18 прекршување на забраната за движење, 441 санкции за неносење маска

epa08400054 A man wearing a protective mask riding his bicycle passes by a monument of the late Yugoslav communist president Josip Broz Tito in front of a high school named after him in Skopje, Republic of North Macedonia, 04 May 2020. People from various parts of former Yugoslavia are marking the 40th death anniversary of Josip Broz Tito who died on 04 May 1980. However, due to coronavirus, all events to celebrate Josip Broz Tito 40th death anniversary are canceled in North Macedonia. EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Од 23.00 часот (11.05.2021) до 05.00 часот (12.05.2021) констатирано е дека 18 лица не ја почитувале забраната за движење. Во текот на изминатото деноноќие (11/12.05.2021) пак, на територијата на Република Северна Македонија, за мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 441 прекршок.

Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата и сите заеднички да придонесеме за спречување на ширењето на Ковид 19.

Видео на денот