Директорот на индонезиската болница во Северна Газа сведочи за повремено пукање што сѐ уште трае

Болница во Газа / Фото EPA-EFE/HAITHAM IMAD

Во индонезиската болница во северна Газа сé уште се слуша повремено пукање според сведочењето д-р Марван ал-Султан, директор на болницата, за Би-би-си. 

Во пораките пренесени на Би-би-си, директорот Марван вели дека има околу 500 пациенти кои остануваат внатре.

Претходно беше објавено дека шефот на Светската здравствена организација, д-р Тедрос Адханом Гебреесус изјавил дека е згрозен од нападот врз болницата.

Ал-Султан го опишал ова како израелски штрајк во кој загинаа 10 луѓе. Израелската војска соопштила дека нејзините војници пукале против напаѓачите кои пукале во нив од болницата – и дека биле потребни бројни мерки за минимизирање на штетата.

Ал-Султан вели дека вечерва има некои вести дека два автобуса ќе бидат испратени за евакуација на ранетите луѓе кои бараат операција за јужна Газа.

„Сеуште чекаме, никој не знае што ќе се случи”, вели тој.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот