15 неверојатни приказни од „Очајни домаќинки”

Пред точно 15 години на 3 октомври 2004 година, почна да се емитува познатата серија „Очајни домаќинки” на ABC. Фантастичната серија на Марк Чери, кој исто така се потпишува и зад легендарните „Златни девојки”, „Изгубени” и „Вовед во анатомија” , ќе продолжи да ги враќа средствата на продукцијата што се наоѓа во тешка финансиска состојба и ќе го запознае светот со исконскиот амбиент каде што има повеќе убиства и интриги од која било друга улица во Америка.

Серијата ќе продолжи да се емитува во наредни неверојатни осум сезони, а тој приградски „култ-де-сак“ ќе биде епицентарот за некои од најсочните моменти на емитуваната телевизија.

Но како што изгледа, вистинската драма не била само на „Вистерија Лејн“, туку и во вистинскиот живот на актерите и зад камерата.

Интригите, егото и несогласувањата се само дел од приказните. Во чест на 15-годишнината од серијата ви претставуваме 15 неверојатни приказни.

Szörnyen néz ki a Született feleségek szereplője
Profimedia

1. Не е тајна дека на почетокот актерската екипа не била едно големо среќно семејство. Откако петте главни девојки дома го однеле Златниот глобус за извонредната телевизиска серија – почнале веќе да излегуваат на површина „дива“ моментите. По појавувањето на насловната страна на магазинот „Венити фер“ во 2005 година, Тери почнала да има специјални барања од типот да бира облека пред сите други, секогаш да биде во средина на групните слики и слично.

2. Тешко е да се замисли некој друг освен Тери Хачер во улогата на Сузан Мејер, но Џулија Луис Дрејфус исто така ја сакала улогата. Режисерите сметале дека актерката од „Сајнфилд“ не била доволно компетентна за улогата, што до некаде е и среќна околност, бидејќи да беше поинаку никогаш немаше да ја видиме во улогата на заменик-претседател во комичната серија „VEEP”.

Прочитајте и...  Шерон Стоун на 63 години изгледа совршено, а вака изгледала како тинејџерка - Не би ја препознале... (ФОТО)
Profimedia

3. Скриптата за пилот-проектот била одбиена одбиена дури од шест телевизиски мрежи – CBS, NBC, FOX, HBO, Showtime и Lifetime. Огромна грешка!

4. Мекдугал ја добил работата како режисер на пилотот-проектот само затоа што првиот режисер се повлекол откако му било кажано дека нема да има единствено дискреционо право, нешто за што не сме сигурни дека некогаш му било понудено на кој било директорот на ТВ-пилот во историјата на медиумот.

5. Името на нараторот на шоуто, Мери Алис Јанг (чие самоубиство се покажа како инцидент за поттикнување на шоуто), беше сменето од Мери Алис Скот како што е во оригиналното сценарио поради многу уникатна причина. „Ние ја сменивме Мери Алис Скот во Мери Алис Јанг затоа што не можевме да го расчистиме името со нашите адвокати“, напиша тој во „Очајни домаќинки: Зад затворени врати, придружна книга на првата сезона“.

Profimedia

„Ако повеќе од три лица во земјата го имаат тоа име, вие сте во ред, но со нешто помалку од тоа тие ве тераат да користите различно име. Очигледно, имаше една Мери Алис Скот во земјата“.

6. За време на кастингот во серијалот, ABC ги охрабри Чери и неговиот тим да вметнат азиско-американска жена како „зафатената сосетка што сака сè да знае… да ги балансираат актерките“, тврди Мекдугал. „Ги гледаме најдобрите 30 и не успеваме да кренеме сјај или смеа, па затоа предлагам да го дадеме делот на жената за која Марк го напиша, а кој не е многу азиски “.

7. Откако ликот на Николет Шеридан или Иди, беше тргнат од серијата, таа поднесе тужба од 20 милиони долари против Чери и ABC телевизијата, тврдејќи дека Чери ја нападнал. Подоцна се дозна дека Чери всушност само ја допрел по главата за да ѝ долови нешто во врска со улогата и случајот брзо беше занемарен.

Прочитајте и...  Дали ова е најзгодниот светски пар? Никол и Том ги покажаа своите обликувани тела на плажа (ФОТО)

8. Во текот на сведочењето се дознало дека всушност Шеридан била последната која дознала дека го убиваат нејзиниот лик на крајот од петта сезона.

