10 видови пиво кои вистинските љубители на пиво мора да ги пробаат

пива
Фото: Пиксабеј

Приказната за магичната напивка во која уживаат боговите е забележана во најстариот дел од литературата, епот за Гилгамеш. Божествен нектар, бојата на медот, која низ вековите претрпела различни промени, но секогаш ги зајакнувала душите на луѓето, денес ја нарекуваме пиво.

Производството на овој пијалок, како што се дознава од изворот, започнува 7.000 години пред новата ера, а неговиот крај не е на повидок.

пива
Фото: Пиксабеј

Легендата вели дека еден пекар го оставил тестото предолго на сонце и дека тоа се претворило во течност, нешто што многу му се допаднало. Така е направено првото пиво!

Благодарение на Сумерите кои целиот тек на производство го издлабиле на глинени плочки, денес го имаме најстариот рецепт за овој пијалок. Тие користеле јачмен и создале 19 различни видови пиво. Рецептот ќе се рашири многу брзо и ќе стигна до другите народи. На тој пат ќе се менува.

пива
Фото: Пиксабеј

Различни култури ги додадоа своите омилени зачини и состојки на овој традиционален рецепт, создавајќи свои верзии на овој деликатес од јачмен. Варијанти кои се нижеа доведоа до тоа дека денес постојат над 30.000 видови на овој пијалок!

Тешко дека ќе имате можност да го пробате секој „сок од јачмен и хмељ“ на светот, но потребно е да се заврти вниманието на некои пива кои не треба да ги пропуштите.

пива
Фото: Пиксабеј

1. Неизбежниот „Tripel Karmeliet“

„Tripel Karmeliet“ е кремаста текстура со златна боја e нешто со што се гордее Белгија. Оваа симфонија на вкусови ќе ги маѓепса сите оние кои тврдат дека не се љубители на пиво.

Ја содржи, од една страна, горчината на цитрусот, додека, од друга страна, доминира слаткиот вкус на ванилата. Исклучителен е за пиење, но и доста јак, содржи дури 8% алкохол.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tripel Karmeliet (@tripel.karmeliet)

2. „Schneider Aventinus Weizen-Eisbock“, препорака за искусни пивопијци

„Schneider Aventinus Weizen-Eisbock“ е најпопуларен и е на многу листи.

Има интензивен вкус, темна боја и висок процент на алкохол (12%). Јачината, која е карактеристична за овој тип, е добиена со отстранување на мразот од делумно замрзнати буриња за пиво.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Brauhaus Schmitz (@brauhausschmitz)

3. Најпопуларното задоволство од пченицата, „Paulaner“

„Paulaner“ е еден од главните претставници на германската пивска школа. Питок и содржи овошен вкус на фин квасец.

За оние кои сакаат интензивен вкус на чоколадо, какао и тропско овошје, постои и потемна варијанта на ова пиво, „Paulaner hefe-weizen Dunkel“.

Забелешка: Кога наздравувате, чукнете со дното на чашата бидејќи на овој начин талогот совршено ќе се промеша со пивото, по што можете да уживате во целосниот вкус на пченицата.

4. „Chimay“, сино белгиски пиво

„Chimay blue“ е многу темно пиво, со интензивен вкус на освежителен квасец и печен слад. Интересен и уникатен вкус, ова белгиско пиво, носи цветна нота, која потсетува на мирис на роза.

Содржи 9% алкохол, па внимавајте да не ве измами овој сладок вкус.

Поблага верзија на овој пенлив освежителен пијалок би била црвената боја на „Chimay“. Трапист со помала јачина, кремаста пена и освежителен вкус на праска.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Matt & Vic (@belgianbeerinnkent)

5. „Matador“, црвено индиско бледо пиво

„Matador“ е првото црвено пиво произведено во Србија.

Овој натпеварувач брзо ги собра симпатизерите и обожавателите кои го прогласија за едно од најдобрите пива. Ова пиво од кафена пена и црвена боја го краси изразена горчина која доаѓа од аромите на бобинки, ананас и боровница.

6. „Duchessa“ италијанска војвотка

„Duchessa“, сината војвотка која го заведува непцето. Ова пиво, богато со кремаста пена, се карактеризира со овошна арома со пиперка. Има благ и лесен вкус, умерена горчина, прилагодена на вкусот на дамите.

7. „Baltika Brew Collection“, која датира од деветнаесеттиот век

Русите се познати како народ кој обожава пијалоци со висок процент на алкохол. Тие останаа доследни на својот став дури и кога е во прашање производството на пиво. Тие го создадоа своето „imperial stout“ – „Baltika Brew Collection“, кое се карактеризира со кафен вкус со исклучителна сила и темна боја.

Со овој пијалок тие го ожививуваат вкусот, кој во деветнаесеттиот век нивните предци го создале во пиварниците во Санкт Петербург.

8. Најпознатото пиво во светот, „Guinness“ 

Секоја друга кригла испиена во Ирска е Гинисово пиво. Најголемата заблуда за овој пијалок е дека е црн, а всушност е темно рубин.

Се карактеризира со вкус, кој е мешавина од кафе и чоколадо и пена, која е густа и кремаста. Лименката Guinness Drought“ содржи топка со кислород, која се ротира за да создаде пена специфична за ова пиво.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Guinness (@guinness)

9. „Gambrinus“, најпродаваното чешко пиво

„Gambrinus“ – го добило името по митскиот фламански крал, кој за Германците, а како што гледаме и за Чесите, е заштитник на сите пиварници.

Оваа класична чешка залиха можете да ја најдете во две варијанти, „Original 10“ и „Premium Gambrinus“.

10. „Blue Moon“, американско пиво со вкус во Белгија

„Blue Moon“ е природно воздушесто пченично пиво со полн вкус, кое мора да се сервира со парче портокал. Уникатната арома ги стимулира сетилата на оние кои го пијат. Вкусот започнува реско и остро, а завршува со зачинет коријандер и портокал.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Blue Moon Beer UK (@bluemoonbeeruk)

Видео на денот