17.8 C
Скопје

Швајцарија и Норвешка од готовото направија вересија (ВИДЕО)

Селекциите на Швајцарија и на Норвешка наместо да остварат триумфи во второто коло од квалификациите за ЕП 2020, мораат да се задоволат само со реми.
Швајцарија во дуелот со Данска на шест минути до крајот имаше предност од 3:0, но Данците со головите на Матијас Јоргенсен во 84. минута, Кристијан Гиткјер во 88. минута и на Хенрик Далсград во судиското продолжение, го шокираа домаќинот.


Со идентични 3:3 заврши и скандинавската пресметка помеѓу Норвешка и Шведска, но тука од пораз се спасуваше домаќинот. Норвешка иако до 70. минута со головите на Јонсен и на Кинг имаше предност од 2:0, Швеѓаните се вратија во игра преку Клесон и автоголот на Нордвеит дојдоа до израмнување, додека Куасон во 91. минута донесе и предност. Сепак, домаќинот во 97 минута преку Камара успеа да дојде до скапоцен бод.

Резултати:
Група Д
Ирска – Грузија 1:0
Швајцарија – Данска 3: 3

Група Ф
Малта – Шпанија 0:2
Норвешка – Шведска 3:3
Романија – Фарски Острови 4:1

Група Ј
Ерменија – Финска 0:2
БиХ – Грција 2:2
Италија – Лихтенштајн 6:0

 

 

Поврзани вести

Димитриевски и Рајо Ваљекано се враќаат во шпанската „Ла Лига“

Слободен печат

ВИДЕО: Имаат гол-разлика 32:0, кога последен пат се затресе мрежата на Италија?

Слободен печат

Барселона во сè полоша ситуација, a Лапорта најави уште неколку засилувања!?

Слободен печат

Ивановски со бронза од Кипар и нов државен рекорд – на потег се МОК и Атлетската федерација!

Слободен печат

ФОТО: Македонските репрезентативци тренираа на „Јохан Кројф“ Арената

Слободен печат

Ракометарите убедливо загубија на вториот тест со Србија

Слободен печат

Остави Коментар