Макрадули: 11 килограми помалку ПМ 10 во воздухот, градинката „Пролет” во Влае доби нов еколошки систем за греење

Оваа инвестиција е во вредност од 55.000 евра, средства кои локалната самоуправа ги добила од Владата за активности во рамки на Планот за чист воздух.

Градинката „Пролет” во скопската населба Влае почна да користи нов, еколошки систем на греење и ладење, преку користење термални пумпи кои работат на системот „воздух-вода”. Градоначалникот на општина Карпош, Стефан Богоев, денеска потсети дека претходно градинката се грееше на нафта.

– Со промената на системот на греење и напуштањето на нафтата, драстично ќе се намали нивото на ПМ10 честички во воздухот и емисијата на штетни гасови. Промената обезбедува замена на 14 тони нафта на годишно ниво со обновлив извор на енергија што ќе значи 11 килограми помалку присуство на ПМ10 честички и намалена емисија на јаглерод диоксид во воздухот. Покрај тоа, очекуваме сметките за загревање да се намалат за околу 60 процентил со што сериозно ќе се заштедат средства кои може да се искористат за други цели, истакна Богоев, и додаде дека градината во летниот период ќе се лади од истите системи.

Прочитајте и...  Дневен преглед на состојбата со коронавирусот во светот

Заменик-министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули, кој присуствуваше на настанот, оцени дека елиминирањето на изворите на загадување и промената на системите за загревање на јавните установи и институции е еден од клучните предуслови за почист воздух и системско решавање на проблемот со аерозагадување.

„Она што постојано го повторуваме и што мислам дека е многу значајно, е и еколошкиот и економскиот бенефит од инвестициите во рамки на активностите од планот за чист воздух. Оваа градинка троши 16 тони нафта годишно, или 12 илјади евра за извор на затоплување кој загадува. Сега не само што пола од парите ќе се заштедат, туку и нема 11 килограми ПМ 10 честички да се испуштат во воздухот“, рече Макрадули.

Прочитајте и...  Мицкоски: Нудиме 1.000 решенија за 1.000 проблеми

Тој посочи дека со денешната промена на начинот на греење на градинката „Пролет”, всушност, се спречува загадување како од 30 куќи, домаќинства, кои се греат на нееколошки начин.

Оваа инвестиција е во вредност од 55.000 евра, средства кои локалната самоуправа ги добила од Владата за активности во рамки на Планот за чист воздух.

 

Прочитај повеќе

Троцифрени бројки на заразени од коронавирус, најмногу случаи во скопски Чаир

Слободен печат

Денеска гласаат лицата позитивни на Ковид-19 и во самоизолација, на овие избори нема да се спроведува гласање во дијаспората

Слободен печат

Сончево со умерена облачност и температура до 31 степен

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колкава е вредноста на еврото денеска?

Слободен печат

Светот допрва ќе ги осети последиците од короната: Вниманието е на вирусот, а демнее опасност за која никој не збори

Слободен печат

Протестите во Србија продолжуваат шести ден по ред

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Богојески: Гласајте за 10 за слободни медиуми, за кривично дело лажно политичко ветување

Слободен печат

Сувенири од 360.000 евра за промоција на Скопје 2014 шест години скапуваат во подрум

Слободен печат

Хоти: Приштина во дијалогот со Белград влегува единствено заради меѓусебно признавање

Слободен печат

Шекеринска: Десетина дена пред нападот во Собранието ќерката на Дурловски ми седеше во скут додека и читав приказна

Слободен печат

Четврти ден протести во Бугарија: Демонстрантите бараат оставка од Владата и јавниот обвинител

Слободен печат

Заев: Со седење дома на ден на избори, помага само да се врати режим

Слободен печат