24 C
Скопје

137 санкционирани возачи во Скопје: 49 за брзо возење

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (11.04) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територијата на град Скопје изречени се вкупно 137 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 49, седум санкции за возење без возачка дозвола, 10 за технички неисправни и нерегистрирани возила.

Изречени се 18 санкции за непрописно престројување на возила, пет за користење мобилен телефон, три за некористење сигурносен појас и осум санкции за непрописно паркирани возила.

Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

Поврзани вести

Бугарија одлучи да се приклучи на договорот на ЕК со „Фајзер”

Слободен печат

Италија го укина карантинот за патници од ЕУ, од Велика Британија и од Израел

Слободен печат

Милановиќ: Северна Македонија се наоѓа во една невозможна позиција во процесот на евроинтеграциите

Слободен печат

Повеќе од сто Мароканци допливаа до шпанската енклава во Северна Африка

Слободен печат

Пахор: На Западен Балкан да се гледа како на целина

Слободен печат

Заев: Можност за дополнување на законот за дивоградби и прецизирање на легализирањето во заштитени подрачја

Слободен печат

Остави Коментар