Музика за мирен сон: Дела од славен композитор ќе ви помогнат да заспиете како бебе

Истражувањата кои ги спроведоа научниците од британските универзитети „Голдсмит“ и „Шефилд“ покажаа дека делата на овој композитор се вистински приспивни песни.

Доколку сакате да ви се приспие, пред да заминете во кревет слушајте музика од Јохан Себастијан Бах.

Во анкетата учествувале 650 лица кои одговарале на прашањата која музика им помага да заспијат. Како најпопуларна „приспивна песна“ се покажала класичната музика со 31,96 отсто застапеност во одговорите, меѓу кои нотите на Бах биле најпосакувани. На второ место се поставила рок музиката која ја слушале 10,82 отсто од испитаниците и на крај поп музиката со која се заспивале 7,47 отсто од учесниците во студијата. Најнепопуларна музика за заспивање, како што се покажало, е хеви-метал.

Прочитајте и...  Актерите од „Игра на тронови“ ќе станат родители: Оваа серија дефинитивно ни донесе многу среќа! (ФОТО)

После Бах, „титула“ за популарност поделија и на Ед Ширан и Волфганг Амадеус Моцарт, потоа на Брајан Ино и Фредерик Шопен.

Во студијата, покрај поимот музика, често е користен и поимот „одвраќање на вниманието“. Испитаниците музиката најчесто ја поврзувале со средство за одвраќање од негативни мисли. Музиката е опција за многумина на кои им треба помош во борбата против несоница, бесплатна е, а притоа нема нуспојави, заклучиле авторите на студијата.

Прочитај повеќе

Веднаш ќе го реши вашиот проблем – Елиминирајте го лошиот здив со овој едноставен трик

Слободен печат

Ако не сте мотивирани за работа, можеби сте осамени – размислете за тоа!

Слободен печат

„Шенон не сака да бега од вистината – таа умира“ – Пријател на славната актерка откри сè за нејзината борба со ракот

Слободен печат

Топ 10 најпопуларни имиња на кучиња за различни раси и големини

Слободен печат

Како до неодоливо и сочно месо – Маринада за месо на скара со која секое залче ќе има уникатен вкус!

Слободен печат

Анџелина Џоли на 16 и 44 години: Прашува на која слика е поубава (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Том Хенкс сам го финансирал снимањето на неколку сцени од „Форест Гамп“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Трик на една мајка по кој плочките во бањата ќе ви блескаат

Слободен печат

Светот нема ништо да ви подари, верувајте ми – Ако сакате да имате живот, украдете го: Највредните цитати на Гијом Мисо!

Слободен печат

Хроно појадок: Зучини тава

Слободен печат

Хибискус: Моќна билка која го нормализира високиот притисок

Слободен печат

Хороскоп за 27 септември, недела – Не ја бркајте среќата, дозволете таа да ве пронајде

Слободен печат