Вучиќ останува на истиот став: Дијалогот со Косово ќе продолжи кога Приштина ќе ги укине таксите

Српскиот претседател Александар Вучиќ од Париз изјави дека францускиот претседател Емануел Макрон на денешниот состанокот со него и со претседателот на Косово Хашим Тачи, сакал да ја покаже посветеноста на ЕУ кон Косово како проблем на европско тло и го повтори ставот на Србија дека дијалогот може да се продолжи доколку Приштина ги укине таксите.

На прашањето на новинарите, дали Макрон со оваа ненадејна средба сакал да се вклучи во решавањето на косовското прашање и да ги врати двете страни во дијалог што поскоро, Вучиќ рече дека нема сомнеж дека Франција и Европа сакаат да играат голема улога по ова прашање, почитувајќи ги Американците и сите други.

– Францускиот претседател го изјави ова пред сè, мислејќи на себе и на германската канцеларка, како и на европските институции. Макрон, сакаше да слушне за ситуацијата на тој ненајавен состанок, а јас бев реален, малку песимистички, отворен и ја кажав вистината – истакна Вучиќ.

Прочитајте и...  Силјановска: На 15 јули мора да се стави крај на катастрофалното владеење на СДСМ

Српскиот претседател рече дека Тачи говорел како Владата во Приштина ќе биде формирана на почетокот на декември.

– Јас реков дека нема да биде така, како и вообичаено, па Тачи рече „тогаш, добро, почекајте до јануари” – додаде Вучиќ, истакнувајќи дека ставот на Србија е непроменет и дека ќе го продолжи дијалогот кога Приштина ќе се укинат таксите.

Прочитај повеќе

Болсонаро го одобри законот за задолжително носење маска на јавни места

Слободен печат

Изработен прирачник „Купувам домашно“ со објаснување што сè спаѓа во домашни производи

Слободен печат

Северна Кореја ги отфрли надежите за продолжување на преговорите со САД

Слободен печат

Ново жариште во Италија: Се вратил од Косово и место да седи во самоизолација, правел забава

Слободен печат

Белградската „Штарк арена“ повторно станува ковид-болница

Слободен печат

Вице Заев: Објавените разговори се рекла-кажала лаги од трети лица

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Хрватска нови 86 заразени со корона вирус

Слободен печат

На протест во Рим здружните десничарски партии побараа предвремени избори

Слободен печат

Николоски од Прилеп: ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи увоз додека не се откупи домашниот тутун

Слободен печат

Во Црна Гора се одложуваат молитвите, литиите и другите собири на СПЦ

Слободен печат

МФ изработи прирачник „Купувам домашно” со објаснување што се спаѓа во домашни производи

Слободен печат

Царовска на средба со Форум на жени од Карпош: Со цврста заложба ја јакнеме родовата еднаквост

Слободен печат