1МФЛ: Мируваа мрежите во Тетово, „пандевци“ подобри од Силекс!

Фудбалското прволигашко дерби во Тетово заврши со непопуларниот резултат 0:0, откако попладнево напаѓачите на Шкендија и Вардар не беа расположени за голови.

Вардар најдобрата шанса во првиот дел ја имаше во 30 минута кога Цветаноски убаво му асистираше на Аврамовски, кој од 15 метри биеше само над голот на противникот.

Шкендија, во вториот дел беше нешто поопасна, односно од 75. минута до самиот крај со сите сили притискаше да постигне гол, но одбраната на Вардар не дозволи да биде матирана, односно голманот Гачевски кој со две супер одбрани спаси спречи сигурен гол на тетовските „црвено-црни“.

„Пандевци“ со головите на Дориев во 38 и Стоилов од пенал во 70 минута на домашен терен го совладаа кратовски Силекс. Немаше погодоци ниту на дуелот Македонија ЃП-Шкупи, но затоа ги имаше дури пет на Борец-Струга Трим Лум (3:2).

Прочитајте и...  Џордан лаже, приказните за пицата и желбата да остане во Чикаго не се вистинити

Поведоа стружани уште во петтата минута со голот на Кировски, па резултатот беше израмнет во 29 минута со автоголот на Драгарски. Непосредно пред паузата уште два погодоци, домаќините водеа со 2:1 преку Христов од белата точка, но веднаш нов егал донесе Кировски. Трите бода за велешани ги обезбеди Прелчец кој стрелаше во 57 минута од мечот.

ПМФЛ, 9. коло (резултати)

Сабота –

Академија Пандев – Силекс 2:0
Борец – Струга Трим Лум 3:2
Македонија ЃП – Шкупи 0:0
Шкендија – Вардар 0:0

Петок –

Работнички – Ренова 1:0

Табела: Вардар 20 бода, Академија Пандев 18, Македонија ЃП 15, Шкупи 13, Ренова 13, Шкендија 11, Работнички 10, Силекс 9, Струга Трим Лум 8, Борец 8.

Прочитајте и...  Мајсториште, даде четири гола за 13. минути (ВИДЕО)

Сега следува пауза во првенството, поради обврските на националната А репрезентација во квалификациите за Еп 2020 година.

Прочитај повеќе

Корона идиоти – фудбалери на Севиља правеле забава во карантин, а фотографиите ги објави сопруга на еден од нив

Слободен печат

Новиот протокол за Серија А: Брзи тестови за корона, 300 луѓе на натпревар…

Слободен печат

Претседателот на Лион лут како рис: Се чувствувам како идиот

Слободен печат

Неверојатна сцена во Романија, министер даваше изјава облечен само по гаќи (ВИДЕО)

Слободен печат

На ПСЖ му здосадија игрите на Мауро и Ванда, си најде нов екстра напаѓач во Англија

Слободен печат

Сопругата Ана е тајната на успехот на најдобриот напаѓач на светот, Роберт Левандовски

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мајсториште, даде четири гола за 13. минути (ВИДЕО)

Слободен печат

Несторовски потврди имал разговори за трансфер во Црвена звезда

Слободен печат

Најцрниот ден во фудбалската историја: Поништен гол однесе во смрт дури 328 човечки животи (ВИДЕО)

Слободен печат

Јунајтед го отпиша Погба, на чекор од ангажман на шпански репрезентативец

Слободен печат

Голден Арт КЛ 7 се засили со две имиња освојувачи на Лига на шампиони

Слободен печат

Чикаго ни прати Плејбој зајачици ноќта пред натпревар

Слободен печат