1.000 дена до стартот на Мундијалот, Катар уште сега е подготвен

Претседателот на ФИФА, Џани Инфантино, е уверен дека органзиаторот на наредното СП 2022, Катар ќе го импресионира целиот фудбалски свет.

Денеска започнуваат да се одбојуваат последните 1.000 дена до стартот на Светското првенство во фудбал кое ќе се одржи во Катар.

– 1.000 дена пред почетокот на Мундијалот, Катар на полето на организацијата е далеку пред сите претходници. Желбата на организаторот е да го импресионира светот и е на добар пат тоа да го направи. СП 2022 година ќе претставува социјален и културен пробив. Ќе ги отвори портите за религијата и ќе претстави нова перспектива за домашните и странските навивачи – изјави Инфантино.

Шефот на организацискиот одбор на Мундијалот во Катар, Хасан Ал-Тауади е убеден дека ова СП ќе биде најдобро досега.  СП во Катар е планирано да се одржи од 21 ноември до 18 декември 2022 година.

Прочитајте и...  Излечени 10 фудбалери на Валенсија од коронавирусот!

Прочитај повеќе

„Магионичар“ и на 12 години, како започна кариерата на Лео Меси (ВИДЕО)

Слободен печат

Ирците на колена во Скопје, денот кога Македонија славеше голема победа! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Десетката“ во Барселона е резервирана само за мајстори на фудбалот (ВИДЕО)

Слободен печат

Инфантино: Фудбалот ќе биде поинаков по кризата

Слободен печат

Крај на фудбалот во Белгија, Бриж шампион

Слободен печат

Кошаркарски судии свирчето го заменија за стетоскоп за време на пандемијата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Тенисерите разочарани од откажувањето на Вимблдон

Слободен печат

Најубавата борачка во УФЦ тренира и готви скроз гола (ФОТО)

Слободен печат

Брутален одговор на Рамос на шегата на Ајакс (ФОТО)

Слободен печат

Англичаните си имаат свои идеи по завршувањето на кризата со коронавирусот

Слободен печат

Барселона има план како летово да дојде и до Лаутаро и до Нејмар

Слободен печат

Порака до УЕФА: Полоши сте од Трамп

Слободен печат