13 октомври новиот датум на Мета за изборите, Рама: Eдинствениот датум е 30 јуни

Албанскиот претседател Илир Мета, во изјава за медиуми потврди дека 13 октомври 2019 година, ќе биде новиот датум за изборите во Албанија, пренесува Топ Чанел.

– Двете причини зошто се одлучив за овој датум, затоа што е најбрзиот ден за организирање на сеопфатни локални избори. Втората е причина е затоа што, како што истакнав и на осми јуни, кога го поништив изборниот датум, има врска со загарантирањето на континуитетот на европската интеграција, за не-одделување на Албанија од Северна Македонија за отворање на преговорите. Изгубивме многу време, но за среќа во агендата на ЕУ е за донесување на одлука за отворање преговори во октомври, и состанокот е на 18-ти – рече Мета.

Прочитајте и...  Мартиноска: Во образованието недостасуваат културата и уметноста, младите треба да градат вкус и критичко размислување

Претпладне тој имаше и неколку средби со претставници на политички партии од опозицијата, како и со амбасдори. Рама ја одби поканата на Мета да се сретнат денеска.

Албанскиот премиер Еди Рама веднаш реагираше, откако претседателот Илир Мета го потврди 13 октомври како нов датум за локалните избори. Барајќи милост за претседателот, Рама нагласи дека единствениот датум за локалните избори е 30 јуни.

Прочитај повеќе

Европската комисија ја претстави дигиталната стратегија

Слободен печат

МВР ги уапси возачите на камионот и сопственикот на магацинот каде е пронајден кокаинот

Слободен печат

Заев: Нема црна кампања, граѓаните заслужуваат да се води позитивна кампања

Слободен печат

Заев: Транспарентни сме во маркетиншкото рекламирање во сите медиуми

Слободен печат

Во оваа земја во САД 30 000 луѓе живеат во полигамијa, повеќе не е нелегално

Слободен печат

Спиропали: Господ нека му помогне на Илир Мета

Маријана Митровска

Остави Коментар

Осумнаесет − 2 =

Прочитај повеќе

Две лица починаа во Иран, денеска им беше потврден коронавирусот

Слободен печат

Колку кокаин заплени МВР? Македонија била крајна дестинација

Слободен печат

Пленковиќ: Ако обвинителот Јелениќ не поднесе оставка, ќе го разрешиме

Слободен печат

Шентоп: Забелешките на Макрон за борба со исламскиот сепаратизам се пример за сурова исламофобија

Слободен печат

МАЖИ СО ПУШКИ И ЖЕНИ СО МАРАМИ ВО БАЗЕН: Политичари под кривичен прогон за расистичка боенка

Слободен печат

Георгиева: Коронавирусот е сериозна неизвесност со која се соочува глобалната економија

Слободен печат