Пик Сегед е пречката за Вардар кон Ф4

Унгарскиот Пик Сегед е противникот на македонскиот шампион Вардар во четвртфиналето на ракометната Лига на шампиони. ПИК Сегед во вечерашниот реванш дуел од осминафиналето по втор пат беше поуспешен од Висла Плоцк, овој пат победувајќи со 23:16.

Сегед фантастично го започна натпреварот, па уште на стартот направи значителна предност и на полувремето заминаа со предност од пет гола (13:8). Разликата ја одржуваа и во второто полувреме, а на крајот остварија победа со седум гола разлика. Во првиот дуел, унгарскиот тим како гостин славеше со 22:20.

Првиот дуел помеѓу Вардар и ПИК Сегед ќе се игра во Скопје на 27 или 28 април, додека реваншот е закажан за 4 или 5 мај, а подобриот од овој двобој ќе обезбеди пласман на завршниот турнир кој се игра во Келн.

Прочитајте и...  Играчите одбиваат НБА лигата да започне годинава

Поврзани вести

Гигс: На првата средба со тренерот добив тупаница во стомак

Слободен печат

Изненадување, Реал Мадрид сака да го „ограби“ европскиот шампион

Слободен печат

Барди: Јас сум Албанец, но со гордост играм за Македонија

Слободен печат

Фановите тераат сеир со Мората по поништените три гола (ФОТО)

Слободен печат

Урнебесен одговор на италијански лекар на коментарот на Роналдо за коронавирусот (ФОТО)

Слободен печат

Почина една од најголемите легенди на Динамо Загреб, Славен Замбата

Слободен печат

Остави Коментар