. Видовме рамноправен почеток …

ФОТО: Македонија со нов пораз во Лигата на нации, Бугарија слави во Скопје Read More »

ВИДЕО: Бунт против мобилизацијата во Русија, горат регрутни центри и државни објекти

Повеќе од 20 објекти на државните и локалните власти, како и центри за мобилизација, се запалени во подметнати пожари изминатите денови во Русија, во знак на растечкиот гнев на Русите поради наредбата на претседателот Владимир Путин за мобилизација на нови 300.000 луѓе за војната во Украина. Во последните пет дена, откако рускиот претседател Путин најави …

ВИДЕО: Бунт против мобилизацијата во Русија, горат регрутни центри и државни објекти Read More »

Путин му додели руско државјанство на Едвард Сноуден

Рускиот претседател Владимир Путин денеска му одобрил руско државјанство на „свиркачот“ Едвард Сноуден, јавија руските државни медиуми. Поранешниот консултант на американската разузнувачка служба од 2013 година живее во Русија, каде побара азил. Руските власти пред две години му дадоа постојана дозвола за престој на Сноуден, кого Америка го бара за да одговара за велепредавство. На …

Путин му додели руско државјанство на Едвард Сноуден Read More »

ФОТО: Општина Тетово уништи дрвја во двор од зграда за да наплаќа паркинг, граѓани велат дека тоа е узурпација

Градежни машини ангажирани од Општина Тетово денеска соборија неколку здрави дрвја кои се наоѓаа во двор од зграда во центарот на градот. Од општината им соопштиле на станарите дека нивното дворно место се претвора во нови паркинг места, за кои ќе се наплаќа. Револтираните станари се жалат дека со години наназад поднесувале барања за откуп …

ФОТО: Општина Тетово уништи дрвја во двор од зграда за да наплаќа паркинг, граѓани велат дека тоа е узурпација Read More »

Берлускони „се враќа од (политички) мртвите“, на 85 години го избраа за сенатор

Силвио Берлускони, лидерот на централнодесничарската партија „Форца Италија“, успеа да освои место во италијанскиот Сенат на вчерашните избори. 85-годишиот бизнис-магнат и политичар е избран во Монца, централна Италија, каде го поседува локалниот фудбалски тим. Станува збор за негова деветта изборна кампања. За неа, тој се активира и на ТикТок, каде собра 600.000 следбеници, во обид …

Берлускони „се враќа од (политички) мртвите“, на 85 години го избраа за сенатор Read More »