1.000 Пепелашки: На Хвар наместо туристи осамнаа 1.000 изгубени чевли (ФОТО+ВИДЕО)

Првиот ден од јуни 2020 година, Стари Град на Хвар беше речиси пуст. Празни се терасите на кафулињата, на рестораните и на плажите, многу угостителски објекти воопшто не работат, а и другите туристички атракции се затворени.

Жителите на тој град вчераутро, пак, ги пречека необична глетка наместо туристи.

На плоштадот „Петар Хекторовиќ“ е поставена инсталација 1.000 Пепелашки.

Инсталацијата се состои од 1.000 чевли што морето ги исфрлило на плажите на островот Хвар. Фасциниран од количината и разновидноста на обувките што можат да се најдат на плажите на јужната страна на островот, чевлите ги собрал Марк Болард. Претежно во зимските месеци од 2018 до 2020 година, тој собрал уникатна колекција на апостолки, сандали, бапски влечки, вртоглави потпетици, патики, кожени чизми и други обувки.

Прочитајте и...  Диета „Маргарет Тачер“: За 4 недели, минус 10 килограми!
facebook

Чевлите во сите стилови, бои и фази на распаѓање, пловеле низ Медитеранот и завршиле на Хвар.

Оваа инсталација е креирана за да се подигне свеста за проблемот со отпадот во морето и да се поттикнат луѓето да ја намалат количината на отпад што ја произведуваат секој ден.

Прочитај повеќе

Диета „Маргарет Тачер“: За 4 недели, минус 10 килограми!

Слободен печат

„Со години спиев со неговата сопруга, а тој го знаеше тоа“: Нов скандал во Холивуд! (ФОТО)

Васко Спасоски

Избришавте важен документ? Не е крај, постои начин да го вратите

Слободен печат

Морале да ја разбудат познатата манекенка додека и правеле операција на мозокот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Внимание: Никогаш не оставајте шише со вода во автомобилот! Ова видео ќе ви покаже што може да се случи!

Слободен печат

Саша Ковачевиќ вози „ѕвер“ од 200 илјади евра! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Феноменален десерт: Пита со праски

Слободен печат

Антониа Гиговска напиша емотивна порака: Многу луѓе се среќни кога плачам (ФОТО)

Васко Спасоски

Факти за љубовта кои ни самите не сакаме да ги прифатиме

Слободен Печат

Макс фон Сидов: Екстремно моќно и неверојатно едноставно

Слободен печат

Е, сега си добра! Пластичен хирург си создал совршена жена и веднаш ја запросил! (ФОТО)

Слободен печат

Меган Маркл го напаѓа кралското семејство: Не ме заштитија за време на бременоста!

Слободен печат