10 важни совети за користење на маскара

Ако секојдневно нанесувате маскара , бидете сигурни дека тоа го правите на вистински начин и по правила.

Конусна, топчестa, ротирачкa или двојно свиткана – не, не се работи за вселенски бродови, туку за новата маскара чија генијална четка нуди фасцинантни можности.

Меѓу револуционерната четка секако е онаа со топчиња наредени по должината на влакненцата. Тие го олеснуваат рамномерното нанесување на маскара на долните и на горните трепки без многу движење, спречувајќи го формирањето на грутки, кои го расипуваат впечатокот.

Ако секојдневно нанесувате маскара , бидете сигурни дека тоа го правите на вистински начин и по правила. А,правилата се следни:

1. Сина, зелена, и слични весели бои на трепки, да, но само во специјални прилики. За секојдневниот изглед, останете верни на црните и кафеави нијанси.

2. Да, и долните трепки треба да се намачкаат. По нанесувањето на вишокот со тенки влакна најлесно е да се отстрани со чиста четка.

Прочитајте и...  Коронавирусот не пребира дали си славен или богат: Прочуениот дизајнер на чевли Серџо Роси починал сам, во студен болнички кревет

3. Рокот на траење на маскарата зависи од производителот, но секако пожелно е да ја смените после три месеци по отворањето.

4. Маскарата се нанесува во слоеви. После два или три потези преминете на другото око. Само не претерувајте. Премногу слоеви доведуваат до мачкање на бојата и до грутки.

5. Користете средство кое ги негува трепките.

6. Никогаш не ја пробувајте маскарата во продавница. Вирусите и бактериите, секако може да предизвикаат оштетување на очите.

7. Не судете за маскарата по цената. И поевтините брендови може да дадат задоволителни резултати, а губењето на пари, секако, нема да придонесе за убавината на трепките.

8. Водоотпорната маскара е совршен изум, но не за секој ден. Честата употреба на средства за отстранување на шминка може да го иритира и така чувствителниот предел околу очите.

Прочитајте и...  ШТО МУ ПРАВИ КОРОНАВИРУСОТ НА ОРГАНИЗМОТ (ВИДЕО)

9. Трепките се виткаат исклучиво пред, а не по аплицирањето на маскара.

10. Размачканата маскара не ја отстранувајте со вашите прсти, туку со користење на памучни стапчиња.

Прочитај повеќе

Докторите се борат за животот на пејачката Индира Арадиновиќ: И ја отстранија слезината, па и беше извршен бајпас (ФОТО)

Слободен печат

Ја затегна половината и ги зголеми градите: Зорана ја фотошопираше сликата и се посрамоти! (ФОТО)

Васко Спасоски

Еминем, Снуп Дог, Др. Дре: Само големи ѕвезди дел од новиот филм „LA original“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Ќе ви се заврти во глава: Погледнете колкава алиментација плаќа Раста! (ФОТО)

Васко Спасоски

Список на намирници што го поттикнуваат произвотството на колаген: Благодарение на оваа исхрана, на лицето нема да имате ни една брчка!

Слободен печат

Жена од Србија има 60 години и е вистински херој: Оваа „нинџа“ е мојата мајка и работи по 12 часа дневно! (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бугарската манекенка Глорија Петкова дел од предизвик на социјалните мрежи: Поинакви слики од домашна изолација (ФОТО)

Слободен печат

Брзо, лесно, превкусно: Колач со јаболка и павлака

Слободен печат

Жена (61) опиша нетипични симптоми кои ѝ ги предизвикала инфекцијата од коронавирусот

Слободен печат

Немојте да ги лажете! Овие хороскопски знаци веднаш ќе ве разоткријат

Слободен печат

Студентка прави специјални маски за лице наменети за лица со оштетен слух (ВИДЕО)

Слободен печат

Коронавирусот може лесно да влезе во вашиот дом, а ова се најризичните предмети

Михаило Донев