175 сообраќајни прекршоци во Скопје, 69 за брзо возење

Сообраќаен прекршок / Фото: Министерство за внатрешни работи

На територијата на град Скопје изречени се вкупно 175 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 69 санкции, 15 за возење без возачка дозвола, шест за возење под дејство на алкохол, инфомираат од Министерството за внатрешни работи.

Изречени се осум мерки за користење мобилен телефон, седум за прекршоци што ги чинат возачите на мотоцикли, четири за технички неисправни и нерегистрирани возила, 47 за непрописно паркирање.

– Засилените акциски сообраќајни контроли продолжуваат. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта, велат од Министерството за внатрешни работи.

Видео на денот