10 најпопуларни инстаграм-рецепти во „добата на коронавирусот“ (ФОТО)

Интернетот е преполн со рецепти кои секојдневно ни помагаат да зготвиме нешто брзо, едноставно и вкусно, но има и такви кои повеќе сакаат да се соочуваат со нови предизвици. За нив идеални се покомплицирани рецепти со вкусни рецепти кои деновиве се споделуваат на Инстаграм, а ова се десетте најпопуларни.

Тестенина со песто од кељ и ореви

Детроит пица со феферонки и пиперки

View this post on Instagram

Peter Piper picked a peck of pickled peppers… and put them on a pan pizza with pepperoni.⁠ ⁠ Now that's one tongue-pleasing tongue twister. 👅⁠ ⁠ This Detroit-Style Pan Pizza features a thick and chewy crust, melty mozzarella and crispy bits of cheese around the edges, and topped with pepperoni and two kinds of pickled peppers. YUM!⁠ ⁠ Get the recipe: https://loveoo.li/DetroitPizza (clickable link in profile!)⁠ .⁠ .⁠ .⁠ .⁠ .⁠ .⁠ #loveandoliveoil #panpizza #detroitstylepizza #pizzatime #pizzalove #pizzaislife #pizza🍕 #eeeeeats #pizzalovers #pizzanight #pizzaparty #abmfoodie #foodphotography #beautifulcuisines #foodandwine #instapizza #pizzagram #feedfeed @thefeedfeed #buzzfeast #f52grams #bhgfood #huffposttaste #thekitchn #lovefood #thecookfeed #forkyeah

A post shared by Lindsay (@loveandoliveoil) on

Крцкав зачинет ориз

Лековита медитеранска салата со наут

Млечни колачиња со чоколада

View this post on Instagram

🍫 SMALL. BATCH. FUDGE. BROWNIES. 🍫 You guys know that I've been focusing on #coronabaking recipes to get us through these tough times, creating small batch and minimalist ingredient recipes like eggless chocolate chip cookies and 3 ingredient peanut butter cookies. So many of you also requested that I develop a small batch brownie recipe… AND HERE IT IS. Your favorite "better-than-supernatural" fudge brownie recipe on my blog and in my cookbook, but SCALED DOWN to a QUARTER of the original portion. It's perfect for a small family of four, or, uh, a couple like me and Erlend who ate the entire batch while binge-watching "Too Cute" on Hulu (anybody else seen that show and know what I'm talking about?). Grab the small batch recipe on Instagram Stories (which will also be saved as a highlight in my profile), or click the link in my profile to see the original—stay home, stay safe, and LET'S BAKE!

A post shared by Michelle Lopez (@hummingbirdhigh) on

Енчилада со запечен ориз

Макарони со сирење и спанаќ

Сладок компир со леќа, сусам и кари

Француски лазањи со пилешко и лук

Колачиња за двајца

View this post on Instagram

We spend a lot of time putting things in bowls around here and THIS IS NO EXCEPTION. Because WHY NOT make it easier to carry around your favorite crispy-edged, slightly underbaked center, melty chocolatey treat as you move from table to couch. No cookie crumbs on your sweatshirt or cozy blanket.⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Here's all you need:⠀ 3 tablespoons butter, melted ⠀ 1/3 cup brown sugar ⠀ 1 egg yolk ⠀ 1/2 teaspoon vanilla ⠀ 1/4 cup + 2 tablespoons flour ⠀ 1/8 teaspoon salt ⠀ 1/8 teaspoon baking soda ⠀ 1/4 cup chocolate chips⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Mix butter and brown sugar. Whisk in egg yolk and vanilla. Stir in flour, salt, and baking soda, then chocolate chips. Divide between two 8-ounce ramekins and press gently to fill the bottom of each. Bake for 18-22 minutes at 350 degrees (18 for underbaked, 20 for semi-baked, 22 for almost fully baked). Let it sit for a bit, add a scoop of ice cream, DEVOUR.⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ #dessert #pantryrecipe #cookies #easydessert #eeeeeats #easyrecipes #recipe #video #recipevideo #feedfeed #instayum #onthetable #eatingfortheinsta

A post shared by Pinch of Yum (@pinchofyum) on

Прочитајте и...  Дајан Китон (74) ги откри своите омилени стајлинзи: Таа е вистинска икона на стилот! (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Карлеуша го „запали“ Инстаграм! Пејачката во провокативно мини бикини (ВИДЕО)

Слободен Печат

Актерката Миа Фероу проговори за состојбата на својата ќерка: Сега сите се добро, но тоа беше тешка борба во која Ковид е брутален!

Слободен Печат

Гледањето порно филмови со партнерот е возбудливо, а докторите сега велат дека е и препорачливо!

Слободен печат

Дајан Китон (74) ги откри своите омилени стајлинзи: Таа е вистинска икона на стилот! (ВИДЕО)

Слободен печат

Џони Деп го тужеше британскиот таблоид „The Sun“: Ме клеветеа дека сум насилник и ми ја уништија кариерата!

Слободен Печат

Жените во овие хороскопски знаци се најсурови!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ринго Стар го слави 80-от роденден – Честитки му пристигнаа и од вселената!

Слободен печат

Дејвид Швимер ја откри вистината за продолжението на „Пријатели“: Еве кога ќе се снима новата епизода! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Дневна соба над Егејското море: Само доколку имате доволно храброст ќе седнете на овој двосед! (ВИДЕО)

Слободен печат

Направил сам куќа и базен од кал користејќи наједноставен алат: Погледнете како му успеа! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ви се насобрал стар леб? Денес за вечера подгответе ја оваа сочна и мека пита која се топи во устата (ВИДЕО)

Слободен печат

Црвени намирници за балансирана исхрана

Слободен печат