Косовското МВР тврди: Немаме информации каде се Демири и Исмаиловиќ, но ќе соработуваме со Скопје

Косовскиот министер за внатрешни работи Екрем Мустафа денеска изјави дека нема информации каде се Алил Демири и Африм Исмаиловиќ кои се обвинети во случајот „Монструм”.

Мустафа по денешната трилатерална тактичко-показна вежба „Western Balkan’s flash”, рече дека Приштина ќе соработува со Скопје и ќе постапи согласно законите во врска со барањето за нивна екстрадиција.

– Во моментот немаме информации каде се наоѓаат, но согласно законските процедури ние ќе постапиме и ќе соработуваме со Република Северна Македонија, изјави Мустафа одговорајќи на новинарско прашање дали има информации Демири и Исмаиловиќ и кога ќе бидат екстрадирирани.

Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, се меѓу обвинетите за петкратното убиство кај Смилковското езеро на 12 април 2012 година. Двајцата се избегани на Косово, а властите во Скопје по нив распишаа меѓународна потреница и од Косово побараа да бидат екстрадирани во земјава.

Прочитајте и...  Чулев: МВР презема мерки за расчистување на кривично дело поткуп при избори и гласање

Прочитај повеќе

Николовски: Со таков преварант имаме работа на којшто на 15 јули треба да му ставиме крај

Слободен печат

Во ГОБ „8 Септември” излекуван пациент кај кого Ковид-19 предизвикал воспаление на мозокот

Слободен печат

Мицкоски: Ќе дадам сè од себе да ја сменам реалноста со штетните договори со Грција и Бугарија

Слободен печат

Заев: Антикорупциска ќе врши проверка на имот, потекло на пари на судии, обвинители вклучително и на политичари

Слободен печат

Мицкоски: Мора да се сочува унитарниот карактер на државата

Слободен печат

Триесетдневен притвор за поранешниот претседател на Кривичен, Владимир Панчевски

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Јанушев: СДСМ не работи на проекти, одлика на СДСМ е корупцијата и криминалот

Слободен печат

Заев: Ќе ги поразиме сите национализми на овие избори, тоа е лажен патриотизам

Слободен печат

Зиадин Села ја потпиша на иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка”

Слободен печат

Дебар бара да бидат испратени пулмолог и инфектолог во Општата болница

Слободен печат

Почна уривањето на бетонската база во Охрид во сопственост на советникот на ДУИ, Нефи Усеини

Слободен печат

Поради отказ се заканувал дека ќе ги „дигне“ во водух автобусите и вработените во туристичка агенција

Слободен печат