1МФЛ: Се вратија насмевките во Македонија ЃП! - Слободен печат

1МФЛ: Се вратија насмевките во Македонија ЃП!

Денеска се одигра првиот натпревар од 15. коло во Првата македонска фудбалска лига, составот на Македонија ЃП триумфираше дома над Работнички со 2:0.

После првото полувреме клубот од Ѓорче Петров водеше со голот на А. Јашароски кој ја затресе мрежата на „романтичарите“ во 15. минута од средбата.

Конечниот епилог беше поставен во 70. минута кога во листата на стрелците се запиша и Б. Божиновски за вкупно петта победа сезонава.

Популарните „лавови“ од Ѓорче Петров (на чија клупа дебитираше новиот тренер Наџи Шенсој) воедно ја прекинаа серијата од шест натпревари без триумф, и сега е на четвртото место со 21 бод.

Од друга страна, големата резултатска криза и натаму владее во Работнички. Тимот од „Градски парк“ го претрпе и 10. пораз во шампионатот за моментно последна позиција во шампионатот со 11 бодови.

Прочитајте и...  Елмас одигра цел натпревар за Наполи, Јувентус победува и без Роналдо (ВИДЕО)

Останатите четири средби од рундата овој викенд ќе продолжат в недела кои ќе започнат исто така од 13.00 часот: Академија Пандев-Струга Трим Лум, Борец-Силекс, Шкендија-Ренова и Вардар-Шкупи.

Табела: Вардар 30 бодови, Академија Пандев 26, Шкендија 21, Македонија ЃП 21, Силекс 21, Шкупи 18, Струга Трим Лум 18, Ренова 15, Борец 15, Работнички 11.

Прочитај повеќе

„Ла Лига“: Барселона има 15 дена да ангажира напаѓач

Слободен печат

Солскјер: Пол Погба не е играч на Рајола!

Слободен печат

ЕХФ тв: Навивачите на Вардар го одбележаа викендот во ЛШ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Тодоров: Доста корисен тест пред Естонија и Русија!

Слободен печат

Рамос не знае да промаши откако си замина Кристијано Роналдо

Слободен печат

Оптимизам на „Етихад“: Не си одат главните ѕвезди, и Гвардиола останува!

Слободен печат

Остави Коментар

четири × 5 =

Прочитај повеќе

Се ближи и тој ден кога Ѓоковиќ ќе го престигне Сампрас

Слободен печат

Нови државни рекорди на Македонија на „Дубочица Опен“

Слободен печат

ЛШ: Дибиров со најдобриот гол, Скубе во тимот на колото! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Тимот на Леброн“ славеше во Ол-стар мечот, Ленард МВП! (ВИДЕО)

Слободен печат

Селта му откина бод на Реал Мадрид на „Сантијаго Бернабеу“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Лацио е сериозен конкурент за титулата, со пресврт го совлада Интер (ВИДЕО)

Слободен печат