Како изгледа животот во вила на еден гувернер

Гевин Њусом неодамна станал гувернер, што значи дека тој и неговото семејство мора да се преселат таму каде што се извршува функцијата, што во овој случај е Сакраменто, престолнина на државата. Со самото тоа, тој одлучил да ја продаде својата елегантна вила со пет спални соби во Сан Франциско. Нејзината цена изнесува 5.995 милиони долари.

50-годишниот градоначалник на Сан Франциско и неговата сопруга која се занимава со снимање на документарни филмови, Џенифер Сибел Њусом, купиле двоспратна куќа во 2011-та година, по цена од 2.2 милиони долари.

Сместена на површина од 1.37 хектари, на мала оддалеченост од градот, куќата е дизајнирана од страна на славниот архитект Ворлеј К. Вонг и е компелтирана во 1950-та година. Благодарение на своите прозори од подот до покривот, оваа куќа ви дава прилика да уживате во панорамската глетка на градот, заливот и планината Тамалпаис.

Прочитајте и...  Овој домашен спреј против комарци неверојатно делува, а се прави само од две состојки

Додека била во сопственост на гувернерот и неговата сопруга, куќата поминала низ два екстензивни процеси на реновирање, при што последното било предводенo од архитектот на славните, Џули Даулинг. Сега, оваа куќа има елегантни линии, стаклена површина, како и современа сива и бела боја. Нејзината кујна и шесте бањи се како море со бела боја, иако изгледот на кујната е ублажен со под од богат даб.

Со четири деца под 10 години, јасно е дека ова била вистинска семејна куќа, со соби кои се опремени со кревети на спрат, колевки и плишани играчки.

Во екстериерот, густата жива ограда и возвишената позиција на куќата допринесуваат за чувство на приватност и ќе ви дадат можност за уживање во базенот и спа катчето, видиковецот и камперскиот оган, без страв дека ќе ве гледа некој кој не треба.

Прочитајте и...  Која е разликата меѓу парфем, тоалетна и колонска вода?

Њусом инаку е страствен поддржувач на обновливите извори на енергија, па неговата куќа содржи соларни панели кои го покриваат поголемиот дел од покривот.

Прочитај повеќе

Овој домашен спреј против комарци неверојатно делува, а се прави само од две состојки

Слободен печат

„Ролинг Стоунс“ најавија реиздание на албумот од 1973-та, пристигнуваат и три досега необјавени песни

Слободен печат

Билките и фенг шуи: Некои ни носат среќа, други богатство, трети љубов…

Слободен печат

Која е разликата меѓу парфем, тоалетна и колонска вода?

Слободен печат

Најуникатниот рибен ресторан на светот (ВИДЕО)

Слободен печат

Овие 5 раси на кучиња го имаат најубавото влакно! (ФОТО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кој е всушност принцот Филип? Од тешко детство, бројни скандали до влез во 100-та година од животот

Слободен печат

Ипанема, eдна од најсекси плажите на светот

Слободен печат

Сонувавте дека се бакнувате? Во зависност од сонот еве што може да значи

Слободен печат

Виц на денот – Одмор од работа

Слободен печат

Сакаше да поразговара со принцот Чарлс, но се возбуди и се струполи на земја – Принцот не стигна ниту да му подаде рака (ВИДЕО)

Слободен печат

Една од најчудните туристички атракции во светот: Ѕирнете во „Катедралата на отпадот“ (ФОТО)

Слободен печат