Премиерот на Финска најави можно затварање на повеќе гранични премини со Русија

Финскиот премиер Петри Орпо / Фото EPA-EFE/HANNIBAL HANSCHKE

Премиерот на Финска, Петри Орпо изјави дека Хелсинки можеби ќе треба да преземе дополнителни активности на границата со Русија, по затворањето на четири гранични премини во обид да го запре неодамнешниот бран баратели на азил.

– Ситуацијата напредува во лоша насока. Доколку нема промени, ќе преземеме повеќе мерки, и брзо ако треба. Нашата порака е јасна: не прифаќаме вакво однесување, изјави Орпо за време на посетата на граничниот премин Вартиус во источно-централна Финска.

Тој не ја исклучи можноста за затворање на повеќе гранични премини долж финско-руската граница долга 1.340 километри.

Финска годинава се зачлени во НАТО, по руската инвазија врз Украина, и ја обвини Москва дека пушта мигранти од Блискиот Исток и Африка без валидни патни документи на финската граница.

Владата во Хелсинки минатата недела ги затвори четирите гранични премини со Русија во југоисточниот дел на земјата, но нови пристигнувања на мигранти се пријавени на северните гранични премини.

 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот