Еурофарм со пораз се прости од Европа

Ракометарите на Еурофарм Работник со пораз ги завршија настапите во ЕХФ Купот. Битолчани во последното 6. коло во рамките на Б групата загубија со 30:27 на гостувањето кај Ѓер.

За разлика од првиот натпревар во Битола кој унгарскиот тим победи со убедливи 10 голови предност (31:21), овој пат ракометарите на Еурофарм одиграа далеку поквалитетно и 40 минути беа рамноправен противник но немаа доволно сили за да дојдат до поволен резултат.

Владислав Осторушко со девет голови беше најефикасен во тимот на Еурофарм, а по четири голови постигнаа Маркоски, Кузмановски, Граџан и Ѓукиќ.

Во шест натпревари во ЕХФ Купот, Еурофарм Работник оствари учинок од една победа и тоа над Нексе (29:28) и пет порази со кои го освои последното четврто место во Б групата.

Прочитајте и...  Нејмар и Барселона, Бразилецот донесе конечна одлука

Поврзани вести

Ѓоковиќ е ментално посилен од Надал и Федерер

Слободен печат

Лајпциг го загуби дербито во Менхенгладбах и ја загуби лидерската позиција (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонија пред пласман во футсал квалификациите за ЕП, Англија ги откажа бараж натпреварите

Слободен печат

Брозовиќ и Перишиќ го спасија Интер од срам на „Џузепе Меаца“(ВИДЕО)

Слободен печат

Жота го спаси Ливепул

Слободен печат

Академија ФМП го изненади Куманово на стартот од првенството

Слободен печат

Остави Коментар