УБК пратила „хонорарци“ на обука за шпионска опрема

„Со службен налог и работни задачи јас и колегата Владимир Варелов петпати бевме пратени на обука за опремата, која ја доби Петтата управа, каде што бевме вработени. Двапати бевме на обука во Минхен. Само јас и колегата Варелов бевме од МВР, а другите двајца не.“

Ова денеска на судскиот процес за случајот на СЈО, познат како „Таргет – Тврдина“ го изјави сведокот Николче Пауновски, кој бил на обука за управување со сега веќе познатата како „Фин Фишер“ шпиунска опрема, со која УБК нелегално прислушувала илјадници граѓани.

Сведокот напомена дека пред неговиот престој во Германија му станало јасно дека бадијала оди на обуки затоа што бил свесен дека нема да оперира со опремата, туку тоа ќе го прават други лица.

Прочитајте и...  Три лица барани со потерница спроведени во затвор

Во предметот „Таргет – Тврдина“ обвинети се поранешниот началник на Петтата управа во МВР Горан Грујевски и вработениот во УБК Никола Бошкоски, кои се во притвор во Грција, поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, како и поранешниот шеф на неговиот кабинет, Тони Јакимовски.

Истрагата за предметот „Тврдина“ беше отворена на 29 март 2016 година, додека за предметот „Таргет“ на 17 ноември 2016 година, а поради нивната поврзаност се споени во еден предмет. Обвинението е подигнато на 30 јуни 2017 година. Според обвинителниот акт, преку три системи за следење на комуникациите во УБК, во периодот од 2008 до 2015 година незаконски биле следени 4.286 телефонски броеви за кои воопшто не биле издадени судски наредби.

Прочитајте и...  Приведен 35-годишен маж со шпанска лична карта за трговија со дрога

Комуникацијата била следена пред да бидат издадени и по завршување на траењето на важноста на судските наредби на 1.541 број или вкупно 5.827 телефонски броеви. Прислушувани биле над 20 илјади граѓани.

Поврзани вести

Среде бел ден ограбена 80 годишна старица во нејзиниот дом

Слободен печат

Скопјанец обвинет за тешки кражби

Слободен печат

Тетовец крадел низ локални продавници, расчистени петнаесетина кражби

Слободен печат

Три лица барани со потерница спроведени во затвор

Слободен печат

Обвинение против скопјанец за две разбојништва во аптеки во Скопје

Слободен печат

Апсење во Чаир, падна дилер на кокаин и хероин

Слободен печат

Остави Коментар