Околу 1.000 војници и полицајци од Венецуела пребегнаа во Колумбија

EPA/CRISTIAN HERNANDEZ

Околу 1.000 припадници на венецуелските безбедносни сили дезертираа и пребегнаа во Колумбија од минатиот месец, оставајќи ги зад себе своите униформи и оружјето, соопштија денеска колумбиските власти.

Колумбиското Министерство за надворешни работи ги соопшти најновите податоци за бројот на венецуелските полицајци и војници, кои ја напуштиле Владата на претседателот Николас Мадуро и избегале во Колумбија.

Колумбиските власти информираа дека сите дезертери добиле сместување, потребна здравствена заштита и правна заштита по пристигнувањето во Колумбија.

Колумбија, САД и околу 50 други земји го признаа лидерот на опозицијата Хуан Гуаидо за привремен претседател на Венецуела.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот