100 години Филозофски факултет – Скопје

По повод обележувањето на 100 години од основањето на Филозофскиот факултет во Скопје, Организацијата „Спона“ организира изложба и предавање, кое ќе биде одржано на 20 август во  20:00 на отворен и јавен простор – Сквер Јадран во центарот на Скопје.

Филозофскиот факултет во Скопје е отворен во 1920 година и долго време ја обединува интелектуалната сила на градот, по што прераснува во реномирана високообразовна институција.

Првите предавања на факултетот се одржани на 16 декември во 1920 година, а интересно е и тоа што на истиот датум е одржана настава и во 1946 година, кога Филозовскиот факултет повторно се отвара, откако бил затворен во годините на фашистичката окупација за време на Втората светска војна.

Прочитајте и...  Цените на бензините остануваат непроменети

Прочитај повеќе

Воспитувачка од Кина осудена на смртна казна поради труење на 25 деца во градинка

Слободен печат

Во сообраќајката на патот Штип-Радовиш се повредени 17 припадници на Армијата

Слободен печат

Австријците ја „чувствуваат” короната и во финансиска смисла

Слободен печат

Ниту Газивода, ниту Ујман туку „Eзеро Трамп“

Илинка Иљоска

Судир меѓу автобус и комби: Прекинат сообраќајот на патот Радовиш-Штип

Слободен печат

Казнети 322 возачи во Скопје, 105 од нив за пречекорена брзина

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Неколку европски земји ги вратија строгите епидемилошки мерки

Слободен печат

Бугарија очекува зголемување на бројот на заразени во зимскиот период

Слободен печат

Хрватска: Помалку бучава во кафулињата за луѓето да разговараат безбедно на дистанца

Слободен печат

Како Бугарија ги извезува своите проблеми во Северна Македонија

Слободен печат

Министрите денеска ќе потпишат Кодекс за етичко однесување

Слободен печат

САД и Јужна Кореја за денуклеаризација на Корејскиот полуостров

Слободен печат