-2 C
Скопје

17 пациенти починаа во скопските болници, најмладиот има 31 година

Како што информираше Министерството за здравство, во изминатото деноноќие починаа вкупно 41 пациент со компликации од ковид-19, од кои 17 се од Скопје. 

Најмладиот од починатите е 31-годишен скопјанец, кој во текот на изминатото деноноќие ја загуби битката со ковид-19.

Во Скопје во последните 24 часа животот го загубија уште 16 лица, а во главниот град моментално има 10382 активни случаи со ковид-19.

Животот го загубија и четири пациенти од Охрид на возраст од 60 до 74 години, а исто толку починаа и во Гостивар на возраст од 54 до 91 година. Три лица ја загубија битката со ковид и во Струмица тие се на возраст од 78, 63 и 70 години. Бројот на починати во Битола е ист како и во Струмица, а починатите пациенти се на возраст од 75, 60 и 77 години.

Нови 1022 позитивни случаи на ковид-19 во земјава, починати се 41 лице

По двајцата пациенти изгубија и Прилеп (56 и 71 г) и Велес (76 и 58 г). Во денешната статистика на починати се регистрираат и пациенти од Кавадарци (67г), Радовиш (67г), Кочани (68г), Пробиштип (85г), Валандово (75г) и Кичево (66г).

Прочитајте и...  ФОТО | „Доста беше“: Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ роденденски ја запроси девојката Сања

 

Поврзани вести

ВИДЕО I Поранешен агент на ШИК открива нечуени детали за припадникот на косовската полиција, Фадил Сулевиќ, кој вчера беше пронајден мртов во близина на Приштина: Еве што знаеше и кој се плашеше …

И.И.

ФОТО | „Доста беше“: Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ роденденски ја запроси девојката Сања

СП.

Среќа во несреќа: Нема повредени патници на ЈСП во сообраќајката кај Шумарски факултет

Слободен печат

Изградба и обнова на основни училишта со 328 милиони денари, за средните 19,7 милиони

Слободен печат

Филипче: Тие што прележале засега не треба да се вакцинираат

И.И.

Владата повторно ќе дава субвенции, овој пат 52 милиони денари ќе бидат поделени за енергетско ефикасни прозорци и сончеви колектори

И.И.

Остави Коментар