12 познати дами дадоа сосема јасни одговори на прашањето: „Зошто немаш деца?“

Глорија Стајнам, Опра Винфри и Џенифер Анистон/Фото: EPA

Иако има многу жени кои не сакаат да имаат деца и не се срамат да го кажат тоа, сепак има голем притисок врз нив да се реализираат како мајки или, од друга страна, дека „жената не е жена – ако не е мајка“. Овие познати дами цитираа неколку реченици, некои дури и неколку зборови зошто животот е целосен и без деца, пишува „Klix“.

Додека некои жени копнеат да имаат деца, други се цврсто против тоа и на некои времето им поминува во неодлучност. Сепак, без разлика на нивните размислувања за породувањето, одлуката треба да им припадне исклучиво нив, бидејќи секоја жена има свои причини зошто сака или не сака нешто.

Овие 12 познати дами дадоа сосема јасни одговори на „срамното“ прашање кое гласи: „Зошто немаш деца?“.

Камерон Дијаз – „Имам неверојатен живот“

Камерон стана мајка пред само две години, а дотогаш секојдневно се соочуваше со ова непријатно прашање. Во интервју во 2009 година за списанието „Парада“, Дијаз го кажа она што многу жени без деца веќе го знаат, децата не се нужно клучот за исполнување на постоењето.

„Имам неверојатен живот. На некој начин имам живот што го имам затоа што немам деца. Тоа е само поинаков избор“, рече таа.

Фото: EPA/PETER FOLEY

Џенифер Вестфелд – „Каењето… не изгледа како доволно убедлива причина“

Сосема е природно, кога сте опкружени со исполнети жени мајки, да се исплашите дека еден ден ќе зажалите што самите немате деца. Но, актерката и режисерка Џенифер Вестфелд за „Њујорк Тајмс“ во 2012 година изјави дека не дозволува тоа да влијае на нејзината одлука“.

„Можноста еднаш да зажалам за мојата одлука не е доволна причина да ја сменам“, рече Џенифер.

Зои Дешанел – „Не е нешто да се праша“

Дешанел, која имаше две деца пред неколку години, уште еднаш истакна дека прашањето за бездетни жени не станува поприфатливо ако тие навистина сакаат да имаат деца. Во 2014 година, актерката изјави за списанието „ИнСтајл“ дека ѝ е срам постојано да слуша прашања за децата пред самата да ги роди.

Фото: EPA-EFE/ETIENNE LAURENT

Мариса Томеи

„Не знам зошто жените треба да имаат деца за да бидат сфатени како целосни човечки суштества“. Ако жената нема деца, дали навистина го исполнила својот вистински потенцијал? Некои луѓе навистина веруваат дека одговорот е „не“, а една од нив е наградуваната американска актерка Мариса Томеи.

Челзи Хендлер – „Имав доволно срцепарателно детство“

Комичарката, која отворено зборуваше за абортусот на 16 години, во интервју за Аманда де Каден во 2013 година призна дека не само што не верува дека би била добра мајка, туку и дека нема желба повторно да го доживее своето детство. Нејзината искрена исповед е една од ретките што може да се слушне од жените.

„Моето детство беше доволно трогателно. Мислам дека не би можела да го воспитувам сопственото дете и да поминам низ сето она низ кое сум поминала досега”, вели таа.

Опра Винфри – „Да имав деца, тие сигурно ќе ме мразеа“

Во свет во кој жените често се чувствуваат принудени да изберат помеѓу раѓање деца и кариера, Винфри отсекогаш била отворена за нејзината желба да ја направи работата нејзин приоритет. Таа за „Холивуд Репортер“ во 2013 година изјави дека додека нејзината најдобра пријателка Гејл Кинг сонувала за мајчинството, таа сонувала да стане Мартин Лутер Кинг. Тогаш сфатила дека децата на крајот ќе го заземат второто место во нејзиниот живот.

„Да имав деца, тие ќе ме мразеа бидејќи нешто во мојот живот ќе мора да страда, а тоа веројатно ќе беа тие“, рече Винфри.

epa-efe
Фото: EPA-EFE/ALBA VIGARAY

Елен Деџенерис – „Не би сакала да ги упропастам“

Има причина зошто родителството се нарекува најтешката работа на светот, а Деџенерис и нејзината сопруга Портија де Роси признаваат дека не сакаат да ја преземат таа одговорност.

„Треба навистина да сакате да бидете родители и да имате деца, а ниту еден од нас не го сакаше тоа“, изјави Де Роси за „Аут“ 2013.

Деџенерис ги повтори своите чувства за списанието „Пипл“ во 2014: „Додека не бидам убедена дека сакам да станам родител, таа количина на пожртвуваност и одговорност, не сакам да ги упропастам“, рече таа.

epa-efe
Фото: EPA/PAUL BUCK

Сара Силверман – „Ќе имам деца кога ќе престанам да сакам нешто друго“

Силверман има некои причини зошто не сака деца, а една од нив беше стравот да не им ја пренесе депресијата. Исто така, размислувањето е дека нема потреба да се брза со родителството.

„Сакам да имам деца кога нема ништо друго што повеќе сакам и кога мојот свет може само да се движи околу нив“, рече таа.

Ким Катрал – „Ми даваат главоболка“

Децата можат да бидат исцрпувачки. Ким Катрал во 2008 година му кажа на „Адвокејт“ она што повеќето родители го знаат (но веројатно не сакаат премногу да размислуваат за тоа).

„Мислам дека се прекрасни, смешни и забавни, но ми предизвикуваат главоболка“, рече Катрал.

Фото: Принтскрин/Инстаграм

Џенифер Анистон – „Никој нема право да ме суди“

Анистон ја помина својата кариера соочувајќи се со еден куп озборувања за нејзиниот личен живот, од разводи од Бред Пит до оние зошто никогаш не стана мајка. Во 2014 година, таа изјави за списанието „Алур“ дека никому не треба да му е грижа зошто жената нема деца.

„Можеби немате бебе што е од вашата утроба, но тоа не значи дека не сте мајка: куче, пријатели, деца од пријатели. Има многу причини зошто некој нема деца и никој нема право да суди. Тоа е многу грубо и навредливо“, изјави Анистон.

џенифер анистон
Џенифер Анистон / Фото: Профимедиа

Глорија Стајнем – „Не мора сите да живеат исто“

По тешкото детство поминато во грижата за нејзината ментално болна мајка, активистката и новинарка рече дека повеќе не сака да троши време на грижа за другите. Како што изјави претходно, таа не зажалила „ниту една милисекунда“; а неколку пати истакнала дека смета дека бракот со деца не е единствениот начин да се живее.

„Не мора секој со матка да има дете, исто како што не мора секој со одлични гласни жици да биде оперски пејач“, изјави претходно Глорија.

фото: EPA-EFE/CJ GUNTHER
Видео на денот