На Ракитиќ не му се оди од Барселона

Шпанскиот шампион Барселона одлучи да го стави Иван Ракитиќ на трансфер листата и за неговите услуги бара 50 милиони евра. Со ангажманот на Френки де Јонг од Ајакс, хрватскиот репрезентативец ќе го загуби местото во првата постава на Барселона и затоа челниците на клубот одлучија да заработат на него.

Сумата од 50 милиони евра која ја бара Барселона е прифатлива за екипите кои се најзаинтересирани за неговите услуги, Манчестер јунајтед, Интер и ПСЖ, а доколку летово остане без Миралем Пјаниќ во трката за неговиот потпис ќе се вклучи и Јувентус.

Но, самиот фудбалер има поинакво мислење од управата на шпанскиот шампион.
– Тоа што јас го сакам е да уживам на теренот, и тоа и го правам. Се радувам што по натпреварите играчите ми честитаат за прикажаното на теренот. Потоа, ако во клубот се задоволни со мене, ќе разговараме, ако не се, повторно ќе разговараме но на поинаков начин и готово. Веќе неколку пати реков дека сум задоволен и среќен сум што играм за клуб како Барселона. Се надевам дека ќе играм во овој клуб уште многу години – изјави Ракитиќ.

Прочитајте и...  Барселона нема скршено евро во касата, а го сака двоецот од Тотенхем

 

Прочитај повеќе

Барселона го потврди трансферот на Калатес

Слободен печат

Голем удар за шпанските екипи, стоп за обложувалниците

Слободен печат

Најпознатиот ќелавко Колина ја презема контролата над ВАР технологијата

Слободен печат

Босанскиот репрезентативец Тарабокија ќе го засили Металург

Слободен печат

Ракометот стана здодевен: Врвните тренери против правилото „7 на 6“!

Слободен печат

Мануел Пелегрини нов тренер на Бетис

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Дијамантот“ блеска во Наполи: Уште повисоки оценки за Елмас!

Слободен печат

„Романтичарите“ против Македонија ЃП, Пелистер, Шкендија..!

Слободен печат

Шенгелија три години во редовите на ЦСКА Москва

Слободен печат

Реал Мадрид е решен да го продаде напаѓачот Јовиќ

Слободен печат

Металург со подготовки за домашните натпреварувања и Лига Европа

Слободен печат

Испаѓаат од лигата, а продаваат играч за 55 милиони евра!

Слободен печат