Откако актерската екипа и екипажот ја прославиле 100-тата епизода на шоуто, што се емитуваше на 18 јануари 2009 година, Чери објавил дека мрежата ја обновува серијата уште две сезони. Тој им ги открил своите планови само на Лонгорија и Хафман, дури откако му кажале дека Шеридан им пристапила на преговорите за нивниот следен договор како група, што очигледно ја налутило актерката.

9. Чери подоцна му се извинил на Шеридан. Режисерот признал дека можеби неправедно се однесувал кон актерката, но откако дознал дека таа побарала и цвеќиња за извинување,  што според него значело нешто повеќе, се налутил и изјавил дека веќе никогаш нема да соработува со актерката.

10. Во пресрет на судската постапка за Шеридан, „The Daily Beast“ разговарал со поранешните вработени во емисијата во 2010 година, кои насликаа прилично незабележителна слика за раководството на Чери.

„Тој ќе ве соблече пред персоналот. Тој ќе ви ја нападне идејата“, рекол еден извор. „Тој е многу конфликтен и има дрзок пристап“.

11. Според некои од изворите, постоела полова дискриминација од страна на Чери особено кон неговиот писателски персонал. Само 14 писатели-продуценти од 39-те кои работеле на претставата од 2004 до 2010 година биле жени, а многу од нивните мандати биле краткотрајни. „Тој ги мрази жените и не им ги дозволува истите права на вработените жени, како што им го дозволува тоа на мажите“, вели еден од изворите што имал блиска соработка со режисерот.

Прочитајте и...  Виц на денот - Натприродни способности

12. Однесувањето на Чери не било единственото нешто бизарно во врска со екипата на серијата. Актерката Тери Хачер направила хаос на сет кога бремената Сузан требало да јаде палачинки. Таа одбила да ги јаде бидејќи сметала дека со постојаните повторувања на сцената ќе внесе премногу јаглехидрати кои нема да влијаат добро на нејзината диета. Најпосле актерката успеала да дојде на своето и ги јадела само малините кои биле на палачинката.

13. На крајот од серијата, сите девојки, вклучувајќи ја и Ванеса Вилијамс (Рене Пери) одлучиле да дадат подарок за екипата, но името на Хачер недостасувало. Иако односите помеѓу Хачер и останатите девојќи не биле најсјајни, актерката во едно интервју подоцна открила дека ништо друго освен среќа не им посакува на своите колешки.

Desperate Housewives
Profimedia

14. Во писмото на Ева Лонгорија до судијата што ја водеше постапката за судењето на Фелисити Хафман (Линет Скаво), таа пишува дека како нов член во екипата била малтретирана од страна на некоја од колешките. Единствената што ѝ помогнала да се справи со тие тешки времиња била токму Фелисити.

15. Слично писмо напишал и Чери во кое вели:

„Имавме проблеми со една од актерките која беше многу злобна и дрска кон своите колеги, но Фелисити сепак настојуваше да ја поздравува актерката и да биде фина спрема неа. Фелисити е прекрасен човек и верувам дека се кае за своите грешки” вели режисерот.

Инаку актерката Фелисити Хафман беше осудена за поткуп и нелегално запишување на својата ќерка на факултет.

Прочитај повеќе

Жизел Бундхен ја покажа најслатката и најверна партнерка за јога! (ФОТО)

Слободен Печат

Познатата турска актерка која ја гледавме во улогата на Шехерезад покажа како изгледа нејзиното тело само 4 месеци после породувањето! (ФОТО)

Слободен Печат

Ќерката на Анџелина Џоли и Бред Пит, Шајло, започнува самостоен живот подалеку од целата семејна драма!

Слободен Печат

За успешна љубовна приказна ова е идеалната разлика во годините

Слободен печат

Кајли Џенер и Криси Тиген со провокативни видеа на Инстаграм ги оставија своите фанови без зборови! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Дали ова е најзгодниот светски пар? Никол и Том ги покажаа своите обликувани тела на плажа (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ужива во бременоста и повеќе не се крие од јавноста: Ќерката на Арнолд Шварценегер го прошета трудничкиот стомак! (ФОТО)

Слободен Печат

Филмскиот фестивал во Венеција се уште во план: Помалку филмови, со почитување на физичката дистанца

Слободен печат

Водителот Стефан Лазаров започна Јутјуб кариера: Ви ветувам многу „луди“ видеа!

Слободен Печат

Шерон Стоун на 63 години изгледа совршено, а вака изгледала како тинејџерка – Не би ја препознале… (ФОТО)

Слободен печат

Меган загрижена и бесна: Принцот Хари скрушум излегува ноќе и пие со Адел

Слободен печат

Облечете се женствено како Џеки Кенеди: Ваквиот стил никогаш не излегува од мода! (ФОТО)

Слободен печат