1МФЛ: Вардар ја брка првата победа против Македонија ЃП!

Дербито овој викенд е во Струмица, „пандевци“ се домаќини на Шкендија, додека Работнички ќе има за цел да обезбеди опстанок.

Викендов продолжуваат возбудувањата во Првата македонска фудбалска лига со натпреварите од 19. коло за старт на пролетниот дел од сезоната после кој ќе се дознае и шампионот за сезоната 2019/20.

Денеска имаме еден меч на Националната арена „Тодор Проески“ со почеток од 14.00 часот лидерот во генералниот пласман Вардар ќе биде домаќин на екипата на Македонија Ѓорче Петров.

Инаку сезонава Вардар и натаму ја бара првата победа над својот противник. Во првиот меч сезонава Македонија ЃП победи со 0:2, додека вториот меч во Ѓорче Петров заврши без победник 1:1.

Дербито на првенствената рунда ќе се игра в недела од 13.00 часот на Стадионот „Младост“ во Струмица каде што Академија Пандев пред своите навивачи ќе ги одмери силите против Шкендија.

Прочитајте и...  Пандевци и фудбалерите на Борец се тестираа на коронавирус

Силекс ќе се обиде да го продолжи патот кон позициите кои водат во Европа, а целта на Работнички кој е на дното на табелата има за задача да обезбеди опстанок.

Прва лига
19. коло, двојки

Сабота –
14.00 часот Вардар-Македонија ЃП

Недела –

13.00 часот Академија Пандев-Шкендија
14.00 часот Шкупи-Борец
14.00 часот Ренова-Силекс
14.00 часот Струга Трим Лум-Работнички

Табела:
1. Вардар 36 бодови
2. Шкендија 28
3. Академија Пандев 27
4. Силекс 27
5. Македонија ЃП 26
6. Струга Трим Лум 24
7. Шкупи 22
8. Борец 20
9. Ренова 19
10.Работнички 15

Прочитај повеќе

Вардар поразен и во Лозана: Арбитражниот суд пресуди против „црвено-црните“ во случајот Максимов

Слободен печат

Светот се сеќава на трагедијата на Хејсел: Не тераа да играме додека од страна лежеа мртви луѓе (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Лигата на шампионите наместо во Истанбул ќе се игра во Германија

Слободен печат

Северниот сосед ја откажа сезоната во Суперлигата , Србија без шампион

Слободен печат

И Работнички се тестираше на корона пред враќањето на тренинзите 

Слободен печат

Пипен: Највеќе уживав во двете сезони без Џордан

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Словенечкиот судија кој им судеше на Ливерпул и на Сити уапсен за време на оргиите кај Тијана Ајфон

Слободен печат

Ме боли да го кажам ова ама Ливерпул имаше неверојатна сезона

Слободен печат

Откако му пропадна размената со Барселона, Јувентус се врти кон Лондон

Слободен печат

На денешен ден Панчев со историскиот гол во пенал рулетот и донесе европска титула на Црвена звезда (ВИДЕО)

Слободен печат

Фудбалерот на Барселона ќе се откаже од пријатели, ама од видео игри никако

Слободен печат

Чурлинов со нов настап, Штутгарт повторно во трка за Бундеслигата

Слободен печат