121 сообраќајни прекршоци во Скопје, 17 за брзо возење

Сообраќајна полиција /фото: МИА

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (28.09.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територијата на град Скопје изречени се вкупно 121 мерка, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 17 санкции, 12 за возење без возачка дозвола, шест прекршоци што ги чинат возачите на мотоцикли.

Изречени се пет мерки за користење мобилен телефон, шест за возач почетник, пет прекршоци што ги чинат пешаците, 50 за непрописно паркирање.

Засилените акциски сообраќајни контроли продолжуваат. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

Извор: МИА

Видео на денот