20 гран слем титули е достижна цел за Ѓоковиќ - Слободен печат

20 гран слем титули е достижна цел за Ѓоковиќ

Марјан Вајда е тренерот кој успеа да го направи Новак Ѓоковиќ еден од најдобрите тенисери во историјата. Во нивната заедничка соработка, Ѓоковиќ освои дури 16 гран слем титули и заедно со Рожер Федерер и Рафаел Надал се најдоминантното трио во историјата на тенисот.
Последниот трофеј, Новак Ѓоковиќ го освои во неделата победувајќи го во историското финале, Рожер Федерер со 3:2 во сетови.

– Ова е апсолутно специјална победа, тоа беше навистина епско финале. Можам да кажам дека никој не сакаше да загуби, двајца големи шампиони играа еден против друг и тоа мораше да биде нешто неверојатно. На крајот Новак спаси две меч топки и потоа успеа во тај брејкот во петтиот сет да победи. Ова победа покажа колку Новак е ментално силен, да играш против еден од најдобрите тенисери во историјата и да ја имаш публиката против себе, но на крајот успеа да победи – вели Вајда.

Со триумфот на Вимблдон, српскиот тенисер дојде до бројката од 16 освоени гран слем турнири, два помалку од Рафаел Надал и четири од Федерер, но за Новак работи времето. Тој е една година помлад од Надал кого го мачат повредите со коленото, додека од Федерер е помлад дури пет години. Вајда смета дека бројката од 20 гран слем титули е достижна за првиот тенисер на АТП ранг листата.

– Бројката од 20 гран слем титула е апсолутно достижна цел за Новак. Од друга страна, најтешко се освојуваат титулите на гран слем турнирри. Новак си постави цел да стигне до таа бројка, физички се наоѓа во одлична состојба, исто така и на психички план е неверојатно силен – додава Вајда.

Прочитај повеќе

Златен медал за Божиноска на карате турнирот во Самобор

Слободен печат

Елмас сè почесто на клупата, Наполи „тоне“, солзи на „Сан Паоло“ (ВИДЕО)

Слободен печат

ЕП: Карачиќ ја одведе Хрватска, но и Шпанија во полуфиналето! (ВИДЕО)

Слободен печат

Прва лига: Работнички подобар од Куманово, Кожув рутински

Слободен печат

„Пет од пет“: Шпанците ги решија и Австријците! (ВИДЕО)

Слободен печат

Агуеро тресе мрежи, два гола не се доволни за шампионска трка! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

five × 5 =

Прочитај повеќе

Каземиро за триумф на Реал, „магична“ асистенција на Јовиќ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Халанд имаше „деби од соништата“ во Бундеслигата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Лацио е во страшна форма, хет-трик на Имобиле! (ВИДЕО)

Слободен печат

Допинг експерт се сомнева во Рафаел Надал!?

Слободен печат

Спортинг го прецени Фернандеш, 80 милиони се премногу за Јунајтед!

Слободен печат

Бејтулаи: Може многу да се научи од Пандев, целта е пласман на ЕП 2020!

Слободен печат