1МФЛ: Вардар осамен на врвот, прв пораз на Академија Пандев!

Денеска се комплетираше осмото коло во Првата македонска фудбалска лига, во дербито Вардар пред своите гледачи ја совлада екипата на Академија Пандев со 1:0.

Голот вреден три бода беше постигнат во 38 минута од пенал. Пред голот на „пандевци“, Жуниор скокна и беше фаулиран од Јованов. Одговорноста за ударот од белата точка ја имаше Даниел Аврамовски кој биеше прецизно во средината.

Во другите мечеви, Ренова беше подобра од Борец со 2:1, поведе домаќинот со погодокот на Селмани (16` минута), па израмни Христов (83`), а четири минути подоцна трите бода за „гипсарите“ ги обезбеди Гафури.

Силекс славепе со 1:0 над Работнички благодарение на голот на српскиот интернационалец Зеравица (26`), а Македонија ЃП преку Божиновски кој двапати се запиша во листата на стрелците (22`, 62` минута) триумфираше на гостувањето кај Струга Трим Лум.

Прочитајте и...  Шеста рунда, нема заразени во Премиер лигата

На табелата води Вардар со 19 бодови, четири повеќе од Академија Пандев, а на третата позиција е Македонија ЃП со 14.

Прочитај повеќе

Нова моќна порака на Попович: Нашата историја е лага

Слободен печат

Ќе бидам среќен доколку Фетел премине во Мерцедес

Слободен печат

Ливерпул во Вулверхемптон ќе ја бара замената за Вернер

Слободен печат

На денешен ден замина кошаркарскиот Моцарт 

Слободен печат

УФЦ во проблеми, третата и најголема ѕвезда Мекгрегор заминува во пензија

Слободен печат

Германецот му верува на Михајловски: Дисингер верен на Вардар!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шеста рунда, нема заразени во Премиер лигата

Слободен печат

Адеми блеска во дресот на Динамо Загреб (ВИДЕО)

Слободен печат

Унгарски борач прележа коронавирус, па почина откако се врати на тренинг!

Слободен печат

Вернер се посрамоти пред „трансферот“ во Челси! (ВИДЕО)

Слободен печат

Неопислива среќа, Ѓоковиќ: Мојот прв тениски рекет! (ВИДЕО)

Слободен печат

Санчо парично казнет поради шишање без маска (ФОТО)

Слободен печат