Иванов: Никој не го спречува Собранието да го повтори направениот преседан

Никој не го спречува Собранието да го повтори веќе направениот преседан и на незаконски начин, без потпис од претседателот на државата во Службен весник да објави укази за прогласување на закони донесени од Парламентот, велат од Кабинетот на Иванов на реакциите од власта за неговата одлука да врати изгласани закони назад до Собранието.

-Противуставно и на незаконски начин, без потпис од претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во Службен весник веќе беа објавени укази за прогласување на закони донесени од Собранието.

Оттука, никој не го спречува Собранието да го повтори веќе направениот преседан, посочуваат од Кабинетот на Иванов.

Прочитајте и...  Медиуми во САД: Изборот на Бајден за нов американски државен секретар ќе падне на Ентони Блинкен

Поврзани вести

Генералниот секретар на НАТО, Столтенберг му ja честиташе победата на Бајден

Илинка Иљоска

ВИДЕО: Хаос на аеродромот во Шангај, терстирањето за ковид-19 излезе од контрола

Илинка Иљоска

ВИДЕО: Драма меѓу две членки на НАТО во водите на Средоземното Море: Анкара протестира затоа што тимот на мисијата на ЕУ претресе турски брод на пат кон Либија

Илинка Иљоска

Велешките еколошки возила ги надминуваат границите

Слободен печат

ВИДЕО: На тајна венчавка се собрале 7.000 луѓе без маски

И.И.

Ахмети: Нема загриженост дека Меџити може да поднесе интерпелација против Груби и Османи

Слободен печат

Остави Коментар